19.04.2019
3 min.
Przednówek to czas, kiedy można już poczuć pierwsze tchnienie wiosny. Co zrobić, żeby nie poczuć jej przedwcześnie i nie skończyć z infekcją? Nie zapominać o rozgrzewających, pełnowartościowych śniadaniach. Najlepsza jest owsianka. Jak przygotować ją, by chroniła nasz organizm przed negatywnymi skutkami przesilenia wiosennego? Na złoto!
Kurkuma, bo to ona jest odpowiedzialna za wyjątkowe właściwości złotej owsianki, rozgrzewa organizm, ale działa również przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Dodatkowo świetnie pobudza przemianę materii. Jeśli do kurkumy dodamy odrobinę pieprzu, imbiru, kardamonu i cynamonu, to mamy idealny przepis na to, jak nie wychłodzić organizmu podczas najbliższych, przejściowych tygodni.
Żeby było jeszcze zdrowiej, owsiankę możemy przygotować na mleku migdałowym, które dodatkowo wzbogaci ją o inny silny przeciwutleniacz – witaminę E. Mleko możecie przygotować sami, to bardzo proste. Jeśli zaś przesileniu towarzyszy lenistwo (bardzo często) – kupcie gotowe mleko migdałowe, pamiętajcie tylko, by wybierać to niesłodzone.
Do owsianki warto dorzucić ulubione bakalie i owoce. Tu również warto sięgnąć po te bogate w witaminę C. W towarzystwie korzennych przypraw idealnie sprawdzą się cytrusy – grejpfruty i pomarańcze.
https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/09/przepis-na-zlota-owsianke1.jpg
Zdjęcie: Karolina Piwowar | Vegeaddicted
Składniki:
mleko migdałowe:
– 100 g migdałów
– 1 l przegotowanej wody
owsianka:
– 1/4 szklanki płatków owsianych
– 1 szklanka mleka migdałowego
– 1 łyżeczka oleju kokosowego lub innego
– 1/2 łyżeczki kurkumy
– 1/3 łyżeczki cynamonu
– 1/4 łyżeczki kardamonu
– szczypta czarnego pieprzu
– miód lub syrop z agawy do smaku
dodatki:
– 2-3 plastry pomarańczy i grejpfruta
– garść migdałów
Przygotowanie:
Migdały wrzucamy do mniejszej miski i zalewamy na noc wodą. Następnego dnia odcedzamy je, przekładamy do blendera kielichowego i zalewamy czterema szklankami przegotowanej wody. Całość blendujemy kilka minut, a następnie przelewamy przez gęstą ściereczkę lub gazę o drobnych oczkach. Miazgę migdałową dokładnie odciskamy, a mleko przelewamy do słoika. Przechowujemy w lodówce do 3 dni.
Gdy mamy już gotowe (lub kupione) mleko, możemy przygotować złotą owsiankę. W tym celu w rondlu rozgrzewamy olej kokosowy, dodajemy kurkumę i pozostałe przyprawy, mieszamy, a następnie dodajemy płatki oraz mleko i gotujemy całość na małym ogniu przez 10-15 min., co jakiś czas mieszając, żeby nie przywarła do dna.
Owsiankę doprawiamy miodem i podajemy z ulubionymi dodatkami. W mnie oczywiście migdały, ale również ekspandowana kasza jaglana i owoc morwy białej. Obowiązkowo cytrusy!
Karolina Piwowar – kreatywny żarłok ze spontanicznym, ale nieco melancholijnym podejściem do gotowania. Prowadzi bloga Vegeaddicted – prawie wegańskiego, bo nie wyobraża sobie soboty bez jajecznicy. Poza kuchnią rozkochana w podróżach z plecakiem, dobrym designie, który sama stara się tworzyć, i recyklingu starego na nowe.