3 min.
Domowe tabletki do zmywarki – jak zrobić, jak używać?

Domowe tabletki do zmywarki - jak zrobić, jak używać? Istock.com
Najnowsze
06.03.2021
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
06.03.2021
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
06.03.2021
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
06.03.2021
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
06.03.2021
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?
Domowe tabletki do zmywarki to ekologiczna i ekonomiczna opcja tradycyjnych tabletek do zmywarek. Zakup oszczędnej zmywarki nie wystarczy, by być eko. Pomijając wykorzystanie prądu, detergenty, których używamy do mycia naczyń, nie są przyjazne środowisku. Zawierają toksyczne składniki i niewykluczone, że część z nich osadza się na naszych naczyniach. Jak zrobić kostki do zmywarki?
Spis treści
Domowe tabletki do zmywarki – ekologiczny wybór
Domowe tabletki do zmywarki to detergenty, które warto przygotować samodzielnie – z troski o własne zdrowie i o środowisko. Fosforany, chlor, środki petrochemiczne, składniki alergizujące, wybielacze, syntetyczne zapachy i konserwanty – te składniki znajdziecie w detergentach do zmywarek. Są to szkodliwe związki, które mogą wywoływać alergie, pozostają długo w środowisku i lepiej trzymać je z dala od najmłodszych domowników. Ale… można zrobić samodzielnie detergent do zmywarki z powszechnie dostępnych i tanich produktów. Szukając przepisów na domowe tabletki do zmywarki można zauważyć, że najczęściej jedną ze składowych jest boraks (tetraboran sodu). Nie ma jasności co do jego bezpieczeństwa, zatem trudno uznać takie tabletki do zmywarki za ekologiczne. Możliwe jest jednak samodzielne przygotowanie całkowicie bezpiecznego eko detergentu do zmywarki bez szczypty boraksu. Jak zrobić ekologiczne tabletki do zmywarki?
Jak zrobić tabletki do zmywarek?
Domowe tabletki do zmywarek można przygotować w bardzo prosty sposób, z dostępnych w domu składników.
Tabletki do zmywarek – składniki:
- szklanka sody kalcynowanej
- pół szklanki drobnoziarnistej soli
- pół szklanki wody
- dwie saszetki kwasku cytrynowego
- kilka kropli dowolnego olejku eterycznego
Tabletki do zmywarek – jak zrobić:
Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i umieścić w silikonowych foremkach na kostki lodu. Przepis wystarczy na przygotowanie około 15 tabletek do zmywarki. Po wyjęciu tabletek z foremek można je przechowywać w suchym pojemniku.
Domowy proszek do zmywarki i płyn nabłyszczający
Do dużego słoja wsyp:
- 1 szklankę sody oczyszczonej
- ¼ szklanki kwasku cytrynowego
- ¼ szklanki soli gruboziarnistej
Dadaj jeszcze 10 kropel cytrynowego naturalnego olejku eterycznego – olejek ma właściwości czyszczące i antybakteryjne, można też wybrać inny zapach, np. grejpfrutowy lub pomarańczowy. Gotowe!
Na jedno mycie wystarczy 1 łyżeczka mieszanki. A zamiast płynu nabłyszczającego użyjmy octu destylowanego – wlewamy go do komory przeznaczonej na środek nabłyszczający. Ekologiczny proszek do zmywarki jest skuteczny, nie obciąża domowego budżetu, tak jak gotowe tabletki czy proszek ze sklepów.
Jak umyć zmywarkę domowym sposobem?
Wiesz już, jak samemu zrobić tabletki do zmywarki? A czy wiesz, jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami? Aby zmywarka służyła ci przez długi czas i dokładnie zmywała naczynia, konieczne jest czyszczenie zmywarki. I tu znów mogą przyjść z pomocą domowe detergenty do zmywarek. Jak wyczyścić zmywarkę octem? Można wyczyścić zmywarkę w tradycyjny sposób, stosując ocet na ściereczkę i przemywając nim ścianki zmywarki. Drugi sposób to użycie octu zamiast tabletki do zmywarki podczas mycia naczyń. Do czyszczenia zmywarki można także użyć sody oczyszczonej – sposób jej użycia jest taki sam, jak w przypadku octu.
Udostępnij ten artykuł znajomym
Zobacz także

„Mam wrażenie, że nowocześni ludzie widzą w olejkach coś czarodziejskiego i nie mogą się z tym pogodzić. A one mają moc! I to jaką!”

Rośliny kontra smog. 10 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze

„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.03.2021
Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021