Przejdź do treści

Zrównoważony design w MOCAK-u

Zrównoważony design w MOCAK-u
Rower Airbike wykonany w technologii adytywnej, źródło: archiwum autorki
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Polskie nastolatki uważają się za grube. Badania pokazują co innego
Ginekolog Michał Lipa o tym, jak i kiedy można ocenić długość i wagę dziecka
Chemioterapia: kobiety silniej odczuwają skutki niż mężczyźni
Mama Ginekolog: nie sprawdzajcie w ulotkach, czy dany lek można stosować w trakcie karmienia piersią
michał domaszewski
Dr Michał Domaszewski: nie bójmy się odpoczywać, kiedy chorujemy

Jest coś bardzo pocieszającego w wystawie polskiego i brytyjskiego zrównoważonego designu w krakowskim MOCAK-u. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzono tyle świetnych pomysłów, że można by nimi obdzielić kilkanaście firm.

Wystawa trwa do 28. kwietnia, więc macie jeszcze chwilę, żeby ruszyć do Krakowa. W nadchodzący weekend można ten wyjazd połączyć z festiwalem filmowym Off Plus Camera, jak ja to uczyniłam, co jest wyjątkowo przyjemnym mariażem. Zachęcam więc z całego serca do odwiedzin, tym bardziej że stolica Małopolski o tej porze roku wyjątkowo uwodzi.

Lampy Guma balonowa ze zużytej pianki polietylenowej projektu Studia DBWT, źródło: archiwum autorki

Wystawa mieści się w jednej sali, ale wychodzi się z niej z wrażeniem, że ze zrównoważonym designem wcale nie jest źle. Nawet w Polsce, która trochę ustępuje Wielkiej Brytanii pod względem technologicznego rozmachu wymyślonych projektów. To bowiem po brytyjskiej stronie są te najszerzej zakrojonej pomysły z obecnych na wystawie. System „ruchomych peronów” studia Priestmangoode, który pomaga łączyć mniejsze i większe miasta za pomocą szybkobieżnych pociągów, do których „podłączałyby się” na czas pobrania lub dostarczenia pasażerów wahadłowe tramwaje, dowożące ich tam i stamtąd, gdzie nie ma trakcji kolejowych i gdzie nie opłaca się utrzymywać regularnej stacji. Albo maszyna do spiekania solarnego projektu Markusa Kaysera, rodzaj drukarki 3D, która najlepiej sprawdza się na pustyni, gdzie słońca i piasku – podstawowych budulców – jest w brud. Albo stół, wymyślony przez biochemików z Cambridge we współpracy z tamtejszym Institute for Manufacturing, wykorzystujący naturalne procesy fotowoltaiki, czyli energii pozyskiwanej przy pomocy fotosyntezy z połaci mchu i alg.

Spiekarka solarna autorstwa Markusa Kaysera, źródło: archiwum autorki

Polskich innowacyjnych projektów też jednak nie brakuje. Jarosław Kozakiewicz zainspirował się kształtem bezkręgowca zwanego niesporczakiem lub z łacińska tardigardą botanicą. Jego kształt artysta-wizjoner odtworzył w swoim projekcie przetworzenia wysypiska śmieci w Tumanku koło Wyszkowa w niesamowity, samowystarczalny ekosystem. Z kolei ekipa studia Kompott, skądinąd tworząca piękne, oryginalne meble i elementy wystroju wnętrz, zaproponowała zlew, który pozwala kontrolować zużycie wody. Dokonuje tego poprzez unaocznienie – ceramiczna misa, w której myjemy ręce, nie ma odpływu, dlatego całą wodę, jaką wykorzystamy, musimy następnie wylać do połączonego z odpływem drewnianego stelaża. Widzimy w ten sposób, ile dokładnie zużywamy i marnujemy. Sprytne, prawda? Pisałam też o torbach M.A.M Airbag, zrobionych ze zużytych torebek powietrznych autorstwa Mai Szczypek, Ani Łyszcz i Magdy Rychard. 

Torby M.A.M. Airbag, źródło: archiwum autorki

Nie będę dziś opisywać z detalami poszczególnych projektów – kilka perełek zostawię sobie na najbliższe wpisy, a was serdecznie zachęcam do odwiedzin w MOCAK-u. Nie tylko jest to jedna z nieczęstych okazji, żeby poza sezonem festiwalowym załapać się na nowinki ze świata designu, ale i szczególna prezentacja, pokazująca, jak wiele design i nowe technologie, często inspirowane wzorcami, strategiami i patentami podpatrzonymi w naturze, pomagają w rozwiązywaniu palących ekologicznych, społecznych czy ekonomicznych kwestii.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia