Przejdź do treści

Catherine Zeta-Jones: żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Catherine Zeta-Jones: Żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki
Catherine Zeta-Jones. Zdj: Leon Bennett/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dominika Cibulkova
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
Matka z córką rzucają confetti
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
męska grypa
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron

– Wiele lat starałam się wyglądać tak wrednie, jak to było możliwe, bo nie można było być jednocześnie atrakcyjną kobietą i mieć coś w głowie. Dopiero kiedy zaczęłam być sobą, zaczęłam odnosić sukcesy – ocenia Catherine Zeta-Jones, która zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową.

Urodziła się 25 września 1969 roku w walijskim Swansea jako córka cukiernika David oraz szwaczki Patricii. Od najmłodszych lat uczyła się tańca i śpiewu.  „Wychowałam się w małej, katolickiej, rybackiej wiosce na wybrzeżu Walii. Ludzie inaczej podchodzą tam do życia niż w Hollywood. Trzymają się razem”– wspomina dzieciństwo.

Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 17 lat rolą Peggy Sawyer w musicalu „42nd Street” w Londynie. W 1989 roku zagrała główną rolę w pierwszym filmie fabularnym – była  Szeherezadą w „Baśniach tysiąca i jednej nocy”. Później starała się o karierę w Hollywood i 1995 roku przeprowadziła się do Los Angeles. Wiele osób pamięta ją z roli w „Masce Zorro” z 1998 roku, gdzie zagrała obok Antonio Banderasa i z oscarowej roli Velmy Kelly w „Chicago” z 2002 roku.

Catherine Zeta-Jones
Nie jestem typem osoby, która lubi krzyczeć o swoich problemach z dachu, ale kiedy moja choroba była opisywana przez media, miałam nadzieję pokazać innym chorym, że można ją kontrolować

W „Chicago”, jednym z jej najlepiej przyjętych filmów, wystąpiła obok Renee Zellweger jako morderczyni w więzieniu i zaśpiewała kawałek „All That Jazz” oraz „I Can’t do it Alone”. Poza Oscarem otrzymała też nagrody SAG, BAFTA i wiele nominacji. Media rozpisywały się wtedy o jej „wrednym” wyglądzie. „Wiele lat starałam się wyglądać tak wrednie, jak to było możliwe, bo nie można było być jednocześnie atrakcyjną kobietą i mieć coś w głowie. Dopiero kiedy zaczęłam być sobą, zaczęłam donosić sukcesy i poznawać ludzi, którzy angażowali mnie w różne projekty” – komentowała po latach.

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

W 2003 roku wystąpiła w komedii „Okrucieństwo nie do przyjęcia”, a rok później w świetnie przyjętym „Ocean’s 12”. W 2009 roku wróciła z sukcesem na deski teatralne w „Little Night Music” otrzymując za swoją rolę nagrodę Tony.

Catherine Zeta-Jones

Catherine Zeta-Jones/ Zdj: Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic

W 2000 roku wyszła za mąż za Michaela Douglasa i urodziła dwójkę dzieci – Dylana Michaela oraz Carys Zeta. Włożyli dużo wysiłku, by chronić prywatność swojej rodziny, jednak Douglas, znany z „Nagiego instynktu” i „Wall Street”, zachorował na zaawansowanego raka języka, a wiadomości o tym trafiły na pierwsze strony brukowców. Wtedy Catherine Zeta-Jones przeszła załamanie nerwowe, które zakończyło się diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej.Oczywiście tego typu sytuacje zdarzają się cały czas, ale to i tak potężny szok, kiedy twoja starannie zaplanowana rzeczywistość zaczyna rozsypywać się jak domek z kart i dociera do ciebie „mój Boże, to naprawdę nam się przydarzyło”– opowiadała.

Problemy psychiczne aktorki przez lata utrudniały jej życie i powodowały zastoje w karierze. Przechodziła etapy depresji i manii, walczyła z nałogami: „Czułam, jak gdyby otaczały mnie czarne chmury. Wiedziałam, że czas szukać pomocy, że działo się ze mną coś, czego nie rozumiałam” – opisywała swój stan.

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Aktorka wyznała także, że stres związany z karierą bardzo utrudniał jej pracę: „Za każdym razem, kiedy jestem na scenie, i za każdym razem, kiedy idę na plan, jestem przerażona. Zawsze chcę później jeszcze raz kręcić sceny z pierwszych dni pracy, bo ten strach po prostu widać” – mówiła w wywiadach.

Douglas, który w tym czasie zmagał się z nowotworem, oświadczył w kilku wywiadach, że wini żonę za swoją chorobę. Podał, że jego raka wywołał wirus HPV przenoszony drogą płciową, między innymi przez seks oralny. Aktor schudł 15 kilogramów, przechodził przez naświetlania oraz chemioterapię, które poprawiły jego stan w 2011 roku. Catherine wspomina ten okres, mówiąc: „Byłam tylko wściekła na lekarzy. Chciałam biec i ich pozabijać”. Do kłopotów ze zdrowiem dołączyły się jeszcze problemy z prawem syna Douglasa z pierwszego małżeństwa, który dostał wyrok więzienia za posiadanie narkotyków.

Plotki o stresie i zdradach małżeństwa ostatecznie doprowadziły do przełomu. W 2013 roku Catherine Zeta-Jones przekazała prasie i fanom, że rozpoczyna leczenie. Spędziła miesiąc w klinice psychiatrycznej, a para ogłosiła separację. „Nie jestem typem osoby, która lubi krzyczeć o swoich problemach z dachu, ale kiedy moja choroba była opisywana przez media, miałam nadzieję pokazać innym chorym, że można ją kontrolować. Chciałabym pomóc zwalczać stygmatyzm, który jej towarzyszy, zachęcać ludzi do szukania pomocy i leczenia” – mówiła. Zostało to dobrze przyjęte w środowisku chorych i terapeutów.

Melanie Griffith

Na chorobę afektywną dwubiegunową cierpi 3 proc. populacji, w tym gwiazdy takie jak Britney Spears, Sinead O’Connor, Stephen Fry i Ozzy Osbourne, chorowała również Carrie Fisher. Do najważniejszych objawów należą silne wahania nastrojów – niekontrolowanej euforii oraz depresji, często przeplatających się w ciągu tygodni lub dni. Jak mówi aktorka, skłonność do choroby ma u niej podłoże dziedziczne. Objawy pojawiają się zwykle między 15. a 24. rokiem życia, ale prawidłowe rozpoznanie potrafi zająć lekarzom wiele lat. U aktorki choroba wystąpiła później, choć, jak przyznaje, skłonność do smutku była u niej od zawsze: „Zawsze miałam skłonności do depresji. Nie potrafiłam myśleć pozytywnie. Wymagało to ode mnie wielkiego wysiłku” – wspomina.

Ostatecznie Catherine i Douglas wrócili do siebie w 2014 roku i pozostają razem. „Żeby małżeństwo mogło działać naprawdę należy mieć osobne łazienki” – komentuje aktorka. „Zakochałam się w moim mężu od pierwszego wejrzenia i tak już zostało. Mamy bardzo solidny związek” – dodaje.

Catherine Zeta-Jones
Wiem, że muszę myśleć pozytywnie. Nie mogę popadać w zwątpienie, bo wtedy nie tylko ciągnę w dół siebie, ale też wszystkich dookoła. Depresja dotyka tak naprawdę całą rodzinę

W 2018 roku Michael Douglas został oskarżony przez dziennikarkę Susan Braudy o molestowanie seksualne w trakcie kręcenia filmu sprzed 30 lat: „Ja i moje dzieci byliśmy zdruzgotani przez te oskarżenia. Czułam się rozdarta, nie wiedziałam jak potraktować tę sprawę. Ta kobieta pojawiła się znikąd i oskarżyła mojego męża (…)” – mówiła aktorka, a wydarzenia te wpłynęły na jej decyzję o kolejnej przerwie od nowych ról.

„Wiem, że muszę myśleć pozytywnie. Nie mogę popadać w zwątpienie, bo wtedy nie tylko ciągnę w dół siebie, ale też wszystkich dookoła. Depresja dotyka tak naprawdę całą rodzinę” – mówi stając do walki z kolejnymi przeciwnościami.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

szczepienie przeciw koronawirusowi

Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy

8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy

„Nie ma czegoś takiego jak orientacja (seksualna)”. Wypowiedź Kai Godek Biologiczną Bzdurą 2020 roku

pranie, spodnie

„Daj to swojej kobiecie”. Napis na metce męskich spodni wywołał oburzenie we Włoszech

Kobieta i mężczyzna leżą w łózku. Widać jedynie ich stopy

Konstruktywna awantura to nie oksymoron, czyli dlaczego czasem warto się porządnie pokłócić z partnerem

Dziewczynka ogląda pająka

Eksperci przyznają: ilu ludzi, tyle fobii. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Dzieci się bawią

„On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Kobieta ćwiczy

Joga wydaje ci się nudna? Sprawdź zatem, co może dać ci Ashtanga

Helena Pyz: Oni wiedzą, że ja wiem, co to jest ból i strach. Mam za sobą te wszystkie przeżycia, a to bardzo pomaga

Posłanka Marcelina Zawisza karmiła piersią podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie. „Te czasy, gdy kobiety ukrywały, że karmią piersią, już minęły” – mówi

Deficyt przyrody – choroba cywilizacyjna naszych dzieci

szczęśliwa para na łące

Uwolnij pozytywne emocje. Autentyczność to odważny krok, który może odmienić życie

Kobieta

Stres a odporność – czego jeszcze nie wiemy o tym przedziwnym związku?

„Bezsenność nie bierze się znikąd. Jest objawem czegoś, co dzieje się głębiej w nas. Chcąc dotrzeć do przyczyny, trzeba spojrzeć na siebie wielopoziomowo” – mówi Karolina Szaciłło

Badania genetyczne – co powinnaś o nich wiedzieć?

Kobieta rozwija matę do ćwiczeń

Poranny trening – dlaczego warto wstać?

Ręka

Twoje ręce mają moc! Od ciebie zależy, jaki zrobisz z nich pożytek. Kampania „Twoje ręce, twój wybór”

Kobieta ze szczepionką

Szczepienia dla wybranych. Co wiemy o sprawie zaszczepionych poza kolejnością ludzi kultury?

W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?

Joanna Jaworska

Jak nie stracić motywacji chwilę po Nowym Roku? Podpowiada Joanna Jaworska [WIDEO]

Kobiety budzą się ze snu, czyli trzy lata ruchu #MeToo na świecie

Kobieta biegnie

Biegasz także zimą? Oto kilka wskazówek, jak się właściwie ubierać

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Jak oddychać? Proste ćwiczenie czyni cuda

Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda