Przejdź do treści

Catherine Zeta-Jones: żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Catherine Zeta-Jones: Żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki
Catherine Zeta-Jones. Zdj: Leon Bennett/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia
Kiedy iść do psychiatry?
Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych
Kobieta idzie do samolotu
Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem?
Dieta zupowa, czyli jadłospis pełen zup. Czy warto ją stosować?
Zachorowań na grypę o połowę mniej niż w zeszłym roku. Pozytywny efekt uboczny koronawirusa?

– Wiele lat starałam się wyglądać tak wrednie, jak to było możliwe, bo nie można było być jednocześnie atrakcyjną kobietą i mieć coś w głowie. Dopiero kiedy zaczęłam być sobą, zaczęłam odnosić sukcesy – ocenia Catherine Zeta-Jones, która zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową.

Urodziła się 25 września 1969 roku w walijskim Swansea jako córka cukiernika David oraz szwaczki Patricii. Od najmłodszych lat uczyła się tańca i śpiewu.  „Wychowałam się w małej, katolickiej, rybackiej wiosce na wybrzeżu Walii. Ludzie inaczej podchodzą tam do życia niż w Hollywood. Trzymają się razem”– wspomina dzieciństwo.

Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 17 lat rolą Peggy Sawyer w musicalu „42nd Street” w Londynie. W 1989 roku zagrała główną rolę w pierwszym filmie fabularnym – była  Szeherezadą w „Baśniach tysiąca i jednej nocy”. Później starała się o karierę w Hollywood i 1995 roku przeprowadziła się do Los Angeles. Wiele osób pamięta ją z roli w „Masce Zorro” z 1998 roku, gdzie zagrała obok Antonio Banderasa i z oscarowej roli Velmy Kelly w „Chicago” z 2002 roku.

Catherine Zeta-Jones
Nie jestem typem osoby, która lubi krzyczeć o swoich problemach z dachu, ale kiedy moja choroba była opisywana przez media, miałam nadzieję pokazać innym chorym, że można ją kontrolować

W „Chicago”, jednym z jej najlepiej przyjętych filmów, wystąpiła obok Renee Zellweger jako morderczyni w więzieniu i zaśpiewała kawałek „All That Jazz” oraz „I Can’t do it Alone”. Poza Oscarem otrzymała też nagrody SAG, BAFTA i wiele nominacji. Media rozpisywały się wtedy o jej „wrednym” wyglądzie. „Wiele lat starałam się wyglądać tak wrednie, jak to było możliwe, bo nie można było być jednocześnie atrakcyjną kobietą i mieć coś w głowie. Dopiero kiedy zaczęłam być sobą, zaczęłam donosić sukcesy i poznawać ludzi, którzy angażowali mnie w różne projekty” – komentowała po latach.

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

W 2003 roku wystąpiła w komedii „Okrucieństwo nie do przyjęcia”, a rok później w świetnie przyjętym „Ocean’s 12”. W 2009 roku wróciła z sukcesem na deski teatralne w „Little Night Music” otrzymując za swoją rolę nagrodę Tony.

Catherine Zeta-Jones

Catherine Zeta-Jones/ Zdj: Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic

W 2000 roku wyszła za mąż za Michaela Douglasa i urodziła dwójkę dzieci – Dylana Michaela oraz Carys Zeta. Włożyli dużo wysiłku, by chronić prywatność swojej rodziny, jednak Douglas, znany z „Nagiego instynktu” i „Wall Street”, zachorował na zaawansowanego raka języka, a wiadomości o tym trafiły na pierwsze strony brukowców. Wtedy Catherine Zeta-Jones przeszła załamanie nerwowe, które zakończyło się diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej.Oczywiście tego typu sytuacje zdarzają się cały czas, ale to i tak potężny szok, kiedy twoja starannie zaplanowana rzeczywistość zaczyna rozsypywać się jak domek z kart i dociera do ciebie „mój Boże, to naprawdę nam się przydarzyło”– opowiadała.

Problemy psychiczne aktorki przez lata utrudniały jej życie i powodowały zastoje w karierze. Przechodziła etapy depresji i manii, walczyła z nałogami: „Czułam, jak gdyby otaczały mnie czarne chmury. Wiedziałam, że czas szukać pomocy, że działo się ze mną coś, czego nie rozumiałam” – opisywała swój stan.

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Aktorka wyznała także, że stres związany z karierą bardzo utrudniał jej pracę: „Za każdym razem, kiedy jestem na scenie, i za każdym razem, kiedy idę na plan, jestem przerażona. Zawsze chcę później jeszcze raz kręcić sceny z pierwszych dni pracy, bo ten strach po prostu widać” – mówiła w wywiadach.

Douglas, który w tym czasie zmagał się z nowotworem, oświadczył w kilku wywiadach, że wini żonę za swoją chorobę. Podał, że jego raka wywołał wirus HPV przenoszony drogą płciową, między innymi przez seks oralny. Aktor schudł 15 kilogramów, przechodził przez naświetlania oraz chemioterapię, które poprawiły jego stan w 2011 roku. Catherine wspomina ten okres, mówiąc: „Byłam tylko wściekła na lekarzy. Chciałam biec i ich pozabijać”. Do kłopotów ze zdrowiem dołączyły się jeszcze problemy z prawem syna Douglasa z pierwszego małżeństwa, który dostał wyrok więzienia za posiadanie narkotyków.

Plotki o stresie i zdradach małżeństwa ostatecznie doprowadziły do przełomu. W 2013 roku Catherine Zeta-Jones przekazała prasie i fanom, że rozpoczyna leczenie. Spędziła miesiąc w klinice psychiatrycznej, a para ogłosiła separację. „Nie jestem typem osoby, która lubi krzyczeć o swoich problemach z dachu, ale kiedy moja choroba była opisywana przez media, miałam nadzieję pokazać innym chorym, że można ją kontrolować. Chciałabym pomóc zwalczać stygmatyzm, który jej towarzyszy, zachęcać ludzi do szukania pomocy i leczenia” – mówiła. Zostało to dobrze przyjęte w środowisku chorych i terapeutów.

Melanie Griffith

Na chorobę afektywną dwubiegunową cierpi 3 proc. populacji, w tym gwiazdy takie jak Britney Spears, Sinead O’Connor, Stephen Fry i Ozzy Osbourne, chorowała również Carrie Fisher. Do najważniejszych objawów należą silne wahania nastrojów – niekontrolowanej euforii oraz depresji, często przeplatających się w ciągu tygodni lub dni. Jak mówi aktorka, skłonność do choroby ma u niej podłoże dziedziczne. Objawy pojawiają się zwykle między 15. a 24. rokiem życia, ale prawidłowe rozpoznanie potrafi zająć lekarzom wiele lat. U aktorki choroba wystąpiła później, choć, jak przyznaje, skłonność do smutku była u niej od zawsze: „Zawsze miałam skłonności do depresji. Nie potrafiłam myśleć pozytywnie. Wymagało to ode mnie wielkiego wysiłku” – wspomina.

Ostatecznie Catherine i Douglas wrócili do siebie w 2014 roku i pozostają razem. „Żeby małżeństwo mogło działać naprawdę należy mieć osobne łazienki” – komentuje aktorka. „Zakochałam się w moim mężu od pierwszego wejrzenia i tak już zostało. Mamy bardzo solidny związek” – dodaje.

Catherine Zeta-Jones
Wiem, że muszę myśleć pozytywnie. Nie mogę popadać w zwątpienie, bo wtedy nie tylko ciągnę w dół siebie, ale też wszystkich dookoła. Depresja dotyka tak naprawdę całą rodzinę

W 2018 roku Michael Douglas został oskarżony przez dziennikarkę Susan Braudy o molestowanie seksualne w trakcie kręcenia filmu sprzed 30 lat: „Ja i moje dzieci byliśmy zdruzgotani przez te oskarżenia. Czułam się rozdarta, nie wiedziałam jak potraktować tę sprawę. Ta kobieta pojawiła się znikąd i oskarżyła mojego męża (…)” – mówiła aktorka, a wydarzenia te wpłynęły na jej decyzję o kolejnej przerwie od nowych ról.

„Wiem, że muszę myśleć pozytywnie. Nie mogę popadać w zwątpienie, bo wtedy nie tylko ciągnę w dół siebie, ale też wszystkich dookoła. Depresja dotyka tak naprawdę całą rodzinę” – mówi stając do walki z kolejnymi przeciwnościami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Julia Louis-Dreyfus

Julia Louis-Dreyfus: pozwoliłam sobie na ustalenie priorytetów i rzeczy, których nie jestem w stanie tolerować

Choroba OCD - zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne

Choroba OCD – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Opieka psychiatryczna w Polsce – jaki jest jej stan i jak może to się zmienić po pandemii? 

Analiza stanu opieki psychiatrycznej w Polsce pokazuje, jak bardzo jest źle. Jak może to się zmienić po pandemii? 

Koronawirus / istock

Brytyjscy psychiatrzy przestrzegają przed kolejnymi negatywnymi skutkami pandemii. To trauma, lęki czy zaburzenia snu

Melanie Griffith

Melanie Griffith: Jestem dużo spokojniejsza o życie teraz, jako starsza osoba. Lubię to wszystko, mimo zmarszczek

Leki na zaburzenia psychiczne – dlaczego nie powinniśmy się ich bać? Tłumaczy lekarka Aleksandra Pięta

Leki przepisane przez psychiatrę – dlaczego nie powinniśmy się ich bać? Tłumaczy lekarka Aleksandra Pięta

Lisa Kudrow

Lisa Kudrow: Zachowuję dystans. Lubię to. Nie muszę sypać żartami na zawołanie

Toksyczne związki

Toksyczne związki okiem psychoterapeuty. Kiedy związek jest toksyczny?

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Selma Blair: Jestem trzeźwa i bardzo z tego dumna. Wolę, żeby ktoś pomyślał, że jestem na wózku inwalidzkim, niż że otworzyłam minibar

Susan Sarandon: Będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

Susan Sarandon: będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

kobieta, załamana nieudanymi próbami zrzucenia wagi

Anoreksja – przyczyny, objawy, leczenie. Jak pomóc chorej osobie?

Na zespół Aspergera mogą cierpieć zarówno dzieci, jak i dorośli.

Zespół Aspergera – objawy i przyczyny. Jak przebiega u dorosłych i dzieci?

Dziewczynka z chorobą sierocą tuli misia.

Choroba sieroca i jej fazy. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Pająk na ręce - arachnofobia

Arachnofobia – co to jest i jakie są jej objawy? Wyjaśniamy, jak leczyć arachnofobię

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Nicole Kidman. Królowa śniegu czy walkiria ze stalowym kręgosłupem?

Mitoman - na czym polega ta przypadłość?

Mitoman – na czym polega ta przypadłość?

Kristen Bell: Chyba odnalazłam moje własne „dobre miejsce”. Nie nosi mnie, żeby wskakiwać w nowe projekty

Bulimia / istock

Bulimia – przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia OCD

Zaburzenia OCD

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem

Schizoidalne zaburzenie osobowości / freepik

Nie dla wszystkich kwarantanna jest ciężkim doświadczeniem. Istnieje grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym

Osobowość paranoiczna – jak ją zidentyfikować i jak postępować?

Osobowość paranoiczna – jak ją zidentyfikować i jak postępować?

Zaburzenia lękowe - co to, objawy, diagnoza, leczenie

Zaburzenia lękowe – czym są? Jak sobie z nimi radzić?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?