Przejdź do treści

Centrum Praw Kobiet przypomina: seks nie jest obowiązkiem małżeńskim. Temat powrócił po cytatach zasłyszanych w Radiu Maryja

Seks małżeński - to obowiązek?
Seks małżeński - to obowiązek? / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
plaża we Władysławowie, lato 2020
Wakacje w czasie pandemii. Tak (nie)wygląda reżim sanitarny na plaży we Władysławowie
koronawirus, sklep w Polsce
Koronawirus w Polsce. Ruszą kontrole policji i służb sanitarnych w sklepach, będzie rejestracja wesel
Alfabet intymny – punkty i punkciki w kobiecym ciele
W Irlandii wycofano reklamę tamponów. Powód może zdziwić
W Irlandii wycofano reklamę tamponów. Powód może zdziwić
Polska na „czerwonej liście” resortu zdrowia Ukrainy. Co to oznacza?
Polska na „czerwonej liście” resortu zdrowia Ukrainy. Co to oznacza?

„Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim, ani obowiązkiem w żadnej innej relacji. Nazywanie seksu ‚obowiązkiem małżeńskim’ jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może być normalizacją przemocy seksualnej w związku” – zaznacza Centrum Praw Kobiet. Słowa fundacji są odpowiedzią na wypowiedzi w audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?” na antenie Radia Maryja.

Seks obowiązkiem małżeńskim?

Jak można przeczytać na profilu fundacji Centrum Praw Kobiet, kilka zaniepokojonych osób napisało do niej w sprawie treści przekazywanych w audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?” w Radiu Maryja. Cytaty z audycji zostały zebrane i opublikowane przez portal Gloswielkopolski.pl. CPK postanowiło zamieścić kilka z nich – te, które uznało za najbardziej niebezpieczne „dla bezpieczeństwa i wolności seksualnej kobiet”.

“Żona nie może uważać swojego męża za agresora czy potencjalnego gwałciciela. Ma on prawo domagania się od żony współżycia seksualnego” – to jedna z wypowiedzi, którą usłyszeli słuchacze (i słuchaczki!) Radia Maryja.

Fundacja Centrum Praw Kobiet podkreśla: nikt nie ma prawa wymagać od partnerki lub partnera współżycia seksualnego.

„Na tym polega wolność osobista, że na współżycie możemy się zgodzić lub nie, w zależności od tego, czy mamy na nie ochotę. Nieważne, jaki rodzaj relacji istnieje między osobami, czy relacja jest formalna, czy nie. Seks jest ok, kiedy obie strony wyrażają na niego świadomą zgodę. Zmuszanie do seksu to przestępstwo” – czytamy.

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Liczby przerażają

Fundacja Centrum Praw Kobiet pisze, że  choć często nie jest nam łatwo to zrozumieć, to do molestowania lub gwałtu może dochodzić w związkach, także w małżeństwach. Jak podaje, z raportu „Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej” fundacji STER wynika, że w większości przypadków molestowania seksualnego sprawcą była osoba bliska: obecny (22 procent) lub były partner (63 procent), a do zdarzenia doszło w mieszkaniu (55 procent).

“Jeżeli w czasie współżycia seksualnego jedno z małżonków nie chce współżyć seksualnie, ale widać, że jest jakaś potrzeba z drugiej strony, to także jakaś forma ofiarowania siebie, dawania z siebie życia” – to kolejny cytat z audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?”.

CPK podkreśla, że nie mamy obowiązku zaczynać ani kontynuować współżycia, jeśli tego nie chcemy. Możemy przerwać w trakcie i powiedzieć, że nie chcemy dalej współżyć.

„Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim (ani obowiązkiem w żadnej innej relacji). Nazywanie seksu ‚obowiązkiem małżeńskim’ jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może być normalizacją przemocy seksualnej w związku” – podkreślają członkinie CPK.

Trudny małżonek czyli jaki?

Na antenie Radia Maryja padło stwierdzenie, że „trudny małżonek to prawdziwy dar od Pana Boga. Dar i ogromne wyróżnienie (…) bo Pan Bóg zauważył, że tylko ty dasz sobie z nim radę”.

„Jeżeli pod określeniem ‚trudny małżonek’ kryje się ‚małżonek, który stosuje przemoc’, nie musisz dawać sobie z nim rady. Możesz odejść ze związku, w którym doznajesz przemocy, a także ze związku, w którym czujesz się niespełniona. Nikt nie ma prawa cię krzywdzić, unieszczęśliwiać ani stosować wobec ciebie przemocy” – pisze CPK.

Jak czytamy w poście CPK, istnieją rodziny i związki, w których rządzi przemoc, nawet tak drastyczna, że może skończyć się śmiercią jednego z partnerów lub dziecka. W takich przypadkach rozstanie jest „jedynym wyjściem zapewniającym kobiecie i dzieciom bezpieczeństwo i spokojne życie„.

Pochwica

Cierpienie w sypialni nie jest w porządku

“Jeżeli wyeliminujemy doświadczenie krzyża, czyli cierpienia, to dojdzie do czegoś takiego, że tylko kiedy mam ochotę, to współżyję, a jak nie mam ochoty, to nie współżyję. I wtedy może być bardzo poważny problem” – takie słowa padły na antenie Radia Maryja.

Centrum Praw Kobiet wychodzi z zupełnie odwrotnego założenia – że problem mamy wtedy, kiedy współżyjemy, bo nie mamy na to ochoty.

„Podejście ‚współżyję, kiedy mam ochotę, a jak nie mam ochoty, to nie współżyję’ jest ok. Mamy prawo decydować o tym, kiedy współżyjemy oraz odmawiać, kiedy nie mamy na to ochoty. I to nie jest problem” – czytamy.

Centrum Praw Kobiet

Fundacja Centrum Praw Kobiet działa w Polsce od stycznia 1995 r. Jak podkreśla, pomoc kobietom, których prawa są łamane, zawsze była i jest po dziś dzień najważniejszą częścią jej działalności. W szczególności skupiają się na tych z nich, które doświadczają różnych form przemocy. Fundacja pracuje z nimi w oparciu o przekonanie, że kobiety są w stanie znaleźć w sobie siłę, aby same mogły uwolnić się z krzywdzących związków, w których są bite i maltretowane.

„Zaczynałyśmy od pomocy prawnej, z czasem nasza oferta poszerzała się o inne formy pomocy… Obecnie, poza doradztwem prawnym i w zależności od lokalizacji: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Wrocław, Żyrardów – obejmuje: pomoc psychologiczną, asystowanie kobietom w sądach i na policji, zapewnienie bezpiecznego schronienia, prowadzenie grup wsparcia i telefonu zaufania, a także pomoc socjalną i doradztwo zawodowe” – czytamy na stronie Centrum Praw Kobiet.

Kobiety mogą zarówno z długofalowej pomocy, jak również poprzestać na jednorazowej konsultacji, która pomoże im uporządkować swoją sytuację życiową i rozpoznać możliwości wprowadzenia w niej zmian.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Już kilka zaniepokojonych osób napisało do nas w sprawie treści przekazywanych w audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?” w Radiu Maryja. Cytaty z audycji zostały zebrane i opublikowane przez portal Gloswielkopolski.pl Odniesiemy się poniżej tylko do kilku z nich, które uznajemy za najbardziej niebezpieczne dla bezpieczeństwa i wolności seksualnej kobiet. ❗“Żona nie może uważać swojego męża za agresora czy potencjalnego gwałciciela. Ma on prawo domagania się od żony współżycia seksualnego.” 👉 Nikt nie ma prawa wymagać od partnerki lub partnera współżycia seksualnego. Na tym polega wolność osobista, że na współżycie możemy się zgodzić lub nie, w zależności od tego, czy mamy na nie ochotę. Nieważne, jaki rodzaj relacji istnieje między osobami, czy relacja jest formalna, czy nie. Seks jest ok, kiedy obie strony wyrażają na niego świadomą zgodę. Zmuszanie do seksu to przestępstwo. I choć często nie jest nam łatwo to zrozumieć, do molestowania lub gwałtu może dochodzić w związkach, także w małżeństwach. Z raportu „Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej” fundacji STER wynika, że w większości przypadków molestowania seksualnego sprawcą była osoba bliska: obecny (22 procent) lub były partner (63 procent), a do zdarzenia doszło w mieszkaniu (55 procent). ❗“Jeżeli w czasie współżycia seksualnego jedno z małżonków nie chce współżyć seksualnie, ale widać, że jest jakaś potrzeba z drugiej strony, to także jakaś forma ofiarowania siebie, dawania z siebie życia.” 👉 Nie mamy obowiązku zaczynać ani kontynuować współżycia, jeśli tego nie chcemy. Możemy przerwać w trakcie i powiedzieć, że nie chcemy dalej współżyć. Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim (ani obowiązkiem w żadnej innej relacji). Nazywanie seksu „obowiązkiem małżeńskim” jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może być normalizacją przemocy seksualnej w związku. ❗“Trudny małżonek to prawdziwy dar od Pana Boga. Dar i ogromne wyróżnienie (…) bo Pan Bóg zauważył, że tylko ty dasz sobie z nim radę.” 👉 Jeżeli pod określeniem „trudny małżonek” kryje się „małżonek, który stosuje przemoc”, nie musisz dawać sobie z nim rady. ❌CD. W KOMENTARZU❌

Post udostępniony przez Centrum Praw Kobiet (@centrumprawkobiet)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

nastolatka z różowymi włosami

 „Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o  krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa

 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Kobieta leży w łóżku, zakrywa twarz rękoma

Aż 1 na 3 mieszkanki UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. „Zbyt wielu ofiar przestępstw nie dopuszcza się do głosu”

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Stowarzyszenie ForgetMeNot

„Życie w świecie, który nienawidzi kobiet, to codzienna walka”. Zgwałcone kobiety wzięły udział w niezwykłym pokazie mody i przerwały zmowę milczenia

Pokaz mody #ForgetMeNot

Niezwykły pokaz mody. Modelkami były osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

dziecko

Stop przemocy. Dlaczego społeczeństwo wciąż przyzwala na bicie dzieci

W łódzkim klubie muzycznym można było kupić drinka o nazwie „Tabletka gwałtu”. Normalizacja przemocy seksualnej wciąż trwa…

CPK / Centrum Praw Kobiet

„Sąd nie da mi rozwodu, bo współżycie między mną a moim mężem nie ustało. No bo nie ustało. Mąż gwałci mnie co noc”. Zobacz poruszający spot Centrum Praw Kobiet

Skandaliczne porównanie na szkoleniu dla lekarzy. USG porównane do „gwałtu w ciemnej uliczce”!

Mobbing w Polsce jest tematem tabu

Najmłodsza Polka, która zdobyła koronę Ziemi: sytuacja w pracy spowodowała u mnie tachykardię i nerwicę

istockphoto.com

„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym

„Na policji kobieta, która doświadczyła gwałtu w małżeństwie, może usłyszeć, że właściwie nic się nie stało, bo ona jest żoną i seks należy do jej obowiązków” – mówi Joanna Piotrowska, założycielka Feminoteki

dziewczyna z lustrem

„Udaje mi się uprawiać seks, bez orgazmu oczywiście. Tylko jakim kosztem?”. Ofiara gwałtu o swoim życiu seksualnym

https://limebands.pl/

Boisz się, że ktoś na imprezie dosypie ci czegoś do drinka? Bransoletka LimeBands może pomóc w wykryciu GHB

Ed Razek, dyrektor marketingu Victoria's Secret do sierpnia 2019 roku

Dyrektor Victoria’s Secret zrezygnował ze stanowiska. To początek końca ery seksualizacji modelek?

„Wspólny wyjazd jest nauką kompromisu. Czasem ja rezygnuję z siebie, czasem ty rezygnujesz dla mnie”. O kryzysie w związku podczas wakacji, mówi psycholog

chłopak i dziewczyna w lesie

„Nie zmieniajmy na siłę partnera, tak samo jak nie chcemy, aby to on zmieniał nas”. Jak poradzić sobie z kryzysem w związku podczas wakacji?

„Rozwód to nie znak, że dwie osoby się nie rozumieją, ale znak, że właśnie zaczęły”. Rozwód może być czymś pozytywnym, sprawdź co mówią o tym mądre kobiety

edging - co to jest, na czym polega

Edging, czyli balansowanie na granicy orgazmu – dla jeszcze większej przyjemności!

Demi Moore, Dirty Diana

Demi Moore gwiazdą podcastu o życiu erotycznym kobiet. „Dirty Diana” to opowieść o seksie i tęsknocie za nim

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?