Przejdź do treści

Cesarskie cięcie – dlaczego co drugie dziecko w Polsce rodzi się w ten sposób? Oto możliwe powody

noworodek
Dlaczego co drugie dziecko w Polsce rodzi się przez cięcie cesarskie? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Tajemnicze choroby
Tajemnicze choroby. Mimo postępu w nauce, wciąż nie wiemy, co je wywołuje
Polubić... menstruację
Polub… menstruację! Jak dopasować się do hormonów, by czuć się dobrze cały miesiąc?
Sucha skóra? Nie pij wody!
Sucha skóra? Nie pij wody!
Jak poprawić sen dziecka?
Jak poprawić sen dziecka?
Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock
Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. Dwa nowe zarządzenia

Bo poród naturalny to wyższa szkoła jazdy? Bo w Polsce nie można rodzić po ludzku? Bo kobiety coraz później zachodzą w ciążę? Bo to jedyna możliwość uratowania życia i zdrowia matki i dziecka? Dlaczego co drugie dziecko w Polsce rodzi się przez cięcie cesarskie? Sprawdź, co na ten temat sądzą Polki, ginekolog i autorki książki „Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu”.

Odsetek cięć cesarskich w Polsce przekroczył próg 40 proc., plasując nasz kraj na trzecim miejscu w Europie, tuż po Turcji i Włoszech. To oznacza, że niemal co drugie dziecko w Polsce przychodzi na świat właśnie dzięki cesarce. Kiedy na oficjalnym profilu serwisu „Dzieci są ważne” pojawiła się informacja o wysokim odsetku cięć cesarskich w Polsce, internauci w komentarzach zaczęli wymieniać możliwe przyczyny takich statystyk. W zdecydowanej większości byli zdania, że problem tkwi w tym, że kobiety czują strach i lęk przed porodem naturalnym, podsycany opowieściami z porodówek.

„Myślę sobie, że to dlatego, iż poród naturalny w Polsce to jakaś wyższa szkoła jazdy. Poniżanie na sali porodowej, brak znieczulenia, brak wsparcia… Można by tu mnożyć przykłady, niestety” – wymienia Olga. „Gdybym miała rodzić drugi raz w Polsce to też chciałabym mieć tzw. cesarkę na życzenie” – dodaje.

Cięcie cesarskie – powodem brak możliwości „rodzenia po ludzku”

Jedna z pań przytoczyła teksty, które kobiety słyszą podczas porodu w wielu miejscach w Polsce. „Może dlatego, że kobietom obrzydło już wyzywanie od ” jęczących krów „, miały przestać ” drzeć ryja”, czy „zamknąć mordę”, bo nie ona pierwsza rodzi na tym świecie i to co, że boli. „Trzeba było nóg nie rozkładać” – podkreśla. Jej zdaniem możliwymi powodami, dla których kobiety rozważają cięcie cesarskie, są ból, strach, brak poczucia bezpieczeństwa i godności.

Wiele z komentujących kobiet potwierdza, że w Polsce nie istnieje „rodzenie po ludzku”. „Rodziłam w Polsce w Poznaniu w szpitalu na Polnej (koszmar) i rodziłam w Anglii (znieczulenie zewnątrzoponowe) i to jest niebo i ziemia. Pomijając już w ogóle całą opiekę okołoporodową. W Polsce króluje kult matki boskiej cierpiącej, gdzie ta która miała gorszy poród, wygrywa. Nic dziwnego, że potem kobiety nie chcą i boją się rodzić naturalnie. A da się” – pisze Anna.

„Przerażają mnie te statystyki, dlatego że nimi są. Dla mnie nieludzkie jest wstawianie rodzącej kobiety i jej dziecka między cyferki i na tej podstawie mówienie, jak powinna rodzić. Czy rodzić po ludzku, to znaczy odmawiać kobiecie prawa do korzystania z osiągnięć współczesnej medycyny, która była rozwijana kosztem pokoleń kobiet?” – pyta kolejna internautka.

Cięcie cesarskie – powodem brak edukacji

Lęk przed porodem naturalnym wynika często nie z widzimisię pacjentek czy zasłyszanych historii, a z braku edukacji, na co zwraca uwagę jedna z komentujących. „Niestety wciąż wiele kobiet postrzega poród siłami natury jako średniowieczne tortury, co częściowo wynika z niewiedzy, częściowo z opowieści mam i koleżanek o porodach w strasznych bólach i z komplikacjami” – pisze Ania, tłumacząc, że panuje też mylne przekonanie o cesarce, która w opowieściach przedstawiana jest jako szybka i bezproblemowa. Tymczasem to poważna operacja obarczona wieloma komplikacjami.

„Myślę, że jest ogromne zadanie do wykonania przez lekarzy i położne, ale też inne kobiety żeby edukować przyszłe mamy” – podkreśla kobieta. Jej zdaniem jako społeczeństwo powinniśmy przestać demonizować poród siłami natury i idealizować cięcie cesarskie.

Ginekolog, dr Grzegorz Południewski w rozmowie z Hello Zdrowie potwierdza, że jednym z powodów wysokiego odsetka cięć cesarskich robionych na życzenie ciężarnych, jest brak edukacji.

– Bywa tak, i nie jest to odosobniony przypadek, że dopiero na sali porodowej kobieta zaczyna rozumieć, co to jest poród. Co wcale nie oznacza, że ta pani przez całe 9 miesięcy była leniwa. Jej po prostu nikt do tego nie przygotował. Nikt jej nie uświadomił, że jest to wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć – mówi dr Południewski. – Nie możemy patrzeć na kobiety jak na leniwe baby, które nie chcą rodzić. One po prostu obawiają się jakości porodu naturalnego, tego jak zostaną potraktowane, tego czy ich oczekiwania zostaną spełnione. Czują lęk przed każdym szpitalem. I to nie jest dobre zjawisko – podkreśla ginekolog.

kobieta po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie – powodem wiek ciężarnej

Dr Południewski przyznaje, że na wzrost liczby porodów przez cięcie cesarskie ma wpływ tak naprawdę wiele czynników. Ginekolog zwraca między innymi uwagę na wiek, w którym statystyczna Polka zostaje mamą. Pierwsze dziecko – według danych Głównego Urzędu Statystycznego – rodzi, kiedy zbliża się do 30-tki.

– Kobiety rodzą coraz później, a to sprawia, że częściej niż kiedyś trafiają na oddziały patologii ciąży. Z tego właśnie względu wiele porodów kończy się cesarskim cięciem – wyjaśnia lekarz i przypomina, że ten zabieg chroni dziecko przed niedotlenieniem lub innymi powikłaniami. – To, że Polska znajduje się wśród krajów, które mają niską śmiertelność okołoporodową, jest w jakimś stopniu zasługą cięć cesarskich – dodaje.

Lekarz podkreśla, że cesarskie cięcie może uratować życie matki i dziecka, a także wpłynąć pozytywnie na jakość życia obojga.

Blizna po cesarskim cięciu / istockphoto.com

Cięcie cesarskie – powodem ratowanie życia i zdrowia rodzącej i dziecka

Możliwy scenariusz porodu zakończonego cesarką, które uratowało zdrowie matki i dziecka, podają Magdalena Hul i Katarzyna Osadnik, autorki książki „Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu”. Poniżej publikujemy jej fragment.

„Pierwsza ciąża, pierwszy poród. Rozpoczynają się regularne, średnio bolesne skurcze macicy, które powtarzają się co 8–10 minut. Kobieta postanawia udać się do szpitala (bardzo często decyzja ta zapada zbyt szybko, choć zgodnie z tym, co ciężarna usłyszała w gabinecie ginekologicznym). Uczucie ekscytacji miesza się z obawami. Towarzyszy jej gonitwa myśli: „Czy to już?”, „Na jaką położną trafię?”, „Czy to będzie dobry poród?”, „Czy dam radę urodzić?”. W stresie wydziela się adrenalina – hormon hamujący uwalnianie naturalnej oksytocyny, niezbędnej do prawidłowego przebiegu porodu.

Efekt izby przyjęć
Rodząca dociera do szpitala. Nowe miejsce, nieznani ludzie, procedury powodują zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Organizm wydziela więcej adrenaliny. Następuje tzw. efekt izby przyjęć – osłabienie czynności skurczowej lub jej całkowite wyciszenie pod wpływem stresu. Czasem na dość długo.

Kroplówka z oksytocyną
Kobieta w takiej sytuacji może zostać odesłana na salę przedporodową, by tam oczekiwać na poród. Może jednak także pozostać na sali porodowej. A tam – według procedur – poród powinien iść do przodu, być wydajny – na „ratunek” przychodzi więc kroplówka z oksytocyną.

KTG i przymusowe unieruchomienie
Najczęściej efekt oksytocyny pojawia się dość szybko, ale skutkuje trudniejszymi do zniesienia doznaniami bólowymi. Często wymaga również niewygodnej pozycji leżącej, żeby udało się zrobić idealny zapis kardiotokogra czny (KTG). Musi on zarejestrować jednocześnie sygnały z tętna płodu i skurcze macicy. Powinien też być jednoznaczny, by na pierwszy rzut oka pozwalał personelowi oszacować stan płodu. Problem w tym, że w wymuszonej pozycji do KTG większości rodzących najzwyczajniej w świecie trudno wytrzymać. Nic dziwnego, kobieta podczas porodu potrzebuje ruchu. Tylko wtedy łatwiej radzić sobie ze skurczami, łatwiej efektywnie oddychać, łatwiej też o prawidłowe wstawienie się dziecka w kanał rodny i postęp porodu. Ale rodząca słyszy, że „musi na razie leżeć”. W ten sposób jej naturalne zasoby, które pozwoliłyby poradzić sobie z porodem, zmniejszają się gwałtownie z każdą chwilą.

Zakaz jedzenia
Mało tego, w większości szpitali w Polsce kobieta na sali porodowej nie może jeść, może tylko pić, ale wyłącznie przejrzyste płyny, w niewielkiej ilości. Tymczasem poród jest wysiłkiem porównywalnym do przebiegnięcia maratonu, a aktualne wyniki badań naukowych nie wykazały sensowności zakazu jedzenia podczas porodu.

Brak postępu porodu
Robi się więc naprawdę ciężko. Wymuszona pozycja, głód i sztucznie wzmocniona siła skurczu znacznie potęgują ból. Niegotowe, popędzane kobiece ciało, otwiera się opornie i powoli. Zwiększamy zatem dawkę oksytocyny. Kobieta jest wyczerpana, zaczyna wpadać w panikę lub popada w rezygnację. Czasem decyzja o cięciu cesarskim zapada w tym momencie – ze względu na brak postępu porodu. Bywa, że następują jeszcze kolejne interwencje: przebicie pęcherza płodowego, kolejne zwiększenie dawki oksytocyny… aż do chwili, gdy rodzące się dziecko, zmęczone długimi skurczami i wyczerpaniem matki, daje znak w postaci zaburzeń tętna, że to koniec. Szybko! Robimy cięcie cesarskie”.

W tym przypadku cięcie cesarskie uratowało zdrowie, a może i życie rodzącej i dziecka. Ale – jak podkreślają autorki książki – dla obojga cesarka okazała się ratunkiem tak naprawdę przed tragicznymi skutkami niepotrzebnej medykalizacji porodu. „Czy więc naprawdę są powody do satysfakcji? I co się stało z zasadą Hipokratesa: Primum non nocere (Po pierwsze nie szkodzić)?” – pytają.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kosmetyki dla dzieci - koniecznie czytaj ich skład!

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Antydepresanty a ciąża i karmienie piersią. Czy można je wtedy stosować?

Niemowlę w łóżeczku

W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

5 powodów, dla których warto dbać o mleczaki

5 powodów, dla których warto dbać o mleczaki

Ważne jest, by nie zaprzeczać, że poronienie miało miejsce, ale iść dalej

„Ważne jest, by nie zaprzeczać, że poronienie miało miejsce, ale iść dalej” – mówi terapeutka i psychiatra

„Poronienie jest społecznie ignorowane, bo przecież można mieć następne dziecko, więc po co się nad tym rozwodzić”. Malina Błańska o dwukrotnym poronieniu

Kobieta w ciąży

Kobiety całują klamki gabinetów ginekologicznych. „Myślałam, że czas mojej ciąży będzie najpiękniejszym okresem w moim życiu, przez koronawirusa tak nie jest”

Luteina podczas ciąży - jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie?

Luteina podczas ciąży – jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie?

Odczyn Coombsa - czym jest i jak interpretować wyniki?

Odczyn Coombsa – czym jest i jak interpretować wyniki?

Połóg - odchody połogowe / istock

Odchody połogowe. Położna Kasia wyjaśnia, czym są i jak powinna wyglądać higiena po porodzie

"Kazano mi wybierać: albo sekcja zwłok, albo wydanie ciała do pogrzebu"

„Nie, nie, na sali porodowej martwych dzieci się nie rodzi”

porodówka

Położna o wstrzymaniu porodów rodzinnych: nie my powinniśmy być obiektem rozładowywania frustracji

Tycie w ciąży - ile to zdrowo, ile zbyt dużo?

Tycie w ciąży – ile to zdrowo, ile zbyt dużo?

usg ciążowe

Drugi trymestr ciąży – czego powinnaś się spodziewać?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, by nie narastał w nich strach? Wyjaśnia psycholożka

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, by nie narastał w nich strach? Wyjaśnia psycholożka

kobieta w ciąży

Ciąża a koronawirus. Co powinnaś wiedzieć?

Kobieta w ciazy siedzi na łóżku szpitalnym

Koronawirus a porodówki w Polsce. Porody rodzinne wstrzymane, zakaz odwiedzin, ciężarne boją się, że nie będą miały gdzie rodzić

zdziwiony niemowlak

Babcia zwraca uwagę, by maluch nie patrzył „za siebie”? Ma rację. Lepsze „sprowadzanie wzroku w dół”

Objawy poronienia – późnego i wczesnego

Poronienie wczesne i późne – objawy

Poronienie. Co dzieje się w psychice kobiety, która straciła nienarodzone dziecko? Odpowiada psycholog Anna Bajkowska

Dr Wojciech Falęcki

Odporność kobiet w ciąży. Dr Wojciech Falęcki o tym, jak powinno się o nią zadbać

kobieta w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Co powinnaś o niej wiedzieć?

kobiece ciało

Tyłozgięcie macicy – na czym polega i jego konsekwencje podczas ciąży, porodu, stosunku

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

,,Pierwsze chwile z noworodkiem” autorstwa położnej Izabeli Dembińskiej to spojrzenie na świat nowonarodzonego człowieka z jego perspektywy. Premiera książki już 11 marca 2020 r.!

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta wycierająca nos

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?