Przejdź do treści

Chcesz zostać wegetarianinem? Siedem typowych błędów, które możesz popełnić

Chcesz zostać wegetarianinem? Siedem typowych błędów, które możesz popełnić Ella Olsson/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Planujesz przejść na dietę wegetariańską i zrezygnować z mięsa? Coraz więcej osób wybiera taką drogę. Zanim jednak zaczniesz wykluczać mięso ze swojego codziennego jadłospisu, poznaj najpopularniejsze błędy i przeczytaj, jak ich unikać.

Wegetarianizm w Polsce i na świecie

Wegetarianizm jest dietą, która zakłada świadome i celowe wyłączenie ze swojej diety produktów mięsnych, w tym ryb oraz owoców morza, czasami także dotyczy produktów spożywczych pozyskiwanych po uboju, czyli na przykład żelatyny czy smalcu. Wyróżnia się kilka odmian wegetarianizmu, najpopularniejsze to:

  • Laktoowowegetarianizm – najpopularniejsza odmiana wegetarianizmu, z diety wyłącza się mięso, ale spożywa inne produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mleko, miód czy jajka.
  • Laktowegetarianizm – z jadłospisu obok mięsa wyłącza się także jajka, ale dozwolone jest spożywanie produktów mlecznych.
  • Owowegetarianizm – z diety wyłącza się mięso, produkty mleczne, ale dozwolone są jajka.
  • Weganizm – z diety wyłączone jest mięso i wszystkie produkty odzwierzęce, czyli mleko, sery, jajka, miód oraz produkty zawierające dodatki pochodzenia odzwierzęcego, takie jak na przykład lanolina.

Wegetarianizm ma religijne korzenie, rozwinął się on w II wieku przed naszą erą w obecnych Indiach. Aktualnie jest on wybierany z różnych powodów – ekologicznych, moralnych i zdrowotnych. W Polsce jest około milion wegetarian, a dwa miliony osób deklarują, że mają zamiar przejść na taką dietę. Coraz więcej osób też świadomie ogranicza spożycie mięsa w swojej diecie.

Siedem błędów, które możesz popełniać

  • Przechodzisz na dietę, a nic o niej nie wiesz

Nie wystarczy z dnia na dzień zrezygnować z mięsa. Odpowiednia dieta wegetariańska musi być zbilansowana i dobrana do twoich potrzeb. Zanim wprowadzisz zmiany w kuchni, czytaj książki, artykuły i nie bój się pytać bardziej doświadczonych osób. Solidne podstawy są bardzo ważne dla twojego zdrowia.

  • Wybierasz złe źródła informacji

Kiedy szukasz informacji na temat diety wegetariańskiej, wybieraj pewne źródła. Opieraj się na badaniach naukowych i artykułach dietetyków doświadczonych w układaniu diet wegetariańskich.

  • Nie bierzesz suplementów

Odpowiednie zbilansowanie diety wegańskiej jest trudne, poza tym witaminy, takie jak B12, organizm pozyskuje tylko z mięsa, mleka, ryb i jajek. Wielu wegetarian potrzebuje suplementacji żelaza, cynku, wapnia, witaminy D i kwasów omega-3. Szczególnie na początku diety wegetariańskiej rób regularnie badania krwi i wybieraj personalizowanie suplementy diety dopasowane pod okiem dietetyka lub lekarza.

Weganizm a wegetarianizm - na czym polegają różnice?
  • Jesz od razu za dużo błonnika

Błonnik to bardzo ważny składnik każdej diecie, a w diecie wegetariańskiej jest go szczególnie dużo. Ale jeśli dotychczas jadłaś dużo mięsa, to nie zastępuj go od razu dużą ilością błonnika. Organizm może mieć problemy z nagłym trawieniem takich ilości. Jeśli pojawią się zaparcia i bóle brzucha, staraj się pić więcej wody, aby ułatwić przejście błonnika przez jelita.

  • Nie sprawdzasz dostępnych opcji

Wybierasz się do restauracji i dopiero na miejscu orientujesz się, że w menu nie ma nic odpowiedniego dla ciebie? Zanim gdzieś się wybierzesz, sprawdź, jakie są dostępne opcje, a dzięki temu unikniesz pokus i frustracji. Dotyczy to także wyjść do znajomych i na domówki – jeśli nie wiesz, co będzie w menu, przynieś własne przekąski lub posiłek. Zrób ich więcej – może w gronie będzie ktoś, kogo pyszne jedzenie przekona do ograniczenia mięsa?

  • Nie szukasz wsparcia

Porzucenie starych nawyków żywieniowych nie jest łatwe, kiedy zaczynasz dietę wegetariańską. Nie bój się szukać wsparcia. Pomóc może rodzina, znajomi, ale także różne grupy i fora wegetariańskie, na których możesz poznać inne osoby zainteresowane taką dietą.

  • Starasz się być zbyt idealna

Bycie idealnym nie jest możliwe – szczególnie jeśli chodzi o tak kompleksową sprawę, jak idealna dieta. Nie ma dwóch takich samych osób i dwóch takich samych diet. Bycie idealnym, walczącym z innymi wegetarianinem, raczej nie przysporzy ci popularności, a będzie tylko źródłem stresu i frustracji. Nie obwiniaj się za to, że czasami ulegniesz pokusie albo zjesz coś, co zawiera w sobie produkty odzwierzęce. Każdemu zdarzają się błędy. Wchodź w dietę wegetariańską stopniowo, a na pewno wyjdzie ci to lepiej.

 

Źródło: livestrong

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: