Przejdź do treści

Co musi się znaleźć w szamponie na porost włosów, żeby działał?

dziewczyna z kręconymi włosami
Co musi się znaleźć w szamponie na porost w włosów, żeby działał?/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szampon, który bazuje na odpowiednich składnikach, jest w stanie (przynajmniej do pewnego stopnia) zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów i pobudzić porost nowych. Kosmetyk stymulujący porost włosów powinien pobudzić krążenie skóry głowy, odżywić i wzmocnić cebulki, a także złagodzić ewentualne stany zapalne. Jakie zatem składniki powinny się w nim znaleźć?

 

Składniki szamponu na porost włosów – z drogerii

Mnogość kosmetyków dostępnych w drogerii sprawia, że trudno zdecydować się, który z nich wybrać. Jakich składników powinniśmy szukać na opakowaniach ogólnodostępnych szamponów, które z nich korzystnie wpłyną na porost naszych włosów?

Sok z aloesu

Aloes to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych, które goszczą na parapetach wielu polskich domów. Sok pozyskiwany z jego liści jest cennym źródłem substancji czynnych, które korzystnie działają na organizm. Aloes ze względu na swoje właściwości kojące, przeciwzapalne i nawilżające wykorzystywany jest w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Ukryte w jego wnętrzu witaminy, aminokwasy, minerały, enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe regenerują, odżywiają i wzmacniają skórę, a także korzystnie wpływają na kondycję włosów i skóry głowy. Szampon na bazie aloesu działa na włosy kompleksowo – odżywia skórę głowy i cebulek włosowych, wygładza łuski włosa, a zawarte w jego składzie proteiny wzmacniają włosy. Ponadto pobudza krążenie skóry głowy, a tym samym stymuluje porost włosów.

Kofeina

Także kofeina może przynieść bardzo korzystne rezultaty. Zastosowana na skórę głowy stymuluje cebulki i aktywuje porost włosów. Jak mówi farmaceutka Izabela Augustyniak:

– W szamponach na porost włosów powinna znaleźć się kofeina, która działa na poziomie komórkowym i pobudza do wzrostu już istniejące mieszki włosowe. Dodatkowo wzmacnia, wygładza i dodaje blasku włosom. Przy systematycznym stosowaniu pierwsze efekty widać już po kilkudziesięciu dniach.

Włosy - jak o nie dbać? / ArthurHidden/Freepik

Ekstrakt z żeń-szenia

Żeń-szeń, nazywany także ginsengiem lub wszechlekiem, słynie ze swoich właściwości wspierających siły witalne człowieka. Warto go szukać także w szamponach na porost włosów. Ekstrakt z żeń-szenia wzmacnia macierz włosa, przyspiesza procesy regeneracyjne, a także poprawia krążenie krwi w skórze. Lepsze ukrwienie jest równoznaczne z łatwiej przebiegającymi procesami regeneracji włosów. Na tym jednak nie koniec. Żeń-szeń wzmacnia włosy, zapobiega rozdwajaniu, reguluje pracę gruczołów łojowych, a tym samym likwiduje problem przetłuszczania się włosów, z którym zmaga się tak wiele osób. Wszystko za sprawą ginsenozydów – głównych substancji aktywnych obecnych w korzeniu, które odpowiadają za szerokie spektrum działania żeń-szenia.

Ginsenozydy zwiększają zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, a co za tym idzie do lepszego zaopatrywania narządów w tenże pierwiastek. Zalecane stężenie żeń-szenia w szamponach na porost włosów nie powinno przekroczyć 5 proc.

Biotyna

Choć wypadanie włosów to najczęściej złożony problem, jako jedną z jego przyczyn wymienia się często niedobory biotyny. W związku z tym zarówno w produktach pielęgnacyjnych, jak i diecie, nie powinno zabraknąć tej witaminy. Farmaceutka Izabela Augustyniak nie ma wątpliwości, że może ona korzystnie wpłynąć na naszą czuprynę:

– Biotyna stanowi źródło cząsteczek siarki, niezbędnych do budowy keratyny, stanowiącej z kolei budulec włosa. Warto sięgnąć też po preparat doustny dla uzupełnienia kuracji – mówi specjalistka.

kobieta czesze włosy

Chinina

Chinina, pozyskiwana z kory chinowca zbieranej z dojrzałych drzew rosnących na wschodnich zboczach nad Amazonką, coraz częściej wykorzystywana jest w produktach na porost włosów. Szampon na bazie chininy to prawdziwy produkt mocy – sprzyja mikrokrążeniu w cebulkach włosów, a tym samym przyczynia się do stymulacji ich wzrostu. Dodatkowo wzmacnia włosy od środka i ułatwia ich rozczesywanie.

Ekstrakt z zielonej herbaty

To kolejna bomba wielu przydatnych włosom substancji. Ekstrakt z zielonej herbaty jest bogatym źródłem witaminy C i E, polifenoli, które nie tylko stymulują porost włosów, ale dodają im blasku i miękkości. Ponadto w jej składzie znajdziemy katechiny, będące silnym przeciwutleniaczem. Dzięki  zawartości bardzo silnego antyoksydantu – EGCG, przyspiesza wzrost nowych włosów zwanych baby hair i znacząco wydłuża mieszek włosowy. Co więcej, ekstrakt z zielonej herbaty działa regenerująco i hamuje rozwój stanów zapalnych.

Zawiera również pantenol (witaminę B5),posiadający działanie nawilżające i regenerujące – pomaga odbudować zniszczone włosy oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Kobieta leży na trawie. Lok włosów zachodzi jej na czoło

Składniki szamponu trychologicznego na porost włosów

Choć szampony drogeryjne mogą pomóc rozwiązać problem, nie oszukujmy się – spektakularnych rezultatów dzięki tego typu produktom raczej nie osiągniemy. Aby zająć się tematem na poważnie, warto zainteresować się profesjonalnymi produktami do pielęgnacji. Można rozważyć chociażby kupno trychologicznego szamponu na porost włosów. Czym jest takowy? Otóż pod pojęciem „trychologiczne” kryją się kosmetyki, które w swoim składzie mają specjalistyczne składniki, a jednocześnie charakteryzują się możliwie najbardziej naturalnym składem (są wolne SLS/SLES, silikonów i innych substancji, które mogą mieć negatywne działanie na strukturę włosa i kondycję skóry głowy). Których składników warto w nich szukać, jeśli chcemy wspomóc porost włosów?

Kolagen

Trychologiczny szampon przeznaczony do włosów z tendencją do nadmiernego wypadania delikatnie oczyści włosy z zabrudzeń i odpowiednio je nawilży, dzięki czemu włosy zyskają objętość. Dodatkowo „dokarmi” cebulki włosów składnikami, które wspomogą rośnięcie. Trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii wyjaśnia:

– Najczęstszym problemem włosów jest niedobór białka. Włosy stają się zbyt cienkie i łamliwe, szybko się przesuszają i wypadają. Można temu zaradzić, suplementując kolagen. Kolagen jest także czynnikiem osłabiającym proces wypadania włosów – odpowiada za prawidłową kondycję warstw skóry, tak aby zapewnić prawidłowe warunki do porostu włosa. Hydrolizowany kolagen zwiększa zakotwiczenie cebulki włosa w zagłębiu mieszkowym.

Ekstrakt z szyszek chmielu

Warto szukać go w profesjonalnych kosmetykach, gdyż stymuluje porost włosów, zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu, a ponadto posiada działanie przeciwłupieżowe. Dodatkowo zapobiega przetłuszczaniu włosów i opóźnia siwienie.

Wypadanie włosów jesienią

Ekstrakt z rozmarynu

To kolejny składnik, który powinien znaleźć się w trychologicznym szamponie na porost włosów. Jakie jest jego działanie? Ekstrakt z rozmarynu wspomaga krążenie skóry głowy, a co za tym idzie wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu odżywienia i dotlenienia naszych włosów.

Ekstrakt z Malus Domestica

W produktach pielęgnacyjnych mających wspomagać porost włosów coraz częściej znajdują się również roślinne komórki macierzyste, które stanowią swoistą tarczę ochronną przeciw procesom starzenia się skóry ciała oraz włosów. Trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii poleca zwłaszcza ekstrakt z „jabłka, które nigdy nie gnije” – Malus Domestica.

Ekstrakt z Malus Domestica – to pierwsze roślinne, aktywne komórki macierzyste, których zadaniem jest ochrona ludzkich komórek macierzystych skóry. Działanie ekstraktu skupia się wspomaganiu naturalnych procesów odnowy i podziału komórek mieszka włosowego. Przede wszystkim wydłuża fazę anagenową, czyli fazę intensywnego wzrostu włosów, a także działa naprawczo na uszkodzenia łodygi włosa.

 Kwas hialuronowy

Nie sposób też nie wspomnieć o kwasie hialuronowym, który posiada silne działanie wzmacniające i nawilżające – sprawia, że włosy stają się mocniejsze, zdrowsze, a jednocześnie gładsze i bardziej  lśniące.

Cytokiny

Ostatnim składnikiem, na który warto zwrócić uwagę w wyborze profesjonalnych kosmetyków na porost włosów, są cytokininy – typ białek sygnalizujących. Sygnały wysyłane przez cytokiny stymulują komórki macierzy do prolifercji, dzięki czemu komórki brodawki włosowej hamują proces utraty włosów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: