Przejdź do treści

Co na prezent dla dziewczynki? Oto 7 pomysłów na prezenty, które uczą niezależności i samoakceptacji!

7 pomysłów na prezenty dla dziewczynek
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
8 rzeczy, których organizm mężczyzny nie wybacza po 30-tce
Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język
Wygląd języka – co popękany lub żółty mówi o zdrowiu?
Paznokcie
Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?
Kobieta w lesie
Kleszczowe zapalenie mózgu – jak się objawia, czym jest spowodowane, jak wygląda leczenie?
Trąd – jakie są objawy tej zapomnianej choroby?

To już ostatni moment, żeby skompletować świąteczne prezenty. Podpowiadamy, co warto podarować dziewczynkom, by wzmocnić w nich poczucie własnej wartości, zachęcić do wnikliwej obserwacji otoczenia a także pomóc zaakceptować swoją bądź czyjąś inność. Te propozycje spodobają się przedszkolakom, dziewczynkom z podstawówki i nastolatkom! I są na każdą kieszeń! 

W tym zestawieniu raczej nie znajdziesz prezentów, które pojawiają się w co drugim liście do Świętego Mikołaja. Nie znajdziesz zabawek wyjętych wprost z popularnych reklam, ani takich, które zajmują pierwsze miejsca w promowanych rankingach. Znajdziesz w nim za to pomysły na prezenty, które uczą dziewczynki niezależności i samoakceptacji, a także wpajają poczucie, że w życiu mogą zostać tym, kim chcą!

„Nie chcę mieć kręconych włosów” Anderson Laura Ellen

Kompleksy związane z własnym wyglądem nie przychodzą do nas wraz z wiekiem, one rodzą się w naszych głowach już od najmłodszych lat. Dzieci często manifestują niezadowolenie z pewnych cech swojego wyglądu, wołając: „O nie! Nie chcę mieć…!” albo pytając: „Dlaczego Kasia ma takie piękne…, a ja nie?”. Odpowiednia lektura może być niezwykle skutecznym sposobem na odpędzenie takich negatywnych myśli i zrozumienie, że te pozornie znienawidzone cechy czynią nas wyjątkowymi.

Książka "Nie chcę mieć kręconych włosów"

Książka "Nie chcę mieć kręconych włosów" / Materiały prasowe

Książka "Nie chcę mieć kręconych włosów"

Książka "Nie chcę mieć kręconych włosów" / Materiały prasowe

Książka Laury Ellen Anderson, nagradzanej i cenionej autorki i ilustratorki literatury dla dzieci w przyjazny, zabawny i bardzo obrazowy sposób pomaga budować poczucie własnej wartości i wspierać relacje między rówieśnikami. Jej bohaterka oznajmia, że nie chce mieć kręconych włosów. Krzyczy: „Są poplątane, nie do rozczesania, są inne! To po prostu niesprawiedliwe!”. Marzy o prostej i błyszczącej fryzurze. W tym celu przygniata swoje sprężynki stertą książek, moczy wodą a nawet prosi przyjaciół, by je ciągnęli w nadziei, że ta metoda poskutkuje. Niestety każda próba kończy się niepowodzeniem.

Wszystko zmienia się, gdy spotyka małą dziewczynkę z jedwabistą fryzurą, która mówi, że wszystko, czego pragnie, to mieć… kręcone włosy. Poprzez wspólną zabawę i wymianę doświadczeń dziewczynki nie tylko zaakceptowały, ale nawet polubiły swoje włosy. To zabawna i inspirująca opowieść o nauce kochania tego, kim jesteśmy.

Wiek: 2+
Cena sugerowana: 26,90 zł
Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

Karty do gry „Niezwykłe kobiety” Mudpuppy

Talia kart do gry z niezwykłymi kobietami, które zmieniły świat. Wśród nich artystki: Maya Angelou, Lucille Ball, Frida Kahlo czy Ella Fitzgerald, przywódczynie: Cleopatra, królowa Elżbieta I, Indira Gandhi i Hillary Clinton. Nie mogło zabraknąć także Marii Curie-Skłodowskiej. Autorką pięknych i zabawnych portretów jest również kobieta – filipińska artystka Lydia Ortiz.

Karty do gry "Niezwykłe kobiety"

Karty do gry "Niezwykłe kobiety" / Fot. Materiały prasowe

Dzięki urokliwym kartom dziewczynki nie tylko dowiadują się o sile, możliwościach i odwadze kobiet, ale również poznają różne drogi, którymi każda z nich może podążać, jeśli tylko chce. Przy czym każdą z tych dróg warto, by rodzic omówił w sposób dla dziecka zrozumiały. Karty rewelacyjnie sprawdzą się w domu i w podróży. Z tej serii dostępne są również puzzle, gra memory oraz zestaw magnesów.

Wiek: 4+
Cena: ok. 45 zł.
Producent: Mudpuppy

„Giler, trampolina i reszta świata” Agnieszka Chylińska

Najnowsza książka Agnieszki Chylińskiej opowiada historię chłopaka z autyzmem i alergiami pokarmowymi, który codziennie mierzy się ze swoimi słabościami. Giler jest inny niż reszta jego rówieśników. Nie lubi hałasu, niespodzianek, czasem nie jest pewny, czy istnieje. Jest też wyjątkowy – zna klucz do duszy każdego człowieka, ma niesamowitą umiejętność wydobywania ludzkiego dobra.

Książka "Giler, trampolina i reszta świata"

Książka "Giler, trampolina i reszta świata" / Fot. Materiały prasowe

Książka "Giler, trampolina i reszta świata"

Książka "Giler, trampolina i reszta świata" / Fot. Materiały prasowe

Giler jest bratem Zezi i Franka, o których również powstały książki. W tej części ich rodzice rozstają się. Mama nie czuje wsparcia ze strony swojego męża i postanawia od niego odejść. Rozwód rodziców przebiega jednak bez szkody dla rodzeństwa.

Historia o relacjach w rodzinie Zezików wzrusza, bawi i uczy. To doskonała lekcja akceptacji, empatii i wrażliwości nie tylko dla najmłodszych, ale również nieco starszych czytelników.

Tak o książce mówi sama jej autorka: To nie jest książka o tym jak się szarpać i walczyć o to, by wszystko w naszym życiu było takie jak chcemy. To książka o tym jak starać się żyć pogodnie pomimo trosk i problemów, których nie damy rady rozwiązać, a mimo to możemy nadal starać się być szczęśliwymi ludźmi.

Cena sugerowana: 36,90 zł
Wydawnictwo: Pascal

Gra planszowa „Odkrycia – poznać i zrozumieć siebie”

O tym, jak ważna jest inteligencja emocjonalna, jak zrozumienie swoich emocji i swobodna przestrzeń do ich wyrażania wpływa na późniejsze życie dziecka, rozmawiamy często z naszymi specjalistami. Inteligencja emocjonalna odpowiada za umiejętność przystosowania się do otoczenia, budowania udanych relacji czy radzenia sobie ze stresem i szybkiej adaptacji do nowych sytuacji. O emocjach trzeba i należy mówić. Dzięki grze „Odkrycia – poznać i zrozumieć siebie” poprzez zabawę można też uczyć się wyrażania swoich uczuć.

Gra planszowa "Odkrycia - poznać i zrozumieć siebie"

Gra planszowa "Odkrycia - poznać i zrozumieć siebie" / Fot. Materiały prasowe

Gra planszowa "Odkrycia - poznać i zrozumieć siebie"

Gra planszowa "Odkrycia - poznać i zrozumieć siebie" / Fot. Materiały prasowe

Gra zawiera 30 kart przedstawiających różne scenki z życia wzięte, 4 karty pytań, służące uczestnikom gry do zadawania dodatkowych pytań. Planszówka, stworzona przez psychoterapeutkę Arvick Baghramian,  pomaga dziecku zrozumieć samego siebie, swoje reakcje i konsekwencje swoich zachowań oraz nazwać swoje uczucia. Pozwala również odkrywać w sobie empatię, poprawia komunikację interpersonalną, rozwija umiejętność uważnego słuchania, jak i świadomego komunikowania międzyludzkiego oraz z samym sobą.

Wiek: 3+
Cena sugerowana: 122 zł
Producent: Epideixis

„Kobiety są o wiele bliżej”

„Bose stópki. Joga dla dzieci” Filippa Odevall

Czas na propozycję, która nie tylko bawi i uczy, ale również zachęca do aktywności fizycznej. „Bose stópki” to bajkowe opowieści, w których znajdziemy konkretne pomysły na zabawy ruchowe, oddechowe i relaksacyjne. Jeśli na wczesnym etapie rozwoju dziewczynka nauczy się, że powinna głęboko oddychać, gdy coś ją denerwuje lub czegoś się boi, będzie w stanie lepiej radzić sobie z sytuacjami stresowymi. I jest duża szansa, że w przyszłości chętniej będzie podejmowała się nowych wyzwań.

Książka "Bose stópki"

Książka "Bose stópki" / Fot. Materiały prasowe

Książka "Bose stópki"

Książka "Bose stópki" / Fot. Materiały prasowe

„Bose stópki” to świetny poradnik i wprowadzenie w jogę. Dzięki tej książce praca ze swoim ciałem jest nie tylko świetną zabawą, ale też rewelacyjnym pomysłem na kreatywne spędzenie czasu. Oprócz opowieści znajdziecie w książce ciekawostki związane z jogą oraz szczegółowe opisy i ilustracje różnych pozycji jogi.

Elementy jogi wprowadzone do dziecięcych zabaw wspomogą harmonijny rozwój i uważność najmłodszych. Ćwiczcie z dziećmi w ciekawy i kreatywny sposób – niech naśladują oddychanie lwa, utrzymują równowagę jak surferzy i rozciągają swoje ciało niczym wąż.

Wiek: 2+
Cena sugerowana: 39,90 zł
Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

„Kosmiczne dziewczyny”, Libby Jackson

Książka „Kosmiczne Dziewczyny” to 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu. Dowiemy się z niej o inżynierkach, uczonych, lekarkach, prawniczkach, menadżerkach, techniczkach, astronautkach i przedstawicielkach innych zawodów, które odegrały ważną rolę w misji posłania człowieka na księżyc. Od Ady Lovelace, która wymyśliła prototyp komputera, przez kobiety kryjące się za misjami Apollo, poprzez astronautki bijące rekordy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pionierki nauki wytyczające drogę na Marsa.

Książka "Kosmiczne dziewczyny"

Książka "Kosmiczne dziewczyny" / Fot. Materiały prasowe

Książka "Kosmiczne dziewczyny"

Książka "Kosmiczne dziewczyny" / Fot. Materiały prasowe

Opowieści o niezwykłych kobietach, które dzięki ciężkiej pracy, odwadze i bezkompromisowości wytyczyły drogę podróżom kosmicznym, są tylko kolejnym dowodem na to, że nauki ścisłe nie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Kobiety są silne, wspaniałe i mądre! To one przesuwają granice, do których dociera ludzkość! Jeśli chcesz, by Twoja córka dołączyła kiedyś do tego grona, podaruj jej tę książkę i pokaż, że niemożliwe nie istnieje!

Wiek: 10+
Cena sugerowana: 49,90 zł
Wydawnictwo Kobiece

„Cipkonotes” Paulina Klepacz i Aleksandra Nowak

Na prezent dla nastolatek, które wchodzą w dorosłość, zaczynają odkrywać swoje ciało i poszukują na jego temat rzetelnej wiedzy, proponujemy fantastyczną publikację – „Cipkonotes”. To poradnik, który łączy część teoretyczną z przestrzenią na własne zapiski, przemyślenia i opinie. Powstał we współpracy z seksuolożką, Izą Jąderek oraz z edukatorkami seksualnymi z Grupy Ponton.

„CIPKOnotes” to intymny i sensualny notes, w którym nastolatki znajdą garść informacji o żeńskich narządach płciowych, a przede wszystkim zachętę, aby zaprzyjaźniły się lub wzmocniły więzi ze swoim ciałem. Publikacja zachęca również do refleksji nad własną seksualnością, potrzebami i fantazjami seksualnymi.

"CIPKONotes"

"CIPKOnotes" - fragment

Autorki poza odczarowaniem samego języka, w jakim rozmawiamy o miejscach intymnych, starają się pokazać, że są różne drogi i sposoby realizacji własnych potrzeb. Sporą część publikacji poświęciły tematowi osiągania przyjemności seksualnej, ale jednocześnie przyznały, że seksu w ogóle można nie uprawiać i nie powinno to podlegać ocenie.

Dzięki więzi z własnym ciałem i szczerym rozmowom z samą sobą nastolatki mogą nie tylko czuć się lepiej we własnej skórze, czerpać więcej radości i satysfakcji z życia seksualnego, ale i lepiej artykułować swoje potrzeby w relacjach, budować z partnerkami i/lub partnerami więź opartą na otwartości i wzajemnym szacunku. Ten notes pozwoli im w sposób bardziej pełny i świadomy celebrować swoją seksualność. Bez wstydu, oceniania (się), podlegania społecznej presji!

Wiek: 12+
Cena: 24,90 zł
Wydawnictwo: Septem

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

dziecko w pieluszce wielorazowej

„Pieluchy wielorazowe są postrzegane dziś jako coś obrzydliwego”. O tym, czym różni się nowoczesne wielopielo od tego, które znały nasze babcie, mówi Helena Łysik, czyli Wielomatka

Schemat żywienia niemowląt w 2020 roku. Rozszerzanie diety

Ania Broda / fot. Renata Orlińska

„Granie dla młodszej publiczności jest fantastycznym doświadczeniem dla każdego artysty. Jest to bardzo szczery odbiorca” – mówi wokalistka Ania Broda

Co każda dziewczyna powinna wiedzieć? Zobacz grafikę, która podbiła serca kobiet!

Odpieluchowanie - dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Kasia Smutniak

Kasia Smutniak cierpi na bielactwo. Na Instagramie stworzyła filtr, który pokazuje, jak wygląda twarz dotknięta chorobą

Niedosłysząca dziewczynka

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic ogłasza akcję #PanieMinistrzeUsłyszNas. Wesprzeć ją może każdy

Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane

„Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane, co w dobie nadmiernego korzystania ze smartfonów nawet przez dzieci 2 letnie jest bezcenne” – mówi Karolina Błasik,  prowadząca zajęcia „gordonki”

Matka z dzieckiem na łóżku

Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia dlaczego

Mik Zazon

Blogerka nie akceptowała swojego znamienia na policzku. Do momentu, gdy zdała sobie sprawę, jak niezwykły ma kształt

dziewczynka wśród zieleni

„Wstyd z powodu płodzenia dzieci”. Czy ekologię i chęć posiadania dziecka można pogodzić?

dziecko bawiące się zabawkami

Choroba Kawasakiego dotyka coraz więcej dzieci. Może mieć związek z koronawirusem i infekcją COVID-19

hipotrofia - lekarz rozmawia z kobietą w ciąży

Hipotrofia – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie hipotrofii

Kobieta z niemowlęciem

Materiałowa maseczka na twarz wykonana samodzielnie? Dr Łukasz Durajski ostrzega, że nie powinny z niej korzystać dzieci poniżej 2. roku życia

Rozwód. Jak przygotować dzieci do rozwodu i jak się nimi później zaopiekować? Odpowiada mediatorka Agnieszka Wojewoda

Rząd wprowadza stan epidemii/Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza stan epidemii. Placówki oświatowe zamknięte do świąt

Puste łóżko - koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Pacjent „zero” wyszedł ze szpitala w Zielonej Górze

Koronawirus u dzieci

Koronawirus u dzieci – jakie są objawy i skala zachorowań? Odpowiada pediatra Anna Ratajczak

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Wyjaśnia terapeutka

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia

Dziewczynka myje ręce

Jak dobrze zadbać o higienę rąk u dzieci? Radzi farmaceutka

„Za dużo pokazuje! Kobieta powinna być skromna” – Ciałopozytywna terapia o toksycznych wzorcach kobiecości

Współczesne dzieci żyją w stresie, depresja jest coraz bardziej powszechna/gettyimages

„Nie bójmy się chwalić naszych dzieci” – psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa opowiada o stresie i depresji wśród młodych ludzi

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę