Przejdź do treści

Tolerancja kosmetyków pielęgnacyjnych u dzieci. Co oznacza, że emolient powoduje uczucie pieczenia? Tłumaczy dermatolożka

Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Używasz emolientów w pielęgnacji skóry twojego dziecka, jednak czasem zauważasz pieczenie i świąd? Nie wiesz, czy to alergia czy źle dobrany produkt? A może nietolerancja kosmetyków pielęgnacyjnych? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki.

Agnieszka Kobyłka-Dziki jest lekarką w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Na swoim instagramowym profilu @mama_dermatolog, który obserwuje prawie 7 tys. internautów, lekarka chętnie dzieli się wiedzą z zakresu medycyny. Swój najnowszy wpis poświęciła pielęgnacji dziecięcej skóry.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Lek. Aga Kobylka-Dziki (@mama_dermatolog)

Skóra dzieci – jej funkcje i pielęgnacja

Skóra u niemowląt i dzieci jest bardziej delikatna, nie ma jeszcze w pełni wykształconych funkcji ochronnych, dlatego też jest bardziej podatna na podrażnienia czy uszkodzenia. Warto więc używać w codziennej pielęgnacji emolientów, które nawilżą, oczyszczą, pomogą utrzymać naturalną ochronę a także załagodzą podrażnioną skórę. Warto jednak poznać kilka faktów o tym, jak kształtuje się skóra dziecka, aby podejść do jej pielęgnacji świadomie. Dermatolożka w swoim wpisie wymienia najważniejsze z nich:

1. Skóra dziecka osiąga dojrzałość około 3 roku życia.

2. Zdrowa skóra noworodka czy niemowlęcia nie potrzebuje profilaktycznego stosowania kosmetyków.

3. Zawsze starajmy się wybierać produkty z „najkrótszym” składem.

4. Kontaktowe zapalnie skóry może wystąpić w każdym wieku, także u noworodków.

5. U dzieci chorych na AZS „terapia pielęgnacyjna” musi być regularna i systematyczna! Jest stałym elementem leczenia niezależnie od ciężkości choroby. Również w okresie remisji „pozornie zdrowej skóry” należy stosować emolienty, rozumiane jako produkty mających spełnić określone funkcje – NIE JAKO PRODUKT danej firmy !!!

Emolienty a pieczenie skóry

Kobylka-Dziki zaznacza także, że stosowanie emolientów może powodować uczucie pieczenia czy szczypania, jednak nie należy od razu panikować. Eksperta tłumaczy, że w większości przypadków efekt ten nie jest to spowodowany alergią kontaktową czy stosowaniem rzekomo nieodpowiedniego emolientu. 

„W fazie ostrych zmian zapalnych nałożenie Emolientu może powodować uczucie pieczenia, „szczypania” – w większości przypadków nie jest to spowodowane alergia kontaktową czy tym że emolient jest „zły” – uszkodzenie zapalne skóry powoduje jej dodatkową wrażliwość” – pisze dermatolożka.

Ekspertka radzi, aby w takich sytuacjach przed użyciem emolientu najpierw nałożyć lek przeciwzapalny i dopiero po jego wchłonięciu zastosować emolient. Wtedy unikniemy niemiłych przypadłości u dziecka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.