2 min.
Otyłość powodem coraz większej ilości zgonów podczas ciąży.

zdjęcie: unsplash.com
Najnowsze
20.01.2021
Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
20.01.2021
Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?
20.01.2021
Śledziona – położenie, budowa, funkcje i choroby śledziony
20.01.2021
KE apeluje o zwiększenie liczby testów na obecność nowych wariantów koronawirusa. W Polsce… nie robimy ich w ogóle
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
Otyłość i coraz starszy wiek matek przyczyniają się do wzrostu liczby zgonów podczas ciąży i porodu. Najczęstszą przyczyną śmierci są zakrzepy krwi, szczególnie żylne choroby zakrzepowo-zatorowe.
Spis treści
Niepokojące statystyki
Statystyki zebrane przez Uniwersytet Oksfordzki wskazują, że w Wlk. Brytanii w latach 2014-2016 225 kobiet zmarło podczas ciąży lub tuż po jej zakończeniu W latach 2013-2015 ta liczba wyniosła 202. To znaczy że w ciągu trzech lat zmarło około 10 kobiet na 100 000 porodów. Z raportu wynika, że liczba zgonów matek w Wielkiej Brytanii spadała od 2003 roku, ale w ostatnim badanym okresie trzyletnim, liczba znowu wzrosła.
Profesor Marian Knight z National Epineeology Epineaology Unit w Oxfordzie podkreśla, że bardzo mała liczba kobiet umiera podczas ciąży, ale trzeba być bardziej świadomym wyższego ryzyka dla matek otyłych i starszych wiekiem. Zakrzepy, żylne choroby zakrzepowo-zatorowe są najczęstszą przyczyną zgonów w czasie ciąży. Problem dotyczy szczególnie kobiet otyłych.
"Otyłość jest niebezpieczna i często bagatelizowana wśród kobiet w ciąży. Należy zadbać o swoje zdrowie i dziecka, zdrową i dobrze zbilansowaną dietą. W ostatnich latach wyraźnie widać, że do porodu zgłaszają się coraz starsze kobiety, niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. Może być to uwarunkowana zmianą modelu i roli kobiet w społeczeństwie. Dodatkowo ciężarne rezygnują często z aktywności fizycznej, która jest wskazana. Szczególnie spacery lub ćwiczenia rozciągające, takie jak pilates" - powiedział dr n. med. Krzysztof Sokołowski, w rozmowie z HelloZdrowie.
Otyłość a ciąża
Eksperci są coraz bardziej zaniepokojeni otyłością wśród przyszłych matek. Statystyki pokazują, że połowa wszystkich kobiet ma nadwagę lub otyłość. Średni wiek, w którym rodzą kobiety wzrósł w ostatnich czterech dekadach. W 1974 roku średnia wynosiła 26 lat, a już w 2016 roku wynosiła 30 lat.
Raport pokazuje także, że zbyt wiele kobiet naraża się na ryzyko, ponieważ przestają przyjmować leki w czasie ciąży z obawy przed efektami jakie mogą pojawić się u dziecka, nawet gdy leki są całkowicie bezpieczne. Lekarze apelują, aby nie przestawać przyjmować leków, bez omówienia tego z lekarzem, niezależnie od ciąży.
Zobacz także
Udostępnij koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021
„Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021