Przejdź do treści

Ćwiczenia w pracy. Męczy cię ból karku? Sprawdź, jak sobie pomóc

ćwiczenia za biurkiem - kobieta w biurze
Męczy cię ból karku? Sprawdź, jakie ćwiczenia za biurkiem proponuje Pani Fizjotrener /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból karku i kręgosłupa to powoli norma po 8 godzinach pracy, spędzonych przed komputerem. Zamiast narażać się na groźniejsze dolegliwości, lepiej działać od razu. Wystarczy 5 minut ćwiczeń co godzinę, żeby odciążyć nasze mięśnie. Jak je wykonać? Mówi fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener.

Pani Fizjotrener –kim jest?

Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet, która w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, terapią blizn i terapią dna miednicy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej konto na Instagramie obserwuje ponad 30 tys. osób.

Gosia Włodarczyk nie boi się poruszać trudnych tematów i takich, które są uważane za tabu. Oprócz tego często udostępnia filmy z różnymi ćwiczeniami i radzi, jak wykonywać je prawidłowo. Tym razem w rozmowie z Hello Zdrowie mówi o tym, jak możemy rozruszać nasze mięśnie w czasie pracy.

Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

Ćwiczenia w pracy – radzi Pani Fizjotrener

Długie godziny spędzone w pracy niestety nie wychodzą naszemu zdrowiu na dobre. Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk podkreśla w rozmowie z Hello Zdrowie, że dochodzi wtedy do przeciążenia mięśni stabilizujących kręgosłup oraz mięśni barków i rąk.

– W wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji dochodzi do zwiększenia nacisku na dyski międzykręgowe. Sztywność mięśni, ograniczenie ruchomości w stawach kręgosłupa i obwodowych, a co za tym idzie zaburzenia krążenia, przyczyniają się do bólu kręgosłupa, mięśni, ale również do chorób, m.in. układu krążenia – tłumaczy.

Co zrobić, aby zapobiegać skutkom i dolegliwościom związanym z długotrwałym siedzeniem?

  • Zmieniaj pozycję tak często jak możesz, np. odchyl się do tyłu, wstań i usiądź, przyciągaj na zmianę kolana do brzucha, zmieniaj ułożenie nóg
  • Staraj się znaleźć jak najwięcej możliwości do poruszania się, np. wkładaj dokumenty wysoko na szafę, a potem rób przysiad
  • Poćwicz oddychanie przeponowe – zrelaksujesz się i obniżysz napięcie nerwowe
  • Raz na godzinę zrób 5 minut przerwy na ćwiczenia przy biurku
Mężczyzna zgina głowę z powodu bólu kręgosłupa szyjnego

Ćwiczenia w pracy – wypróbuj je!

  1. Usiądź na brzegu swojego krzesła lub fotela, wyprostuj plecy – wydłużając je do góry, połóż stopę na przeciwnym kolanie i z wydechem pochylaj tułów do przodu pilnując, aby plecy pozostały wyprostowane, powtórz 8 razy na każda stronę.
  2. Siedząc prosto na brzegu krzesła, postaw obie stopy mocno na ziemi. Jedną rękę wyprostuj i wykonaj skręt tułowia, jakbyś chciała spojrzeć daleko przez ramię. Powtórz 8 razy na stronę.
  3. Wykonaj krążenia barkami do przodu i do tyłu. Zbliż ucho do barku, raz jedno raz drugie, pilnując by barki pozostały na tej samej wysokości. Powtórz po 6-8 razy każdy ruch.

Do ćwiczeń możemy wykorzystać nie tylko czas, kiedy siedzimy przy biurku. Warto skorzystać też z każdej chwili, gdy od niego odchodzimy. Rozruszajmy nasze mięśnie!

– Idąc po kawę możemy wykonywać ruchy barkami, cofać i wysuwać brodę, wykonywać delikatne ruchy głową po półokręgu. Możemy przystanąć i delikatnie wykonać skon do boku, jakbyśmy chcieli dotknąć dłonią kolana – mówi Gosia Włodarczyk.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jak dobrze siedzieć i jak dobrze wstawać? ?im częściej świadomie będziecie pilnować przyjmowania prawidłowej postawy tym częściej nieświadomie ją przyjmiecie ?‍♀️ ? siedząc prawidłowo Twoje stopy dotykają podłoża trzeba punktami podparcia (pięta, łuk zewnętrzny i staw pod paluchem), kolana i stopy są od siebie oddalone na szerokość pięści, miednica ustawiona neutralnie, łopatki ściągnięte i skierowane w dół, żebra opuszczone, brzuch jest aktywny na około 10%, broda leciutko cofnięta, cały kręgosłup z zachowaniem naturalnych krzywizn ?jak wstać? Szczególnie jak jesteś w ciąży? Nie tak jak na drugim filmiku!?‍♀️ ?trzeci filmik pokazuje w spowolnionym tempie jak wstawać: pozycja wyjściowa jak w prawidłowym siedzeniu, wstając ruch zaczynasz od wciśnięcia mocno stóp w podłoże i na nie przenosisz ciężar ciała, następnie wykonujesz wyprost w biodrach. Wieeeeem, że trudne! Ale ile razy dziennie można to poćwiczyć ? spróbujecie?

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.