Przejdź do treści

Czujesz niepokój, nie możesz spać? To może znaczyć, że pijesz za dużo kawy

Czujesz niepokój, nie możesz spać? To może znaczyć, że pijesz za dużo kawy Pixbay
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz problemy z zasypianiem? Często towarzyszy ci uczucie niepokoju? Jednym z powodów może być to, że pijesz za dużo kawy. I niekoniecznie tylko przed snem. Kofeina ma wiele efektów ubocznych. Sprawdź, czy także ty nie sięgasz po małą czarną zbyt często.

Kofeina – uważaj na uzależnienie

Nie potrafisz zacząć dnia bez kawy? W trakcie pracy musisz sobie zrobić przerwę na jej wypicie? Kofeina jest substancją psychoaktywną i stymulantem, działa na układ nerwowy i uzależnia! Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, wydaje im się, że piją kawę tylko dla przyjemności. W rzeczywistości jednak może ona uzależniać zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego sięgaj po kawę rozsądnie i nie pij jej za dużo, i zbyt często. Jeśli masz problemy z koncentracją czy spadkiem sił, to kofeina pomoże tylko doraźnie – postaraj się znaleźć przyczynę swoich problemów, a nie sięgaj po następną filiżankę.

Efekty uboczne kofeiny

Kofeina obecna jest w nasionach kawy, w zależności od rodzaju i sposobu przygotowania, jej ilości mogą być różne. Dzięki swoim właściwościom kofeina dodaje energii, poprawia humor, przyśpiesza metabolizm i sprawia, że myślimy szybciej. Ale obok zalet, ma wiele efektów ubocznych, które mogą pojawiać się nawet wtedy, kiedy nie pijesz jej dużo. Sprawdź, czy także ty nie masz jednego z efektów ubocznych picia kawy.

nalewanie kawy do kubka

Niepokój

Kofeina działa stymulująco na układ nerwowy i pracę mózgu, sprawia, że organizm wydziela więcej adrenaliny. Jest ona hormonem, który nasze ciało produkuje, kiedy boimy się lub walczymy o życie, daje ona nam niezłego “kopa”, pobudza do walki, zmniejsza odczuwanie bólu i zmęczenia. Jednak przedłużone działanie adrenaliny po wypiciu kawy może sprawiać, że odczuwasz niepokój, strach, zaczynasz bardziej się stresować.

Badania pokazują, że spożywając około 300 mg kofeiny, odczuwasz podwójny poziom stresu w porównaniu do osób, które jej nie przyjmują. Taką ilość kofeiny można znaleźć w dużym kubku kawy. Niektóre osoby są na kofeinę bardziej wrażliwe niż inne, więc nawet pijąc niewielkie ilości kawy mogą odczuwać niepokój.

Bezsenność

Chyba każdy wie o tym, że kawa może sprawiać, że mamy problemy z zasypianiem. Wiele osób pije kawę właśnie po to, aby walczyć ze znużeniem i sennością. Jednak nawet wtedy, kiedy pijesz kawę tylko rano, nadal możesz mieć wieczorem problemy z zaśnięciem. Szczególnie starsze osoby są wrażliwe na działanie kofeiny. Na szczęście małe ilości kofeiny nie będą na ciebie wpływać tak mocno, jeśli ogólnie nie masz problemów z zasypianiem. Jeżeli jednak cierpisz na bezsenność, najlepiej przerzucić się na picie kawy bezkofeinowej.

Wysokie ciśnienie krwi

Jak pokazują badania, picie kawy zwiększa ciśnienie krwi poprzez stymulowanie układu nerwowego. Wyższe ciśnienie kwi jest potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ może uszkadzać tętnice, a w rezultacie utrudniać przepływ krwi. Nadciśnienie jest jedną z przyczyn zawałów serca i udarów.

Najmocniej różnicę w ciśnieniu krwi odczuwają osoby, które po kofeinę nie sięgają często. Na szczęście efekty nie są długotrwałe, więc jeśli wypijesz małą kawę, nie powinna ona zaszkodzić. Jeśli jednak pijesz kawę często, a do tego w ciągu dnia sięgasz po herbatę, energy drinki i inne źródła kofeiny – zwiększasz ryzyko. Po kofeinę nie powinny sięgać też osoby, które już cierpią na nadciśnienie.

Kawa w filiżance

Przyśpieszone bicie serca

Po wypiciu espresso twoje serce bije jak oszalałe? To jeden z efektów ubocznych kofeiny. Nie każdy odczuwa ten efekt, jedno z badań przeprowadzonych na pacjentach cierpiących na niewydolność serca wykazało, że po przyjmowaniu przez pięć godzin po 100 mg kofeiny nie mieli oni zmian w rytmie serca. Jeśli jednak pijesz duże ilości kawy codzienne albo jesteś bardziej wrażliwa na działanie kofeiny – możesz odczuć przyśpieszone lub zaburzone bicie serca.

Zmęczenie

Kawa powoduje zmęczenie? Tak! Kofeina w pierwszym momencie zwiększa poziom energii, ale kiedy jej poziom spadnie we krwi, to możesz odczuć zupełnie odmienny efekt i odczuwać większe zmęczenie. Podobnie działają inne napoje bogate w kofeinę. Aby nie odczuwać nagłego spadku sił, sięgaj raczej po mniejsze dawki kofeiny.

 

Źródło: Healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.