Przejdź do treści

Czy dobrze jest pić wodę na pusty żołądek? A może lepiej z tego zrezygnować?

Czy dobrze jest pić wodę na pusty żołądek? A może lepiej z tego zrezygnować? Mitchell Luo/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielu celebrytów, promując zdrowy tryb życia, mówi o tym, by pić szklankę wody zaraz po obudzeniu się. Czy jednak dobrze jest pić wodę na pusty żołądek? Przeczytaj!

Wokół picia wody narosło wiele stereotypów. Większość osób oczywiście zgadza się, że jest ona dobra dla naszego zdrowia, jednak czy powinniśmy pić ją raczej ciepłą czy zimną? A może picie wody przynosi szczególnie wiele korzyści, kiedy pijemy ją na czczo? Oto lista pięciu stereotypów dotyczących picia wody rano, z którymi najczęściej się spotykamy.

Woda pita rano pomaga nam przywrócić nawodnienie organizmu

Wiele osób odbiera kolor moczu jako wskaźnik nawodnienia ciała. Nie jest to jednak w stu procentach prawda. Ostatnie badania wykazały, że kolor moczu jest wprawdzie jaśniejszy po spożyciu wody, jednak organizm nadal może być odwodniony. Kolor moczu jest ciemniejszy rano, ponieważ przez noc nie przyjmowaliśmy żadnych płynów. Poza tym organizm umie dać ci znać, że jest odwodniony, będziesz spragniona tak samo, nieważne czy dopiero się obudziłaś, czy jest już środek dnia.

Woda zwiększa uczucie sytości, pomagając pozbyć się zbędnych kilogramów

Picie wody wypełnia nasz żołądek, zwiększając uczucie sytości. Dzięki temu jemy mniej i może nam to pomóc zwalczyć zbędne kilogramy. Przeprowadzono badania, które wykazały, że picie wody przed śniadaniem zmniejszyło o 13 proc. spożycie kalorii podczas następnego posiłku. Zależność ta jednak sprawdza się również, gdy woda jest spożywana na pół godziny przed posiłkiem. Co jednak ciekawe, mniejsze spożycie kalorii nie dotyczyło osób młodych. Prawdopodobnie ich organizm potrzebuje na tyle dużo kalorii, że nie jest ich w stanie zastąpić wodą.

Dodatkowo, konieczność ogrzania zimnej wody w układzie pokarmowym przez nasz organizm, powoduje że dodatkowa energia jest użytkowana i spalanie kalorii wzrasta. Badania wykazały, że ogrzewanie wody może zwiększyć tempo metabolizmu o blisko 30 proc., a spożywanie 1,5 litra wody dziennie zwiększa zużycie kalorii o dodatkowe 48. Stwierdzono, że w ciągu roku pozwala nam to na spalenie dodatkowych 2,5 kg tłuszczu. Jest to jednak temat kontrowersyjny, ponieważ inne badania wykazały, że różnica spalanych kalorii w stosunku do wody ciepłej nie jest znacząca, jeśli chodzi o utratę wagi. Wszyscy naukowcy zgadzają się jednak ze stwierdzeniem, że woda wspomaga nasz metabolizm, nie wskazując przy tym jednak na temperaturę wody.

Dodatkowo żadne z tych badań nie ograniczało się do spożycia wody na czczo, nie ma więc żadnych dowodów, że działa to na nasz organizm inaczej niż zwykle.

Picie wody wpływa na zdrowy wygląd twojej skóry

Woda wypłukuje toksyny z twojego organizmu, a zarazem nawilża skórę, co pomaga jej zachować zdrowy wygląd. Nerki jednak zajmują się oczyszczaniem organizmu z toksyn niezależnie od pory dnia. Dlatego wystarczy, że dostarczasz organizmowi odpowiednią  ilość wody, nie przejmując się tym, która jest godzina. Skóra również będzie ci wdzięczna za codzienną porcję wody. Poprawi ona jej sprężystość i pozwoli uchronić przed trądzikiem.

Picie wody wspomaga sprawność umysłową

Udowodniono, że odpowiednie nawodnienie wspomaga pamięć, koncentrację, czujność i sprawność fizyczną. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie do swojego organizmu odpowiedniej dawki wody każdego dnia. Warto rozpocząć dzień od szklanki wody, jednak  prawdopodobnie wpłynie ona na ciebie tak samo, jak gdybyś wypiła ją później w ciągu dnia. Najważniejsze, abyś przestrzegała zasady, żeby wypić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Rano wybieraj ciepłą wodę

Istnieje przekonanie, że rano powinno się pić wodę ciepłą, gdyż przygotuje to nasz układ pokarmowy do pracy i wspomoże trawienie. Jedne z badań sugerują jednak, że picie wody ciepłej może przyczynić się do odwodnienia, ponieważ wodę ciepłą pijemy mniej chętnie niż zimną. Badania wykazały zwiększone spożycia wody zimnej o 120 proc., w stosunku do osób które piły ją ciepłą.

Picie wody z pewnością dobrze służy naszemu zdrowiu. Nie jest ważne, czy pijemy wodę ciepłą, czy zimną, rano czy wieczorem. Najważniejsze jest, aby zachować odpowiedni bilans wodny w naszym organizmie. Pamiętaj, że ciało w większości składa się właśnie z wody, dlatego tak ważne jest, aby regularnie dostarczać ją organizmowi. Dzięki temu wszystkie wewnętrzne procesy mogą przebiegać sprawnie i bez zakłóceń, ciało będzie zdrowsze, co zauważyć będzie można chociażby w wyglądzie naszej skóry.

 

Źródło: Healthline

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: