Przejdź do treści

Herbata z kopru włoskiego może szkodzić. Sprawdź, kiedy lepiej jej unikać

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Herbatę z koprem podawano dzieciom na ból brzucha. Matki karmiące piersią miały wspomagać się tym zielem, kiedy ich niemowlę miewało częste kolki. Owszem, koper włoski koi dolegliwości trawienne, jednak jest spora grupa osób, które powinny go unikać. Niektórzy badacze twierdzą również, że koper włoski może mieć działanie kancerogenne.

Przez lata herbata z koprem włoskim była zalecana do picia na dolegliwości trawienne. Podawana była nie tylko dzieciom przy bólu brzucha. Polecano ją także matkom karmiącym, by poprawić laktację oraz przy okazji załagodzić częste kolki i zaparcia niemowlaka. Z tym samych powodów piły ją kobiety w ciąży. Jak się teraz okazuje, nie jest to najlepszy pomysł. Problem ten opisały na swoim profilu na Instagramie farmaceutki, znane w mediach społecznościowych jako „Modne Farmaceutki”.

Koper włoski (Foeniculum vulgare) zawarty jest w większości herbatek pobudzających laktacje oraz stosowany jest w łagodzeniu kolek u dzieci – zaznaczają farmaceutki.

Skoro koper włoski jest składnikiem tylu leczniczych herbat, jest bezpieczny? Tak, ale nie dla dzieci.

Herbata z koprem włoskim – nieodpowiednia dla dzieci?

Herbata z koprem zawiera przeciwutleniacze i związki, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Napój ten przede wszystkim łagodzi wzdęcia, ból brzucha i wspomaga procesy trawienne. Niestety nie powinno podawać się go dzieciom do 4. roku życia. Ekspertki tłumaczą dlaczego:

Według Europejskiego Towarzystwa Gastroeneterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci (ESPGHAN) dzieci poniżej 4. roku nie powinny stosować preparatów zawierających koper włoski ze względu na zawartość w nim neurotoksycznego anetolu oraz jego estrogenne działanie (przyspieszone dojrzewanie).

Z tych samych powodów kobiety karmiące piersią także nie powinny spożywać herbaty z koprem włoskim. Istnieje bowiem obawa, że niekorzystne substancje przedostaną się wraz z mlekiem matki, szkodząc dziecku. Tyczy się to także ciężarnych, u których nie ma potrzeby zwiększania tego hormonu, ponieważ jego poziom i tak jest już wysoki. Jak zaznaczają farmaceutki, warto zatem przed kupnem zapoznać się ze składem herbaty, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Modne Farmaceutki (@modne_farmaceutki)

Negatywny wpływ kopru włoskiego

Na problem herbaty z koprem włoskim zwróciła także uwagę Agnieszka Browarska. Ekspertka jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i doradczynią laktacyjną w trakcie certyfikacji. Na swoim profilu na Instagramie wymieniła w punktach negatywny wpływ kopru włoskiego.

  • Zarzucono mu działanie kancerogenne (rakotwórcze) dokładnie jednej z jego substancji – estragolowi.
  • Koper włoski może powodować reakcje alergiczne zarówno po stosowaniu doustnym jak i miejscowym. Zwłaszcza mamy, które są uczulone na marchew i selera powinny unikać kopru włoskiego ze względu na możliwość wystąpienia alergii krzyżowej.
  • Opisano przypadki zatrucia u dzieci matek pijących duże ilości herbatek z koprem włoskim (było to 2l dziennie).
  • Koper włoski zmienia zapach mleka matki, co może skutkować odrzuceniem piersi przez dziecko.
  • Co do właściwości pobudzających laktację, to badania w tym temacie nie są jednoznaczne.

– wyjaśnia specjalistka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Agnieszka Browarska (@lekarskim.okiem)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: