Przejdź do treści

Czy lody z mlekiem matek pomogą zatrzymać pandemię koronawirusa? Naukowcy mają na to dowody

Lody z mlekiem kobiecym / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Adam Lewanowicz
Jak pomóc bliskiej osobie, która tkwi w toksycznej relacji? Radzi psychoterapeuta Adam Lewanowicz [WIDEO]
projektowanie uśmiechu
„Od razu zauważam, gdy ktoś ma problem, bo mówi czy uśmiecha się, przekręcając głowę w bok, lub zasłania usta dłonią”. Lek. dent. Marcin Krupiński o projektowaniu uśmiechu
„Złość piękności szkodzi”? W żadnym wypadku. Pozwólmy dziewczynkom się złościć!
Złość piękności szkodzi? „Zbyt długo dałyśmy sobie wmawiać bajkę o złości, co to kobiecości nie przystoi”
Pokonała już raka i sepsę, teraz 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z COVID-19
Pokonała już raka i sepsę, teraz 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z COVID-19
Kobieta w ciąży
Suplementacja DHA w ciąży. Nowe rekomendacje PTGiP

Mleczny lód na COVID-19? To pomysł lekarzy ze szpitala w Amsterdamie, którzy potwierdzili, że w mleku kobiet, które przeszły koronawirusa, znajdują się przeciwciała mogące pomóc w ochronie przed zakażeniem. Piszą o tym „Babki z piersiami” oraz Fundacja Makatka na swoich profilach na Instagramie. 

Mleczny lód na koronawirusa?

Lekarze ze szpitala w Amsterdamie potwierdzają: w mleku kobiet, które przeszły koronawirusa, znajdują się przeciwciała mogące pomóc w ochronie przed zakażeniem. Są obecne w mleku nawet do pół roku po zakażeniu. Co ważne, są obecne w mleku matek także po procesie pasteryzacji.

„Zdaniem lekarzy z Amsterdamu przeciwciała obecne w mleku kobiecym, po jego spożyciu, pozostają na powierzchni naszych błon śluzowych. Z tego miejsca atakują i unieszkodliwiają cząsteczki COVID-19, zanim te wnikną w głąb organizmu. Lekarze wpadli na pomysł, żeby dodawać mleko do lodów, które można zjadać w formie profilaktyki” – piszą o nowym odkryciu „Babki z piersiami” na swoim Instagramie.

Pierwsze lody trafią najpierw do holenderskich domów opieki i ośrodków zajmujących się pacjentami w bardzo złym stanie zdrowia.

„To pokazuje mi po raz kolejny jakim cudem natury jest mleko matki. Piszę to, odciągając mleko dla chorego starszaka. Widzę, jak szybko wychodzi z choroby, dostając po parę ml mleka dziennie. Mam z tyłu głowy obrazek […]: łyżeczka od herbaty mleka kobiecego zawiera 3 mln komórek zwalczających zarazki. A ile takich łyżeczek co dzień dostają nasze dzieci! To jest po prostu kosmos, jaki genialny lek mamy pod ręką” – czytamy na profilu „Babki z piersiami”.

Jedna z promotorek karmienia piersią z „Babek z piersiami” dodaje także, że chwyta za laktator na każdy przejaw choroby u dzieci.

„Czy to gorączka, czy katar, czy zaropiałe oczko czy trądzik niemowlęcy. Mleko! I jeszcze nigdy mnie nie zawiodło” – dodaje.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Czy lody z mlekiem matek pomogą zatrzymać pandemię covid? Lekarze ze szpitala w Amsterdamie potwierdzili, że w mleku kobiet, które przeszły koronawirusa, znajdują się przeciwciała, które mogą pomóc w ochronie przed zakażeniem. Są obecne w mleku nawet do pół roku po zakażeniu. Co ważne są obecne w mleku matek także po procesie pasteryzacj. Zdaniem lekarzy z Amsterdamu przeciwciała obecne w mleku kobiecym, po jego spożyciu, pozostają na powierzchni naszych błon śluzowych. Z tego miejsca atakują i unieszkodliwiają cząsteczki COVID-19, zanim te wnikną w głąb organizmu. Lekarze wpadli na pomysł, żeby dodawać mleko do lodów, które można zjadać w formie profilaktyki 😊🍦🍨 Pierwsze lody trafią najpierw do holenderskich domów opieki i ośrodków zajmujących się pacjentami i bardzo złym stanie zdrowia. To pokazuje mi po raz kolejny jakim cudem natury jest mleko matki. Piszę to odciągając mleko dla chorego starszaka. Widzę jak szybko wychodzi z choroby dostając po parę ml mleka dziennie. Mam z tyłu głowy obrazek, który Wam tu kiedyś pokazywałysmy, że łyżeczka od herbaty mleka kobiecego zawiera 3 mln komórek zwalczajacych zarazki. A ile takich łyżeczek co dzień dostają nasze dzieci! To jest po prostu kosmos jaki genialny lek mamy pod ręką. Mój mąż już trochę się że mnie podsmiechuje jak na każdy przejaw choroby u dzieci chwytam za laktator. Czy to gorączka, czy katar, czy zaropiałe oczko czy trądzik niemowlęcy. MLEKO! I jeszcze nigdy mnie nie zawiodło 😊 A Wy Babki stosujecie czasem mleko w takich sytuacjach? Więcej przeczytacie na Fundacja Makatka Dziewczyny zrobiły wielką robotę tłumacząc tekst źródłowy z niderlandzkiego! #naukowcyokp #covid19 #mlekomamy #mlekomamymamoc #babkizpiersiami

Post udostępniony przez Babki z piersiami (@babkizpiersiami)

Środek ochronny przeciwko COVID-19

Jak dodają ekspertki z Fundacji Makatka, mleko od co najmniej 7,5 tys. kobiet, które przeszły koronawirusa, będzie zbierane od przyszłego tygodnia do użycia jako środek ochronny przeciwko Covid-19. Poinformował o tym Hans van Goudoever, dyrektor Szpitala Dziecięcego Emmy, ​​części amsterdamskiego medycznego centrum uniwersyteckiego.

“Nasz projekt został opóźniony o miesiąc, ponieważ musieliśmy czekać na zatwierdzenie przez komisję ds. etyki lekarskiej. Komisja dała nam zielone światło pod warunkiem, że kobiety, które chcą oddać swoje mleko, mają przynajmniej tydzień na zastanowienie się, zanim ostatecznie powiedzą tak lub nie. Termin przypada w tym tygodniu.

Zakładamy, że prawie każda z 7,5 tys. kobiet, które do nas przyjechały, zrobiła to nie bez powodu. Tak naprawdę uważam, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń jest jeszcze więcej kandydatek, które chcą oddać swoje mleko” – powiedział dyrektor szpitala, co na język polski przetłumaczyły specjalistki z Fundacji Makatka.

Jak dalej piszą, w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiona zbiórka po 100 mililitrów od każdej uczestniczki. W większości przypadków mleko będzie odbierane z domów. W szpitalu zostało stworzone także miejsce, do którego kobiety mogą samodzielnie dostarczać mleko. Następnie naukowcy przystąpią do pracy, aby sprawdzić, czy mleko zawiera niezbędne przeciwciała.

“W ciągu ostatnich kilku tygodni robiliśmy lody testowe. Wyszło świetnie! Smak gruszkowy był dotychczas ulubionym wśród badanych” – dodał dyrektor szpitala.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Mleko od co najmniej 7500 kobiet, które przeszły koronawirusa, będzie zbierane od przyszłego tygodnia do użycia jako środek ochronny przeciwko Covid-19. Poinformował o tym Hans van Goudoever, dyrektor Szpitala Dziecięcego Emmy, ​​części amsterdamskiego medycznego centrum uniwersyteckiego. Badania przeprowadzone w szpitalu i innych jednostkach wskazują, że mleko matek, które przeszły zakażenie koronawirusem zawiera przeciwciała przeciwko temu wirusowi. Potwierdzonego również, że przeciwciała pozostają w mleku po jego podgrzaniu. To istotne, ponieważ mleko kobiece może być używane przez inne osoby dopiero po pasteryzacji. “Wygląda na to, że przeciwciała pozostają w mleku matki jeszcze dłużej, niż sądziliśmy, nawet do sześciu miesięcy od zakażenia. To bardzo dobra wiadomość”- mówi Van Goudoever. Chodzi o to, by wykorzystać mleko jako metodę zapobiegania zakażeniu koronawirusem, na przykład w postaci lodów z dodatkami smakowymi. “Nasz projekt został opóźniony o miesiąc, ponieważ musieliśmy czekać na zatwierdzenie przez komisję ds. etyki lekarskiej. Komisja dała nam zielone światło pod warunkiem, że kobiety, które chcą oddać swoje mleko, mają przynajmniej tydzień na zastanowienie się, zanim ostatecznie powiedzą tak lub nie. Termin przypada w tym tygodniu. Zakładamy, że prawie każda z 7500 kobiet, które do nas przyjechały, zrobiła to nie bez powodu. Tak naprawdę uważam, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń jest jeszcze więcej kandydatek, które chcą oddać swoje mleko – powiedział dyrektor szpitala. Od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiona zbiórka po 100 mililitrów od każdej uczestniki. “W większości przypadków mleko odbierzemy z domu, ale w naszym szpitalu utworzyliśmy również miejsce, do którego kobiety mogą samodzielnie dostarczać mleko”. Następnie naukowcy przystąpią do pracy, aby sprawdzić, czy mleko zawiera niezbędne przeciwciała i czy jest przygotowane do spożycia. “W ciągu ostatnich kilku tygodni robiliśmy lody testowe. Wyszło świetnie! Smak gruszkowy był dotychczas ulubionym wśród badanych.” #breastmilksuperpowers #mlekomamyrządzi #mlekomamymamoc #breastisbest #bankmlekakobiecego @fundacja_bank_mleka_kobiecego

Post udostępniony przez Fundacja Makatka (@fundacja.makatka)

„Babki z piersiami”

Kim są „Babki z piersiami”? To Magdalena Michalska-Kacymirow i Marta Moeglich – promotorki karmienia piersią. Dziewczyny wspierają inne mamy chcące karmić naturalnie albo takie, które jeszcze nie wiedzą, czy będą to robić. Ich profil na Instagramie śledzi coraz więcej osób!

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna wyleczy Polaków z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Teraz Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna leczy z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania

Portret za Osocze

Portret za osocze. Rewelacyjna akcja fotografki z Legnicy

Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?

Kolejna zmiana w przepisach odnośnie maseczek w pracy. To jednak pracodawca ma o tym decydować

Kolejna zmiana w przepisach odnośnie maseczek w pracy. To pracodawca ma decydować

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła milion

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła milion

Szczepionka na koronawirusa już dostępna w Wielkiej Brytanii. Dopuściła preparat jako pierwszy kraj na świecie

Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuściła do użytku szczepionkę na koronawirusa stworzoną przez firmy Pfizer i BioNTech

dziewczyna w domu w czasie pandemii koronawirusa

Włoscy badacze: w Lombardii do 93 proc. zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych

punkt wymazowy drive-thru

Na koronawirusa będziemy się szczepić w… remizach strażackich? Rząd rozważa różne ewentualności

Japonka

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

Pulsoksymetr

Minister zdrowia o Domowej Opiece Medycznej. Na czym polega i kto zostanie nią objęty?

Szczepienia

Jak długo będziemy odporni na COVID-19 dzięki szczepionce? Amerykański epidemiolog ma wątpliwości

Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek

Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek w pracy. Nie tylko biuro, ale też kuchnia i kantyna

Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony

Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony

Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?

Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?

Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?

Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?

Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Ludzie w maseczkach ochronnych

Uczestnicy badań przesiewowych na COVID-19 w Zachodniopomorskiem rezygnują po I etapie

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. "To jest moment, aby zacząć bić na alarm"

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. „To jest moment, aby zacząć bić na alarm”

Kobieta sprawdza swój portfel

Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii

Polacy nie chcą się testować. Potencjalnie zakażeni SARS-CoV-2 unikają wykonania testu, by nie trafić na kwarantannę

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma przekaz dla koronasceptyków

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma ważny przekaz dla koronasceptyków

Kobiety w maseczkach ochronnych

Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby zakażone koronawirusem najbardziej zarażają przez pierwsze 5 dni od wystąpienia objawów

Lekarka siedzi zmęczona na podłodze

Jak wygląda sytuacja na SOR-ze w czasie pandemii? Lek. Bartosz Fiałek przytacza historie z dyżuru, nie pozostawiając złudzeń

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?