Przejdź do treści

Czy możesz mieć cukrzycę i o tym nie wiedzieć? Sygnały, na które warto zwrócić uwagę

Czy możesz mieć cukrzycę i o tym nie wiedzieć? Sygnały, na które warto zwrócić uwagę Wes Hicks/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dane są nieubłagane – prawie 2,9 mln dorosłych Polaków to diabetycy. W 2018 roku średnio co 11 Polak cierpiał na cukrzycę. Są to informację o pacjentach, którzy mają potwierdzoną cukrzycę, ilu z nas jednak znajduje się w stanie przedcukrzycowym?

Cukrzyca ukryta

Przyczyn tak duże zachorowalności jest wiele. Jedne są uniwersalne i ogólne, jak zła dieta i niezdrowy styl życia. Inne indywidualne, tak jak predyspozycje lub wady genetyczne. Równie niemało jest symptomów, które mogą nas zaniepokoić i wskazywać na to, że znajdujemy się w grupie ryzyka. Co powinno nas zaniepokoić? I co najczęściej bagatelizujemy?

Alkohol w diecie cukrzyka / istock

Bagatelizowane objawy

Niektóre bardziej znane objawy cukrzycy typu 1 i 2 to: zmęczenie, nadmierne pragnienie, częstsze oddawanie moczu oraz mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp. Są jednak także i takie, które łatwiej przeoczyć lub przypisać innej dolegliwości. Nie zapominajmy, jak ważne jest wczesne wykrycie i zdiagnozowanie cukrzycy, dlatego nie lekceważmy żadnych z objawów.

Doktor Gabriela Olivares z Centrum Oka na Florydzie podkreśla, jak ważne dla wczesnego wykrycia i zapobiegania rozwojowi choroby jest coroczne, kompleksowe badanie wzroku. Co ma nasz wzrok do poziomu cukru we krwi? Według Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych Ameryki, poprzez obserwacje naczyń krwionośnych na tylnej części gałki ocznej, lekarz może zaobserwować zmiany, które są wynikiem wczesnego stadium cukrzycy, zanim wystąpią inne objawy.

kobieta pijąca wodę

Subtelne sygnały

W jaki sposób twoje ciało może jeszcze sygnalizować ci, że znajdujesz się w stanie przedcukrzycowym? Nie lekceważ tych stosunkowo niepozornych znaków:

  1. Zniekształcone widzenie

Niewyraźne, zniekształcone widzenie może wskazywać na problemy cukrzycowe. Jak wyjaśnia dr Olivares, wysoki poziom cukru powoduje obrzęk oka, może nawet doprowadzać do zniekształceń soczewki i wysięku z gałki ocznej. Częstym objawem są zaburzenia widzenia, takie jak krótkowzroczność.

  1. Problemy ze słuchem

„Słucham?”, „co proszę?”, „przepraszam, nie dosłyszałam” – często zdarza ci się to powtarzać? Jeśli co rusz kręcisz gałką głośności we wzmacniaczu, a domownicy złoszczą się, że telewizor ryczy, a ty nadal niezbyt dobrze słyszysz, zgłoś się do otolaryngologa, ale nie zapomnij zbadać poziomu cukru we krwi. Jego wysoki poziom może uszkodzić naczynia krwionośne i nerwy w uchu wewnętrznym, co w rezultacie powoduje niedosłuch.

  1. Swędząca skóra

Kremy, balsamy, maści nic nie pomagają? Nie masz do czynienia z drażniącymi substancjami i nie należysz do alergików, a twoja skóra przypomina tarkę, a na domiar złego swędzi? Jest duże prawdopodobieństwo, że kolejny raz winowajca jest ten sam – wysoki poziom cukru we krwi. W zestawieniu ze słabym krążeniem i uszkodzeniem nerwów, które również powoduje cukrzyca, twoja skóra reaguje w taki sposób.

  1. Kandydoza

W przypadku kobiet, często bywa ona wstydliwym problemem, wywołującym duży dyskomfort. Zazwyczaj drożdże, które uwielbiają cukier, kolonizują w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym i pochwie. Dużo cukru równa się dużo drożdży, które powodują infekcje także w miejscach intymnych. Nie lekceważ ich i – przede wszystkim – postaraj się ograniczyć cukier w diecie.

  1. Nieświeży oddech

Jeszcze bardziej krępujący i dojmujący problem? Nieprzyjemny zapach z ust, pogarszający się stan zębów, dziąseł, to może być ostrzeżenie. Ty coraz więcej milczysz, a twoje ciało krzyczy: „dość cukru!”. Opamiętaj się, zrób dla pewności badania poziomu glukozy we krwi i ogranicz cukier. Nie daj pola do popisu próchnicy i niech twoja wizytówka, jaką jest niewątpliwie zdrowy uśmiech, nadal cię cieszy.

 

Źródła: Womenshealthmag, Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne (ADA), Ministerstwo Zdrowia, National Institutes of Health

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.