Przejdź do treści

Czy punkt G istnieje? Odpowiada Katarzyna Koczułap

Czy punkt G istnieje?
Czy punkt G istnieje? / Unsplash, Ben Eaton
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Prof. Bolesław Samoliński: „Istnieje znacznie więcej sytuacji, gdy teleporada nie może być zastosowana”
Homocysteina – norma, badanie, jak obniżyć poziom homocysteiny
koronawirus polska
W ciągu tygodnia osiągniemy granicę 15 tys. zachorowań dziennie? MZ o scenariuszach i narzędziach walki z COVID-19
Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”
Mimo prawidłowego przystawiania, dziecko nadal rani brodawki? Powodem może być krótkie wędzidełko podjęzykowe

Punkt G to temat, który chyba nigdy nas nie znudzi. Wiecznie go poszukujemy, ciągle zastanawiamy się, gdzie on tak właściwie jest. A może w ogóle nie istnieje? Temat ten poruszyła psycholożka Katarzyna Koczułap, autorka profilu na Instagramie „Co z tym seksem?”.

Co z tym punktem G?

Katarzyna Koczułap podkreśla, że nie istnieją jednoznaczne dowody na istnienie osobnej, anatomicznej struktury, która mogłaby by być punktem G.

Nie istnieje taki jeden wyizolowany punkt w pochwie, który miałby jakieś szczególne orgazmiczne właściwości. Nie da się go odnaleźć na prześwietleniach czy podczas badań fizykalnych. Nie ma żadnego osobnego guziczka, który naciśnięty zadziałały w jakiś określony sposób” – tłumaczy.

Skąd więc ten cały szum wokół punktu G? Ano nie wziął się znikąd. Co prawda jednego magicznego punktu nie ma, ale jak tłumaczy Koczułap, w pochwie są za to gruczoły – Skenego, przedsionkowe mniejsze, przycewkowe.

„FICAT wprowadził nazwę ‚kobieca prostata’,  bo gruczoły te zbudowane są z tkanki homologicznej do męskiej (osób z penisem) prostaty. Gruczoły te znajdują się blisko cewki moczowej, są chropowate w dotyku i to właśnie z nich wydostaje się płyn podczas ejakulacji osób z pochwą. I to właśnie mniej więcej ten obszar może być tym słynnym punktem G. Ale jest to właśnie to – cały obszar” – podkreśla psycholożka.

kobieta siedzi nago w wannie i pali skręta

Nie dla każdego przyjemne

Katarzyna Koczułap zaznacza, że dotykanie obszaru, na którym znajdują się wspomniane gruczoły, wcale nie każdemu sprawia przyjemność.

” ‚Odkrycie’ punktu G pewnie miało być czymś dobrym i przyczynić się do większej przyjemności kobiet. A zamiast tego pojawiła się kolejna presja, kolejna rzecz, którą trzeba koniecznie osiągnąć, by uznać swój seks za dobry i wystarczający” – pisze.

Jak dodaje, „rewelacje o punkcie G” sprawiły, że wiele osób rzuciło się na poszukiwania „magicznego guziczka”, a gdy nie mogli go odnaleźć, pojawiała się frustracja. Bo znów coś nie wyszło, znów się czegoś w tym seksie nie udało zrobić.

Nie znalazłaś punktu G? Spokojnie

„Zapomniano, że seks nie polega na zdobywaniu kolejnych poziomów jak w grze i nie trzeba zdobywać ciągle nowych szczytów. Zapomniano, że nie istnieje magiczny guziczek, którego naciśnięcie daje gwarancję rozkoszy” – podkreśla Koczułap.

Jak dodaje, przecież łechtaczka nie zadziała na zwołanie. A seks nie działa tak, że mamy paletę przycisków i wystarczy ustawić raz sprawdzoną kombinację, by reakcja na nią była zawsze taka samo i tak samo zadowalająca. „Byłoby może łatwiej, ale tak nie jest” – pisze.

„Dlatego jeśli kiedyś szukaliście/łyście u siebie punktu G i nie udało się wam go znaleźć, to nic z wami nie jest nie tak. Możecie sobie odpuścić. Jeśli zaś czujecie taki obszar w pochwie, którego stymulacja sprawia Wam większą przyjemność – korzystajcie. Nie dajcie się tylko tej wszechobecnej punktowej presji” – apeluje psycholożka.

Katarzyna Koczułap: Co z tym seksem

Katarzyna Koczułap, psycholożka w trakcie specjalizacji z seksuologii, w sieci znana jest jako założycielka i prowadząca bloga „Co z tym seksem”. Jego główną ideą jest edukacja seksualna Polek i Polaków, gdyż, jak twierdzi autorka „to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w naszym życiu”.

Koczułap założyła swego bloga w 2018 r. Ale na szerokie internetowe wody wypłynęła pod koniec 2019 r., gdy wpadła na pomysł stworzenia sekskalendarza adwentowego. Zamieściła w nim proste zadania na każdy dzień (zapisanie się na wykonanie badań na HIV i choroby weneryczne oraz oglądanie porno z partnerem), które miały pokazać, że rozwój seksualny jest łatwy, a może zrobić dużą różnicę w codziennym życiu.

Dziś jej konto na Instagramie @kasia_coztymseksem śledzi obecnie ponad 162 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nie istnieją jednoznaczne dowody na istnienie osobnej, anatomicznej struktury, która mogłaby by być punktem G. Nie istnieje taki jeden wyizolowany punkt w pochwie, który miałby jakieś szczególne orgazmiczne właściwości. Nie da się go odnaleźć na prześwietleniach czy podczas badań fizykalnych. Nie ma żadnego osobnego guziczka, który naciśnięty zadziałały w jakiś określony sposób. . Mamy za to w pochwie gruczoły – spotkacie się z różnymi nazwami: Skenego, przedsionkowe mniejsze, przycewkowe. FICAT wprowadził nazwę „kobieca prostata”, bo gruczoły te zbudowane są z tkanki homologicznej do męskiej (osób z penisem) prostaty. Gruczoły te znajdują się blisko cewki moczowej, są chropowate w dotyku i to właśnie z nich wydostaje się płyn podczas ejakulacji osób z pochwą (o tym kiedy indziej). I to właśnie mniej więcej ten obszar może być tym słynnym punktem G. Ale jest to właśnie to – cały obszar. A jego dotykanie nie każdej osobie sprawia przyjemność! . „Odkrycie” punktu G pewnie miało być czymś dobrym i przyczynić się do większej przyjemności kobiet. A zamiast tego pojawiła się kolejna presja, kolejna rzecz, którą trzeba koniecznie osiągnąć, by uznać swój seks za dobry i wystarczający. Rewelacje o punkcie G sprawiły, że wiele osób rzuciło się na poszukiwania magicznego guziczka, a gdy nie mogli go odnaleźć pojawiała się frustracja.Bo znów coś nie wyszło, znów się czegoś w tym seksie nie udało zrobić. . Zapomniano, że seks nie polega na zdobywaniu kolejnych poziomów jak w grze i NIE TRZEBA zdobywać ciągle nowych szczytów. Zapomniano, że nie istnieje magiczny guziczek, którego naciśnięcie daje gwarancję rozkoszy. Owszem mamy wspaniałą łechtaczkę, ale ona też nie działa na zawołanie! Bo seks po prostu nie działa tak, że mamy paletę przycisków i wystarczy ustawić raz sprawdzoną kombinację, by wszystko zawsze zadziałało dobrze. Byłoby może łatwiej, ale tak nie jest. . Dlatego, jeśli kiedyś szukaliście_łyście u siebie punktu G i nie udało się Wam go znaleźć, to nic z Wami nie jest nie tak. Możecie sobie odpuścić. Jeśli zaś czujecie taki obszar w pochwie, którego stymulacja sprawia Wam większą przyjemność – korzystajcie. Nie dajcie się tylko tej wszechobecnej punktowej presji.

Post udostępniony przez Kasia Koczułap (@kasia_coztymseksem)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maja Staśko: „żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań

Maja Staśko: „Żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań. Dotknięcie piersi bez zgody to zawsze molestowanie

"Byle co w seksie wybija mnie z rytmu". Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

„Byle co w seksie wybija mnie z rytmu”. Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

Co warto, a czego nie warto robić przed pierwszym/jedynym razem

MAKE SEX EASIER: Co warto, a czego zdecydowanie nie robić przed pierwszym (być może jedynym) razem?

Uczennica

„Plakat jest wulgarny i przekracza granice prywatności”. Uczennica LO skrytykowana za normalizowanie menstruacji. Skandaliczna reakcja dyrektorki

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Mamy też 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

,,To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach” to kompendium wiedzy o ludzkiej seksualności. Mamy patronat!

kobieta na łóżku

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

Seks w czasie okresu to wciąż wstydliwy temat. Odpowiadamy na wszystko to, o co bałaś się zapytać

BDSM na każdym polu, czyli w seksie i związkach ciągle gramy o władzę

dziewczyna na łóżku z książką

Nie ma oziębłych kobiet – zauważa seksuolożka Katarzyna Koczułap. To mit!

dziewczyna w kwiecistej bluzce

Slut-shaming w programie „Love Island”. Maja Staśko: to zawstydzanie kobiet i ograniczanie ich seksualności

jęczenie w seksie

Jęczysz w trakcie seksu, bo „tak trzeba”? Psycholożka odradza

Froteryzm, czyli erotyczne ocieractwo. Na czym polega i czy można je leczyć? Tłumaczy seksuolożka Katarzyna Koczułap

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Mity w seksie, które naprawdę warto wreszcie wyrzucić do śmieci

Marta Szarejko: Polkom trudno rozmawiać o seksie, zwłaszcza gdy rozmowa ma dotyczyć tego, co niezbyt wesołe i frywolne. Nikt nie chce się tym chwalić

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

Maja Staśko: kiedy wrzucam zdjęcia z odkrytym ciałem lub w seksualnych pozach, nie uprzedmiotawiam się

Joanna Keszka w studiu Hello Zdrowie

Joanna Keszka: „Zacznijmy się w końcu puszczać w seksie!”. Co Polki blokuje w łóżku i jak to zmienić? [WIDEO]

Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski

Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski o seksie po urodzeniu dziecka: „W tym okresie trudno znaleźć przestrzeń na seksualność”

Alfabet intymny – punkty i punkciki w kobiecym ciele

Demi Moore, Dirty Diana

Demi Moore gwiazdą podcastu o życiu erotycznym kobiet. „Dirty Diana” to opowieść o seksie i tęsknocie za nim

nastolatka z różowymi włosami

 „Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o  krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce

Seks - obniżone libido / unsplash

5 zaskakujących przyczyn mniejszej ochoty na seks

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.