Przejdź do treści

Czy to wciąż połóg?

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niskie ciśnienie rozkurczowe - przyczyny, objawy, możliwe sposoby zapobiegania
Niskie ciśnienie rozkurczowe – przyczyny, objawy, możliwe sposoby zapobiegania
Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?
Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?
Kobalt - występowanie, właściwości i działanie niezbędnego składnika witaminy B12
Kobalt – występowanie, właściwości i działanie niezbędnego składnika witaminy B12
Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu
„Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego” – pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Po porodzie kobieta nie tylko musi odnaleźć się w nowej roli, ale również zmierzyć z uciążliwymi dolegliwościami. Mogą, ale nie muszą one towarzyszyć połogowej regeneracji.  W połogu organizm próbuje wrócić do stanu sprzed ciąży, co nie jest prostym i szybkim procesem. Położna Katarzyna Płudowska wyjaśnia, co jest połogową normą, z czego chwilowo trzeba zrezygnować i jak w tym wszystkim nie zwariować.

Wiele kobiet posiada podstawową wiedzę na temat przebiegu połogu. Typowe dolegliwości, jak krwawienie z dróg rodnych czy hemoroidy omawia się z kobietami w szkołach rodzenia, czy wizyt u ginekologa. Chcąc wiedzieć więcej o tym, co niesie za sobą połóg przeczesują sieć, czynnie korzystają z for internetowych czy grup społecznościowych. Dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie wspierają, weryfikując czy dana przypadłość jest normą w połogu, czy może organizm wysyła im ostrzegawcze sygnały. Są objawy, które mogą być niepokojące, ale nie zawsze mają związek z połogiem. Część z nich będzie sugerować, że może odezwały się uśpione dotąd choroby.

Wypadanie włosów po ciąży to zjawisko normalne i naturalne

Wśród świeżo upieczonych mam wypadanie włosów po ciąży stanowi największą traumą. Są takie, które wręcz obawiają się, że może to być już łysienie, jak Kasieks, która wyznała na forum: „Jak któregoś dnia zobaczyłam te łyse miejsca to się poryczałam i chciałam już zgolić resztę.” Utrata włosów jest dla wielu kobiet koszmarem, który spędza im sen z powiek. O ile w ciąży większość cieszy się zaskakującą poprawą kondycji włosów, o tyle po ciąży przeżywają włosową katastrofę. „Mnie również właśnie po drugiej ciąży wychodziły włosy garściami i niestety nie ma na to sposobu. Co ma wypaść, wypadnie. Ja miałam aż prześwity na głowie i byłam tym przerażona!” – żali się Karolla123.

Mamy winę za wypadanie włosów zrzucają na karmienie piersią. Ich zdaniem, karmienie wysysa z kobiety wszystkie witaminy, osłabia organizm a więc wpływa ujemnie również na włosy. Położna Katarzyna Płudowska z Centrum Medycznego Unicare uspokaja, że ta włosowa rewolucja jest sytuacją normalną i tymczasową – Wypadanie włosów po ciąży często niepokoi świeżo upieczone mamy, warto jednak wiedzieć, że jest to zjawisko normalne i naturalne. Znaczący ubytek i pogorszenie się stanu włosów można zaobserwować około 3 miesiąca po porodzie, a spowodowane jest wahaniem hormonów, głównie estrogenów, które po ciąży osiągają dużo niższy poziom. Warto pamiętać, że jest to stan przejściowy, w ciągu kolejnych miesięcy hormony wrócą do normy, a włosy odzyskają swój dawny wygląd.- zapewnia. Utrata włosów jest dla kobiety utratą kobiecości. Mimo, że od pewnego czasu obserwuje się modę na krótkie, chłopięce fryzury, to jednak wyraźne przerzedzenie jest dla kobiety powodem do silnego niepokoju.

 

By tylko uratować włosy, zahamować proces ich utraty sięgają po preparaty i suplementy diety dla mam. Nie powinny one natomiast być jedynym sposobem na dostarczanie witamin, o czym przekonuje Katarzyna Płudowska, położna – Zdrowe włosy to również zasługa zdrowej i zbilansowanej diety, a suplementy winny być do niej dodatkiem. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów dedykowanych kobietom w okresie połogu. Prawdą jest też, że mama potrzebuje wielu witamin i minerałów, by wyrównać ich poziom „wypłukany” z organizmu przez okres ciąży i karmienia piersią. – Szczególną uwagę należy zwrócić na uzupełnienie poziomu żelaza, witamin z grupy A i B, magnezu, wapnia czy kwasów omega. Warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który poleci odpowiedni do potrzeb pacjentki preparat – zaleca położna.

Tym, które chcą karmić piersią pozostaje stosowanie bardziej naturalnych metod ochrony włosów. Porad, jak to zrobić, również nie brakuje w sieci. Dziewczyny polecają sobie domowej roboty wcierki, płukanki, odżywki, czy kuracje. „Kupujemy w aptece zwykły olejek rycynowy, są w takich syropowych buteleczkach, taniuchne. Gotujemy wodę, wrzątek wlewamy do szklanki/kubka, na to stawiamy dość głęboki spodeczek i wlewamy kilkanaście/kilkadziesiąt kropli rycyny. Ona nieco się rozpuści jeszcze na tej parze. W tym czasie szykujemy sobie szczoteczkę do zębów, ale do włosów, ręcznik, (który tylko do tego będzie przeznaczony, bo się utłuści), folię – jakąś jednorazówkę czy spożywczą taką. Mocno ciepłą rycynę za pomocą szczoteczki wcieramy miejsce w miejsce w skórę głowy, wbrew pozorom szybko to leci. Owijamy ręcznikiem dokładnie, a na to nakładamy folię. Całość trzymamy 4-5 godzin lub robimy to na noc i z tym śpimy, powtarzamy 3-4 razy w tygodniu, około miesiąca czasu. Włosy stają się mocne, NIE WYPADAJĄ! Jedyny minus dla blondynek – leciutko mogą ściemnieć. I bez obaw – rycyna nie śmierdzi i zmywam się doskonale normalnym szamponem w ciepłej wodzie” – instruuje na jednym z forów Szajajaba.

Stopy – coś tu nie gra

Gdy tylko dziecko jest na świecie, a ciążowy brzuszek powoli odchodzi w zapomnienie kobiety marzą, by w ekspresowym tempie wskoczyć w ulubioną sukienkę, czy jeansy sprzed ciąży. Dla wielu mam powrót do sylwetki, jaką miały przed zajęciem w ciąże stanowi priorytetową sprawę. Jeśli karmią, liczą na spadek masy ciała właśnie za przyczyną laktacji. Podejmują różnorakie diety, korzystają z porad dietetycznych. Jedne w szaleńczym tempie chcą zrzucić nadmiar pociążowych kilogramów, inne podchodzą do odchudzania z głową, dając sobie czas. Większy rozmiar ubrań jest do przeżycia, ale większy rozmiar stopy jest dla matek zaskoczeniem. Z niedowierzaniem obserwują, że ich stopy nie są takie, jakie przed ciążą. Wówczas nie były opuchnięte, nabrzmiałe. Jednak gdy wyciągają z szafy swoje szpilki, chcą włożyć najwygodniejsze baletki okazuje się, że coś nie gra.

„Kupiłam sobie kiedyś buty z myślą, że jak zrobi się ciepło to zacznę nosić. Koniec października/początek listopada zaszłam w ciążę. Wyciągam buty jak się już ciepło zrobiło, a one… za małe. Mówię: dobrze – urodzę, będą na następną wiosnę. D**a. Urodziłam w sierpniu, mały zaraz skończy 8 miesięcy, a buty za małe”- pisze na grupie społecznościowej Blabla.  – Rzeczywiście po ciąży można zaobserwować powiększenie się rozmiaru stóp – potwierdza położna Katarzyna Płudowska, dodając, że dzieje się tak z dwóch powodów. – Po pierwsze zwiększenie masy ciała w ciąży sprawia, że stopy muszą udźwignąć większy ciężar, a po drugie zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w czasie ciąży rozluźniają więzadła i stawy, także stóp, przez co stają się one bardziej „plastyczne”, dodatkowo poddają się masie ciała, zmieniając tym samym rozmiar stopy – stwierdza. Na forach matki przekonują, że stopy mogą wrócić do poprzedniego rozmiaru, ale kobiety powinny się przygotować, że zajmie to jednak dużo czasu.

 

Uwaga na silne zapachy

Będąc w ciąży przyszłe mamy zmagają się z nadwrażliwością na zapachy, która nie zawsze mija wraz z urodzeniem potomstwa. Stosowanie zapachów mamy ograniczają do minimum, czym najczęściej jest antyperspirant. Są takie, które rezygnują z perfum na czas połogu czy karmienia piersią, by uchronić małe noski przed silnym zapachem i ewentualnymi uczuleniami. Zdaniem położnej Katarzyny Płudowskiej, perfumy czy silne zapachy balsamów, żeli pod prysznic nie są wskazane w tym okresie – W połogu w organizmie kobiety zachodzą ogromne wahania hormonalne, co może przyczynić się do tego, że ulubione dotąd perfumy mogą wywołać reakcje uczuleniową. Tak samo jest z noworodkiem. Intensywne perfumy mogą nie tylko uczulać, ale także denerwować malucha. Dzieci od pierwszych chwil życia mają bardzo dobrze rozwinięty węch, to dzięki niemu wiedzą, kiedy jest przy nich mama czy czują zapach mleka, w pierwszych tygodniach życia ważne jest by nie przesadzić z ilością bodźców, w tym przypadku z perfumami – zaleca położna.

Depilować czy nie?

Kolejną kwestią, którą poruszają internautki w licznych wpisach, jest depilacja w połogu. Szukają odpowiedzi, kiedy można powrócić do depilacji bikini po porodzie. Stresują się przed połogową wizytą u ginekologa z powodu owłosienia, jak np. Żabcia, która dopytuje forumowiczki:  „Mam teraz wizytę u gina [ginekologa – przyp. red.] i nie wiem czy mam się ogolić. Przez cały czas się nie goliłam, bo bałam się, że ogolę szwy i nie wiem czy już mogę. Kiedy wy się goliłyście?”. Te, które nie zdecydowały się na depilację laserową przed ciążą, mają dyskomfort z powodu odrastających włosków. Do porodu zazwyczaj przygotowują się resztkami sił same lub angażują w to partnera. Po porodzie zaś, matki mają obawy, czy depilacja jest bezpieczna i jak wpłynie na nacinane i zszywane krocze. „Jestem tydzień po porodzie, zarosłam jak bawół, ale boję się depilować, że naruszę szwy” – wyznaje Elena. Czy można się depilować bez obaw? – Z depilacją zdecydowanie lepiej zaczekać do zakończenia okresu połogu, czyli przez co najmniej 6 tygodni od porodu. Jest to czas, kiedy organizm wraca do normy po ciąży i porodzie, goi się rana krocza, a wrażliwe okolice bikini są wtedy szczególnie podatne na zakażenia – zaleca położna Katarzyna Płudowska.

W połogu wiele może kobietę zaskoczyć. Nie bez powodu wiele z nich obawia się go bardziej, niż samego porodu. Doświadczenia są bardzo różne, tak jak różne są mamy. To, co dręczy i doskwiera jednej, drugą może kompletnie ominąć. Połogowe dolegliwości, obawy nie dotyczą wszystkich rodzących, ale winny być omawiane, by budować większą świadomość o połogu.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Probiotyki w ciąży / istock

Probiotyki w ciąży. Brać czy nie? Dietetyczka kliniczna odpowiada

Łuszczyca a macierzyństwo / istock

Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo

Kobieta w ciąży stoi na plaży

Wypadanie włosów w ciąży. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Ciąża w czasie epidemii. Ginekolog uspokaja: w Polsce wszystkie dzieci chorych matek urodziły się zdrowe

Zabiegi pielęgnacyjne po ciąży / istock

Chcesz poprawić wygląd swojego brzucha po ciąży? Fizjoterapeutka wymienia zabiegi wspomagające, które mogą ci pomóc

Celiakia a poronienie / istock

Celiakia a poronienie. Czy mają ze sobą coś wspólnego? Na nasze pytania odpowiada dr Dawid Serafin

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Mężczyzna i kobieta / unsplash

„Nie musisz chcieć dziecka, by uprawiać seks” – mówi Katarzyna Koczułap, psycholożka. Co wpływa na gotowość do uprawiania seksu?

dziewczyny rozmawiające przy stole

„Kiedy planujesz dziecko?”. To pytanie, którego nie należy zadawać!

Katarzyna Kruszewska / arch. prywatne

Katarzyna Kruszewska, położna: dobra położna powinna wiedzieć, kiedy stać z boku i dać przestrzeń rodzącej

Płodność / rawpixel

Jak poprawić płodność i przygotować się do ciąży? Naturopatka ma kilka rad

Zajęcza warga- czym jest spowodowana i jak możemy to zmienić?

Zajęcza warga- czym jest spowodowana i jak możemy to zmienić?

Kobiecie podano osocze ozdrowieńców / istock

Sukces polskich medyków! Uratowali kobietę zakażoną koronawirusem oraz jej dziecko

„W ciąży nie jemy za dwoje, tylko dla dwojga” – FIT’n’roll Dietetyk o zasadach odżywiania w ciąży

Tatiana Okupnik / East News

Tatiana Okupnik szczerze o swoim ciele po porodach: „Nie ruszę jako kobieta, artystka, jako partnerka, jeśli nie powiem tego na głos, bo muszę zwalczyć w sobie wstyd”

Kobieta i mężczyzna całują się. Mężczyzna w rękach trzyma niemowle

Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała apel do Ministra Zdrowia. Domaga się zmniejszenia restrykcji związanych z pandemią

Chemioterapia w ciąży - jak wygląda leczenie?

Chemioterapia w ciąży – jak wygląda leczenie?

Angela Primachenko z Avą / instagram

Kobieta, która urodziła dziecko w trakcie śpiączki, właśnie zobaczyła je po raz pierwszy. Młoda mama wygrała z koronawirusem

Gorycz w ustach - co oznacza gorzki smak rano lub po lekach?

Gorycz w ustach – co oznacza gorzki smak rano lub po lekach?

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

Izabela Dembińska: Dziecko jest najlepszym nauczycielem, to ono będzie uczyć nas odpuszczania. Nie musisz być perfekcyjna!

Kobieta trzyma niemowlę na rękach

Higiena w połogu – 8 przykazań głównych od Położnej Kasi

Kobieta w ciąży na łóżku

Poduszka poporodowa – Pani Fizjotrener wyjaśnia, dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia

Cholestaza w ciąży / istock

Swędzenie w ciąży nie zawsze jest zwykłym objawem rozciągania się skóry. To może być cholestaza ciążowa

Kobieta w ciąży / Unsplash

Jak zapobiec nudnościom w ciąży? Radzi Paulina Ihnatowicz

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?