Przejdź do treści

Usuwanie migdałków – w jakich sytuacjach ten zabieg jest konieczny?

Płacząca dziewczynka na rękach mamy
Usuwanie migdałków – w jakich sytuacjach ten zabieg jest konieczny? Fot. Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Usuwanie migdałków to zabieg, który przeprowadza się przy pomocy różnych metod. Pozwala on odblokować drogi oddechowe. Z jednej strony powinien poprawiać komfort życia, z drugiej natomiast badania wskazują na to, że w dłuższej perspektywie może doprowadzić do pewnych powikłań. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? 

Usuwanie migdałków – dlaczego jest konieczne? 

Przerost migdałków czasem nie daje żadnych objawów. W niektórych przypadkach doprowadza jednak do zaburzenia drożności górnych dróg oddechowych. Powoduje to problemy związane z oddychaniem, również podczas snu. W konsekwencji zostaje upośledzona drożności nosa, pojawia się ślinienie oraz katary śluzowe i ropne. W takich sytuacjach często przeprowadza się usuwanie migdałków. 

Usuwanie migdałków – na czym polega? Jak wygląda? 

Jeśli chodzi o usuwanie migdałków, można mówić o trzech różnych zabiegach, które przeprowadza się z użyciem technik, dobieranych do stanu pacjenta indywidualnie. Warto tu wspomnieć o: 

  • tonsilotomii – polega na przecinaniu migdałków podniebiennych, 
  • adenotomii – polega na usuwaniu migdałka gardłowego 
  • tonsillektomiiwiąże się z całkowitym usuwaniem migdałków, kiedy doszło do ich przerostu, a stan ten ma charakter przewlekły. 

Metoda klasyczna 

Nierzadko w 2023 roku wykorzystuje się metodę klasyczną, która polega na usunięciu migdałków przy pomocy skalpela oraz innych narzędzi chirurgicznych. Istnieje tutaj jednak większe ryzyko uszkodzenia sąsiadujących tkanek niż chociażby w przypadku metody laserowej czy też BizAct. 

Metoda BizAct 

Coraz częściej stosuje się metodę BizAct, która pozwala zredukować krwawienie oraz ryzyko destrukcji tkanek, dzięki czemu pacjent szybciej wraca do formy. Wykorzystuje ona narzędzie elektrochirurgiczne BizAct. W ramach zabiegu odcina się migdałek przy równoczesnym zamykaniu odżywiających go naczyń krwionośnych. 

Metoda koblacji 

W niektórych przypadkach stosuje się metodę koblacji. Jest to technika operacyjna, którą określa się również mianem chłodnego lasera. Pozwala ona usuwać migdałki przy pomocy fali elektromagnetycznej o niskiej temperaturze. Jej zaletą jest mniejsze ryzyko krwawień niż przy użyciu skalpela. 

Metoda laserowa 

Migdałki można również usuwać również laserowo. Atutem tej metody są mniejsze krwawienia oraz łagodniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu (także podczas połykania). Dzięki niemu nisze migdałowe szybciej się goją, a pacjent nie musi pozostawać w szpitalu, co jest konieczne w wielu innych sytuacjach. 

Czy usuwanie migdałków boli? 

Usuwanie migdałków to zabieg, który przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dlatego jest bezbolesny. Jednak po przeprowadzeniu zabiegu pojawia się ból gardła, który mija po kilku lub kilkunastu dniach. Dolegliwości te przypominają objawy anginy. A ile trwa usuwanie migdałków? Zwykle od 40 minut do 1,5 godziny.  

Jak usuwa się migdałki u dzieci? 

Migdałki u dzieci można usunąć, podobnie jak u dorosłych, na wiele sposobów. Wykorzystuje się do tego zarówno metodę klasyczną, koblację, jak i technikę laserową. Metoda BizAct wykorzystywana jest z kolei u dorosłych oraz dzieci od 12. roku życia. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, który z pewnością zapozna cię z zaletami oraz wadami każdej z wymienionych metod.

Kiedy usuwa się migdałki? Czy warto to robić? 

Czasem dziecko nie jest w stanie przy przerośniętych migdałkach oddychać przez nos. Co więcej, zdarza się, że maluchy w takiej sytuacji szybciej się męczą, są mniej skupione na określonych zadaniach, a czasem wręcz przeciwnie – stają się nadpobudliwe. W niektórych przypadkach przerośnięte migdałki doprowadzają do problemów z wyraźną mową. Takie objawy obserwuje się u dzieci od 3 do 11 lat i wtedy dobrze jest rozważyć usuwanie migdałków. 

Rodzice powinni zdecydować się na omawiany przez nas zabieg jednak tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Dlaczego? Warto u przytoczyć badania, które ukazały się w 2018 r. Jak się okazało, u dzieci, u których w dzieciństwie usunięto migdałki, wykazano trzykrotny wzrost schorzeń dróg oddechowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy oraz zapalenia płuc. 

Migdałki usuwa się jednak oczywiście również u dorosłych. W takim przypadku wskazaniem do zabiegu są nawracające anginy oraz obecność ropnia okołomigdałkowego. Wykonuje się go również w przypadku pacjentów, gdzie powiększony jest tylko jeden migdałek – wówczas istnieje podejrzenie wystąpienia choroby nowotworowej. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536942/ [dostęp 24.09.23]. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539792/ [dostęp 24.09.23]. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564983/ [dostęp 24.09.23]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.