Przejdź do treści

Irygator do zębów – niepozorny sprzymierzeniec w walce z próchnicą

Irygator do zębów – niepozorny sprzymierzeniec w walce z próchnicą Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak pokazują badania, zabiegi higieniczne w jamie ustnej zmniejszają prawdopodobieństwo powstania próchnicy nawet o 30 do 40 proc. Poza powszechnie stosowanymi szczoteczkami do zębów, pacjenci coraz chętniej sięgają po tzw. uzupełniające środki higieny przestrzeni międzyzębowej, do których zalicza się m.in. irygatory do zębów. Jak działają? Jakie rodzaje irygatorów do zębów dostępne są rynku? Czy mogą sięgać po nie także dzieci?

Co to jest irygator do czyszczenia zębów? 

Irygator do zębów, nazywany także irygatorem dentystycznym, irygatorem do jamy ustnej lub irygatorem doustnym, to urządzenie, które pozwala na oczyszczanie miejsc stycznych zębów z resztek pokarmowych przy wykorzystaniu strumienia wody. Jak działają irygatory? Mechanizm opiera się na połączeniu pulsacji i ciśnienia, co zapewnia fazę kompresji i dekompresji tkanki dziąsłowej, usunięcie naddziąsłowej płytki nazębnej i wypłukiwanie bakterii poddziąsłowych oraz innych zanieczyszczeń. Wykazano także, że regularne stosowanie irygatorów do zębów zmniejsza ponadto stan zapalny poprzez ograniczenie niektórych cytokin prozapalnych w płynie dziąsłowym.  

Wynalezienie irygatora do zębów przypada na lata pięćdziesiąte XX wieku, a zawdzięczamy je amerykańskiemu stomatologowi dr. Geraldowi Moyerowi i inżynierowi Johnowi Mattinglyowi. Produkt zaprezentowano jednak dopiero w 1962 roku podczas konwencji stomatologicznej w Texasie. Od tego czasu irygatory do zębów zyskują na popularności, a liczne badania pokazują, że oczyszczanie przestrzeni międzyzębowej przy jego użyciu pozwala zapobiegać powstawaniu stanów patologicznych.  

Oczyszczanie przestrzeni między zębami jest bardzo ważne ponieważ zwykła szczoteczka nie dociera do miejsc styku zębów. Usuwa ona co najwyżej 60% płytki nazębnej. Dlatego aby zachować zdrowe przyzębia należy używać przyborów uzupełniających. Najwięcej osadów gromadzi się w miejscach gdzie zęby stykają się ze sobą, jest to uwarunkowane budową anatomiczną zębów, właśnie w tych miejscach najszybciej dochodzi do stanu zapalnego, tworzenia się patologicznych kieszonek dziąsłowych i powstawania próchnicy zębów.

Anna Kopeć i in., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej
Uśmiechnięta kobieta

Najlepszy irygator do zębów, czyli jaki? 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów irygatorów do zębów. Wyróżnić można: 

  • irygatory do zębów stacjonarne, które wodę do czyszczenia pobierają z bazy podłączonej przewodem zasilającym do prądu; 
  • irygatory do zębów bezprzewodowe, które wyposażone są w akumulator i zbiornik na wodę. 

Warto także zwrócić uwagę na irygatory wodne do zębów podłączane bezpośrednio do kranu. 

Jak używać irygatora do zębów? 

Przede wszystkim musisz pamiętać, że nawet regularne używanie irygatora do zębów nie zastąpi szczotkowania, ale stanowi jego uzupełnienie. Jak myć powierzchnie styczne irygatorem? Po prostu włóż go ust i powoli przesuwaj wzdłuż zębów. Zwróć ponadto uwagę na to, aby strumień wody skierowany był do nich prostopadle, dzięki czemu czyszczenie będzie dokładniejsze.  

Podobnie jak w przypadku szczotkowania, dla lepszych efektów pamiętaj o regularności, odpowiednim czasie irygacji – powinna ona trwać około dwóch minut – oraz wymianie końcówek.  

Irygator do zębów dla dzieci 

Zastanawiasz się, czy irygator do zębów to dobry sposób na dbanie o higienę jamy ustnej twojego dziecka? Specjaliści podkreślają, że używanie irygatora nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności motorycznych, dlatego z powodzeniem mogą stosować go nawet kilkuletnie dzieci. Nie należy obawiać się także podrażnienia dziąseł – urządzenia dedykowane najmłodszym cechuje bowiem niewielka moc strumienia wody, a większość tradycyjnych irygatorów wyposażonych jest w jej regulację. Korzyści płynących z włączenia irygatora do codziennej rutyny pielęgnacyjnej jamy ustnej jest zaś całe mnóstwo!

Trzeba pamiętać, że irygator nie może zastąpić zwykłej szczoteczki do zębów, może jedynie uzupełnić szczotkowanie. Stosowanie
szczoteczki wraz z irygatorem powoduje zmniejszenie stanu zapalnego i pozwala zachować dobry stan higieny jamy ustnej.

Anna Kopeć i in., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej

Czy warto kupić irygator do zębów?  

Jak podkreślają specjaliści i pokazują liczne badania, irygator do zębów to produkt, który warto stosować regularnie. Dlaczego? Przede wszystkim nic nie wyczyści tak dokładnie przestrzeni międzyzębowych, a tym samym nie uchroni przed próchnicą w miejscach stycznych zębów jak to niepozorne urządzenie. Niektórzy twierdzą, że irygator do zębów jest w stanie usunąć nawet 99 proc. płytki nazębnej. Dodatkowo zapobiega on powstawaniu stanów zapalnych, usuwając cytokiny prozapalne i bakterie. Jest także świetnym sposobem na wzmocnienie dziąseł, a tym samym na zmniejszenie ich nadwrażliwości, a nawet krwawienia. 

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach używanie irygatora do zębów jest wprost zalecane przez specjalistów. Sięgać powinni po niego przede wszystkim: 

  • pacjenci z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi i innymi wadami zgryzu, 
  • osoby noszące aparat ortodontyczny, 
  • osoby z protezami zębowymi, 
  • posiadacze wrażliwych dziąseł,  
  • dzieci, które mogą mieć trudności w samodzielnym i dokładnym oczyszczeniu zębów, co nie wynika z dysfunkcji, ale naturalnych umiejętności.  

Bibliografia: 

  1. Johansson P. E., The efficacy of power driven interdental tools as an addition to tooth-brushing on plaque removal and gingivitis in humans, Jonopking University School of Health and Welfare, 2017, 5. 
  2. Kopeć A., Brukwicka I., Błaszczak B., Kopański Z., Rowiński J., Strychar J., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare 2017, 1. 
  3. Ng E., Lim Lum Peng, An overview of Different Interdental Cleaning Aids and Their Effectiveness, Dentistry Journal, 2019, 6.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.