Przejdź do treści

Czym są modzele i jak je usunąć? Modzele na stopach

Czym są modzele i jak je usunąć? Modzele na stopach Matheus Vinicius/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego
dziewczyna, ból
„Czy wiesz, czym jest ból?”. Dr Paweł Kabata w mocnych słowach o tym, że nikt nie ma prawa do decydowania o cierpieniu innych
Przeziębienie w ciąży? Lekarka radzi, jak sobie z nim poradzić
Przeziębienie w ciąży? Lekarka podpowiada, jak sobie z nim poradzić
Personel medyczny z własnych środków stworzył „śluzę antycovidową”. Folia szklarniowa i czarne worki na śmieci mają chronić przed wirusem
Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu "Jak wychować dziewczynki"
Jak rozmawiać z dziećmi o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu „Jak wychować dziewczynki”

Modzele to problem estetyczny i zdrowotny. Szczególnie latem, gdy nasze stopy częściej eksponujemy na plaży lub w lekkich sandałkach, warto zadbać o ich piękno i zdrowie. Co to są modzele i jak się ich pozbyć? Pedikiurzystka Angelina Śliwińska rozwiewa wątpliwości. 

Czym są modzele

Modzele to miękkie odciski o żółtawym zabarwieniu, czasem z zaczerwienioną otoczką. Zwykle dotyczą stóp, ale mogą pojawiać się również na rękach. Mogą powodować ból, ucisk, problemy z poruszaniem, skutkować stanami zapalnymi. Modzele niekiedy są problemem tylko estetycznym, bez dodatkowych komplikacji. Jednak w trosce o piękne i zdrowe stopy, „właściciele” zwykle chcą się ich pozbyć.

Modzele to efekt obrony organizmu przed zbyt silnym uciskiem lub tarciem. Ciało chroni się, produkując dodatkowe warstwy rogowaciejącej skóry.

Modzele to nie nagniotki! Choć również są rodzajem odcisków, mają inny kształt i formę. Nagniotki są mniejsze i usytuowane na palcach.

Często dorabiamy się modzeli na własne życzenie, gdyż mogą być skutkiem noszenia butów na wysokim obcasie. Umiejscawiają się wówczas na podeszwach stop. Inne przyczyny powstawania modzeli to:

 • Niedopasowane obuwie: za małe lub zbyt duże
 • Nienoszenie skarpet do obuwia
 • Niewłaściwa budowa stopy: płaskostopie, ostrogi
 • Nieodpowiednie obuwie o zbyt cienkiej podeszwie
 • Zbyt częste ścieranie naskórka na podeszwach stóp
 • Chodzenie boso po nierównej, twardej nawierzchni
 • Choroby takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, otyłość, cukrzyca, choroby tarczycy lub choroby układu krążenia

Modzele, bo o nich tu mowa, są to nadmierne zrogowacenia skóry. Mają postać płaskich zgrubień na podeszwie stopy, najczęściej o żółtym zabarwieniu. Może to świadczyć o przeciążeniu stopy, zaburzonej biomechanice stopy oraz źle dobrany obuwiu – wymienia Angelina Śliwińska, certyfikowana pedicurzystka, manicurzystka, technik usług kosmetycznych, wizażystka, linergistka, prowadząca Gabinet kosmetyczny Diament.

Skóra w okolicy śródstopia to najczęstsze umiejscowienie modzeli. Modzele są często mylone z odciskami, jednak różnią się zupełnie. Modzele mają kolor żółty i nie bolą jak w przypadku odcisków. Za to można odczuwać duży dyskomfort w postaci pieczenia. Jeśli jednak przybiorą duże rozmiary, może powstać stan zapalny, a tu już bez bólu się nie obejdzie.

Stopy kobiety na plaży

Modzele a płaskostopie poprzeczne

Modzele i rogowacenie tkanki w obrębie śródstopia wiąże się z płaskostopiem poprzecznym. Problem polega na stykaniu się przedniej części stopy całą powierzchnią z podłożem. W efekcie powstają modzele i zrogowacenia na środku stopy, kości śródstopia rozchodzą się i może dojść do dalszych powikłań i utrudnień, jak haluksy lub młotkowate palce.

Płaskostopie poprzeczne może być wrodzone lub nabyte – co jest coraz częstsze, wskutek m.in. źle dobranego, taniego, masowo produkowanego obuwia i plagi otyłości. Komputerowe badanie stóp może dać pewność, czy właśnie płaskostopie poprzeczne to jest przyczyna nieestetycznych zrogowaceń.

Pogłębiające się płaskostopie może prowadzić do bólu, utrudnić lub uniemożliwić chodzenie, uszkodzić cały układ stawowo-kostny kończyn dolnych, a nawet spowodować ból i deformacje w obrębie kręgosłupa. Właściwa diagnostyka i skupienie nie tylko na aspekcie wizualnym stopy może pozwolić uniknąć dalszych problemów ze zdrowiem i chodzeniem w przyszłości.

Jak dbać o stopy?

Modzele – usuwanie

Pedikiurzystka Angelina Śliwińska odradza domowe sposoby usuwania modzeli. Zwraca uwagę na fakt, że większość z nas nieumiejętnie wykonuje zabiegi pielęgnacyjne. Może to prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń, powstania blizn, czy po prostu pogorszenie stanu stóp.

– Często kobiety widząc modzele na swoich stopach, sięgają po pumeks, tarki, omegi lub domowe frezarki. Ścierają naskórek do granic możliwości. Co się dzieje wtedy ze skórą? Skóra wtedy myśli (tak, moi drodzy, nasza skóra ma swój „mózg”), że została zaatakowana. Skoro została zaatakowana, włącza centrum dowodzenia awaryjnego. Wszystkie systemy obronne skóry zostają aktywowane. Skóra musi się odbudować, a więc narasta drastycznie. Czy proporcjonalnie drastycznie do tego, jak została potraktowana? Nie. Podwójnie! Musi być zabezpieczona w razie dalszego ataku. Dlatego im więcej ścierasz podeszwę, tym więcej narasta – zwraca uwagę Angelina Śliwińska.

Modzele – usuwanie w domu

Jeśli modzele są małe, można podjąć próbę pozbycia się tych odcisków. Oczywiście warto również skorzystać z pomocy specjalisty – podologa lub pedikiurzysty.

Usuwanie modzeli w domowych warunkach przeprowadzamy w następujący sposób:

 1. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną lub moczenie stóp w ciepłej wodzie z rumiankiem (zachowaj ostrożność dawkując sodę, bo to środek żrący!)
 2. Wymoczone modzele ścieramy pumeksem
 3. Osuszone stopy smarujemy mocno nawilżającym kremem. Można nałożyć grubą warstwę kremu, a następnie założyć woreczki na stopy i dopiero na to skarpetki. Dzięki temu krem wniknie głębiej w tkankę i lepiej się wchłonie.

Skuteczne może być również usuwanie modzeli pilnikiem na sucho. Nie należy w domu sięgać po ostre narzędzia, aby usunąć modzele, ponieważ można dodatkowo pokaleczyć stopy. Zostawmy to specjalistom.

Trzeba to robić delikatnie! – podkreśla pedikiurzystka. – I nie dopuszczać do przegrzania od tarcia. Częstotliwość zabiegów to maksymalnie raz na 2 tygodnie. I pamiętajcie, jeżeli efekt jest taki, że modzele robią się większe, to znaczy, że zabiegi są źle przeprowadzone i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Wtedy pomoże tylko profesjonalista, bo ktoś sam sobie szkodzi i nie umie tego zrobić dobrze.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wszystkich?

Modzele – usuwanie w gabinecie

Jeśli modzele są duże, bolesne, utrudniające chodzenie, można liczyć na pomoc podologa, chirurga, pedikiurzystki. Modzele lub nagniotki usuwa się specjalnym pilnikiem, skalpelem, dłutem z wiertłem lub frezarką. Po zabiegu należy zabezpieczyć przed zakażeniem miejsca po usunięciu modzeli.

Samo usunięcie modzeli, jeśli nie zostanie wyeliminowana ich przyczyna, może być tylko czasowo skuteczne. Jeśli nieprawidłowy nacisk na stopę albo źle dobrane obuwie będzie dalej podrażniać określone miejsca na stopie, problem będzie powracać.

Modzele – zapobieganie

Zrogowacenie nie będzie wracać, jeśli stopy będą odpowiednio nawilżane kremami, amortyzowane wkładkami lub dobrym obuwiem, pozbawione czynników ryzyka (ucisk butów lub rajstop, zbyt duża masa ciała, płaskostopie).

Specjalistka podpowiada więc, jak w prawidłowy sposób w warunkach domowych dbać o stopy:

Pielęgnacja domowa dla klienta pomiędzy zabiegami polega w tak mocnych przypadkach na natłuszczaniu skóry preparatami najlepiej z lanoliną i witaminą A, która jest odpowiedzialna za prawidłowy proces keratonizacji naskórka czyli samoczynnego naturalnego złuszczania zrogowaciałego naskórka.

W jaki sposób stosować preparaty?

– Pacjent codziennie na noc nakłada taki produkt. Dba o odpowiednie obuwie. Wyrzuca tarki i inne gadżety tego typu i już nigdy ich nie stosuje – wymienia Angelina Śliwińska.

W zależności od wielkości problemu i etapu leczenia dobieramy różne produkty do pielęgnacji domowej – podkreśla specjalistka. – Dlatego pamiętajmy. Nie działamy na własną rękę. Możemy sobie nie tylko nie pomóc, ale przede wszystkim zaszkodzić. Trzeba oddać się ręce profesjonalisty, który pomoże usunąć problem i nauczy nas dbania o nie tak, by nie dopuszczać do ich powstawania.

– W przypadku takich problemów przy stopie cukrzycowej zabieg może przeprowadzić jedynie podolog, a tego typu zabiegi, które opisałam, są całkowicie przeciwskazane w takim wypadku – zwraca uwagę Angelina Śliwińska z Gabinetu kosmetycznego Diament, certyfikowana pedicurzystka, manicurzystka, technik usług kosmetycznych, wizażystka, linergistka.

stopy na plaży

Leczenie modzeli – wkładki, plastry

Wkładki na modzele

Żeby zniwelować ryzyko powstawania modzeli można zastosować wiele dostępnych na rynku rozwiązań:

 • Miękkie wkładki ortopedyczne na całą stopę
 • Żelowe podkładki na śródstopie
 • Opaski na śródstopie

Plastry na modzele

Plasterki z kwasem salicylowym, tkaninowe lub piankowe, kupisz w aptekach i drogeriach już za kilka-kilkanaście złotych

Usuwanie modzeli u pedikiurzystki 

Nie jesteś pewna, jakie wybrać wkładki, plastry lub inne metody usuwania modzeli i zapobiegania im? Najlepsze dla Ciebie będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Taki zabieg będzie bardziej skuteczny i zdecydowanie bardziej bezpieczny.

– Jaką pomoc otrzymasz u doświadczonej pedicurzystki? W gabinecie powinien zostać przeprowadzony zabieg złuszczenia zrogowaciałego naskórka – zwraca uwagę pedikiurzystka Angelina Śliwińska. – Musi on być jednak zrobiony z głową, aby znów nie wpaść w błędne koło. Musimy oszukać mózg. Skóra nie może myśleć, że znów została zaatakowana.

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić zabieg usuwania modzeli, aby problem nie wrócił?

– Trzeba zadziałać odpowiednimi produktami złuszczającymi, zmiękczającymi, aby naskórek przed usunięciem został rozpuszczony. Jeśli zostanie rozpuszczony to skóra „myśli”, że nie została usunięta (zaatakowana). Mamy z zabiegu na zabieg coraz mniejsze złogi naskórka. Jeśli zabieg wykonywany jest z odpowiednią częstotliwością, a pacjent naprawdę pilnuje terminów wizyt i pielęgnacji domowej to osiągamy pełen sukces. Nieważne jak tragicznie jest. Wszystko się da!

Specjalistka wspomina jeden z trudniejszych przypadków, z którymi miała styczność:

– Pamiętam w swojej pracy zawodowej panią, która przyszła z bardzo dużymi przerostami modzeli. Na pierwszy rzut oka wiedziałam, że było tarcie pumeksem, niemalże do krwi. Zrobiła się na pięcie aż blizna. Sam modzel miał ponad centymetr grubości w pewnym miejscu.

Co można zrobić, jeśli doszło do tak drastycznych zmian w obrębie naskórka?

– Taki stan skóry wyprowadza się długo. Potrzeba ogromnego zaufania. Ustaliłam schemat działania i terminy w odpowiednich odstępach. Zaczęłyśmy intensywnie działać. Z miesiąca na miesiąc sukcesywnie narosty się zmniejszały. Teraz, po około roku, pani przychodzi standardowo raz na miesiąc na pedicure i skóra jest w świetnej kondycji. A więc można proces zatrzymać. I nie tylko! Można to na stałe odwrócić. I utrzymać. Potrzeba systematyczności, zaufania, cierpliwości i pracy w domu klienta – mówi Angelina Śliwińska.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

grzybica stop

Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Katarzyna Gołębiewska:

„Chodzenie bez obuwia to starożytny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku niewłaściwego krążenia krwi, zarówno nadciśnienia jak i niedociśnienia” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog

Chodzenie w szpilkach może szkodzić twojemu zdrowiu

haluks na kobiecej stopie

Haluksy – przyczyny, zapobieganie, wkładki, operacja na haluksy

Erytromelalgia - bolesny rumień kończyn

Erytromelalgia – bolesny rumień kończyn

„Refleksologia opiera się na zależnościach pomiędzy stopą a siedzącą sylwetką człowieka. Refleksologia jest najlepszą formą profilaktyki” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog

kobiece paznokcie

Onycholiza – jak leczyć i jakie są przyczyny tej choroby paznokci?

Nogi kobiety w luźnych spodniach do kostki. W ręku trzyma aparat.

Sprawdź, czy twoje stopy ustawione są prawidłowo. Jak to zrobić i jak je leczyć? Tłumaczy fizjoterapeuta Julian Sobiech

zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy, diagnostyka, leczenie

Jak dbać o stopy?

„Stopy są fundamentem naszego ciała. Dużą mówią o nas, o tym jak je traktujemy i ich używamy. Wysyłają nam sygnały, które często ignorujemy” – mówi Anna Piechnik, fizjoterapeuta, ortopodolog

Syndrom zimnej ręki. Marzną ci dłonie i stopy przez cały rok? To sygnał od organizmu!

Stopy są ważne. Zrób im dobrze, ćwicząc!

Chodzenie boso – naładuj się prosto z natury

Stopy na wakacjach. Nosisz lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega!

Fizjoterapia tancerzy klasycznych – jak to wygląda? „Tancerz musi ocenić, czy jest na tyle silny i przygotowany, by zatańczyć 10 spektakli” – mówi Paulina Mira

stopy kobiety

Opuchnięte stopy latem. Czy ciebie również to dotyczy? Podolog wyjaśnia, co może ci dolegać

Przed tobą wesele? Poznaj trik, dzięki któremu przetańczysz w szpilkach całą noc

Stopy kobiety na plaży

„Zdrowa stopa to coś więcej, niż wrośnięty paznokieć czy nieestetyczny wygląd”. O tym, dlaczego klapki latem to kiepski wybór, mówi podolożka

stopy

Bieganie na bosaka – mózg i stopy w euforii. O tym, czy chodzenie boso jest zdrowe, mówią fizjoterapeutka i podolożka

Stopy w dobrych rękach. O to, jak o nie dbać, pytamy fizjoterapeutę

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Usuwanie odcisku na stopie

Odcisk na stopie – skąd się bierze i jak go usunąć?

Twoje stopy zimą – wystarczy kilka minut, aby poczuły się lepiej. Co trzeba zrobić?

Nogi położone na kaloryferze, stopy w skarpetkach grubych

Masz wiecznie zimne stopy? Poznaj 5 przyczyn, które powodują chłód, nie tylko zimą

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku