Przejdź do treści

Czym są modzele i jak je usunąć? Modzele na stopach

Czym są modzele i jak je usunąć? Modzele na stopach Matheus Vinicius/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski
Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski o seksie po urodzeniu dziecka: „W tym okresie trudno znaleźć przestrzeń na seksualność”
Monocyty – o czym świadczy ich poziom?
nastolatka w szpitalu
„Taki duży i z mamą?”. Róża Hajkuś o prawie nastolatek i nastolatków do obecności rodzica w szpitalu
Respirator
Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska
Miesiączka niepełnosprawnych. „To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, gdy dziewczynka potrzebuje wsparcia w higienie intymnej”

Modzele to problem estetyczny i zdrowotny. Szczególnie latem, gdy nasze stopy częściej eksponujemy na plaży lub w lekkich sandałkach, warto zadbać o ich piękno i zdrowie. Co to są modzele i jak się ich pozbyć? Pedikiurzystka Angelina Śliwińska rozwiewa wątpliwości. 

Czym są modzele

Modzele to miękkie odciski o żółtawym zabarwieniu, czasem z zaczerwienioną otoczką. Zwykle dotyczą stóp, ale mogą pojawiać się również na rękach. Mogą powodować ból, ucisk, problemy z poruszaniem, skutkować stanami zapalnymi. Modzele niekiedy są problemem tylko estetycznym, bez dodatkowych komplikacji. Jednak w trosce o piękne i zdrowe stopy, „właściciele” zwykle chcą się ich pozbyć.

Modzele to efekt obrony organizmu przed zbyt silnym uciskiem lub tarciem. Ciało chroni się, produkując dodatkowe warstwy rogowaciejącej skóry.

Modzele to nie nagniotki! Choć również są rodzajem odcisków, mają inny kształt i formę. Nagniotki są mniejsze i usytuowane na palcach.

Często dorabiamy się modzeli na własne życzenie, gdyż mogą być skutkiem noszenia butów na wysokim obcasie. Umiejscawiają się wówczas na podeszwach stop. Inne przyczyny powstawania modzeli to:

 • Niedopasowane obuwie: za małe lub zbyt duże
 • Nienoszenie skarpet do obuwia
 • Niewłaściwa budowa stopy: płaskostopie, ostrogi
 • Nieodpowiednie obuwie o zbyt cienkiej podeszwie
 • Zbyt częste ścieranie naskórka na podeszwach stóp
 • Chodzenie boso po nierównej, twardej nawierzchni
 • Choroby takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, otyłość, cukrzyca, choroby tarczycy lub choroby układu krążenia

Modzele, bo o nich tu mowa, są to nadmierne zrogowacenia skóry. Mają postać płaskich zgrubień na podeszwie stopy, najczęściej o żółtym zabarwieniu. Może to świadczyć o przeciążeniu stopy, zaburzonej biomechanice stopy oraz źle dobrany obuwiu – wymienia Angelina Śliwińska, certyfikowana pedicurzystka, manicurzystka, technik usług kosmetycznych, wizażystka, linergistka, prowadząca Gabinet kosmetyczny Diament.

Skóra w okolicy śródstopia to najczęstsze umiejscowienie modzeli. Modzele są często mylone z odciskami, jednak różnią się zupełnie. Modzele mają kolor żółty i nie bolą jak w przypadku odcisków. Za to można odczuwać duży dyskomfort w postaci pieczenia. Jeśli jednak przybiorą duże rozmiary, może powstać stan zapalny, a tu już bez bólu się nie obejdzie.

Stopy kobiety na plaży

Modzele a płaskostopie poprzeczne

Modzele i rogowacenie tkanki w obrębie śródstopia wiąże się z płaskostopiem poprzecznym. Problem polega na stykaniu się przedniej części stopy całą powierzchnią z podłożem. W efekcie powstają modzele i zrogowacenia na środku stopy, kości śródstopia rozchodzą się i może dojść do dalszych powikłań i utrudnień, jak haluksy lub młotkowate palce.

Płaskostopie poprzeczne może być wrodzone lub nabyte – co jest coraz częstsze, wskutek m.in. źle dobranego, taniego, masowo produkowanego obuwia i plagi otyłości. Komputerowe badanie stóp może dać pewność, czy właśnie płaskostopie poprzeczne to jest przyczyna nieestetycznych zrogowaceń.

Pogłębiające się płaskostopie może prowadzić do bólu, utrudnić lub uniemożliwić chodzenie, uszkodzić cały układ stawowo-kostny kończyn dolnych, a nawet spowodować ból i deformacje w obrębie kręgosłupa. Właściwa diagnostyka i skupienie nie tylko na aspekcie wizualnym stopy może pozwolić uniknąć dalszych problemów ze zdrowiem i chodzeniem w przyszłości.

Jak dbać o stopy?

Modzele – usuwanie

Pedikiurzystka Angelina Śliwińska odradza domowe sposoby usuwania modzeli. Zwraca uwagę na fakt, że większość z nas nieumiejętnie wykonuje zabiegi pielęgnacyjne. Może to prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń, powstania blizn, czy po prostu pogorszenie stanu stóp.

– Często kobiety widząc modzele na swoich stopach, sięgają po pumeks, tarki, omegi lub domowe frezarki. Ścierają naskórek do granic możliwości. Co się dzieje wtedy ze skórą? Skóra wtedy myśli (tak, moi drodzy, nasza skóra ma swój „mózg”), że została zaatakowana. Skoro została zaatakowana, włącza centrum dowodzenia awaryjnego. Wszystkie systemy obronne skóry zostają aktywowane. Skóra musi się odbudować, a więc narasta drastycznie. Czy proporcjonalnie drastycznie do tego, jak została potraktowana? Nie. Podwójnie! Musi być zabezpieczona w razie dalszego ataku. Dlatego im więcej ścierasz podeszwę, tym więcej narasta – zwraca uwagę Angelina Śliwińska.

Modzele – usuwanie w domu

Jeśli modzele są małe, można podjąć próbę pozbycia się tych odcisków. Oczywiście warto również skorzystać z pomocy specjalisty – podologa lub pedikiurzysty.

Usuwanie modzeli w domowych warunkach przeprowadzamy w następujący sposób:

 1. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną lub moczenie stóp w ciepłej wodzie z rumiankiem (zachowaj ostrożność dawkując sodę, bo to środek żrący!)
 2. Wymoczone modzele ścieramy pumeksem
 3. Osuszone stopy smarujemy mocno nawilżającym kremem. Można nałożyć grubą warstwę kremu, a następnie założyć woreczki na stopy i dopiero na to skarpetki. Dzięki temu krem wniknie głębiej w tkankę i lepiej się wchłonie.

Skuteczne może być również usuwanie modzeli pilnikiem na sucho. Nie należy w domu sięgać po ostre narzędzia, aby usunąć modzele, ponieważ można dodatkowo pokaleczyć stopy. Zostawmy to specjalistom.

Trzeba to robić delikatnie! – podkreśla pedikiurzystka. – I nie dopuszczać do przegrzania od tarcia. Częstotliwość zabiegów to maksymalnie raz na 2 tygodnie. I pamiętajcie, jeżeli efekt jest taki, że modzele robią się większe, to znaczy, że zabiegi są źle przeprowadzone i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Wtedy pomoże tylko profesjonalista, bo ktoś sam sobie szkodzi i nie umie tego zrobić dobrze.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wszystkich?

Modzele – usuwanie w gabinecie

Jeśli modzele są duże, bolesne, utrudniające chodzenie, można liczyć na pomoc podologa, chirurga, pedikiurzystki. Modzele lub nagniotki usuwa się specjalnym pilnikiem, skalpelem, dłutem z wiertłem lub frezarką. Po zabiegu należy zabezpieczyć przed zakażeniem miejsca po usunięciu modzeli.

Samo usunięcie modzeli, jeśli nie zostanie wyeliminowana ich przyczyna, może być tylko czasowo skuteczne. Jeśli nieprawidłowy nacisk na stopę albo źle dobrane obuwie będzie dalej podrażniać określone miejsca na stopie, problem będzie powracać.

Modzele – zapobieganie

Zrogowacenie nie będzie wracać, jeśli stopy będą odpowiednio nawilżane kremami, amortyzowane wkładkami lub dobrym obuwiem, pozbawione czynników ryzyka (ucisk butów lub rajstop, zbyt duża masa ciała, płaskostopie).

Specjalistka podpowiada więc, jak w prawidłowy sposób w warunkach domowych dbać o stopy:

Pielęgnacja domowa dla klienta pomiędzy zabiegami polega w tak mocnych przypadkach na natłuszczaniu skóry preparatami najlepiej z lanoliną i witaminą A, która jest odpowiedzialna za prawidłowy proces keratonizacji naskórka czyli samoczynnego naturalnego złuszczania zrogowaciałego naskórka.

W jaki sposób stosować preparaty?

– Pacjent codziennie na noc nakłada taki produkt. Dba o odpowiednie obuwie. Wyrzuca tarki i inne gadżety tego typu i już nigdy ich nie stosuje – wymienia Angelina Śliwińska.

W zależności od wielkości problemu i etapu leczenia dobieramy różne produkty do pielęgnacji domowej – podkreśla specjalistka. – Dlatego pamiętajmy. Nie działamy na własną rękę. Możemy sobie nie tylko nie pomóc, ale przede wszystkim zaszkodzić. Trzeba oddać się ręce profesjonalisty, który pomoże usunąć problem i nauczy nas dbania o nie tak, by nie dopuszczać do ich powstawania.

– W przypadku takich problemów przy stopie cukrzycowej zabieg może przeprowadzić jedynie podolog, a tego typu zabiegi, które opisałam, są całkowicie przeciwskazane w takim wypadku – zwraca uwagę Angelina Śliwińska z Gabinetu kosmetycznego Diament, certyfikowana pedicurzystka, manicurzystka, technik usług kosmetycznych, wizażystka, linergistka.

stopy na plaży

Leczenie modzeli – wkładki, plastry

Wkładki na modzele

Żeby zniwelować ryzyko powstawania modzeli można zastosować wiele dostępnych na rynku rozwiązań:

 • Miękkie wkładki ortopedyczne na całą stopę
 • Żelowe podkładki na śródstopie
 • Opaski na śródstopie

Plastry na modzele

Plasterki z kwasem salicylowym, tkaninowe lub piankowe, kupisz w aptekach i drogeriach już za kilka-kilkanaście złotych

Usuwanie modzeli u pedikiurzystki 

Nie jesteś pewna, jakie wybrać wkładki, plastry lub inne metody usuwania modzeli i zapobiegania im? Najlepsze dla Ciebie będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Taki zabieg będzie bardziej skuteczny i zdecydowanie bardziej bezpieczny.

– Jaką pomoc otrzymasz u doświadczonej pedicurzystki? W gabinecie powinien zostać przeprowadzony zabieg złuszczenia zrogowaciałego naskórka – zwraca uwagę pedikiurzystka Angelina Śliwińska. – Musi on być jednak zrobiony z głową, aby znów nie wpaść w błędne koło. Musimy oszukać mózg. Skóra nie może myśleć, że znów została zaatakowana.

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić zabieg usuwania modzeli, aby problem nie wrócił?

– Trzeba zadziałać odpowiednimi produktami złuszczającymi, zmiękczającymi, aby naskórek przed usunięciem został rozpuszczony. Jeśli zostanie rozpuszczony to skóra „myśli”, że nie została usunięta (zaatakowana). Mamy z zabiegu na zabieg coraz mniejsze złogi naskórka. Jeśli zabieg wykonywany jest z odpowiednią częstotliwością, a pacjent naprawdę pilnuje terminów wizyt i pielęgnacji domowej to osiągamy pełen sukces. Nieważne jak tragicznie jest. Wszystko się da!

Specjalistka wspomina jeden z trudniejszych przypadków, z którymi miała styczność:

– Pamiętam w swojej pracy zawodowej panią, która przyszła z bardzo dużymi przerostami modzeli. Na pierwszy rzut oka wiedziałam, że było tarcie pumeksem, niemalże do krwi. Zrobiła się na pięcie aż blizna. Sam modzel miał ponad centymetr grubości w pewnym miejscu.

Co można zrobić, jeśli doszło do tak drastycznych zmian w obrębie naskórka?

– Taki stan skóry wyprowadza się długo. Potrzeba ogromnego zaufania. Ustaliłam schemat działania i terminy w odpowiednich odstępach. Zaczęłyśmy intensywnie działać. Z miesiąca na miesiąc sukcesywnie narosty się zmniejszały. Teraz, po około roku, pani przychodzi standardowo raz na miesiąc na pedicure i skóra jest w świetnej kondycji. A więc można proces zatrzymać. I nie tylko! Można to na stałe odwrócić. I utrzymać. Potrzeba systematyczności, zaufania, cierpliwości i pracy w domu klienta – mówi Angelina Śliwińska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

stres a stan skóry

Psychokosmetologia, czyli jak stres i inne emocje wpływają na stan skóry?

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc. Co jest dobre na oparzenia?

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc. Co jest dobre na oparzenia?

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Chodzenie w szpilkach może szkodzić twojemu zdrowiu

Oczyszczanie twarzy - jak to robić dobrze? Największe błędy i sposoby na prawidłowe mycie twarzy wylicza dermatolożka

Oczyszczanie twarzy – jak to robić dobrze? Dermatolożka wymienia największe błędy i sposoby na prawidłowe mycie skóry

Sucha skóra? Nie pij wody!

Sucha skóra głowy, twarzy, na nogach. Przyczyny, jak nawilżyć

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Kobieta w basenie pływa na pontonie

Poparzona skóra od słońca nie stanowi dla ciebie problemu? „Każde poparzenie to krok bliżej do czerniaka” – piszą Dermatolook

Pieprzyki na twarzy kobiety, która leży

Czerwony pieprzyk – czy jest groźny, jak usunąć pieprzyk?

Jak dbać o skórę w czasie epidemii?

Jak dbać o skórę w czasie epidemii? Sprawdź, co radzą specjaliści – dermatolog i chirurg

Kobieta gładzi się po twarzy, ma zamknięte oczy.

Gronkowiec złocisty i skórny – objawy. Jak można zarazić się gronkowcem?

Dłonie z łuszczycą skóry

Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Tatuaż

Wszystko o tatuażach. Co musisz wiedzieć?

Mezoterapia igłowa – co to jest, jakie są efekty i skutki uboczne?

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i walcz!

Wypadanie włosów – przyczyny. Co stosować na wypadające włosy?

haluks na kobiecej stopie

Haluksy – przyczyny, zapobieganie, wkładki, operacja na haluksy

kobieta ze zmianami skórnymi twarzy

Przebarwienia na twarzy – przyczyny i sposoby, żeby się ich pozbyć

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?/Pexels

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?

młoda kobieta zadowolona po usunięciu trądziku

Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?

Kobieta w ciąży

Rozstępy na piersiach – przyczyny, metody usuwania

maliny

Olej z pestek malin nie jest naturalnym filtrem UV. Dermatolog ostrzega

wirus HPV w 3D

Kurzajka – czym jest i jak się jej pozbyć? Jak wygląda leczenie?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

Kobieta wskazuje na zmianę na skórze, która może być pieprzykiem albo czerniakiem

Czerniak – jak rozpoznać, jak wygląda profilaktyka?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?