Przejdź do treści

Data ważności wody butelkowanej. Czy należy się nią przejmować?

woda butelkowana
Data ważności wody butelkowanej. Czy należy się nią przyjmować?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy woda może się zepsuć? Jeśli nie, to w jakim celu na butelkach umieszczana jest data ważności? O co tu chodzi? Tłumaczy Agnieszka Wojciechowska, twórczyni youtube’owego kanału „Okiem Chemika”.

Dlaczego woda butelkowana ma termin przydatności do spożycia?

„O co chodzi z datą ważności wody butelkowanej? Co złego może stać się z wodą po tej dacie?” – pyta na swoim profilu na Instagramie chemiczka Agnieszka Wojciechowska.  Też się kiedyś nad tym zastanawiałyście? Przecież pomysł, że woda może się zepsuć, wydaje się absurdalny. Na szczęście już nie musicie się nad tym głowić, bo specjalistka rozwiewa wątpliwości:

„Tak właściwie data ważności umieszczona na plastikowej butelce dotyczy trwałości tej butelki. Po jej upływie substancje wchodzące w jej skład mogą przedostawać się do wody w niej umieszczonej”.

Wszystko to dlatego, że woda do sprzedaży detalicznej jest w znacznej większości pakowana w butelki wykonane z politereftalanu etylenu (PET). Jak pokazują wyniki licznych badań, po pewnym czasie może on uwalniać do wody szkodliwe substancje, m.in.:

  • ftalany,
  • antymon,
  • aldehyd mrówkowy i aldehyd octowy.

Stąd data ważności na opakowaniach. Z badań wynika jednak, że szkodliwe związki przedostają się do wody także wtedy, gdy wystawiamy plastikowe butelki na działanie skrajnych temperatur lub promieni słonecznych. Pisze o tym Wojciechowska:

„Warto zwracać uwagę nie tylko na datę ważności, ale również na warunki, w jakich powinno przechowywać się butelkę z wodą. Wysoka i niska temperatura oraz promieniowanie UV zmniejszają trwałość plastiku. A więc nie trzymamy butelek na słońcu, ani ich nie mrozimy”.

Butelki z wodą przetrzymujmy zatem w chłodnym i zacienionym miejscu, nie zapominajmy również, by zużytych opakowań nie wykorzystywać ponownie. A tym bardziej nie wlewać do nich gorących płynów!

„Pamiętajcie, że do plastikowych butelek po wodzie czy innych napojach nie powinno się wlewać ciepłej herbaty, kawy czy nawet wody z sokiem. Stwarza to ryzyko przedostania się szkodliwych substancji do waszego napoju. Wiem, że wiele osób tak robi, a to duży błąd!” – zauważa Wojciechowska. „Na ciepłą herbatę i kawę dużo lepiej sprawdzi się termos czy kubek termiczny” – podsumowuje specjalistka.

Okiem Chemika

Kanał na YouTube „Okiem Chemika” prowadzi Agnieszka Wojciechowska, z wykształcenia magister chemii medycznej i technik farmaceutyczny. Zamieszcza na nim filmy poruszające tematy zdrowia, leków, suplementów, ale także mnóstwo ciekawostek ze świata nauki.

Treści zamieszczane przez pasjonatkę chemii i farmacji na YouTube obserwuje blisko 160 tys. internautów. Od pewnego czasu Agnieszka jest aktywna na Instagramie, gdzie również „popularyzuję naukę i tropi medyczne fake newsy”.

View this post on Instagram

O co chodzi z datą ważności wody butelkowanej? Co złego może stać się z wodą po tej dacie? ?Tak właściwie data ważności umieszczona na plastikowej butelce dotyczy trwałości tej butelki. Po jej upływie substancje wchodzące w jej skład mogą przedostawać się do wody w niej umieszczonej. ?Warto zwracać uwagę nie tylko na datę ważności, ale również na warunki w jakich powinno przechowywać się butelkę z wodą. ?❄ Wysoka i niska temperatura oraz promieniowanie UV zmniejszają trwałość plastiku. A więc nie trzymamy butelek na słońcu ani ich nie mrozimyI pamiętajcie, że do plastikowych butelek po wodzie czy innych napojach nie powinno się wlewać ❌ciepłej herbaty, ❌kawy czy nawet ❌wody z sokiem. Stwarza to ryzyko przedostania się szkodliwych substancji do waszego napoju. Wiem, że wiele osób tak robi, a to duży błąd❗ Na ciepłą herbatę i kawę dużo lepiej sprawdzi się termos czy kubek termiczny. P.S. Jeśli znacie kogoś, kto o tym nie wie, udostępnijcie mu tego posta. Ja wiele razy widziałam starsze osoby pijące ciepłą herbatę z butelki po wodzie czy soku. Niewiedza może szkodzić❗ #woda #plastik #mikroplastik #chemia #nauka #dataważności #plastikowabutelka #water #wodawbutelce

A post shared by Agnieszka Wojciechowska (@okiem.chemika) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: