2 min.
Depresja dotyka 10 procent dorosłych w Polsce. Najnowsze badania CBOS

zdjęcie: iStockphoto.com
Najnowsze
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
13.01.2021
8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy
Długotrwały stres, samotność, szybkie tempo życia to jedne z najczęstszych przyczyn depresji, z którą miało do czynienia 10 procent dorosłych w Polsce. Według najnowszych badań CBOS trzy dorosłe osoby na sto obecnie zmagają się z chorobą. Depresja ma związek z czynnikami ekonomicznymi i zawodowymi, a także stanem cywilnym.
Depresja – badania
Zdaniem autorów badań CBOS depresja ma duży związek z sytuacją ekonomiczną. Osoby chore częściej źle oceniały własną sytuację materialną, dodatkowo częściej deklarowały wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne. Ryzyko depresji zwiększało się również, jeśli osoby nie pozostawały w związkach. W grupie osób pracujących dotknięte są depresją bardzo nieliczni. Z badań wynika, że wyjątkiem są robotnicy niewykwalifikowani.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 4–11 października 2018 roku na próbie liczącej 1016 osób – dorosłych mieszkańców Polski.
Depresja – przyczyny
Raport badań CBOS pokazuje, że najczęstszą przyczyną depresji jest nadmierny i długotrwały stres (68 procent), szybkie tempo życia, brak czasu wolnego, nadmiar pracy (56 procent), a także samotność i brak relacji z ludźmi (57 procent). Co czwarty ankietowany uważa, że za chorobę odpowiedzialne są używki (23 procent), a także zbyt mała ilość snu i odpoczynku (15 procent). Badani, którzy deklarowali, że przechodzili przez depresję raz, wskazywali, że miało to związek z traumatycznymi przeżyciami z ich życia. Natomiast osoby, które częściej zmagały się z chorobą twierdzą, że pojawia się bez wyraźnej przyczyny.
Według najnowszych badań CBOS, wpływ wieku i miejsca zamieszkania jest niewielki. Depresję deklarują obecnie najczęściej badani z miast średniej wielkości (20 000 – 99 000 ludności), a najrzadziej z dużych aglomeracji. Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że chorowały na depresję w przeszłości, jednak wpływ płci nie wpłynął na badanie w sposób istotny. 14 procent osób, które chorowały na depresję przyznają, że uznawały ten fakt za coś wstydliwego. Do depresji najrzadziej przyznają się najmłodsi respondenci i mający od 35 do 44 lat.
Depresja – szukanie pomocy
Z badań dowiadujemy się, że 82 procent osób mających depresję szukała pomocy u specjalisty, konsultowała chorobę z lekarzem, psychologiem lub psychoterapeutą. 18 procent osób nie korzystało z pomocy, radziła sobie samodzielnie. 66 procent osób, która korzystała z pomocy specjalisty, chodziło do psychiatry.
Udostępnij osobie, która zmaga się z chandrą
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021
Helena Pyz: Oni wiedzą, że ja wiem, co to jest ból i strach. Mam za sobą te wszystkie przeżycia, a to bardzo pomaga

06.01.2021