Przejdź do treści

Dieta 1000 kcal – rygorystyczna dieta, ale czy skuteczna?

Dieta 1000 kcal - rygorystyczna dieta, ale czy skuteczna?
Dieta 1000 kcal - rygorystyczna dieta, ale czy skuteczna?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta 1000 kcal to jedna z najbardziej niedoborowych diet, jakie mogą przynieść spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie. W głównej mierze stosowana jest przez kobiety.

Dieta 1000 kcal – zasady

Dieta 1000 kcal przeznaczona jest dla osób, które chcą w szybkim czasie zrzucić kilogramy. Już po pierwszym tygodniu stosowania można zauważyć u siebie spadek nawet do 2 kilogramów. W ciągu jednego miesiąca może to być nawet 8 kilogramów.  Dieta 1000 kcal może jednak w bardzo szybkim czasie przynieść efekt jo-jo.

Układając swój jadłospis kierujemy się jedna prostą zasadą: jak najwięcej wartości odżywczych przy jak najmniejszej ilości kalorii. Nie rezygnujemy z żadnych najważniejszych składników potrzebnych naszemu organizmowi.

Pamiętajmy jednak, że ze swojego codziennego menu wyłączamy fast foody, przetwory mleczne, słodycze, ryby, tłuste mięso, produkty mączne, konserwy, napoje gazowane, soki, dania gotowe, zupy i sosy w proszku.

Przydadzą nam się tabele kalorii oraz kalkulator kaloryczności.

Dieta 1000 kcal powoduje maksymalne wykorzystanie kalorii zmagazynowanych w postaci podskórnej tkanki tłuszczowej. W pierwszym tygodniu stosowania tej diety dochodzi w dużej mierze do utraty wody z organizmu. Dopiero później będzie spalana tkanka tłuszczowa.

Dieta 1000 kcal – zasady

Każdy posiłek na diecie 1000 kcal musi dostarczać nam określonej ilości energii, która przedstawia się w następujący sposób:

  • śniadanie – 250 kcal
  • II śniadanie – 100 kcal
  • obiad – 350 kcal
  • podwieczorek – 100 kcal
  • kolacja – 200 kcal.

Aby dieta miała jakikolwiek sens koniecznym jest zachowanie 5 posiłków dziennie. Do tego nie należy podjadać między posiłkami.

Trzeba pamiętać również o tym, aby spożywać:

Trzeba pamiętać o urozmaiceniu posiłków, dzięki czemu sama dieta nie będzie wydawała nam się tak nudna.

Specjaliści zalecają spożywanie posiłków o niskiej gęstości energetycznej, czyli mało kalorii w dużej objętości dania. Zaleca się gotowanie na parze i na wodzie. Unika się smażonych potraw we wszelkiego rodzaju szkodliwych panierkach.

Minusem tej diety jest ciągłe uczucie głodu, jakie towarzyszyć nam będzie przez cały dzień. Do tego wyliczanie kalorii i przyrządzanie posiłków jest bardzo czasochłonne.

Nasz jadłospis powinien opierać się na: owocach w niewielkich ilościach, warzywach (przy czym trzeba zapoznać się z warzywami wykluczonymi z diety np.ziemniakami), wędlinach drobiowych, tłuszczach w niewielkiej ilości, grubych kaszach, ryżach brązowych, produktach zbożowych bogatych w błonnik, drobiu bez skóry, jogurtach naturalnych, serkach wiejskich light, itp.

Liczy się również odpowiednia ilość wody w postaci min. 2 litrów dziennie.

Dieta 1000 kcal – przeciwwskazania

W związku z tym, że jest to bardzo rygorystyczna dieta nie jest ona zalecana:

  • kobietom w ciąży i matkom karmiącym
  • kobietom planującym zajście w ciąże
  • dzieciom i młodzieży
  • osobom z problemami hormonalnymi, w szczególności z niedoczynnością tarczycy.

Niska kaloryczność posiłkowa sprawia, że spada wytwarzanie aktywnej postaci hormonu tarczycy T3 odpowiedzialnego za tempo metabolizmu. Do tego rośnie stężenie w organizmie jego nieaktywnej formy rT3.

Jest to bardzo skuteczna dieta, ale zanim podejmie się takie wyzwanie trzeba pamiętać o kilku sprawach. Dieta 1000 kcal powoduje spadek tempa metabolizmu i utratę masy mięśniowej. W konsekwencji nasz organizm zużywa mniej kalorii na wszelkie procesy życiowe i codzienne czynności.

Taki rodzaj diety warto stosować w połączeniu z innymi dietami. Dieta 1000 kcal niech będzie wstępem do innego, zdrowego sposobu żywienia dostarczającego nam na co dzień większej ilości kalorii.

Długotrwałe stosowanie takiej diety może spowodować pojawienie się niedoboru składników pokarmowych – witamin i soli mineralnych. Zmieni się również wydzielanie takich hormonów, jak: kortyzol, leptyna, grelina.

Jak dowodzą ostatnie badanie diety nisko kaloryczne są jednak bardzo pomocne, jeżeli chodzi o cofnięcie się cukrzycy typu 2. Warto więc pomyśleć o diecie 1000 kcal w celach zdrowotnych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: