Przejdź do treści

Dieta alkaliczna

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Inne nazwy: dieta alkalizująca, odkwaszająca, zasadowa

Zasady: jest to dieta, która ma pomóc przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu w stanach jego nadmiernego zakwaszenia. Koncepcja związku kwasowości diety ze stanem zdrowia pochodzi sprzed stulecia i została wykorzystana w diecie Haya, lecz rozgłos alkalicznego menu jako antidotum na choroby przyniosła dopiero w XXI wieku pozbawiona naukowej bazy książka Roberta O. Younga. Obecnie wiadomo, że chociaż organizm posiada precyzyjny system regulacji odczynu płynów ustrojowych, długotrwałe stosowanie nieprawidłowej diety może doprowadzić do jego przeciążenia i rozwoju kwasicy utajonej, czemu towarzyszą objawy osłabienia i zaburzenia gospodarki mineralnej. Tak działa współczesny jadłospis obfitujący w związki kwasotwórcze z produktów zwierzęcych, wysokoprzetworzonych oraz używek, a przy tym ubogi w pierwiastki zasadotwórcze z naturalnej żywności roślinnej. Podstawą diety alkalicznej są więc warzywa, owoce i pełne ziarna zbóż, a ogranicza się spożycie mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych, a także cukru, białej mąki, kofeiny, artykułów przemysłowych itp. Menu charakteryzuje się raczej niskim poziomem kalorii i białka, a normalnym – węglowodanów i tłuszczu.

Dla kogo: dieta stosowana jest na zalecenie lekarza w przypadku kwasicy i chorób nerek. Ponieważ umożliwia zmniejszenie utraty wapnia z ustroju, jest korzystna dla kobiet z osteoporozą, osteopenią i niską gęstością kości. Pomaga też ograniczyć nieprzyjemne objawy u osób z nadkwasotą żołądka i refluksem żołądkowym, a łagodzić przebieg chorób reumatycznych, ale również skutki powstawania nadmiaru kwasu mlekowego w mięśniach i związanych z tym bolesnych zakwasów po intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Przy uwzględnieniu odpowiedniej ilości białka i zbilansowaniu składników odżywczych dieta alkaliczna może stanowić zdrowe codzienne menu dla każdego, choć w przypadku wszelkich problemów zdrowotnych i specjalnych potrzeb żywieniowych związanych np. z ciążą czy karmieniem piersią stosowanie jej zasad wymaga konsultacji z lekarzem.

Plusy: przy zastosowaniu w chorobach nerek dieta pomaga zmienić odczyn moczu na bezpieczny dla pacjenta, choć lepsze efekty można osiągnąć przez podanie odpowiednich preparatów. Jako żywienie codzienne dieta pomaga przeciwdziałać skutkom spożywania współczesnej żywności z przewagą pierwiastków kwasotwórczych i dolegliwościom takim jak chroniczne zmęczenie, obniżenie wydolności organizmu, problemy skórne, bóle mięśni, zaburzenia koncentracji czy zmniejszenie odporności na stres. Dieta pomaga też zachować masę kostną, przyspieszyć rekonwalescencję przy zatruciach, a także usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Z uwagi na obfite porcje produktów roślinnych menu diety obfituje nie tylko w związki mineralne, ale też w błonnik i antyoksydanty; przy jednoczesnym ograniczeniu niezdrowej żywności działa korzystnie na układ krążenia i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, zwłaszcza jelita. Stosowanie tej metody żywieniowej nie wymaga zakupu specjalistycznych produktów i pozwala jeść do syta. Menu jest przy tym niskoglikemiczna i raczej niskokaloryczna, i choć nie jest dietą odchudzającą, ułatwia utratę nadwagi.

Minusy: dieta ma ograniczone zastosowanie lecznicze względem oryginalnych twierdzeń jej zwolenników. Produkty alkalizujące mogą bowiem zmieniać pH moczu, ale nie całego organizmu, i chociaż bazujące na nich menu ma korzystny wpływ na zdrowie, wynika to nie tylko z zawartości w nich pierwiastków alkalizujących. Chociaż dieta może niwelować skutki zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej ustroju, brak wyczerpujących badań naukowych potwierdzających jej ogólnie prozdrowotne działanie.

W menu diety ogranicza się niekorzystny nadmiar produktów zwierzęcych, ale może doprowadzić to do zbyt niskiego spożycia zawartych w nich składników – białka, żelaza, cynku, witaminy B12 i B2, a jeśli eliminuje się mleko – również wapnia. Spożywanie dużych ilości owoców i warzyw jest trudne do wykonania zimą i wymaga większego udziału kosztownych produktów z ograniczoną ilością pestycydów, z upraw ekologicznych lub naturalnych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

5 naturalnych źródeł magnezu

5 naturalnych źródeł magnezu

5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek

dzieci siegające poo cukier

Agresywne dziecko? Winowajcą może być cukier

kobieta przeciągająca się w łóżku z białą pościelą

Dlaczego kobiety obficie pocą się podczas snu?

18 przepisów dla miłośników awokado

młoda kobieta w niebieskiej koszuli z ogromną lupą przy oku

Doktor Ania dosadnie o słodzonych napojach

Jak się odchudzać, mając 30, 40, 50 i więcej lat?

bella hadid w białych spodniach i marynarce pozuje na tęczowej ściance

Bella Hadid zawdzięcza sylwetkę posiłkom wysokobiałkowym

Kieliszki wina

NIE dla kieliszka wina dziennie

Błonnik: 15 produktów, w których go znajdziesz

Zielona tarta z awokado w wersji raw

9 produktów, które regulują poziom cukru