Przejdź do treści

Dieta kopenhaska – na czym polega i jakich efektów możesz się spodziewać?

Dieta Kopenhaska
Dieta Kopenhaska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obecnie, coraz większa rzesza osób boryka się z otyłością – jak sobie z nią poradzić? Jedną z diet, która może pomóc osiągnąć wymarzoną wagę ciała jest dieta kopenhaska – jeśli zastanawiasz się, na czym ona polega i jakich efektów można się spodziewać stosując ją, zapraszamy do lektury!

Dieta kopenhaska ze względu na czas jej trwania znana jest również dietą trzynastodniową – jej ścisłe przestrzeganie umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej nawet o 20 kilogramów! Jest to dieta niskokaloryczna – jeśli przerwie się jej stosowanie bądź złamie jedną z zasad, dla dobra swojego organizmu powinno się do niej powrócić najwcześniej po trzech miesiącach od incydentu.

Dieta kopenhaska – zasady

Zasady diety kopenhaskiej są niezwykle rygorystyczne – stosując ją należy więc liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Najważniejszą zasadą jest przyjmowanie nie więcej jak 800 kalorii dziennie – taka kaloryczność nie pokryje dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej, które wynosi od 1500 kcal do 2500 kcal.

Dieta kopenhaska a deficyt kaloryczny

Każda dieta redukcyjna, aby była skuteczna musi wywołać deficyt kaloryczny, co oznacza, że organizm spala więcej kalorii niż jest mu ich dostarczanych – energię pozyskuje z tkanki tłuszczowej. W przypadku diety kopenhaskiej kalorii dostarcza się aż trzykrotnie mniej niż potrzebuje ich organizm do prawidłowego funkcjonowania. Osoby będące na diecie kopenhaskiej, które ściśle jej przestrzegają tracą nie tylko tkankę tłuszczową ale również wodę i należący do węglowodanów złożonych glikogen.

Dieta kopenhaska – czas trwania

Czas trwania diety duńskiej wynosi 13 dni – nie można go przedłużyć, gdyż w organizmie mogą wystąpić niedobory witamin i minerałów. Skracając natomiast czas trwania diety możemy być pewni, że nie uzyskamy efektów, które moglibyśmy uzyskać stosując dietę przez okres 13 dni.

Dieta kopenhaska – dzienna ilość posiłków

Dieta kopenhaska składa się z trzech posiłków dziennie – śniadania (jadanego pomiędzy godziną 8 a 9 rano), obiadu (przyjmowanego pomiędzy godziną 12 a 14) oraz kolacji (powinna być spożyta w godzinach 16 – 18). Posiłki spożywane przez osoby przebywające na diecie są ściśle określone (nie ma w nich zbyt wielu tłuszczów oraz węglowodanów) i opierają się głównie na mięsie, jajach, warzywach oraz owocach. Niezwykle ważna na diecie kopenhaskiej jest kawa, która ma za zadanie dostarczyć organizmowi większą ilość energii.

Dieta kopenhaska – produkty zakazane

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dieta kopenhaska jest niezwykle rygorystyczna – spożycie jakiegokolwiek produktu nie znajdującego się w dziennym jadłospisie skazuje dietę na niepowodzenie (należy ją potraktować jako przerwaną i powrócić do niej najwcześniej po trzech miesiącach).

Dieta kopenhaska i sport? Zapomnij!

Zazwyczaj, w przypadku diet reedukacyjnych dla osiągnięcia lepszego efektu zaleca się uprawianie sportu – w przypadku diety kopenhaskiej jest inaczej. Stosowanie jej dostarcza organizmowi naprawdę niedużą ilość kalorii, przez co uprawianie w tym okresie sportu doprowadziłoby do ogromnego zmęczenia oraz pogorszenia samopoczucia.

Dieta kopenhaska – jakie efekty można osiągnąć?

Ściśle przestrzegając diety kopenhaskiej można bez najmniejszego problemu stracić nadmiar tkanki tłuszczowej. Niestety, diety tej nie można nazwać zdrową – w organizmie występują niedobory witamin oraz minerałów, które mają niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, włosy, skórę oraz paznokcie.  Głód występujący pomiędzy kolejnymi posiłkami wywołuje dodatkowo rozdrażnienie.

UWAGA: Założenia diety kopenhaskiej nie są w żaden sposób zgodne z Instytutem Żywności i Żywienia oraz amerykański Institute od Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, które zalecają, aby kaloryczność diet redukcyjnych była nie mniejsza niż 800 kcal, a ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia mniejsza jak 4 lub 5.

Czy warto stosować dietę kopenhaską?

Dieta kopenhaska bez wątpienia pozwala na szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów – jest jednak wiele, zdrowszych diet, które doprowadzą do utraty 0,5 – 1 kg tygodniowo, nie wywołując w tym czasie niebezpiecznych niedoborów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: