Przejdź do treści

Dieta według grupy krwi – zasady, efekty, przeciwwskazania

Dieta według grupy krwi
Dieta według grupy krwi
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta według grupy krwi, stworzona przez amerykańskiego naturopatę dr Petera D’Adamo, opiera się na odpowiednim jadłospisie stworzonym dla osób z poszczególną grupą krwi.

Inne nazwy: Blood Type Diet, Eat Right 4 Your Blood Type

Dieta według grupy krwi – zasady

Zasady: dieta odchudzająca, stworzona w latach 90. ubiegłego wieku przez amerykańskiego naturopatę dr Petera D’Adamo. Ma też rewitalizować organizm i zmniejszać ryzyko rozwoju raka, cukrzycy, anemii, zaburzeń pracy wątroby oraz schorzeń typowych dla danej grupy krwi. Autor bazuje m.in. na pracach antropologów z połowy ubiegłego wieku i danych uzyskanych empirycznie w latach 80. przez swojego ojca. Zakłada, że dla każdej grupy krwi przypada inny zestaw przeciwciał, które reagują z różnymi rodzajami lektyn – antyodżywczych związków z żywności. Efektem jest zlepianie płytek krwi, które prowadzi do stanów zapalnych, a często też do zaburzeń trawienia, problemów immunologicznych, przybierania na wadze, rozwoju chorób wątroby i nerek. Od grupy krwi zależy więc, które pokarmy będą korzystne, a które szkodliwe dla danej osoby.

Dr D’Adamo twierdzi, że dla osób o najbardziej pierwotnej grupie 0 (powstała w czasach mięsożernych łowców zbieraczy) najlepsza jest dieta niskowęglowodanowa, bazująca na chudym mięsie, warzywach i owocach – oraz rygorystyczne ćwiczenia. Osoby o powstałej później grupie A to rolnicy, którzy skorzystają na diecie roślinnej i wdrożeniu lekkich ćwiczeń. Grupa krwi B powstała u koczowniczych pasterzy – takim osobom zalecane jest urozmaicone menu, ale bez wielu produktów powodujących nadwrażliwość (to m.in. kukurydza, pszenica, gryka, soczewica, pomidory, orzeszki ziemne, sezam), oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Posiadanie najmłodszej ewolucyjnie grupy AB oznacza lepsze dopasowanie do urozmaiconego menu, które powinno ograniczać produkty mięsne, a zawierać za to nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, nabiał, zielone warzywa; wskazane są też ćwiczenia relaksujące.

Dla każdej z tych grup autor diety podzielił produkty na trzy kategorie: korzystne, neutralne i te, których należy unikać; specjalne oznaczono też m.in. te z nich, które sprzyjają utracie wagi. Jada się trzy posiłki główne i przekąskę. Proporcje składników odżywczych w diecie dr. D’Adamo zależą od grupy krwi – jest ona wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa (grupa 0) lub wysokowęglowodanowa, a niskobiałkowa (grupa A), a w pozostałych przypadkach – nieco lepiej zbilansowana. Niemniej z powodu licznych ograniczeń menu pozostaje niskokaloryczne (zapewnia ok. 1600–1700 kcal dziennie), co pozwala stracić ok. 1–2 kg w dwa tygodnie.

Dieta według grupy krwi – wskazania

Dla kogo: dieta przypadnie do gustu osobom, których grupa krwi predysponuje akurat do stosowania takiej diety, jaka im najbardziej pasuje – zadowoleni więc będą mięsożercy z grupą 0, wielbiciele pieczywa i makaronu z grupą A czy też jarosze z grupą AB. Może się jednak okazać, że ze względów zdrowotnych czy nietolerancji, nadwrażliwości bądź alergii pokarmowej nie będą oni mogli stosować zalecanej diety. Do przeciwwskazań dla stosowania menu dla grupy 0 należy m.in. nadciśnienie, cukrzyca czy choroby serca. Dla osób z innymi grupami krwi może to być nietolerancja laktozy czy glutenu; wykluczenie nabiału jest niezalecane przy niskiej gęstości kości; a wszelkie ograniczenia w diecie, zwłaszcza polegające na wyłączaniu całych grup spożywczych, nie powinny być wprowadzane w przypadku osób o specjalnych potrzebach żywieniowych (okres rozwoju i dojrzewania organizmu, ciąża, karmienie piersią, wiek podeszły, choroby, niedożywienie).

Dieta według grupy krwi – zalety, efekty

Plusy: dieta nie wymaga liczenia kalorii, bo umożliwia automatyczne zmniejszenie ich spożycia. Zasady diety według grupy krwi zostały wykorzystane przez autora do stworzenia w 2007 nowocześniejszej metody – The Genotype Diet – w której uwzględnia też czynniki genetyczne kształtujące stan zdrowia i figurę danej osoby. Wybór odpowiedniego dla siebie jadłospisu wymaga określenia przynależności do jednej z sześciu grup (epigenotypów) na podstawie pomiaru pewnych parametrów ciała, m.in. długości palca wskazującego w stosunku do serdecznego czy nogi do tułowia, kształtu twarzy, odcisku palca.

Dieta według grupy krwi – przeciwwskazania

Minusy: nie jest to dieta akceptowana czy zalecana przez ekspertów. Podstawowy zarzut to brak związku grupy krwi z ryzykiem rozwoju konkretnych chorób; autor nie bierze też pod uwagę indywidualnych różnic między ludźmi o tej samej grupie krwi. Słuszność koncepcji diety dr. D’Adamo nie została udowodniona naukowo; cytuje on głównie wyniki badań antropologicznych, mikrobiologicznych, doświadczeń w próbówce i komputerowych symulacji. Brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność prozdrowotną diety. Autor bazuje na przestarzałej wiedzy i uproszczonych założeniach, co dotyczy m.in. działania lektyn – zanim przejdą do krwi, związki te ulegają trawieniu. Działanie odchudzające diety, a także ograniczające stany zapalne w organizmie, wynika z obniżonej kaloryczności jadłospisu. W większości przypadków wyklucza się bowiem całe grupy produktów spożywczych, co sprzyja też niedoborom składników pokarmowych (zależnie od wersji menu – m.in. wapnia, żelaza, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, wit. B12).

Dieta jest trudna do zbilansowania, zwłaszcza dla niektórych grup krwi; bywa uciążliwa również z powodu konieczności ciągłego korzystania z tabel produktów. Trudno przygotować posiłki dla większej liczby osób czy znaleźć produkty i dania uniwersalne dla wszystkich. Obecnie dieta ma komercyjny charakter, bo oferowana jest gama suplementów, koktajli, batonów i innych gotowych produktów odpowiednich dla poszczególnych grup. Rozwinięcie teorii grup krwi, czyli dieta według genotypu, opiera się wprawdzie na nowszej wiedzy, m.in. badaniach na myszach, ale również nie ma naukowych podstaw, by wierzyć jej obietnicom.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.