Przejdź do treści

Domowe sposoby na katar sienny jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego

Kobieta z katarem siennym dmucha nos
Fot. Budimir Jevtic / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Domowe sposoby na katar sienny są dobrym sposobem na szybkie złagodzenie objawów alergii, gdy uczulenie dopada np. w dzień wolny od handlu. W naturalny sposób można wspomagać się aromaterapią, ziołami oraz solą fizjologiczną, jednakże tylko leczenie pod okiem lekarza specjalisty pozwoli na dłużej pozbyć się dolegliwości.

Domowe sposoby na katar sienny obejmują płukanie zatok roztworami soli fizjologicznej, inhalacje oraz stosowanie ziół. Domowe sposoby na katar alergiczny pomagają oczyścić i nawilżyć śluzówkę i dodatkowo ułatwiają pozbywanie się alergenów.

Czym jest katar sienny?

Katar sienny, inaczej alergiczny, może być wyjątkowo dokuczliwym objawem alergii. Nieżyt nosa spowodowany jest przez reakcję uczuleniową na pylenie traw i drzew, zwierzęcą sierść i ślinę, kurz lub grzybnię. Osoba uczulona narzeka nie tylko na katar utrudniający oddychanie, ale i często na łzawienie oczu. Problem z alergenami związany jest z układem odpornościowym, którego reakcja na wniknięcie do organizmu obcych patogenów jest nadmierna. Sezonowy katar sienny różni się od przewlekłego okresem występowania. W przypadku tego pierwszego alergik doświadcza nieżytu (inna nazwa to pyłkowica) wyłącznie w porze pylenia roślin (wiosna). Znacznie gorzej jest przechodzić przez katar alergiczny cały rok – przy uczuleniu na kurz czy sierść zwierząt.

Leczenie kataru siennego

Przyjmowanie leków na alergiczny nieżyt nosa jest w dużym stopniu uzależnione od rodzaju alergenu, który go wywołuje. W zależności od wieku, trybu życia oraz stopnia alergii, lekarz przepisuje medykamenty zawierające kilka grup substancji aktywnych. Częstymi lekami pierwszego wyboru są sterydy donosowe, wykazujące skuteczność zarówno przy katarze siennym sezonowym, jak i całorocznym. Są one dobrze tolerowane przez organizm i skutecznie pomagają pozbyć się wydzieliny. Inną grupą leków są blokery receptora H1, czyli leki przeciwhistaminowe, mogące występować w postaci kropli lub tabletek. Nieco mniej skutecznymi lekami są kromony, stosowane również w przypadku astmy, podawane w postaci kropel do oczu lub nosa. Leki, które obkurczają naczynia błony śluzowej, działają odtykająco na górne drogi oddechowe. Warto dodać, że ze względów na bezpieczeństwo, nie można ich stosować dłużej niż tydzień. Leki leukotrienowe to kolejna grupa leków niezbędnych przy leczeniu kataru siennego. Leukotrieny to substancje, które znane są z wywoływania stanu zapalnego, obkurczania się oskrzeli i wydzielania dużej ilości śluzu. Z założenia leki przeciwko leukotrienom mają hamować te procesy i przez to złagodzić dokuczliwe objawy. Aby zmniejszyć przekrwienie spojówek towarzyszące reakcjom alergicznym, stosuje się zwykłe krople nawilżające, najlepiej z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Domowe sposoby na katar sienny – irygacja

Domową metodą walki z alergicznym katarem jest płukanie zatok. W aptece dostępne są bez recepty specjalne zestawy – butelka z aplikatorem oraz liofilizat. Po zapoznaniu się z ulotką i przyrządzeniu roztworu należy 3 razy dziennie płukać zatoki. Irygacja oczyszcza jamę nosową i nawilża śluzówkę, co pomaga pozbyć się z dróg zanieczyszczeń. Kolejnym sposobem są inhalacje na bazie olejów eterycznych – olejek z sosny, eukaliptusa, lawendy lub świerku. Domowej roboty wodna inhalacja (powszechnie zwana parówką) także doskonale oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa.

Domowe sposoby na katar sienny – inhalacje wodne i zioła

Do wykonania domowej „parówki” wodnej należy przygotować dużą miskę, ręcznik, suszone zioła (najlepszy jest rumianek) oraz 3 litry wrzątku. Do miski wlewamy wrzątek i wrzucamy kilka torebek herbatki rumiankowej. Po upływie około 3 minut należy pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Do wody zamiast ziół można dodać kilka kropel olejku, np. rozmarynowego.  W trakcie inhalacji należy wykonywać swobodne wdechy nosem i wydechy ustami, co oczyści śluzówkę. Przeciwwskazaniem do wykonywania inhalacji są słabe naczynka w śluzówce nosa i cera naczynkowa. Podobne inhalacje może wykonać za pomocą soli kuchennej. Działa ona oczyszczająco, jednakże nie wolno przesadzać z jej ilością, gdyż może podrażnić śluzówkę. Jedna łyżka w zupełności wystarczy. Aby pozbyć się gęstej wydzieliny spływającej z gardła, zaleca się picie ziół, głównie mięty (działa odkażająco) oraz rumianku (działa łagodząco). Napary ziołowe należy parzyć pod nakryciem około 7 minut i pić minimum 3 razy dziennie.

Nie gorsze przy walce z katarem siennym są kwiaty czarnego bzu oraz lipy. Zebrane latem i ususzone, doskonale nadadzą się w sezonie jesienno-zimowym jako dodatek do herbat. Takie aromatyczne napoje najlepiej pić wieczorem, gdyż mogą działać napotnie. Dobrze jest również wspomagać się przy kuracjach domowych dużymi dawkami witaminy C przyjmowanymi doustnie, co pomoże wzmocnić nieco barierę ochronną organizmu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

szczepienie

Tężec – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę?

naukowiec

Objawy salmonelli – jak je szybko rozpoznać?

dziecko z wysypką

Różyczka – objawy u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać?

dziecko z rotawirusem

Rotawirus u dzieci i niemowląt – jakie daje objawy?

reumatyzm

Reumatyzm – objawy chorób tkanki łącznej. Jak rozpoznać reumatyzm?

lekarka ogląda zdjęcie płuc

Rak płuc – rokowania, objawy, przebieg i leczenie

Zdjęcie płuc

Rak płuc – objawy, wykrywanie raka płuc we wczesnym stadium

rak kości wynik badania

Rak kości – objawy i przyczyny

kobieta chora na raka

Rak jelita grubego – objawy wczesne i późne. Jak rozpoznać raka jelita grubego?

chora kobieta

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

zdjęcie kości

Osteoporoza – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę układu kostnego?