Przejdź do treści

Mocne paznokcie są twoim marzeniem? Sprawdź, co na nie wpływa

Łamliwe i kruche paznokcie? Sięgnij po siemie lniane, oliwę, czosnek, jajka
Paznokcie - poznaj domowe sposoby na ich wzmocnienie. Fot. iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mocne paznokcie, czyli gładkie, lśniące i o jednolitym kolorze to spełnienie marzeń wielu kobiet. Powszechnie uznaje się bowiem, że są one estetyczną wizytówką i świadectwem odpowiedniej higieny. Z jednej strony to prawda. Na wygląd i kondycję płytki wpływa pielęgnacja i odpowiednie nawyki. Z drugiej zaś, często zapominamy, że ogromne znaczenie ma także dieta i sposób życia. Co zatem robić, a czego unikać, aby cieszyć się zdrowymi paznokciami?

Mocne paznokcie – czyli jakie? 

Paznokcie to wytwór naskórka, który pełni funkcję ochronną opuszków palców, ale też ozdobną. Ich wielkość, kształt i grubość samej płytki są niezwykle zróżnicowane. Jak zatem powinny wyglądać zdrowe i mocne paznokcie? Przede wszystkim powinny mieć równą powierzchnie i jednolity kolor, najlepiej bladoróżowy, który wynika w zasadzie z mieszczącej się pod nimi siatki naczyń krwionośnych. 

Mocne paznokcie to ponadto takie, które nie łamią się i nie rozdwajają, a zatem powinny przyrastać od trzech do czterech milimetrów na miesiąc. Dotyczy to paznokci u stóp, ponieważ te u rąk rosną znacznie szybciej. Pamiętaj też, że szybszy wzrost paznokci występuje latem. Jak pokazuje praktyka, mocne paznokcie są obiektem pożądania większości kobiet. Co zrobić, aby się nimi cieszyć?

O dłonie i paznokcie można zadbać produktami, które często wykorzystuje się w kuchni. Plamek na paznokciach można pozbyć się za pomocą cytryny, która ma właściwości wybielające. Wszelkie tłuste oliwy odżywią także nasze dłonie, zwłaszcza zimą, gdzie wiele osób cierpi na pękające i suche dłonie. Połączenie oliwy i cytryny to dobra mieszkanka, w której można robić tzw. kąpiele lub maseczki.

mówi w rozmowie z Hello Zdrowie, kosmetyczka Marta Oksztulska

Witaminy na mocne paznokcie 

Paznokcie są naszą wizytówką. Doświadczony specjalista z łatwością wyczyta z nich, jak się odżywiasz, a nawet czy borykasz się z jakimiś niedoborami. Wygląd płytki jest nierozerwalnie związany z: 

  • witaminami z grupy B, a przede wszystkim z biotyną, która uczestniczy w wytwarzaniu kolagenu i elastyny, czyli budulców paznokci, 
  • witaminą A, która odpowiada za optymalne nawilżenie, 
  • witaminą E, której odpowiednia ilość powoduje, że paznokcie są twarde i nie żółkną, 
  • witaminą C, wykazującą cechy ochronne przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi, a dodatkowo wyrównującą kolor paznokci. 

Mikro i makroelementy również mają swój udział, a przede wszystkim cynk, żelazo, krzem, wapń i selen. 

Jak dostarczać paznokciom niezbędnych witamin i składników? Czy warto sięgać po tabletki na moce paznokcie? Potrzebnych składników dostarczaj przede wszystkim w diecie, która powinna być odpowiednio zbilansowana. Suplementację zawsze konsultuj ze specjalistą. Regularnie sięgaj po: 

  • źródła witaminy B tj. nabiał, zielone warzywa i produkty pełnoziarniste; 
  • źródła witaminy A tj. produkty mleczne, żółte i pomarańczowe owoce i warzywa, ryby, podroby; 
  • źródła witaminy E tj. kiełki, pestki słonecznika, orzechy laskowe, tłoczone na zimno oleje, 
  • źródła witaminy C tj. natkę pietruszki, cytrusy, czarną porzeczkę, czerwoną paprykę, pomidory. 

Mocne paznokcie wymagają też odpowiedniego nawodnienia organizmu, koniecznie pamiętaj zatem o piciu zalecanej ilości wody. 

Właściwe nawyki a mocne paznokcie 

Jeśli chcesz cieszyć się mocnymi paznokciami, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad związanych z pielęgnacją i higieną. W szczególności pamiętaj o: 

  • używaniu szklanego, papierowego lub gąbczastego pilniczka, 
  • piłowaniu paznokci zawsze w jedną stronę, 
  • rękawiczkach ochronnych, zawsze wtedy, gdy zabierasz się za pranie, zmywanie, sprzątanie domu, 
  • niestukaniu paznokciami w stół, klawiaturę, kubek, szklankę, 
  • używaniu odpowiednich produktów do pielęgnacji – zapomnij o zmywaczu z acetonem, wybieraj kremy nawilżające i odżywcze, sięgaj po odżywki do paznokci w lakierach, 
  • odpoczynku paznokci od lakieru, hybrydy, żelu przynajmniej raz na jakiś czas.
Kobieta obgryzająca paznokcie

Domowe sposoby na mocne paznokcie 

Jakie są domowe sposoby na mocne paznokcie? Wypróbuj kilka sprawdzonych domowych maseczek oraz odżywek, a przy tym nie zapominaj o olejowaniu. Wcieraj cierpliwe i regularnie naturalne olejki w płytkę, a przekonasz się, że doskonale wzmocnią i odżywią one osłabione paznokcie. 

Odżywcza maseczka z oliwy i soku z cytryny 

  • szklanka oliwy, 
  • sok z cytryny. 

Podgrzej oliwę i dolej do niej stopniowo około sześciu łyżek lub więcej soku z cytryny. Następnie zamocz palce, a po upływie około 15 minut wyjmij je z mikstury i delikatnie wmasuj oliwę w płytkę paznokcia 

Nawilżająca maseczka z siemienia lnianego  

Zagotuj siemię lniane w wodzie, a następnie zanurz palce w żelowej kąpieli. Po około 15 minutach wyciągnij i przemyj delikatnie dłonie. 

Maseczka z jajka i cytryny na przebarwienia 

  • żółtko jaja, 
  • łyżka oliwy, 
  • kilka kropel soku z cytryny. 

Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż maskę na płytki paznokci. Po upływie kwadransa zmyj wodą.

 

Bibliografia: 

  1. Drozd-Styk E., Krzyczkowska-Sendrakowska M., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging 2014, nr 3.  
  2. Kosowska K., Dieta beauty. Piękna cera, włosy i paznokcie, Wydawnictwo Colway.  
  3. Surma A. W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna 2016, 1, vol. 5. 
  4. A. Winiarska-Mieczan, W. Samolińskiej, E. Kowalczuk-Vsilev, Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci, Lublin 2022.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: