Przejdź do treści

Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”

Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”/ Printscreen Youtube
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”
Dariusz Gnatowski
Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat
Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa
Dziecko w czapce
Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?
koronawirus, Mediolan
„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Podczas kiedy polscy posłowie zastanawiają się nad wprowadzeniem kar za edukację seksualną dzieci, duńskie społeczeństwo stawia na prawdę. W telewizji dla dzieci dorośli pokazują się nago, by obalić mit „idealnego ciała”. Są w różnym wieku, mają różne kształty, rozmiary i kolor skóry.

Program dla dzieci emitowany na duńskim kanale DR Ultra odbił się w ostatnich dniach szerokim echem w świecie. W trakcie programu na żywo „Ultra Strips Down” zaprezentowano pięcioro dorosłych, którzy stanęli nago przed dziećmi w wieku 11-13 lat. Program ma służyć jako narzędzie edukacyjne do walki z zawstydzaniem ze względu na wygląd i zachęcać najmłodszych do pozytywnego nastawienia wobec własnego ciała.

Danny Wakefield

Duński program o nagich ciałach

Program doczekał się już drugiego sezonu i choć jest szeroko krytykowany za granicą, w liberalnej Danii jest bardzo popularny. Każdy odcinek programu przedstawia pięcioro dorosłych o różnych typach ciała, kolorach skóry czy odmiennej płci. Goście są także w różnym wieku. W opublikowanych już odcinkach mogliśmy zobaczyć Johna, mężczyznę z karłowatością czy Muffe, mężczyznę z wszczepionymi rogami pod skórę głowy. W programie gościli również mężczyzna z protezą nogi, osoba ze stomią oraz Rei, która jest transpłciowa, przeszła wazektomię i leczenie testosteronem.

„Nie jestem chłopcem, nie jestem dziewczyną, jestem po trochu wszystkim” – powiedziała Rei, pokazując pokrytą tatuażami klatkę piersiową i ogoloną głowę.

Dorośli stoją nago w programie

Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”

Zadaniem dzieci ze szkoły w Orestad w Kopenhadze, które brały udział w pokazie, było zadawanie gościom pytań. Najpierw robiły to niechętnie, jednak potem z coraz większą śmiałością i ciekawością. Dzieci pytały Rei, czy czuła się inaczej w szkole, jakiej łazienki używa i jakie stroje kąpielowe wybiera na plażę.

Dzieci zgłąszają się do pytań

W ostatnim odcinku pięcioro dorosłych rozebrało się, próbując odpowiedzieć na pytania dotyczące skóry i włosów na ciele. Co najbardziej zaciekawiło dzieci? Zadawały dorosłym pytania typu: „W jakim wieku urosły ci włosy w dolnej części ciała?” „Czy rozważasz usunięcie tatuaży?” „Czy jesteś zadowolony ze swoich części intymnych?”.

Zapytano także 76-letnią Ule o to, dlaczego zdecydowała się wziąć udział w programie. Odpowiedziała, że ​​chce pokazać dzieciom, że idealne ciała są rzadkością i że to, co widzą w mediach społecznościowych, często wprowadza w błąd.

„Na Facebooku lub Instagramie wiele osób jest modelkami. My tutaj mamy zwykłe ciała. Mam nadzieję, że zrozumiecie, że normalne ciała wyglądają tak – powiedziała publiczności, wskazując na siebie.

Dorośłi stoją nago w programie telewizyjnym

Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”

Producenci zaznaczają, że rodzice muszą wyrazić zgodę na udział dzieci w programie. Nie pokazuje się także dzieci i dorosłych na jednym ujęciu, a najmłodsi co chwilę są pytani, czy czują się komfortowo. Jeśli nie, mogą wyjść do pokoju, gdzie czeka na nich ich nauczyciel. Jak na razie jednak jeszcze żadne dziecko nie wyszło w trakcie kręcenia programu.

Zwykli, nadzy ludzie a krytyka

Opinia międzynarodowa jest podzielona odnośnie duńskiego programu. Jedni uważają, że jest to krok do przodu w edukacji seksualnej. Inni, że takie działania deprawują młodzież. Producenci programu jednak odpierają atak. Tłumaczą, że pokaz ma na celu przeciwdziałanie codziennemu bombardowaniu młodzieży obrazami nierealistycznych ciał w reklamach oraz w mediach społecznościowych. Dorośli występujący przed dziećmi nie są aktorami, ale wolontariuszami.

„Być może niektórzy ludzie myślą: „O mój Boże, łączą w sobie nagość i dzieci. Ale to nie ma nic wspólnego z seksem, chodzi o postrzeganie ciała jako naturalnego, tak jak to robią dzieci”- powiedział gospodarz programu Jannik Schow dla „The New York Times”.

Programu bronią także sami Duńczycy. Wielu z nich uważa, że ​​dzieci nie powinny być chronione przed realiami życia. A wystawienie ich na kontakt z nagimi ciałami, pomoże im pozbyć się niepewności związanej z problemami cielesnymi.

„W ten sposób kształcimy nasze dzieci. Pokazujemy im rzeczywistość taką, jaka jest” – powiedziała Sofie Münster, uznana w całym kraju ekspertka w dziedzinie „Nordic Parenting” dla „The New York Times”.

Warto także wspomnieć, że pierwszy sezon „Ultra Strips Down” zdobył nagrodę dla najlepszego programu dla dzieci w roku 2019 na duńskim festiwalu telewizyjnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Karolina Cwalina-Stępniak

„Samoakceptacja nie ogranicza się jedynie do wyglądu” – mówi coach i mentorka Karolina Cwalina-Stępniak

Aktywistka o filmie, który otrzymała: Jestem człowiekiem, nie świnią. Dlaczego ludzie nie potrafią uszanować tego, że ktoś jest chudy, szczupły lub gruby?

“Przejmij kontrolę nad swoim ciałem, a przejmiesz kontrolę nad swoim życiem”. Psychodietetyczka tłumaczy, dlaczego hasło Ewy Chodakowskiej jest fatalne

Psychodietetyczka tłumaczy, dlaczego „motywujące” hasła Ewy Chodakowskiej są fatalne

„Pomyśl, zanim powiesz”. W ciałopozytywnej kampanii modelki plus size mówią o szacunku i akceptacji dla każdego człowieka

pokaz Versace, modelki plus size

Na pokazie Versace po raz pierwszy w historii wystąpiły modelki o niestandardowych wymiarach

Kaya Szulczewska / Instagram

„O, schudłaś, super!” – czy aby na pewno? Kayaszu o niepotrzebnych komplementach i fałszywej trosce

Lizzo, okładka Vogue

Lizzo pierwszą czarnoskórką kobietą plus size na okładce „Vogue’a”: „Nasz czas nadszedł!”

Patrycja Kujawa odmówiła uszycia sukienki powyżej rozmiaru 38. Teraz odpowiada na zarzuty fatshamingu

Patrycja Kujawa odmówiła uszycia sukienki powyżej rozmiaru 38. Teraz odpowiada na zarzuty o fatshaming

"Mam dość tego, że w kółko wałkuje się temat wspierania i bronienia osób grubych kosztem ludzi chudych". Blogerka ma ważny apel do nas wszystkich

„Mam dość tego, że w kółko wałkuje się temat wspierania i bronienia osób grubych kosztem ludzi chudych”. Blogerka ma ważny apel do nas wszystkich

Joanna Jaworska: Nikt nie ma prawa oceniać cię za to, że przytyłaś, bo to serio nic złego. Czasem to sygnał, że w naszym życiu jest lepiej

Joanna Jaworska: Nikt nie ma prawa oceniać cię za to, że przytyłaś, bo to serio nic złego. Czasem to sygnał, że w naszym życiu jest lepiej

Paulina Młynarska

„Kreują swój wizerunek przy pomocy sztabów ludzi i wmawiają, że możemy ‘być jak one’”. Paulina Młynarska o szkodliwym wpływie influencerów

Prawnik Anny Lewandowskiej grozi pozwem znanej aktywistce. „Nie może być tak, że bogaci dyktują o czym można, a o czym nie można mówić” – komentuje Maja Staśko

Anna Lewandowska w ogniu krytyki za „ciałopozytywne” wideo z doczepionym brzuchem. „Ona zarabia na anty-ciałopozytywności” – zauważa Paulina Zagórska

Rebel Wilson schudła 18 kg /Instagram, Rebel Wilson

Rebel Wilson schudła prawie 20 kg. „Najwyraźniej grubych ludzi nie można traktować poważnie” – komentuje influencerka

„Nasz kawałek pośladka na widoku nikogo nie krzywdzi. Wasze zdjęcia tak” – pisze Maja Staśko. To odpowiedź na nową akcję mężczyzn w sieci

"It`s not about hair". Świetna akcja Polek, które normalizują kobiece owłosione ciała!

„It`s not about hair”. Świetna akcja Polek, które normalizują kobiece owłosione ciała!

Na Instagramie trwa akcja #szczereciało. Kobiety z całej Polski mówią o samoakceptacji

Marta Stoberska: Kiedyś usłyszałam, że nie wyglądam jak trenerka. Bo co? Bo nie mam kraty na brzuchu i trzęsie mi się skóra na tyłku?

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

„Włosy – każdy je ma. Nawet kobiety”. Nowa reklama maszynek Billie pokazuje prawdziwe kobiece, owłosione ciała

ciałpozytywne dziewczyny

Joanna Keszka: „Nasze ciało opowiada historie. Jaką historię opowiada twoje?”

Jesteś większa od swojego partnera? To jest ok/Unsplash

Jesteś większa od swojego partnera? To jest jak najbardziej ok

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej

„Z niedoskonałościami możesz być zdrowa i sprawna”. Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.