Przejdź do treści

„Mamy wrażenie, że będziemy autorkami wielu przyjaźni mam w całej Polsce”. Dwie przyjaciółki znalazły antidotum na macierzyńską samotność. Ich aplikacja Akuku Mamo została okrzyknięta Tinderem dla mam

Założycielki Akuku Mamo - Magda Tereszczuk i Marta Mroczek
Założycielki Akuku Mamo - Magda Tereszczuk i Marta Mroczek / fot. Wojciech Górski
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
depresja, leczenie, diagnoza
„Nowa nadzieja dla osób z depresją”. Zidentyfikowano białka, które mogą odpowiadać za zaburzenia nastroju
Androgeny – czym są? Funkcje, badanie, nadmiar
Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?
Monika Mrozowska / Instagram
Monika Mrozowska pokazała zdjęcia wykonane cztery dni po porodzie. „Tak ma prawo wyglądać ciało”
Dwa dni wolnego dla ozdrowieńców, którzy oddali osocze. Nowe przepisy już obowiązują
Dwa dni wolnego dla ozdrowieńców, którzy oddali osocze. Nowe przepisy już obowiązują

– Młode mamy często pozostawione są same sobie, snują się samotnie z wózkami i nie mają do kogo zagadać. Zauważyłyśmy, że jest potrzeba stworzenia takiej przestrzeni, gdzie mogłyby się po prostu poznawać – mówią dwie przyjaciółki, Magda Tereszczuk i Marta Mroczek, założycielki Akuku Mamo. Pierwszej w Polsce darmowej aplikacji społecznościowej, dzięki której kobiety mogą się znaleźć, zagadać i umówić na spacer z innymi matkami, mieszkającymi w ich okolicy. Aplikacja pojawiła się w Google Play i App Store w październiku 2018 roku i zaledwie w ciągu czterech miesięcy zalogowało się w niej ponad 10 tys. użytkowniczek. Dziewczyny uważają to za swój mały sukces.

Marta Dragan: Tinder dla mam, antidotum na macierzyńską samotność, must have dla mamusiek, narzędzie godne Nobla – polskie mamy przyjęły wyjątkowo entuzjastycznie wasze „dziecko”. Aplikacja doczekała się już wielu pochlebnych opinii. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej przestrzeni dla mam?

Marta Mroczek (MM): Obie jesteśmy mamami. Ja jestem mamą prawie 4-letniego Krzysia.

Magda Tereszczuk (MT): A ja mamą 3-5 letniej Alicji.

MM: Kiedy byłyśmy na urlopach macierzyńskich czułyśmy się bardzo samotne. Mężowie wychodzili do pracy, my zostawałyśmy same z dziećmi. Nie miałyśmy w pobliżu koleżanek, z którymi mogłybyśmy wybrać się choćby na spacer. Z Magdą znamy się od 15 lat, ale mieszkamy w dwóch skrajnych częściach Warszawy, więc codzienne spotkania odpadały. Logistycznie było to po prostu nie do ogarnięcia.

MT: Często rozmawiałyśmy przez telefon, obie narzekałyśmy na doskwierającą samotność. To specyficzny rodzaj samotności, bo fizycznie nie jesteś sama, w końcu cały czas jest z tobą dziecko, ale brakuje ci dorosłego kompana do rozmów. Żartowałyśmy sobie, że skoro single, którzy czują się osamotnieni, mają swoje portale randkowe, to dlaczego jeszcze nikt nie wpadł na to, by stworzyć taką aplikację dla mam. Nie pamiętam, która z nas to powiedziała, ale podczas jednej z naszych rozmów padło zdanie: „A może my się za to zabierzmy?”. Od słowa do czynu droga była dość kręta i daleka. Musiałyśmy skompletować zespół, zebrać pieniądze i przede wszystkim uwierzyć, że da się to zrobić.

Czy to oznacza, że samotność jest niejako wpisana w macierzyństwo?

MM: Macierzyństwo – przynajmniej w pierwszych miesiącach – jest przede wszystkim bardzo monotonne. Właściwie każdy dzień jest taki sam. Wstajemy, mleko, karmienie, przewijanie i tak w kółko. Ta rutyna jest czasem naprawdę dobijająca, a do niej często dochodzi właśnie samotność. Kiedy kolejny dzień spędzasz tylko z dzieckiem, i orientujesz się, że twoje dialogi w większości sprowadzają się do „gugu” i „gaga”, to wierz mi, że masz ogromną potrzebę pogadania z kimś dorosłym. I to nie tylko o sprawach związanych z dziećmi, ale właśnie tych wszystkich innych.

Zazdrościłam w takich momentach dziewczynom, które miały przyjaciółki mieszkające dwa bloki dalej, które w każdej chwili mogły się spotkać i zamienić słowo. My niestety tego szczęścia nie miałyśmy. Jak chodziłyśmy na te spacery, widziałyśmy inne mamy, które podobnie jak my snuły się samotnie z wózkami i nie miały do kogo zagadać. Zrozumiałyśmy, że jest potrzeba stworzenia takiej przestrzeni, gdzie mogłyby się po prostu poznawać.

Nie chcę oczywiście mówić, że macierzyństwo to jakiś smutny obrazek, a matki to wielkie męczennice, bo tak nie jest. Chcę tylko dać do zrozumienia, że młode mamy często pozostawione są same sobie, na co nie są do końca gotowe. O blaskach macierzyństwa mówi się dużo, o cieniach niestety ciągle zbyt mało.

Magda Tereszczuk i Marta Mroczek

fot. Marta Maćkowiak

I dużo mówi się o dziecku, a zdecydowanie mniej o mamie. Tymczasem to często właśnie na nią spada największy ciężar macierzyństwa i często to ona również potrzebuje opieki.

MM: Rzeczywiście jest tak, że po porodzie mama w stu procentach skupia się na dziecku, zapominając nieco o sobie. Otoczenie zachowuje się podobnie. Natomiast przez to, że cały świat kręci się wokół tego dziecka, to mama szuka porad.

Jeżeli jest to jej pierwsze dziecko, to ona po prostu wielu rzeczy nie wie i wielu rzeczy się boi. Najpierw nasłuchuje czy dziecko oddycha podczas snu, czyta czy powinno leżeć na boku a może na wprost, sprawdza kilka razy czy na pewno mu się odbiło. Jest masa drobiazgów z życia codziennego, które z czasem stają się czymś normalnym, ale na początku bardzo stresują i wymagają przepracowania.

MT: Marta urodziła 5 miesięcy przede mną, dlatego ja miałam ten komfort, że opowiadała mi, jak wygląda poród, co mnie czeka, co wydaje się straszne a w rzeczywistości takie nie jest i na odwrót. Miałam nieco łatwiej, bo ktoś przede mną przetarł szlaki i przygotował mnie na wiele uroków bycia mamą. To była bardzo potrzebna lekcja. To są takie momenty, kiedy potrzebujemy wsparcia drugiej mamy. Mamy, która już ma to za sobą i powie: „Słuchaj, to jest normalne. Nie martw się”.

Rozumiem, że wasza aplikacja daje mamom poczucie wspólnotowości?

MT: Mamy taką nadzieję. Chciałyśmy stworzyć bezpieczne miejsce dla mam. Miejsce, gdzie mogłyby się poznawać, pisać i umawiać na wspólne spacery, do kina czy gdziekolwiek będą chciały. Takiego miejsca nam brakowało. Są różne facebookowe grupy dla mam, na których można szukać porad, które mogą stanowić filtr przed wizytą u lekarza, na których można wymienić się doświadczeniami i poznać inne mamy, ale jeśli jedna mieszka na Białołęce a druga na Ursynowie, to raczej nie umówią się na wspólny spacer. Ta odległość i możliwość zobaczenia mamy w okolicy jest tą wartością dodaną naszej aplikacji. W Akuku Mamo jest geolokalizacja, dzięki czemu użytkowniczki mogą zobaczyć, jak daleko (to jest oczywiście przybliżona odległość) są inne mamy.

screen Akuku Mamo

screen Akuku Mamo

Z jakich aplikacji wy korzystałyście? Jakich informacji szukałyście po porodach?

MT: Z aplikacji żadnej, zaglądałam raczej na facebookowe grupy. Szukałam wielu różnych informacji, porad i wsparcia oraz informacji medycznych, dotyczących drobnych rzeczy, które działy się z moim dzieckiem. Internet był wirtualnym miejscem, dzięki któremu udało mi się zapewnić sobie rozrywkę w domu w okopach macierzyństwa. Moja córka uwielbiała organizować sobie długie posiedzenia przy mojej piersi, które czasami trwały trzy godziny. Ten czas starałam się wykorzystać poza przeglądaniem rodzicielskich grup na czytanie, słuchanie muzyki i audiobooków.

MM: Ja podobnie jak Magda nie widziałam dla siebie żadnej aplikacji, z której mogłabym korzystać na urlopie macierzyńskim. Jedynie w te ciążowe się wkręciłam. Dosyć mocno śledziłam za to grupę „Mamy dzieci z rocznika 2015”.

Wasza aplikacja jest darmowa i działa na całą Polskę a czy planujecie rozszerzenie jej na inne kraje?

MT: Na razie skupiamy się na rozwoju aplikacji w Polsce, ale mamy w planach, by w pewnym momencie wyjść z Akuku Mamo za granicę. Już teraz piszą do nas mamy, Polki z różnych państw z pytaniem, kiedy i one będą mogły zalogować się do tej aplikacji. Dostałyśmy wiadomości z Anglii, Wietnamu, a nawet Australii. Zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeba znalezienia innej mamy w obcym kraju jest większa niż w Polsce, że tam znacznie silniej doskwiera samotność.

MM: Wystartowałyśmy 5 października i zakładałyśmy, że w pierwszym miesiącu wejdzie może 100 mam, a okazało się, że ta liczba była znacznie większa. W ciągu 24 godzin od startu aplikacji zalogowało się w niej ponad 560 mam. I to było dla nas naprawdę ogromne zaskoczenie. Jesteśmy na etapie testowania tej aplikacji, sprawdzania co się podoba, co nie. Chcemy być też dla innych mam w innych państwach, ale potrzebujemy na to jeszcze chwili.

Co wiecie o użytkowniczkach Akuku Mamo? Z jakich zakątków Polski jest najwięcej logowań? Gdzie najwięcej kobiet szuka tego typu aktywności?

MT: Zdecydowanie Warszawa. Na drugim miejscu jest Wrocław, a na trzecim Kraków. Dominują duże miasta. Zauważyłyśmy, że mamy, które są zalogowane w aplikacji, to mamy, które są na urlopach macierzyńskich. Natomiast jest też dużo mam na pełen etat, czyli kobiet, które nie pracują i są w domu z dziećmi. Z aplikacji korzystają mamy w różnym wieku. Są mamy, które mają 20 lat, ale są też mamy po 40-tce. Najpopularniejszym imieniem dzieci w naszej aplikacji jest Zosia. A jeśli chodzi o imiona mam, to prym wiedzie Kasia.

Magda Tereszczuk i Marta Mroczek
Magda Tereszczuk i Marta Mroczek
Dzięki Akuku Mamo nie tylko poznaje się drugą mamę w okolicy, ale też poznaje się kogoś, kto jest twoim sąsiadem. Nasza aplikacja buduje społeczność sąsiedzką!

Jakie kroki trzeba przejść, żeby się zalogować?

MM: Pobierasz aplikację, otwierasz ją i możesz się zalogować albo przez Facebook’a albo przez adres mailowy. Wówczas musisz podać swoje imię, datę urodzenia (opcjonalnie) i dodajesz swoje zdjęcie. Potem przechodzisz do ekranu, gdzie możesz wpisać, jakie masz dzieci (chłopiec/dziewczynka/jesteś w ciąży). Możesz wprowadzić imiona dzieci. Później podajesz informacje, czy jesteś na urlopie macierzyńskim, studentką, freelancerką czy może wróciłaś do pracy albo jesteś mamą na pełen etat. Następnie przechodzisz do kategorii zainteresowania, zaznaczasz co cię interesuje jako mamę, a co jako kobietę. Wybierasz sobie po 6 kafelków. Ustawiasz swoją lokalizację i w momencie, kiedy to zrobisz, przechodzisz już do ekranu głównego aplikacji. Ekranem głównym jest ekran odkrywaj. Tam pojawiają się mamy, które są najbliżej ciebie i wtedy możesz taką mamę „podejrzeć”, czyli zobaczyć jej profil – jakie ma zdjęcie, ile ma dzieci, jakie kafelki zainteresowań zaznaczyła.

MT: W aplikacji możesz przeszukać mamy po zainteresowaniach, po odległości, po wieku. Mamy chętnie zaznaczają, w jakim wieku są ich dzieci, bo to jedno z głównych kryteriów doboru. Jeżeli mama, która mieszka obok ciebie, ma dziecko 5-letnie, a ty dopiero co urodziłaś, to mimo że jako kobiety pewnie super byście się dogadały, na taki codzienny spacer trudno byłoby wam się zgrać z uwagi na różnicę wieku waszych dzieci.

Możesz do innej mamy napisać wiadomość prywatną, a jeśli jesteś bardziej nieśmiała, to możesz wysłać jej taką zaczepkę „Akuku”. Możesz też tworzyć wiadomość grupową z kilkoma mamami. W Akuku Mamo jest też forum tematyczne, na którym mamy aktywnie ze sobą piszą. Odpowiadają na pytania, a te bywają naprawdę różne – od tego, jak przygotować się na do podróży z kilkumiesięcznym dzieckiem do Azji, przez jakiego pediatrę polecają w przychodni w Milanówku, gdzie mogą zrobić sobie dobrą hybrydę na paznokciach, po jakie peelingi cukrowe są warte uwagi. To pokazuje, że mamy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie mogą zadawać różne pytania.

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

Jaki macie feedback od mam? Jak odbierają tę aplikację?

MT: Jedna z użytkowniczek napisała nam, że poza tym, że dzięki Akuku Mamo poznaje się drugą mamę w okolicy, to poznaje się kogoś, kto jest twoim sąsiadem. Co znaczy, że nasza aplikacja buduje również społeczność sąsiedzką. I rozwija tę znajomość. Ta aplikacja może łączyć nie tylko mamy. Mężowie też mogą się później poznawać.

Odbiór mamy naprawdę bardzo pozytywny. Pojawiają się komentarze, że powinnyśmy dostać Nobla za tę aplikację. Natomiast wiadomo, że nie wszystko mamom się podoba i czasami dzielą się z nami swoimi uwagami. Za nami nie stoi ani inwestor, ani wielka firma technologiczna. Na pokładzie jest z nami jeszcze Rysiek Biliński, nasz przyjaciel i dyrektor techniczny. On wziął na siebie część programistyczną. Mieszka na co dzień w Singapurze, więc nie może chodzić z nami na różne wywiady, chociaż bardzo by chciał. Rysiek jest ważną częścią naszego zespołu i myślimy, że gdyby nie on, to na pomyśle by się zakończyło.

Mamy wrażenie, że będziemy autorkami wielu przyjaźni mam w całej Polsce. Widzimy, że to był dobry pomysł i faktycznie aplikacja trafiła na podatny grunt. Mamy potrzebują koleżanek, potrzebują towarzystwa i tego typu narzędzia są im potrzebne.

Czy mężczyźni zgłaszają się do was z prośbą o stworzenie aplikacji „Akuku Tato”?

MM: Tak. Jest w ogóle kilku mężczyzn w naszej aplikacji, którzy są na urlopie wychowawczym. Oczywiście stanowią mniejszość.

MT: Na początku w ogóle pojawił się zarzut, dlaczego ta aplikacja jest tylko dla matek, że powinna być również dla mężczyzn, bo taki podział wzmacnia stereotyp, że tylko kobieta zajmuje się dzieckiem. My jednak wiedziałyśmy, że nie da się stworzyć produktu, który będzie idealny dla wszystkich. Musiałyśmy znaleźć jakąś wąską grupę odbiorców, a ponieważ w Polsce to głównie kobiety zostają w domu z dziećmi i problem samotności w macierzyństwie dotyka w głównej mierze właśnie je, postanowiłyśmy stworzyć aplikację specjalnie dla nich.

MM: Natomiast jeśli panowie chcieliby zalogować się w tej aplikacji, to nic nie stoi na przeszkodzie. Zapraszamy.

Magda Tereszczuk i Marta Mroczek

fot. Wojciech Górski

Myślicie o jakiś nowych produktach dla mam?

MM: Mamy w planach uruchomienie naszego bloga, ale jeszcze zastanawiamy się, w którą stronę mamy z nim pójść. Teraz intensywnie pracujemy nad nowymi funkcjami w Akuku Mamo. Podczas pracy nad aplikacją zrozumiałyśmy, że programowanie to nie jest chwila. Wprowadzenie każdej nowej funkcjonalności zajmuje sporo czasu. Dowiedziałyśmy się na przykład, że zaprogramowanie kropki, która pojawia się, jak przychodzi nowa wiadomość, trwa kilka tygodni. Także już wkrótce pojawi się kilka nowych funkcji w aplikacji, które mamy nadzieję, że spodobają się naszym użytkowniczkom.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dr Paulina Pustułka / WPS

Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

Święta i koniec roku to dla wielu osób trudny czas. Maja Staśko radzi, gdzie szukać (nie tylko) świątecznej pomocy w kryzysie psychicznym

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

Mężczyzna z brodą

W Wielkiej Brytanii „Brodaci Rybacy” ratują osoby, które przez pandemię chcą odebrać sobie życie

Japonka

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

Cameron Diaz została mamą, mając 47 lat. „To najbardziej satysfakcjonujący czas w moim życiu!” – mówi aktorka

Ciąża po 40 roku życia

„Potoczny termin ‚stara pierwiastka’ zniknął z położnictwa. Dobrze, bo był obraźliwy i stygmatyzujący” – uważa prof. Artur Jakimiuk

Edyta Pazura

Edyta Pazura krytycznie o kobietach, które skarżą się na trudy macierzyństwa. „To sztuczne i upozowane” – twierdzi

Do szkoły rodzenia samej czy z partnerem? „Szczególnie teraz warto przygotować się na plan B”

Do szkoły rodzenia samej czy z partnerem? „Szczególnie teraz warto przygotować się na plan B” [WIDEO]

"Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych". Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne

„Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych”. Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne [WIDEO]

Anna Bulczak, Zaufaj Położnej

Szkoła rodzenia to o wiele więcej niż tylko głośne oddychanie na piłce. Położna Anna Bulczak mówi, czego się w niej nauczysz [WIDEO]

Joanna Banaszewska: Ciało po ciąży? Nie wiem jak wy, ale ja naprawdę nie wiedziałam, czego się spodziewać

Smutna koibeta

Jak to jest być młodą wdową? Jak wspierać kobietę po stracie męża lub partnera?

Pani Ania

Pani Ania ma 93 lata i konto, które podbija Instagram. „Chcę pokazać, że wiek nie determinuje tego, że nie można robić w swoim życiu ciekawych rzeczy, ani nie zwalnia nas z obowiązków społecznych i obywatelskich”

Aleksandra i Michał Żebrowscy / MWMedia

Aleksandra Żebrowska urodziła trzecie dziecko. Razem z mężem pochwaliła się pierwszymi zdjęciami synka

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

#WomenSupportingWomen - akcja / Instagram

Miliony kobiet wrzuciły na Instagrama swoje czarno-białe zdjęcia. O co w tym chodzi?

Macierzyństwo / unsplash

Czy ktoś powiedział ci, że bycie mamą boli? Blogerka Klaudia Tokarz-Laska porusza w sieci ważny temat

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński w 2020 roku

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Spuchnięte stopy w ciąży

Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny. Sposoby na obrzęki w ciąży

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?