Przejdź do treści

Dynia – królowa jesieni. Dlaczego warto po nią sięgać?

Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dynia – któż z nas nie lubi tej pomarańczowej, jesiennej damy? Królowa Halloween już powoli gości na naszych stołach i zaszczyca nas nie tylko swoim smakiem, ale i wieloma walorami zdrowotnymi. Jakimi? Odpowiadają eksperci z bloga „Czytamy Etykiety”.

Dynia pochodzi z Ameryki Środkowej. Do Europy przybyła na statkach Kolumba. Szybko zdobyła popularność, dzięki legendzie, że spożywanie jej pestek doda panom wigoru w łóżku. Wieść ta prawdopodobnie dotarła do nas z Meksyku, jednak jest w niej szczypta prawdy. Dynia bowiem zawiera cynk, który reguluje pracę układu krążenia, chroni prostatę i poprawia sprawność seksualną.

Obecnie dynia ma tak wiele odmian i zastosowań, że trudno wszystkie wymienić. Zaczynając od zupy i deseru, kończąc na lampionie na Halloween. Co najlepsze, ta ognista pyszność ma także mnóstwo właściwości zdrowotnych. Jakich? Pod lupę wzięli ją eksperci z bloga „Czytamy Etykiety” i wymienili te najważniejsze.

Sałatka z pieczoną dynią

Dynia i jej właściwości zdrowotne

Eksperci z „Czytamy Etykiety” udostępnili na swoim profilu na Instagramie grafikę, wymieniając najważniejsze właściwości dyni. I tak czytamy:

1.Stanowi źródło karotenów, które neutralizują wolne rodniki, wykazując tym samym działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

2. Zawiera składniki mineralne i witaminy, które wspierają nasz układ odpornościowy.

3. Jest bogata zwłaszcza w witaminę A, która korzystnie oddziałuje na wzrok i wygląd skóry.

4. Źródło błonnika, który m.in. wspomaga trawienie.

5. Zawiera sporo witamin – zarówno rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E i K) i rozpuszczalnych w wodzie – tj. witamina C i witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy).

6. Świetnie działa na skórę – witaminy A, E oraz C skutecznie walczą z objawami starzenia.

7. Pestki dyni są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cynku.

8. Olej z nasion dyni zawiera liczne substancje bioaktywne wykazujące prozdrowotne działanie na organizm człowieka.

To jednak nie koniec właściwości zdrowotnych dyni. Bogata jest także w potas, wapń, magnez, żelazo oraz fosfor, zawiera witaminy z grupy B, A, C, E, K, a także sporo błonnika. Jest niskokaloryczna, lekkostrawna, przyspiesza przemianę materii. Reguluje poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Oprócz tego ma dobry wpływ na serce, wątrobę i nerki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czytamy etykiety (@czytamyetykiety)

Zachęceni? My już nie możemy się doczekać!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: