Dzieci ćwiczące na zajęciach zdjęcie: iStockphoto.com

Sprawność fizyczna dzieci – w Polsce coraz gorzej!

Polskie dzieci są coraz mniej sprawne i aktywne fizycznie. Z raportu badań Global Matrix 3.0 wynika, że jedynie 20 procent dzieci w naszym kraju spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące codziennej aktywności fizycznej. Badanie zostało przeprowadzone wśród dzieci i młodzieży w wieku od 5. do 17. roku życia. 

Spis treści:

Aktywność fizyczna dzieci w Polsce - wyniki badań

W pięciostopniowej skali ocen od A do F, sprawność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce została zakwalifikowana na D-. Wśród 17 europejskich krajów biorących udział w najnowszym badaniu Polska zajęła przedostatnie miejsce wraz z Niemcami, Danią i Estonią. Najgorzej wypadła Szkocja, która uzyskała wynik F, najlepiej – Słowenia (otrzymała A). Sprawność fizyczna polskich dzieci pogorszyła się w ciągu ostatnich dwóch lat. W badaniach z 2016 roku została ona oceniona na D.

Aktywność fizyczna dzieci – dlaczego tak niska?

Na niską ocenę aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży ma wpływ siedzący tryb życia ponad 80 procent dzieci. Badania wykazały, że mniej niż 20 procent uczestniczy w zajęciach sportowych. Rodzice około 50 procent dzieci wspierają ich aktywność fizyczną poprzez zakup sprzętów do ćwiczeń lub zachęcając do udziału w zorganizowanych zajęciach.

Z raportu badań wynika, że ponad 50 procent polskich szkół wspiera aktywność fizyczną dzieci, zapewniając około 150 minut tygodniowo zajęć sportowych pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego. Szkoły zapewniają, że umożliwiają dostęp poza zajęciami lekcyjnymi do sprzętu sportowego dzieciom. Mimo to poziom aktywności fizycznej w szkołach polskich wciąż jest zbyt niski.

Aktywność fizyczna dzieci – Wyniki badań Global Matrix 3.0

Niedawno podczas konferencji Movement to Move w Adelajdzie w Australii zostały zaprezentowane wyniki badania Global Matrix 3.0. Badaniem objęto 49 krajów, 75 procent z nich otrzymało dostateczną ocenę D. W realizację badania było zaangażowanych 517 ekspertów, w tym z Polski.

Specjaliści alarmują, że niska aktywność fizyczna dzieci jest obecnie czwartym wiodącym czynnikiem śmiertelności na całym świecie. Zwiększa to ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i otyłości już w wieku dziecięcym. Z badania COSI, które w latach 2016-2017 realizował Instytut Matki i Dziecka w ramach projektu prowadzonego pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia, wynika, że ponad 30 procent ośmiolatków w Polsce spędza przed ekranem telewizora lub komputera dwie godziny w dni szkolne. Dodatkowo badanie wykazało, że ponad 31 procent ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała, a otyłość występuje u blisko 13 procent z nich. Co dziesiąty drugoklasista ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, co jest związane z poziomem nadwagi i otyłości.

Zobacz także: Coraz więcej zgonów podczas ciąży z powodu otyłości

Aktywne Szkoły MultiSport

Podczas konferencji Movement to Move wyróżniono polską inicjatywę wspierającą aktywność fizyczną – Aktywne Szkoły MultiSport. Realizatorem projektu jest Fundacja V4Sport, a pomysłodawcą i fundatorem firma Benefit Systems. Ma on na celu aktywizację ruchową oraz edukację sportową dzieci w wieku szkolnym. W ramach tego programu organizatorzy odwiedzili dotychczas 35 dolnośląskich szkół, gdzie przeprowadzono multimedialny test sprawnościowy wśród dzieci. Test polegał na prostych ćwiczeniach sportowych, takich jak zwis na drążku, skok w dal czy próba ścisku.

W ramach inicjatywy opracowywane są także Plany Treningowe, a do uczestnictwa zapraszane są nie tylko dzieci, ale także rodzice. Celem jest tworzenie rozwiązań i alternatyw, które będą sprzyjać codziennej aktywności ruchowej dzieci. Więcej informacji na temat projektu Aktywne Szkoły MultiSport odnaleźć można na stronie: www.aktywneszkoly.pl.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź