Przejdź do treści

Edyta Bartosiewicz o swojej walce z depresją. „Byłam bliska śmierci. Czułam, że odchodzę”

edyta bartosiewicz z zamkniętymi oczami
źródło FB Edyta Bartosiewicz, foto: Marlena Bielińska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca
Lacoste wypuściło wzruszającą reklamę o destrukcyjnej kłótni dwojga zakochanych
Trenujesz jak szalona i wciąż nie widzisz efektów? Diabeł tkwi w szczegółach!
Gluten – czym jest i kto powinien go unikać?
Gluten – czym jest i kto powinien go unikać?
Kiedy dziecięcą gondolę zamienić na spacerówkę i czym się kierować? Podpowiada na Instagramie Mama Fizjoterapeutka

Edyta Bartosiewicz w najnowszym numerze magazyny „Pani” opowiedziała o swojej depresji. Bartosiewicz, jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek lat 90., na długi czas zniknęła z mediów. Zmagała się wtedy z chorobą. „Byłam bliska fizycznej śmierci, czułam, że odchodzę” – zdradziła w wywiadzie.

Edyta Bartosiewicz w latach 90. była jedną z największych gwiazd polskiej muzyki. Nie było osoby, która nie znałaby takich utworów,  jak „Jenny”, czy „Skłamałam”. Piosenkarka zawsze chroniła swoją prywatność, nie pokazywała się publicznie, jednak w pewnej chwili zniknęła ze sceny muzycznej na kilka lat. W 2013 ukazała się jej pierwsza płyta po kilkunastu latach przerwy. Teraz wydaje kolejną. Zapowiadając ten album wokalistka udzieliła poruszającego wywiadu w magazynie „Pani”, gdzie opowiedziała o swojej depresji i walce o życie.

Edyta Bartosiewicz o depresji

„W 2006 roku byłam bliska fizycznej śmierci, czułam, że odchodzę. Ze wszystkich sił trzymałam się wtedy życia. Chcesz żyć. Po prostu nie chcesz umierać. Zresztą wcale nie jest tak łatwo umrzeć, przejść na drugą stronę” – zdradza Edyta Bartosiewicz. Do jej stanu emocjonalnego przyczyniły się w dużej mierze problemy z głosem. Artystka szukała pomocy u wielu lekarzy i to odbiło się na jej psychice. Już w 2013 roku, gdy wychodziła jej poprzednia płyta „Renovatio”, przyznała, że przez wiele lat korzystała z psychoterapii. „Kończę ośmioletnią psychoterapię. Wcześniej wstydziłam się jako osoba publiczna prosić o pomoc. Pokazać się jako ta słaba, nic niewarta, kulejąca”.

Piosenkarka wspominała w rozmowie z dziennikarką magazynu „Pani” również swój jeden z ostatnich występów, gdy po przerwie postanowiła zaśpiewać w 2010 na Orange Warsaw Festival i pomimo słabej kondycji wokalnej poczuła, że chce walczyć.

To wszystko było dziwne, bo ja wtedy nie byłam jeszcze w formie, a bardzo chciałam wrócić na scenę. Po latach wywoływania do tablicy w stylu „co się dzieje z Bartosiewicz?”, snucia na mój temat różnych spekulacji postanowiłam ukrócić domysły i zrzucić z siebie to jarzmo. Wyjść z pętli, w której tkwiłam przez lata. Odblokować coś, przez co nie mogłam iść do przodu. Wyszłam więc wtedy na scenę, słaba, bez dawnej siły w głosie, bez pewności siebie. A jednak, co ciekawe, ten występ dodał mi sił. Czułam, że tam, po drugiej stronie, ktoś na mnie czeka. Płytę jednak zdecydowałam się wydać dopiero trzy lata później.

 

Smutne dziecko siedzi i patrzy przez okno

Artystka bardzo doceniła wówczas reakcje fanów. Ludzi, którzy pomimo upływu lat, przyszli pod scenę jej posłuchać i dać siłę, że może na nich liczyć. „To było bardzo piękne i wzruszające. Zrozumiałam, że mimo upływających lat i pojawiających się nowych artystów jest pewna grupa ludzi, dla których wciąż jestem ważna i potrzebna. Wtedy zaczął się u mnie proces realnego powrotu na scenę. To nie było tak, że nie chciałam wrócić. Po prostu nie mogłam”.

Edyta Bartosiewicz: rana została oczyszczona

Bartosiewicz przyznała w wywiadzie, że bardzo pomogła jej zmiana otoczenia. Przeprowadzka pozwoliła jej na zamknięcie przeszłości, na zasklepienie dawnych ran. „Pewnego dnia dzwoni do mnie kierownik budowy. Mówi, że pod domem odkryli wielki pokój i że jak pracuje 40 lat, czegoś takiego jeszcze nie widział. Okazało się, że jest to komora kompensacyjna, przez którą biegną rury z ciepłą wodą i ciepłym ogrzewaniem. Olbrzymie pomieszczenie, jak schron. Panowie z ekipy remontowej pięknie je oczyścili i odpowiednio zabezpieczyli. Odebrałam to bardzo symbolicznie – jakbym dokopała się do katakumb, odkryła jakąś tajemnicę. Otworzyła starą ranę, o której istnieniu mogłam nawet nie wiedzieć. Teraz rana została oczyszczona, założono opatrunek i następuje powolne gojenie”.

Edyta Bartosiewicz pracuje obecnie nad najnowszą płytą „Ten Moment”, premiera ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Edyta Bartosiewicz
To nie było tak, że nie chciałam wrócić. Po prostu nie mogłam

Depresja: czym się objawia?

Na depresje w Polsce choruje około 1,5 miliona osób. Wśród artystów oprócz Edyty Bartosiewicz zmagają się z nią lub zmagali Monika Zamachowska, Ryszard Rynkowski czy Kasia Kowalska. Ta choroba często jest ciężka do zdiagnozowania. Objawami są m.in. złe samopoczucie, obniżki nastroju czy przygnębienie. Ale depresja to nie tylko ogólny smutek i długo trwające przygnębienie, to również utrata zainteresowań i radości życia. Człowiek dotknięty tą chorobą jest nastawiony pesymistycznie do świata, źle sypia, przyszłość widzi w ciemnych barwach.

Jeśli chcemy pomóc osobie z depresją lub jeśli jesteś osobą, która zauważa u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę, to proponujemy skorzystanie z Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00, gdzie w środy i w czwartki w godzinach 17-19 dyżuruje psychiatra, który udziela bezpłatnych porad.

 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Depresja w masce. Jak ją zdekonspirować i zadziałać skutecznie?

Sprite walczy z nienawiścią w Internecie. „Z miłością do hejterów” – właśnie tak powinny wyglądać reklamy!

smutna kobieta spotkanie

„Zamiast skupiać się na tym, co mamy, koncentrujemy się na tym, co chciałybyśmy mieć”. Dlaczego nie warto narzekać?

depresja smutna dziewczyna

Depresja to nie jest po prostu smutek. Choroba objawia się w sposób – dla laika – nieoczywisty

„Wszystko będzie dobrze” to banał. Jak umiejętnie pocieszać?

Zakryj blizny tatuażem. Świetna inicjatywa z okazji Tegorocznego Dnia Świadomości Autoagresji

oddział psychiatria

Ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w Warszawie nie zostanie zamknięty. Uspokaja rzecznik NFZ

Kobieta w szpitalu

Coraz mniej lekarzy, coraz więcej pacjentów. Ostatni w Warszawie oddział psychiatryczny dla dzieci zostanie zamknięty

Doskwiera ci ciągłe zmęczenie? To może być objaw poważnej dolegliwości. Zbadaj się

„Przestań się smucić”, „weź się w garść” – takie słowa mogą zadziałać odwrotnie. Czego nie mówić osobie z depresją? Tłumaczy psycholog Katarzyna Binkiewicz

mama i dziecko

Przełom w leczeniu depresji poporodowej. FDA zatwierdziła nowy lek. Szybki, skuteczny, ale bardzo drogi

„Nie bójmy się negatywnych emocji, nie ukrywajmy ich, pokażmy dziecku, że one też są w porządku”. Psycholog Ewa Sękowska-Molga o depresji wśród dzieci

„Postanowiłam, że to ja wydymam bulimię, a nie ona mnie”. Aleksandra Dejewska o wyjściu z zaburzeń odżywiania

Top 5 produktów na dobry nastrój. Co poprawia nam samopoczucie?

Gorsza od innych. Jak żyć z kiepskim poczuciem wartości?

Anhedonia – gdy nic nie cieszy

Nic mnie nie cieszy. Czy to już depresja?

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek

Masz dzisiaj bardzo kiepski dzień? Przeczytaj 10 zdań mądrych kobiet, które motywują ludzi z dołkiem

„Przed ostatnim epizodem pomyślałam, że kolejnego nie przeżyję. Ale dziś myślę, że przeżyję, tylko wcześniej pójdę po pomoc”. Alicja o wychodzeniu z depresji

daria rybicka

„Jeżeli masz jakąś wątpliwość, czy sposób odżywiania wpływa na twój układ nerwowy, sprawdź to!” Dietetyk Daria Rybicka o diecie w leczeniu depresji

Kobieta stoi smutna przy szybie i patrzy przed siebie

Przyczyny, objawy i terapia w sytuacji wystąpienia zaburzeń lękowo-depresyjnych

Kobieta cierpiąca na dystymię siedzi smutna na podłodze obejmując kolana rękami.

Dystymia – przewlekła depresja. Czym dokładnie jest i jak ją leczyć?

„Każdego dnia 2 nastolatków próbuje odebrać sobie życie”. Zobacz najnowszą kampanię „(Nie)widzialna nastoletnia depresja”

Chcesz zrzucić kilka kilogramów? Spróbuj koktajli z odpowiednimi składnikami, które podkręcają metabolizm