Przejdź do treści

Efekt Oprah Winfrey

Oprah Winfrey Zdjęcie: J. Countess/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
karmienie piersią
Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy
Kobiety na zajęciach fitness
Kiedy zajęcia fitness mogą być niebezpieczne? O tym, jaki trening będzie najlepszy na start, pozmawialiśmy z fizjoterapeutką i trenerem personalnym
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Gosia Włodarczyk
„Presja, by jak najszybciej wrócić do formy, jest dla kobiet krzywdząca. Ciału trzeba dać czas na regenerację”. Rozmawiamy z fizjoterapeutką Gosią Włodarczyk
facet patrzy na tyłek kobiety
„Niezła dupa”, „fajne cycki” – kampania „To nie komplement!” pokazuje, że te zwroty nie mają nic wspólnego z pochwałami

Kiedy schudła 50 kg, miliony amerykańskich kobiet uwierzyły, że też mogą tego dokonać. Głośno mówi o depresji i popiera akcję #metoo, bo wszystkiego doświadczyła. Jednocześnie zbudowała potężne, warte miliardy dolarów państwo medialne a jedno jej słowo staje się trampoliną do kariery. Jaka jest naprawdę Oprah Winfrey?

Amerykańskie media dzielą się na erę przed i po pojawieniu się gospodyni przełomowego programu „The Oprah Winfrey Show”. Przeszła do historii pod wieloma tytułami, m.in. jako najbardziej wpływowa kobieta swojego pokolenia i największa czarna filantropka w historii swojego kraju.

Trudne początki

Urodziła się 29 stycznia 1954 roku w małej miejscowości Kosciusko w stanie Mississippi. W swoich programach wielokrotnie opowiadała o trudnym dzieciństwie i dorastaniu naznaczonym molestowaniem seksualnym, a później życiu z despotycznym ojcem, którzy przykładał ogromną wagę do nauki i wymagał od niej cotygodniowych raportów o osiągnięciach w szkole. Wiele lat później dowiedziała się o istnieniu swojej młodszej siostry, która została oddana do adopcji. W  1971 roku rozpoczęła naukę w stanowym uniwersytecie Tennessee. Odnosiła sukcesy naukowe, działała też w samorządzie, klubie dyskusyjnym i teatralnym. W czasach studenckich rozpoczęła też pracę w lokalnej stacji radiowej i telewizyjnej. Była najmłodszą afroamerykanką, która prowadziła program informacyjny Nashville.

W 1976 roku przeprowadziła się do Baltimore, gdzie została gospodynią talk-show „People Are Talking” („Ludzie gadają”), który szybko zyskał popularność i był emitowany przez osiem lat. Kolejna propozycja przyszła z Chicago TV. Dostała tam własny poranny program. Już po kilku miesiącach, wprowadzając do scenariusza bardziej kontrowersyjne tematy i zapraszając innych gości, Oprah wyprzedziła lidera oglądalności w tym paśmie Paula Donahue, a z czasem program ten przyniósł jej niekwestionowaną sławę.

„The Oprah Winfrey Show”

Pierwszy firmowany nazwiskiem Oprah show ruszył w 1986 roku na 120 kanałach telewizyjnych. W dwunastu miesiącach zgromadził 10 milionów widzów i zarobił 125 milionów dolarów. Oprah błyskawicznie weszła do czołówki najbogatszych kobiet w historii amerykańskiego show-biznesu.

Show, który każdego tygodnia gromadził przed ekranami ponad 40 milionów widzów, trwał przez 25 sezonów, był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Emmy i do tej pory uważany jest za najlepszy program w historii tego gatunku. Oprah zyskała miano nie tylko najbogatszej afroamerykanki XX wieku, ale też najbardziej wpływowej kobiety mediów. W latach 1986-2011 przez jej studio przewinęli się wszyscy wielcy tego świata. Dzięki wyjątkowej umiejętności zacierania granic między sprawami prywatnymi i publicznymi, to u Oprah opowiadano o depresjach, próbach samobójczych, molestowaniu. Ona sama reagowała na to płaczem i własnymi zwierzeniami.  Zwrot „oprafikacja”  trafił  do słowników jako “wzrost zainteresowania dyskusją na temat emocji i osobistych problemów związany ze wzrostem popularności talk-show”.  

„To, co zawsze starałam się jak najlepiej zrobić w swojej karierze, to pokazać w jaki sposób kobiety i mężczyźni naprawdę się zachowują. Oddać, w jaki sposób odczuwamy wstyd, jak kochamy i nienawidzimy, jak upadamy, cofamy się, zamykamy i przechodzimy ponad trudnościami” – mówiła o swojej szkole rozmawiania z ludźmi w wywiadach.

Zmusić  do czytania i odchudzania

Program Oprah zmieniał się wraz ze zmieniającym się światem. W latach 1986-2002 jego częścią był „Oprah’s Book Club” („Książkowy Klub Oprah”), gdzie polecała nieznanych autorów. Wystarczyło jedno ciepłe zdanie, by książka już następnego dnia zyskiwała status bestsellera. Bardzo szybko cel „zmusić ten kraj do czytania” został wykonany, a Winfrey stała się najbardziej wpływową promotorką czytelnictwa i samych książek.  

W drugiej połowie lat 90-tych Winfrey wzbudzała sensację i zainteresowanie publiczności z powodu diety, dzięki której schudła ok. 50 kg. Zarówno jej kucharka jak i trener wydali wtedy bestsellerowe książki na ten temat. Walka z wagą trwa u niej od wielu lat. W 2017 roku furorę wzbudziła odchudzając się metodą Strażników Wagi.  W wywiadach zapowiedziała, że punkty będzie już liczyć do końca życia.  

„Najważniejszy jest powód, dla którego to robimy. Zawsze szukam prawdziwej motywacji, bo tylko ona jest kluczem do sukcesu. Moim celem nie jest tylko strata wagi, ale  pełnia życia” – mówiła w wywiadzie dla ABC News, na początku 2017 roku,  kiedy schudła ponad 40 kg.  

Po latach przyznała się też do swojej depresji, której doświadczyła w 1998 roku po premierze filmu „Beloved”. Film, w którym zagrała jedną z ról i była jego producentką, zebrał krytyczne opinie. „Depresja, zajadanie stresu, wykupywanie biletów na ten film, żeby poprawić sondaże. Poczułam to, o czym do tej pory tylko słuchałam w swoich programach i nie umiałam się utożsamić. Czym jest depresja? Dlaczego po prostu się nie ogarniesz? Bardzo pomogło wtedy praktykowanie wdzięczności. Trudno jest pozostać smutnym, jeśli koncentrujesz się na tym, co masz, zamiast na tym, czego nie masz” – mówiła  w wywiadzie dla magazynu Voque.   

Wiedzieć, kiedy zejść ze sceny

Problemy zdrowotne i społeczne dotyczące kobiet były ważnym tematem jej działalności zawodowej. W 1999 roku założyła Oxygen Media, dedykowany kobietom kanał telewizyjny. W 2000 roku podjęła współpracę z Hearst Magazines wydając mający milionową sprzedaż miesięcznik „O, The Oprah Magazine” .

W 2009 roku Oprah poinformowała publiczność, że po wygaśnięciu kontraktu z ABC zakończy działalność swojego talk-show. W 2011, ostatnim roku transmisji, „Oprah Winfrey Show” był transmitowany w ponad 200 stacjach w co najmniej 100 krajach na świecie. Później Oprah poświęciła się pracy nad własną siecią i kanałem, OWN. Jego prawdziwy sukces rozpoczął się w 2013 roku, po wyemitowaniu wywiadu z Lance Armstrongiem, siedmiokrotnym zwycięzcą Tour de France oskarżonym o doping, który podczas programu przyznał się do stawianych mu zarzutów.  

Zobacz także

W 2016 roku OWN wypuściło „Greenleaf” („Zielony liść”), rodzinną serię toczącą się w Memphis, w której Oprah po raz pierwszy zagrała regularną rolę telewizyjną.  W 2017 roku „Discovery” wykupiło 24.5% OWN za 70 milionów dolarów. Oprah zachowała 25,5% i pozostała jego dyrektorem naczelnym.

Terapia Oprah. Zmieniamy świat

Winfrey jest doceniana za wieloletnią działalność dobroczynną, w której skupia się na kwestiach edukacji, praw dzieci, macierzyństwa oraz wspierania kobiet. W 1994 roku zaproponowała Kongresowi wprowadzenie krajowej bazy osób skazanych za znęcanie się nad dziećmi, ostatecznie zostało zatwierdzone przez prezydenta Clintona. W 1998 roku działalność rozpoczęła inicjatywa „Oprah’s Angel Netwok”, która zebrała ponad 80 milionów dolarów dla 60 szkół w 13 krajach.

W 2002 roku Oprah zaangażowała się w działania na rzecz Afryki Południowej, odwiedzając sierocińce i szkoły i fundując 50 tysiącom dzieci jedzenie, ubrania, materiały do nauki oraz biblioteki.  W 2007 roku zainicjowała „Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls” (Akademia Przywództwa dla Dziewcząt Orpah Winfrey) w którą zainwestowała ponad 40 milionów dolarów. W 2012 roku mury szkoły po raz pierwszy opuściło ponad 70 absolwentek. „Chcemy, żeby każda dziewczyna, która opuszcza to miejsce, wiedziała kim jest i czego się tutaj nauczyła. Za każdym razem, kiedy dziewczyna odnosi sukces, wszystkie uważamy to za  nasze wspólne osiągnięcie” – mówiła Oprah podczas uroczystego zakończenia.

Z polityką pod rękę

W 2007 roku Oprah kilkakrotnie wystąpiła obok Baracka Obamy podczas jego kampanii prezydenckiej w Iowa, New Hampshire i Południowej Karolinie. „Marthin Luther King śnił marzenie. My nie musimy już tylko marzyć. Możemy zagłosować i sprawić, że nasze marzenie się ziści, wspierając mężczyznę który nie tylko wie, kim jesteśmy, ale też kim możemy się stać” – mówiła na wiecu do 30 tys. osób.   

W 2013 roku Obama odznaczył ją prezydenckim Medalem Wolności. W styczniu 2018 roku Oprah, jako pierwsza Afroamerykanka w historii, została odznaczona prestiżową nagrodą im. Cecila B. DeMille’a przyznawaną przy okazji Złotych Globów za „wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki”. Dołączyła do takich laureatów tej nagrody jak Fred Astaire, Walt Disney, Judy Garland, Meryl Streep czy Elisabeth Taylor. Odbierając nagrodę podkreśliła konieczność mówienia prawdy w „kulturze złamanej przez brutalnie silnych mężczyzn”.

Oprah Winfrey nagradzana przez Baracka Obamę Medalem Wolności.
Zdjęcie: Marvin Joseph/The Washington Post/Getty Images

„Chcę, żeby wszystkie dziewczyny, które to oglądają, wiedziały, że nowy dzień już jest na horyzoncie. Kiedy wreszcie nastanie świt, stanie się tak z powodu wielu wspaniałych kobiet, z których wiele jest dzisiaj z nami w tym pokoju, i pewnej ilości fenomenalnych mężczyzn, którzy twardo walczą o zostanie liderami czasu, w którym nikt nie będzie musiał mówić #metoo” – powiedziała w swojej przemowie.

Religia Oprah?

64-letnia Oprah  jest jedyną osobą w historii, która pojawiła się aż 10-krotnie na liście najbardziej wpływowych osób magazynu Time. W 2008 otrzymała tytuł najpotężniejszej kobiety w show-biznesie, a w 2010 w magazynie „Life” jednej ze 100 osób, które na stałe zmieniły świat, trafiając na listę obok Jezusa Chrystusa i Elvisa Presleya.  Strona Oprah.com ma co miesiąc 43 mln wejść.  

Pytana o trudności, jakie napotkała podczas swojej drogi, odpowiada krótko: „Sukces to najlepszy środek przeciwko rasizmowi i seksizmowi”.

W 2002 roku „Christianity Today” wydało artykuł „The Church of O” w którym zwrócono uwagę, że działalność i wpływy Oprah można porównać do pracy liderki duchowej, „postmodernistycznej kapłanki” , która zachęca do czynienia dobra, nakłania do zrozumienia i motywuje do działania na rzecz innych. W 2010 roku Uniwersytety Plymouth, Kalifornii i Cambridge przeprowadziły wspólny eksperyment, w którym emitowano badanym klipy z „Oprah Winfrey Show”, filmu dokumentalnego oraz komedii z BBC. Osoby, które oglądały fragment wystąpienia Winfrey, były dwa razy bardziej zmotywowane do podjęcia wolontariatu, niż oglądający inne filmy.

Zachęcana do startu w wyborach prezydenckich Oprah zażartowała, że poprosiła w tej sprawie Boga o wsparcie: „Boże, jeśli uważasz, że mam wystartować, musisz mi powiedzieć, i to tak jasno, żebym nie miała żadnej wątpliwości”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

Zainteresują cię również:

Masz dzisiaj bardzo kiepski dzień? Przeczytaj 10 zdań mądrych kobiet, które motywują ludzi z dołkiem

Sex coach – kto to taki?

Pod lupę bierze seksualność i relacje intymne. Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa?

rozmowy kobiet

Na szefa, na męża, na pogodę, na korki. Na wszystko. Narzekanie rutyną dnia codziennego

Koniec zakochania: teraz pustka i rozstanie czy dojrzała miłość?

„Konsekwencje pracoholizmu to wyczerpanie fizyczne i emocjonalne”. Kiedy za bardzo kochasz swoją pracę?

babcia i wnuczka

Jak kobiety funkcjonują po menopauzie? Rozmawiamy z genetyczką prof. Moniką Puzianowską-Kuźnicką

uśmiechnięta dziewczyna

Pesymizm nie opłaca się. Podpowiadamy jak być optymistą!

„Żyję w ciągłym strachu” Jak przestać się bać? Pytamy psychologów

„Moja znajoma też miała takie objawy i nic jej nie było”, „Weź się w garść”, „Nie dzwoń do niego”. Zastanów się, zanim udzielisz komuś rady

Jurek Owsiak i Aleksander Baron

Polacy w walce z hejtem. Jurek Owsiak organizuje „grupę wsparcia”, Tomson i Baron ambasadorami kampanii społecznej #JestNasWięcej

drzemka

Drzemka dobra na wszystko. Dlaczego warto ją sobie uciąć i ile powinna trwać?

kobieta i mężczyzna

Czy aseksualność to wolność od seksu? Tłumaczy edukatorka seksualna Alicja Długołęcka

kobieta myśli leżąc w łóżku

Intuicja – wierzyć jej czy nie?

„Przestań się smucić”, „weź się w garść” – takie słowa mogą zadziałać odwrotnie. Czego nie mówić osobie z depresją? Tłumaczy psycholog Katarzyna Binkiewicz

mama i dziecko

Przełom w leczeniu depresji poporodowej. FDA zatwierdziła nowy lek. Szybki, skuteczny, ale bardzo drogi

Kobieta jest w gabinecie lekarskim, widac jej plecy. Na przeciwko siedzi młoda lekarka, która słucha pacjentki.

„Niektórzy pacjenci w sposób celowy zatajają informacje. Może chcą się przedstawić w lepszym świetle”. Skąd lekarz wie, że pacjent kłamie? Tłumaczy psycholog Milena Marczak

„Złamane serce” to nie tylko przenośnia! O schorzeniu, które przez lata nie było rozpoznawane, mówi kardiolog Robert Gil

Szczęśliwi czasu nie liczą – jak samopoczucie wpływa na długość życia?

„Pozwalajmy dziecku na spontaniczność, ciekawość świata i zadawanie pytań”. Psycholog Agnieszka Zapart tłumaczy, jak mówić do dziecka, by wychować pewnego siebie człowieka

Kobieta pracuje

Jak budować poczucie własnej wartości i nie być „tą gorszą” w korpo? Fragment książki „Feminist Fight Club”

„Nie bójmy się negatywnych emocji, nie ukrywajmy ich, pokażmy dziecku, że one też są w porządku”. Psycholog Ewa Sękowska-Molga o depresji wśród dzieci

Ktoś cię skrzywdził i nie potrafisz o tym zapomnieć? Zamiast pielęgnować w sobie urazę, wybacz. Dla siebie!

mama i córka

A ty, jako dorastająca dziewczyna, czego nie usłyszałaś od swojej mamy na temat cielesności, okresu czy seksu?

5 jogicznych zasad zdrowego i długiego życia. Skorzystaj z porad Kasi Bem