Przejdź do treści

Efekt Oprah Winfrey

Oprah Winfrey Zdjęcie: J. Countess/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
uśmiechnięta dziewczyna
Co na zmarszczki, gdy masz 20, 30, 40, 50, 60 lat…?
termofor
Masz bolesne miesiączki? Poznaj 6 sposobów na złagodzenie bólów menstruacyjnych
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Zdrowy obiad za dychę
Przepisy na zdrowy obiad do 10 złotych!
3 problemy ze skórą głowy

Kiedy schudła 50 kg, miliony amerykańskich kobiet uwierzyły, że też mogą tego dokonać. Głośno mówi o depresji i popiera akcję #metoo, bo wszystkiego doświadczyła. Jednocześnie zbudowała potężne, warte miliardy dolarów państwo medialne a jedno jej słowo staje się trampoliną do kariery. Jaka jest naprawdę Oprah Winfrey?

Amerykańskie media dzielą się na erę przed i po pojawieniu się gospodyni przełomowego programu „The Oprah Winfrey Show”. Przeszła do historii pod wieloma tytułami, m.in. jako najbardziej wpływowa kobieta swojego pokolenia i największa czarna filantropka w historii swojego kraju.

Trudne początki

Urodziła się 29 stycznia 1954 roku w małej miejscowości Kosciusko w stanie Mississippi. W swoich programach wielokrotnie opowiadała o trudnym dzieciństwie i dorastaniu naznaczonym molestowaniem seksualnym, a później życiu z despotycznym ojcem, którzy przykładał ogromną wagę do nauki i wymagał od niej cotygodniowych raportów o osiągnięciach w szkole. Wiele lat później dowiedziała się o istnieniu swojej młodszej siostry, która została oddana do adopcji. W  1971 roku rozpoczęła naukę w stanowym uniwersytecie Tennessee. Odnosiła sukcesy naukowe, działała też w samorządzie, klubie dyskusyjnym i teatralnym. W czasach studenckich rozpoczęła też pracę w lokalnej stacji radiowej i telewizyjnej. Była najmłodszą afroamerykanką, która prowadziła program informacyjny Nashville.

W 1976 roku przeprowadziła się do Baltimore, gdzie została gospodynią talk-show „People Are Talking” („Ludzie gadają”), który szybko zyskał popularność i był emitowany przez osiem lat. Kolejna propozycja przyszła z Chicago TV. Dostała tam własny poranny program. Już po kilku miesiącach, wprowadzając do scenariusza bardziej kontrowersyjne tematy i zapraszając innych gości, Oprah wyprzedziła lidera oglądalności w tym paśmie Paula Donahue, a z czasem program ten przyniósł jej niekwestionowaną sławę.

„The Oprah Winfrey Show”

Pierwszy firmowany nazwiskiem Oprah show ruszył w 1986 roku na 120 kanałach telewizyjnych. W dwunastu miesiącach zgromadził 10 milionów widzów i zarobił 125 milionów dolarów. Oprah błyskawicznie weszła do czołówki najbogatszych kobiet w historii amerykańskiego show-biznesu.

Show, który każdego tygodnia gromadził przed ekranami ponad 40 milionów widzów, trwał przez 25 sezonów, był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Emmy i do tej pory uważany jest za najlepszy program w historii tego gatunku. Oprah zyskała miano nie tylko najbogatszej afroamerykanki XX wieku, ale też najbardziej wpływowej kobiety mediów. W latach 1986-2011 przez jej studio przewinęli się wszyscy wielcy tego świata. Dzięki wyjątkowej umiejętności zacierania granic między sprawami prywatnymi i publicznymi, to u Oprah opowiadano o depresjach, próbach samobójczych, molestowaniu. Ona sama reagowała na to płaczem i własnymi zwierzeniami.  Zwrot „oprafikacja”  trafił  do słowników jako “wzrost zainteresowania dyskusją na temat emocji i osobistych problemów związany ze wzrostem popularności talk-show”.  

„To, co zawsze starałam się jak najlepiej zrobić w swojej karierze, to pokazać w jaki sposób kobiety i mężczyźni naprawdę się zachowują. Oddać, w jaki sposób odczuwamy wstyd, jak kochamy i nienawidzimy, jak upadamy, cofamy się, zamykamy i przechodzimy ponad trudnościami” – mówiła o swojej szkole rozmawiania z ludźmi w wywiadach.

Zmusić  do czytania i odchudzania

Program Oprah zmieniał się wraz ze zmieniającym się światem. W latach 1986-2002 jego częścią był „Oprah’s Book Club” („Książkowy Klub Oprah”), gdzie polecała nieznanych autorów. Wystarczyło jedno ciepłe zdanie, by książka już następnego dnia zyskiwała status bestsellera. Bardzo szybko cel „zmusić ten kraj do czytania” został wykonany, a Winfrey stała się najbardziej wpływową promotorką czytelnictwa i samych książek.  

W drugiej połowie lat 90-tych Winfrey wzbudzała sensację i zainteresowanie publiczności z powodu diety, dzięki której schudła ok. 50 kg. Zarówno jej kucharka jak i trener wydali wtedy bestsellerowe książki na ten temat. Walka z wagą trwa u niej od wielu lat. W 2017 roku furorę wzbudziła odchudzając się metodą Strażników Wagi.  W wywiadach zapowiedziała, że punkty będzie już liczyć do końca życia.  

„Najważniejszy jest powód, dla którego to robimy. Zawsze szukam prawdziwej motywacji, bo tylko ona jest kluczem do sukcesu. Moim celem nie jest tylko strata wagi, ale  pełnia życia” – mówiła w wywiadzie dla ABC News, na początku 2017 roku,  kiedy schudła ponad 40 kg.  

Po latach przyznała się też do swojej depresji, której doświadczyła w 1998 roku po premierze filmu „Beloved”. Film, w którym zagrała jedną z ról i była jego producentką, zebrał krytyczne opinie. „Depresja, zajadanie stresu, wykupywanie biletów na ten film, żeby poprawić sondaże. Poczułam to, o czym do tej pory tylko słuchałam w swoich programach i nie umiałam się utożsamić. Czym jest depresja? Dlaczego po prostu się nie ogarniesz? Bardzo pomogło wtedy praktykowanie wdzięczności. Trudno jest pozostać smutnym, jeśli koncentrujesz się na tym, co masz, zamiast na tym, czego nie masz” – mówiła  w wywiadzie dla magazynu Voque.   

Wiedzieć, kiedy zejść ze sceny

Problemy zdrowotne i społeczne dotyczące kobiet były ważnym tematem jej działalności zawodowej. W 1999 roku założyła Oxygen Media, dedykowany kobietom kanał telewizyjny. W 2000 roku podjęła współpracę z Hearst Magazines wydając mający milionową sprzedaż miesięcznik „O, The Oprah Magazine” .

W 2009 roku Oprah poinformowała publiczność, że po wygaśnięciu kontraktu z ABC zakończy działalność swojego talk-show. W 2011, ostatnim roku transmisji, „Oprah Winfrey Show” był transmitowany w ponad 200 stacjach w co najmniej 100 krajach na świecie. Później Oprah poświęciła się pracy nad własną siecią i kanałem, OWN. Jego prawdziwy sukces rozpoczął się w 2013 roku, po wyemitowaniu wywiadu z Lance Armstrongiem, siedmiokrotnym zwycięzcą Tour de France oskarżonym o doping, który podczas programu przyznał się do stawianych mu zarzutów.  

Zobacz także

W 2016 roku OWN wypuściło „Greenleaf” („Zielony liść”), rodzinną serię toczącą się w Memphis, w której Oprah po raz pierwszy zagrała regularną rolę telewizyjną.  W 2017 roku „Discovery” wykupiło 24.5% OWN za 70 milionów dolarów. Oprah zachowała 25,5% i pozostała jego dyrektorem naczelnym.

Terapia Oprah. Zmieniamy świat

Winfrey jest doceniana za wieloletnią działalność dobroczynną, w której skupia się na kwestiach edukacji, praw dzieci, macierzyństwa oraz wspierania kobiet. W 1994 roku zaproponowała Kongresowi wprowadzenie krajowej bazy osób skazanych za znęcanie się nad dziećmi, ostatecznie zostało zatwierdzone przez prezydenta Clintona. W 1998 roku działalność rozpoczęła inicjatywa „Oprah’s Angel Netwok”, która zebrała ponad 80 milionów dolarów dla 60 szkół w 13 krajach.

W 2002 roku Oprah zaangażowała się w działania na rzecz Afryki Południowej, odwiedzając sierocińce i szkoły i fundując 50 tysiącom dzieci jedzenie, ubrania, materiały do nauki oraz biblioteki.  W 2007 roku zainicjowała „Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls” (Akademia Przywództwa dla Dziewcząt Orpah Winfrey) w którą zainwestowała ponad 40 milionów dolarów. W 2012 roku mury szkoły po raz pierwszy opuściło ponad 70 absolwentek. „Chcemy, żeby każda dziewczyna, która opuszcza to miejsce, wiedziała kim jest i czego się tutaj nauczyła. Za każdym razem, kiedy dziewczyna odnosi sukces, wszystkie uważamy to za  nasze wspólne osiągnięcie” – mówiła Oprah podczas uroczystego zakończenia.

Z polityką pod rękę

W 2007 roku Oprah kilkakrotnie wystąpiła obok Baracka Obamy podczas jego kampanii prezydenckiej w Iowa, New Hampshire i Południowej Karolinie. „Marthin Luther King śnił marzenie. My nie musimy już tylko marzyć. Możemy zagłosować i sprawić, że nasze marzenie się ziści, wspierając mężczyznę który nie tylko wie, kim jesteśmy, ale też kim możemy się stać” – mówiła na wiecu do 30 tys. osób.   

W 2013 roku Obama odznaczył ją prezydenckim Medalem Wolności. W styczniu 2018 roku Oprah, jako pierwsza Afroamerykanka w historii, została odznaczona prestiżową nagrodą im. Cecila B. DeMille’a przyznawaną przy okazji Złotych Globów za „wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki”. Dołączyła do takich laureatów tej nagrody jak Fred Astaire, Walt Disney, Judy Garland, Meryl Streep czy Elisabeth Taylor. Odbierając nagrodę podkreśliła konieczność mówienia prawdy w „kulturze złamanej przez brutalnie silnych mężczyzn”.

Oprah Winfrey nagradzana przez Baracka Obamę Medalem Wolności.
Zdjęcie: Marvin Joseph/The Washington Post/Getty Images

„Chcę, żeby wszystkie dziewczyny, które to oglądają, wiedziały, że nowy dzień już jest na horyzoncie. Kiedy wreszcie nastanie świt, stanie się tak z powodu wielu wspaniałych kobiet, z których wiele jest dzisiaj z nami w tym pokoju, i pewnej ilości fenomenalnych mężczyzn, którzy twardo walczą o zostanie liderami czasu, w którym nikt nie będzie musiał mówić #metoo” – powiedziała w swojej przemowie.

Religia Oprah?

64-letnia Oprah  jest jedyną osobą w historii, która pojawiła się aż 10-krotnie na liście najbardziej wpływowych osób magazynu Time. W 2008 otrzymała tytuł najpotężniejszej kobiety w show-biznesie, a w 2010 w magazynie „Life” jednej ze 100 osób, które na stałe zmieniły świat, trafiając na listę obok Jezusa Chrystusa i Elvisa Presleya.  Strona Oprah.com ma co miesiąc 43 mln wejść.  

Pytana o trudności, jakie napotkała podczas swojej drogi, odpowiada krótko: „Sukces to najlepszy środek przeciwko rasizmowi i seksizmowi”.

W 2002 roku „Christianity Today” wydało artykuł „The Church of O” w którym zwrócono uwagę, że działalność i wpływy Oprah można porównać do pracy liderki duchowej, „postmodernistycznej kapłanki” , która zachęca do czynienia dobra, nakłania do zrozumienia i motywuje do działania na rzecz innych. W 2010 roku Uniwersytety Plymouth, Kalifornii i Cambridge przeprowadziły wspólny eksperyment, w którym emitowano badanym klipy z „Oprah Winfrey Show”, filmu dokumentalnego oraz komedii z BBC. Osoby, które oglądały fragment wystąpienia Winfrey, były dwa razy bardziej zmotywowane do podjęcia wolontariatu, niż oglądający inne filmy.

Zachęcana do startu w wyborach prezydenckich Oprah zażartowała, że poprosiła w tej sprawie Boga o wsparcie: „Boże, jeśli uważasz, że mam wystartować, musisz mi powiedzieć, i to tak jasno, żebym nie miała żadnej wątpliwości”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Masz dzisiaj bardzo kiepski dzień? Przeczytaj 10 zdań mądrych kobiet, które motywują ludzi z dołkiem

Nike

Kończy się świat, w którym nie podejmujemy trudnych tematów. Nowa kampania Nike walczy z depresją i próbami samobójczymi

Adidas

Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet

pexels.com

Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre

istockphoto.com

„Kogo nie kangurujecie? 11-letniego Wojtka, 9-letniego Bartka, 12-letniej Sandry….” Internautka napisała gorzką prawdę o tuleniu maluchów w ośrodkach preadopcyjnych

„Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym częściej chorujemy, tym częściej ulegamy kontuzjom” – mówi Agnieszka Bonar-Sadulska, trenerka rozwoju osobistego

istockphoto.com

Jak polubić swoją pracę?

Nie uciekaj od smutku

Edyta Zając

„Bo to, że na przykład facet bije żonę, nie zawsze wynika z tego, że jest złym człowiekiem, może nie umie sobie radzić z emocjami” – o toksycznych relacjach mówi psycholożka Edyta Zając

Ameera Ibrahim / Instagram

Każdy człowiek jest potencjalnie zdolny do zdrady i każdy może zostać zdradzony – mówi Ameera Ibrahim, seksuolożka

„Bycie miłą to przyzwalanie na różne zachowania, na które w środku w sobie zgody nie mamy, ale nie chcemy urazić drugiej osoby” – mówi Monika Perdjon, trenerka zmiany

Zazdrość nie musi być niczym złym, przekuj ją we własne powodzenie

Zespół Aspergera - objawy, leczenie

Zespół Aspergera – czym jest i jak leczyć?

Unsplash

Partner ściągnął prezerwatywę podczas seksu i nic ci o tym nie powiedział? To przemoc seksualna

Fot. Denise Czichocki , ”Marzący Merlin”

Głuchy pies zawładnął sercami jury! Ogłoszono zwycięzców największego na świecie konkursu fotografii psów

Koszmar senny koszmarem dla organizmu

Koszmary senne negatywnie wpływają na nasz organizm. Jak im zapobiegać?

Zadbaj o efektywny sen. Jakie dolegliwości mogą przeszkadzać w spaniu i jak je wyeliminować?

Chcesz mieć udany dzień? Nie wstawaj lewą nogą!

zmęczona dziewczyna

Wychodzisz dziś na imprezę? Sprawdź, co się dzieje z twoim mózgiem, kiedy zarywasz nockę

Jak się nauczyć skutecznie odpoczywać? Co radzi psycholog?

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

uśmiechnięta para

„To pokazuje naszą dojrzałość, odpowiedzialność i świadomość siebie” Psycholog podpowiada, jak przyznawać się do błędów

„Jeśli jesteś kobietą, musisz ciągle udowadniać swoją wartość. Może to mnie nauczyło pracować intensywniej niż inni? Choć taka sytuacja doprowadza mnie do wściekłości” – mówi Agnieszka Sierotnik

Jak zepsuć sobie urlop?

Jak zepsuć sobie urlop? Oto 7 sprawdzonych sposobów