Przejdź do treści

Extreme hunger – co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka

Extreme hunger - co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka
Extreme hunger - co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
koronawirus, śmiertelność
Co 15 sekund umiera osoba zakażona koronawirusem
profilaktyka próchnicy u dzieci
Pasty bez fluoru lepsze dla dzieci? „Szkodliwa to jest niewiedza i jej bezmyślne szerzenie!”
Religa i Zembala znowu przy stole operacyjnym. Synowie poszli w ślady znanych ojców
Mamy największe szkody w historii edukacji. Wszystko przez pandemię koronawirusa
Policjantki
95-lecie powołania Policji Kobiecej. Z tej okazji policjantki nagrały film, w którym pokazują, jak łączą pracę z życiem prywatnym

– To trochę przypominało moje napady na jedzenie, ale rozumiałam, że jest mi to potrzebne i że ten okres po prostu minie. Przestałam wymiotować, jadłam dużo więcej i przez to waga wróciła do wyjściowej. Ale tak naprawdę uratowało mnie to – mówi 19-letnia Julia Tarasiewicz, która przy wychodzeniu z bulimii przeżyła extreme hunger. Psychodietetyczka Małgorzata Akkuş wyjaśnia, czym jest to zjawisko i jak najlepiej sobie z nim poradzić.

Czym jest extreme hunger?

Extreme hunger to pojęcie, które w naszym kraju jest wciąż mało znane. Nawet nie ma polskiego odpowiednika nazwy tego zjawiska. Czasem używa się terminu „głód pierwotny”, ale wciąż nie jest on popularny. Niewiele informacji na temat extreme hunger znajdziemy w sieci. Zaczyna funkcjonować głównie dzięki blogerkom, które opisują swoje zmagania z zaburzeniami odżywiania. W rozmowie z Hello Zdrowie, czym jest extreme hunger i czym się różni od jedzenia kompulsywnego i wilczego głodu, wyjaśnia psychodietetyczka Małgorzata Akkuş.

– Kiedy zdrowy człowiek czuje głód, ma pusty żołądek, brakuje mu energii, może jest poirytowany. Coś zje – tyle, ile potrzebuje i wtedy zapomina o jedzeniu. Przestaje mu smakować, żołądek jest pełny. A jeżeli cierpi na extreme hunger, to jest głodny praktycznie codziennie, przez cały dzień. A kiedy podchodzi do jedzenia, to je, je, je… Żołądek jest już pełny, pojawia się nawet uczucie, jakby miał zaraz eksplodować, ale on nadal chce jeść. Ciągle nie czuje, że to już jest wystarczająca porcja. Mimo że fizycznie żołądek jedzenia już nie chce, to ciało i mózg nadal domagają się energii. I to jedzenie nadal smakuje – tłumaczy psychodietetyczka.

Jak dodaje, ci, którzy zmagają się z extreme hunger, są w stanie dostarczyć organizmowi nawet 10 tys. kalorii dziennie! Problem dotyczy głównie osób, które wychodzą z zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia, i tych, które bardzo dużo schudły (10-30 kg). Przy czym extreme hunger nie doświadczają ci, którzy przeszli operacje pomniejszania żołądka, ponieważ zmienia się u nich gospodarka hormonalna. Głód pierwotny często opisywany jest jako „wołanie organizmu o pomoc”.

– Przy skrajnej anoreksji człowiek często już w ogóle nie czuje głodu. Gdy zaczyna leczenie, wtedy często pojawia się extreme hunger i to jest dobry znak. Często jest tak, że w tym okresie przybywa sporo kilogramów, ale potem ta waga się wyrównuje – podkreśla Akkuş.

Nie myl pojęć

Extreme hunger może niektórym przypominać jedzenie kompulsywne albo po prostu wilczy głód. Ale to zupełnie inne pojęcia. Jak tłumaczy psychodietetyczka, extreme hunger wyróżnia przede wszystkim to, że to zjawisko fizjologiczne, związane z dużą utratą tkanki tłuszczowej i zmianami hormonalnymi w organizmie. Jedzenie kompulsywne różni się od niego tym, że ma zarówno podłoże fizjologiczne, jak i psychologiczne. Tymczasem o wilczym głodzie mówimy wtedy, kiedy po prostu jesteśmy bardzo głodni. Psychodietetyczka wyjaśnia, na czym polegają procesy fizjologiczne, które zachodzą w organizmie, kiedy mamy do czynienia z extreme hunger.

Kiedy człowiek jest syty, to organizm produkuje w tkance tłuszczowej leptynę. Hormon ten informuje nas o tym, że już nie trzeba jeść. Jeżeli stracimy bardzo dużo tkanki tłuszczowej, to organizm produkuje go znacznie mniej, a czasami on całkowicie zanika. Więc jeżeli ktoś bardzo dużo schudł, to zwyczajnie nie może się najeść – wyjaśnia Akkuş.

Jak dodaje, drugi hormon, który organizm produkuje, to neuropeptyd Y (NPY), który „motywuje” ciało do szukania jedzenia, szczególnie węglowodanów. Przy odchudzaniu tego hormonu jest więcej, więc pojawia się większe zapotrzebowanie na węglowodany – najczęściej jest ono zaspokajane przez słodycze, niejednokrotnie w połączeniu z tłuszczami. Trzeci hormon, który jest produkowany przy odchudzaniu, to grelina, czyli hormon głodu.

– Chcąc nie chcąc, nie wystarczy silna wola, żeby nie jeść. Organizm skłania człowieka do szukania jedzenia i dysponuje szeregiem skutecznych narzędzi, m.in. produkowaniem hormonów. Do tego dochodzą zmiany w mózgu, które sprawiają, że myśli o jedzeniu nie odstępują człowieka na krok – mówi psychodietetyczka.

Dziewczyna robi selfie w lustrze

„To mnie uratowało”

Jak zaznacza Małgorzata Akkuş, dopóki organizm się „nie odbuduje” i nie dostanie tyle tkanki tłuszczowej, ile uważa za normę, extreme hunger nie ustąpi. To, ile będzie trwał, zależy w dużym stopniu od tego, jak duży był ubytek masy ciała, ale często taki stan trwa nawet kilka miesięcy. U Julii Tarasiewicz, która zmagała się z bulimią, było to pół roku. W rozmowie z Hello Zdrowie opisała, jak z jej perspektywy wyglądał extreme hunger.

– To trochę przypominało moje napady na jedzenie, ale rozumiałam, że jest mi to potrzebne i że ten okres po prostu minie. Przestałam wymiotować, jadłam dużo więcej i przez to waga wróciła do wyjściowej. Ale tak naprawdę to mnie uratowało – mówi.

Mówi, że to był etap, na którym już zdawała sobie sprawę, że chce walczyć z chorobą i była pogodzona z tym, że jej organizm „wymaga troszkę więcej”.

– Jadłam po prostu bardzo duże porcje jedzenia. Zdarzało mi się zjeść, dwa trzy obiady – opowiada.

Bulimia / istock

Wcale nie takie nowe zjawisko

Choć termin „extreme hunger” jest dość świeży i jeszcze mało znany, to samo zjawisko wcale nie jest takie nowe. Opiera się na prostych mechanizmie – walki organizmu o przetrwanie.

– To, że osoby, które zmagają się z extreme hunger, czują codziennie bardzo duży głód, do momentu aż sytuacja w organizmie się nie ustabilizuje, wynika z tego, jak ewoluowaliśmy. Wystarczy sięgnąć do czasów wojny. Jeżeli był głód w kraju, ludzie przez wiele miesięcy nie dojadali i bardzo mocno chudli. Gdy pojawiło się jedzenie, jedli bardzo szybko i dużo – mimo że brzuch był pełny. Trzeba było te zasoby tkanki tłuszczowej odbudować na przyszłość, na wszelki wypadek – wyjaśnia Akkuş.

Jaka jest najlepsza reakcja na extreme hunger? Jak podkreśla ekspertka, wiedza zebrana przez specjalistów i osoby, które się z nim zetknęły, mówi, że powinno się mu po prostu poddać. Ignorowanie takiego głodu zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

– Był taki eksperyment, w którym mężczyźni poddani byli „półgłodówce”, przez kilka miesięcy mieli dietę 1700 kcal. Kiedy ją skończyli i stracili 20 proc. swojej wyjściowej wagi, dopadł ich extreme hunger. Rzucili się na jedzenie i jedli przez taki czas, jaki potrzebowali. Potem głód przeszedł i wrócili do normalnego życia. Dlatego że tym nie manipulowali. A dzisiaj my chcemy za bardzo manipulować – głodem, wagą – podkreśla psychodietetyczka.

Jak tłumaczy, często zdarza się tak, że wpadamy w panikę, gdy zaczynamy tyć po restrykcyjnej diecie i wtedy znowu wracamy do głodzenia się. W takim wypadku nie ma szans, żeby waga się ustabilizowała.

kobieta, załamana nieudanymi próbami zrzucenia wagi

Co, gdy extreme hunger już minie?

Gdy już głód pierwotny przejdzie, psychodietetyczka poleca, żeby stosować się do zasad uważnego jedzenia (ang. mindful eating).

– Dzięki temu uważnemu jedzeniu, czyli takiemu, które polega na słuchaniu organizmu i reagowaniu na to, czego potrzebuje, jest szansa na powrót do wagi, która jest według niego samego najlepsza – mówi.

Dodaje, ze bardzo ważne jest, żeby nauczyć się wyczuwania momentu „komfortowej sytości”. Wiedzieć, kiedy jesteśmy najedzeni, a nie przejedzeni. Przykładem niekomfortowej sytości jest na przykład uczucie, które często towarzyszy nam przy świątecznym stole. Akkuş podkreśla, że najedzenie nie powinno być równoznaczne z „umieraniem z przejedzenia”, co niestety wciąż dla wielu ludzi jest normą.

– Każdy ten moment musi wyczuć sam – kiedy bierzemy kęs i wiemy, że następny nie będzie smakował już tak dobrze. Ważne, żeby go nie przegapić – a w tym pomoże nam powolne jedzenie, bez rozpraszaczy i w spokoju – podkreśla psychodietetyczka.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta, załamana nieudanymi próbami zrzucenia wagi

Anoreksja – przyczyny, objawy, leczenie. Jak pomóc chorej osobie?

Anoreksja zapisana w genach. „Nawet połowa chorych odziedziczyła ją po swoich przodkach”

Joanna Watała

„Mówią, że fotografuję dusze ludzkie”. Joanna Watała o pracy z dziewczynami z zaburzeniami odżywiania

Kobieta na krześle - zaburzenia odżywiania

„Zaburzenia odżywiania nie wyglądają”. Blogerka, która zmagała się z bulimią, opowiada o szkodliwym micie

Bulimia / istock

Bulimia – przyczyny, objawy, leczenie

Odchudzanie to nie wszystko. Dietetyczka Anna Reguła tłumaczy, dlaczego w traceniu kilogramów ważny jest umysł

Anna Boenish / Instagram

Anna Boenish szczerze o chorobie: lata anoreksji bulimicznej nauczyły mnie, że jedzenie to wróg, że trzeba liczyć kalorie, ważyć się codziennie, ćwiczyć i jeść mało albo wcale

6 powodów, dla których warto obejrzeć dokument „Miss Americana” o Taylor Swift

Marta Stoberska / Instagram

Kompulsywne objadanie się, bo „zasłużyłaś”, to zaburzenia odżywiania. Tak samo jak 3 godziny spędzone na cardio, bo zjadłaś pizzę

zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania – jakie są rodzaje? Jak wygląda leczenie?

Kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się. Jak sobie z tym radzić?

Bulimia a strach przed przytyciem. Bulimia a depresja.

„Do bulimii należy podejść jak do choroby intymnej”. HZ kontra mity #11 Bulimia

Jesteś osłabiona, masz problemy z koncentracją, drętwieją ci nogi i ręce? To może być niedobór witaminy B12! Kto jest zagrożony? Tłumaczy farmaceutka

anorektyczka

„Dzisiaj uświadamiam kobiety, że mogą o siebie dbać, ale żeby robiły to z głową, bo jeśli tylko odłożą ją na półkę, a w zamian wybiorą ciało, to już po nich”. Rozmawiamy z Martą Kieniuk-Mędrala o zaburzeniach odżywiania

Kobieta przed laptopem

Okno żywieniowe – czy to bezpieczna metoda odchudzania? Sprawdziliśmy, co dietetyczki sądzą o Intermittent Fasting

Psycholog i psychoterapeuta Paulina Chojecka-Dragon: rosną kolejne pokolenia córek, których matki odchudzają się całe życie

Psycholog i psychoterapeuta Paulina Chojecka-Dragon: rosną kolejne pokolenia córek, których matki odchudzają się całe życie

„Postanowiłam, że to ja wydymam bulimię, a nie ona mnie”. Aleksandra Dejewska o wyjściu z zaburzeń odżywiania

Jameela Jamil: To, jak społeczeństwo sprawiło, że nienawidzimy każdego kawałka naszych ciał, to zbrodnia

Dziewczyna przeglądająca się w lustrze

„Dwukrotnie żałowałam, że wyszłam z tego, bo anoreksja była złudną przyjaciółką. Więcej zabierała niż dawała”. Rozmawiamy o anoreksji

Wstydź się za to, że „żresz”. O kontrowersyjnych plakatach na polskich ulicach. Miały edukować, a upokarzają

Lubisz czerwone mięso? Te sygnały świadczą o tym, że jesz go za dużo

Chcesz pozbyć się „oponki” z brzucha? Wprowadź te pięć zmian, a będzie ci łatwiej osiągnąć cel

Czy możemy uzależnić się od żywności? Dietetyk wyjaśnia

Jesz owsiankę, aby schudnąć? Dobrze, ale musisz uniknąć tych błędów

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami