Przejdź do treści

Facebook kontra antyszczepionkowcy. Ich treści nie będą rekomendowane użytkownikom

dziecku podawana jest szczepionka
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Facebook rozpoczyna walkę z antyszczepionkowcami. Będzie ograniczał treści przez nich publikowane. „Wszystko, co zagraża bezpieczeństwu i ochronie naszej społeczności, stanowi dla nas priorytet” – Facebook pisze w komunikacie  dla serwisu Wirtualne Media. 

Ruch antyszczepionkowy działa aktywnie nie tylko w Polsce, ale i w Stanów Zjednoczonych. Po tym jak w USA  pojawiły się liczne przypadki zachorowań na odrę,  amerykański kongresmen Adam Shiff zwrócił się z apelem do Facebooka oraz Google o ograniczenie działań antyszczepionkowców na ich platformach internetowych. Przeciwnicy szczepień masowo wykupywali na Facebooku posty sponsorowane, które skutecznie zwiększały zasięg ich treści wśród użytkowników portalu.

Jak się okazało, Google już od pewnego czasu przeciwdziała na YouTube promocji treści stanowiących dezinformację, w tym także tych propagowanych przez antyszczepionkowców. Do akcji przeciw tym grupom dołączył również Facebook.

Facebook kontra antyszczepionkowcy

Wszystko, co zagraża bezpieczeństwu i ochronie naszej społeczności, stanowi dla nas priorytet. Aktywnie działamy na kilku frontach, aby zapobiegać powszechnemu rozprzestrzenianiu się fałszywych i mylących treści na Facebooku – treści antyszczepionkowe kwalifikują się do fact-checkingu, pracujemy także nad dodatkowymi możliwościami wykrywania ich. Odkryliśmy, że content związany z tematyką antyszczepionkową nie jest często udostępniany w News Feedzie czy na platformie w ogóle, choć może pojawiać się w Grupach oraz w wyszukiwarce. W związku z tym szukamy dodatkowych sposobów, aby skutecznie uporać się z tym problemem – informuje Facebook w komunikacie dla serwisu Wirtualne Media.

Łukasz Durajski w brązowej marynarce

Facebook będzie redukować lub usuwać tego typu treści z rekomendacji, w tym szczególnie z tzw. „Propozycji dla ciebie” w Grupach oraz ograniczając powiązane wyniki wyszukiwania. Treści zdrowotne będą weryfikowane pod względem wiarygodności i jakości. W ten sposób portal chce ograniczyć użytkownikom dostęp do szkodliwych treści, a w przyszłości całkowicie usunąć z rekomendacji niewiarygodne posty.

Nie wszystkie „antyszczepionkowe” grupy są takie same. Część z nich to społeczności poświęcone medycynie holistycznej lub alternatywnej, inne z kolei przypominają grupy dyskusyjne, gdzie członkowie wyrażają swoje opinie, choć z całą pewnością są tam osoby, które szerzą niepotwierdzone lub szkodliwe informacje. Przed nami jest wciąż wiele pracy w tym zakresie, ale jesteśmy w nią w pełni zaangażowani – pisze Facebook.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: