Przejdź do treści

Paulina Kitlas-Śliwińska: garsonki obok garniturów

Paulina Kitlas-Śliwińska. Zdj: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych
„Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie”. Premier ogłosił, co z cmentarzami w Dzień Wszystkich Świętych, są też nowe wytyczne odnośnie pracy biurowej
Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche
Zagraniczne gwiazdy wspierają protest kobiet w Polsce. Wśród nich Patti Smith, Miley Cyrus czy Juliette Binoche
Tabletki
Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu
Ola Petrus
Ola Petrus o wyroku TK: Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia
Wcześniaki na oddziale intensywnej terapii noworodkowej przebrane z okazji Halloween

Choć sytuacja kobiet na rynku pracy poprawia się z roku na rok, to wciąż jest ona daleka od ideału. Z prawnego punktu widzenia nikt nie powinien być w pracy dyskryminowany ze względu na płeć. Tyle prawa, rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Stereotypy są zakorzenione tak głęboko, że przekładają się na naszą (kobiet) pozycję w miejscu pracy.

Wciąż zarabiamy mniej niż mężczyźni i jest nas zdecydowanie mniej na stanowiskach wysokiego szczebla. W Sejmie IX kadencji zasiada 131 posłanek, ale nadal to tylko 28 proc. wszystkich posłów. Kobiety podpadają pod specyficzny paragraf 22. Zakłada się, że na ogół jesteśmy zbyt słabe i emocjonalne by piastować ważne stanowiska, a jeśli jesteśmy silne i bezwzględne dodawana jest nam etykieta „babochłopa” czy po prostu „korposuki”, co też nie jest cenione w miejscu pracy. Czyli i tak źle i tak niedobrze. Czy z tego zaklętego kręgu jest jakieś wyjście? Jak sprawić by kobietom dobrze się pracowało i zniwelować nierówności?

 

pms

To, że jesteśmy równi nie zakłada tego, że jesteśmy tacy sami. I być może w tym właśnie cały szkopuł. Bo nie chodzi o to by dowartościować kobiety, udowodnić, że możemy ubrać męskie garnitury i zachowywać się tak samo jak mężczyźni. Chodzi o to by dowartościować to co kobiece, poszerzyć i zmienić definicję tego, co jest ważne by odnieść sukces. Wizerunek profesjonalnego pracownika często zawiera cechy postrzegane jako męskie – odważne wypowiadanie własnego zdania, chęć do podejmowania ryzyka, decyzyjność, chęć do rywalizacji, tak zwana silna ręka. Bycie empatycznym, troskliwym, miłym, dążącym do konsensu nie są często wymieniane jako cechy dobrego lidera. Z resztą nawet jeżeli kobieta jest ryzykantką, zdecydowaną, odważną liderką to często nie jest tak postrzegana. Stereotyp jest naturalnie pierwszą widzialną warstwą. Podejmując decyzje o zatrudnieniu czy awansie warto zapytać siebie samego/samą, czy nie nakładam na drugą osobę pewnej kliszy.

Jestem zdania, że feminizm (rozumiany jako równość płci) opłaca się wszystkim. Czy nie pracowałoby nam się lepiej w miejscach, gdzie szef/szefowa wymaga, ale jednocześnie rozumie i troszczy się o nas? Czy nie lepiej dla pracodawców i pracodawczyń, promować postawę, w której płacimy nie tylko za kompetencje, ale i za pracę emocjonalną, którą codziennie wkładamy by w pracy było po prostu fajnie? Mówi się, że kobiety bardziej cenią życie rodzinne niż pracę, ale przecież mężczyźni też chcą być dobrymi partnerami, ojcami. Miejsca pracy, które rozumieją, że jako rodzic spotykasz się z różnymi sytuacjami, są korzystne dla wszystkich płci.

Coraz głośniej mówi się o tym, że kobiety chcą zmienić zastane zasady gry. Bo trudno się oprzeć wrażeniu, że systemy pracy są stworzone z myślą o mężczyznach. Mówi się o tym, że „męska energia” jest jak słońce – rano wstaje i wieczorem zachodzi, codziennie ulegając jedynie drobnej ewolucji. Kobieca z kolei jest bardziej jak księżyc, ma pewien cykl, ma nów, ma pełnię, jest zmienna w trakcie miesiąca. I choć nie zawsze musi się to pokrywać, (są kobiety, których energia jest stabilna, a są mężczyźni, których natura jest zmienna), to nie da się ukryć, że założenie, że codziennie jestem tak samo efektywna/efektywny w pracy, jest zwyczajną nieprawdą. Z własnego doświadczenia wiem, że w pierwszej części cyklu jestem bardziej kreatywna, mam więcej energii, entuzjastycznie podchodzę do obowiązków i jestem duszą towarzystwa. W drugiej natomiast mam potrzebę wycofania się, wolę być skupiona na jednej rzeczy, poszukuję tak zwanego „świętego spokoju”. Mając tego świadomość lepiej planuję moje życie zawodowe – pracę na pomysłami zostawiam sobie na energetyczną część miesiąca, skrupulatne prace administracyjne, w miarę możliwości, przesuwam na drugą część cyklu. Pracuję w zespole ludzi otwartych na kobiece doświadczenie. Nikt się nie dziwi, gdy ktoś powie, słuchaj niedługo dostanę okresu i dziś wolałabym popracować w słuchawkach. Fajnie, że jest praca gdzie można usiąść z chłopakami do jednego stołu i opowiedzieć o tym jak się czujemy, o tym jak działa kobiece ciało. Do tego nie trzeba procedur, nie trzeba zebrań, wystarczy otwartość drugiej osoby, przełamanie wstydu  i empatia.

Otwartość na doświadczenie kobiece to jedno, organizacja pracy w taki sposób by wykorzystywać jak najlepiej potencjał dziewczyn to drugie. W organizacjach o elastycznych godzinach pracy i otwartym podejściu do kwestii tak zwanej “pracy z domu” łatwiej o dopasowanie do przypadków ciała. W gruncie rzeczy, to rozwiązanie często służy wszystkim pracownikom, więc wszyscy wygrywają. To kolejny przykład na to jak tworząc miejsce bardziej otwarte na kobiety, tworzy się mikroświat otwarty na więcej osobowości. W sumie to kimkolwiek jesteś, jesteś trochę dziwna/y, niezależnie od płci. I to właśnie sprawia, że jesteś sobą, a to właśnie sprawa, że jesteś superpracownicą/superpracownikiem. Zadaniem pracodawcy/pracodawczyni jest wykorzystanie potencjału osób, które dla niego pracują, ale by to zrobić musimy zrozumieć, że nasz potencjał sięga dużo, dużo dalej niż twarde kompetencje i silna ręka.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska: „Wierzę, że są obszary życia, które powinny być rozstrzygane w sumieniach”

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen: „Prawa kobiet to atut i osiągnięcie. Cofanie się nie jest opcją”

„Mądrej matki nędzne bywa dziecię”. Przeglądamy „Muchę”, czasopismo satyryczne sprzed stu lat

„Mam ochotę uciec na koniec świata”. Dlaczego przed okresem czujemy się czas tak beznadziejnie?

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”

3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować

„W reklamach kobieta miesiączkująca jest ubrana na biało, tańczy, śpiewa i nie zachowuje się jak kobieta, która ma okres”. Czego o miesiączce (nie) dowiadujemy się od naszych mam?

Tour de France - koniec z buziakami na podium

Koniec z całowaniem zawodników przez hostessy na podium Tour de France. Kolejny pozytywny skutek pandemii?

Suplementy diety a witaminy i minerały. Czym się różnią?

Utrata miesiączki przez stres zdarza się bardzo często

Jak zatrzymać okres? Stres zaburza cykl miesiączkowy

kobieta karmi piersią

Karmienie piersią a ciąża. Czy można karmić piersią w ciąży?

Magdalena Lamparska

Magdalena Lamparska: Starą panną nazwano przy mnie świadomą, niezależną finansowo kobietę. Miała 34 lata

#WomenSupportingWomen - akcja / Instagram

Miliony kobiet wrzuciły na Instagrama swoje czarno-białe zdjęcia. O co w tym chodzi?

Matka z dzieckiem po porodzie

Boję się porodu, a jestem w ósmym miesiącu ciąży. Co robić?

Valentina Sampaio: bycie trans jest równoznaczne z walką o otwieranie głów i serc innych ludzi

„Proszę przyjść, jak będzie pani chciała mieć dzieci”. Te słowa usłyszała od lekarzy artystka Katarzyna Gabrysz, kiedy szukała pomocy

Co każda dziewczyna powinna wiedzieć? Zobacz grafikę, która podbiła serca kobiet!

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

ginekolog Marzena Dębska

Dni płodne – schorzenia, które mogą zaburzać płodność

Afrodyzjaki – naturalne produkty, które podniosą twoje libido

Dziewczyny z WIMIN świętują Dzień Mamy serią rozmów o macierzyństwie

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

Bergamotka to skarbnica witamin A i C. Poznaj jej właściwości i działanie

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.