Przejdź do treści

„Gdy nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać, wybieram to pierwsze” – mówi rysowniczka Miriola Dzik, znana na FB jako KURA

KURA -Miriola Dzik. Zdj: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Policjantki
95-lecie powołania Policji Kobiecej. Z tej okazji policjantki nagrały film, w którym pokazują, jak łączą pracę z życiem prywatnym
Jakie błędy popełniamy, oddając mocz? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną
Zespół złego wchłaniania/Getty Images
Zespół złego wchłaniania – z czego może wynikać? Jak go rozpoznać?
Czy możemy uzależnić się od żywności? Dietetyk wyjaśnia
woda butelkowana
Data ważności wody butelkowanej. Czy należy się nią przejmować?

Jej profil na Facebooku śledzi ponad 30 tys. osób. W swoich rysunkach z humorem i dystansem porusza temat macierzyństwa, związków czy weryfikacji ambitnych planów przez codzienne życie. –  Porównując się z innymi możemy wpaść w kompleksy, zawsze będzie ktoś szczuplejszy, bogatszy, piękniejszy, zdolniejszy. A przecież zwyczajne życie może być całkiem przyjemne – mówi Miriola Dzik, rysowniczka znana jako KURA.

Aleksandra Jaworska: W wirtualnym życiu jesteś KURĄ. A domową?

Miriola Dzik: Miałam kiedyś piżamę całą w kanarki. Mój mąż chciał powiedzieć do mnie prawdopodobnie coś miłego, a nie rozpoznając rodzaju ptaków na materiale, powiedział „kurko”. I tak zostało. Zostałam kurą, co nawet do mnie pasuje, bo trochę z kształtu, trochę też z charakteru przypominam kurę. Potem wymyśliłam, że nazwa strony KURA pochodzi od KU RAdości. Moje rysunki są na ogół optymistyczne, więc wydaje mi się, że strona i ja tworzymy udaną kompozycję.

Byłaś pracownikiem korporacji, a jesteś rysowniczką. Jak to się stało?

Może nie korporacji, ale pracowałam w agencji reklamowej i w domu mediowym. To była fajna praca, ale trochę (hahaha) czasochłonna. Po narodzinach naszej pierwszej córki zobaczyłam inny wymiar życia. Bardzo cieszył mnie nasz wspólny czas na urlopie wychowawczym. Siedząc na balkonie i patrząc po raz setny na ten sam widok, wpadliśmy z mężem na pomysł, żeby na rok pojechać gdzieś indziej. I tak rok niepostrzeżenie zamienił się w 11 lat. Nasza „przygoda” emigrantów trochę się wydłuża.

Nie trzeba do tego talentu, każdy może rysować?

Teoretycznie tak. Śpiewać też. Chociaż na szczęście dla publiczności śpiewam tylko w domu. Moja publiczność kłębi się wtedy w płaczu na podłodze. Mam nadzieję, że to śmiech, a nie współczucie (hihihi).

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

A co do rysowania, to zawsze lubiłam rysować, chociaż nie zawsze umiałam. Przeczytałam kiedyś w wywiadzie z niemieckim rysownikiem, że każdy może dojść do pewnego poziomu, wystarczy tylko ćwiczyć. Twierdził, że 10 000 godzin rysowania i rach ciach, jesteś artystą. Brzmi komicznie, ale coś w tym jest. Jedni mają talent, a inni godziny. Byłam na kilku kursach nauki rysowania, a potem wpadłam w uzależnienie rysownicze. To sprawia mi ogromną przyjemność, nawet większą niż czekoladki.

Skąd bierzesz pomysły?

Lubię patrzeć na ludzi. I podsłuchiwać też. Generalnie w życiu nieustannie zdarzają się różne zabawne rzeczy. Jako że lata lecą, to zapisuję sobie na kartce śmieszną scenkę, bo zanim dojdę do domu, to już nie jestem sobie w stanie przypomnieć co mnie tak rozbawiło. Śmieję się również z siebie, a to jest studnia z żartami bez dna. Jakoś trzeba przeżyć z samym sobą. Na rysunkach na ogół jestem ja, chociaż nie zawsze. Dużo osób w komentarzach pod rysunkami pisze „o to ja, to ja!”. Czy tego chcemy, czy nie, wszyscy jesteśmy do siebie w jakiś sposób podobni.

KURA

W swoich rysunkach z przymrużeniem oka przedstawiasz macierzyństwo, podział ról w małżeństwie, kwestie społeczne (np. reakcje ludzi na matkę karmiącą w miejscu publicznym), ludzkie słabości. Które z nich najbardziej się podobają?

Największym powodzeniem cieszą się rysunki, na których człowiek może odnaleźć samego siebie. Nie ma nic lepszego do walki z frustracją, niż upewnienie się, że nie różnimy się specjalnie od innych w hodowaniu kompleksów. Moją kurzą stronę obserwuje, co wydaje mi się niewiarygodne i cieszy mnie nieustannie, prawie 30 tysięcy osób. To miód na moje kurze serce, gdy dostaję wiadomość: „Kuro, życie mi dziś ratujesz”, „jakoś mi lepiej po twoich rysunkach”, „kocham cię” (hahaha).  Nie mam hejterów.

Jak sądzisz, dlaczego?

Nikt niczego nie może mi zazdrościć. Jestem grubsza, niezbyt już młoda, o nazwijmy to eufemistycznie, oryginalnej urodzie (hahaha), że nie wspomnę o „rzymskim” nosie, z wiecznym bałaganem w domu. No i nie umiem rzucić słodyczy. Staram się być autentyczna, chociaż czasami przesadzam (mój mąż twierdzi, że zawsze przesadzam). Generalnie jestem szczęśliwa. Zwyczajne życie jest całkiem przyjemne.

Wyjechaliście na rok, a minęło już kilkanaście…

Tu, w Monachium, bardzo miło się mieszka. Zielono, czysto, niedaleko Alpy, jeziora, mili ludzie, świetna opieka medyczna, całkiem niezłe szkoły.

Zawsze był jakiś powód, żeby wrócić dopiero za rok. Nauka niemieckiego, przedszkole, szkoła, praca, wycieczki. Z biegiem czasu doszli znajomi, teraz już przyjaciele. Trudno jest opuścić miejsce w którym jest nam dobrze. Nasze dzieci czują się tu jak u siebie. Co ja mówię, one przecież są u siebie. Do Polski, do rodziny, wpadamy nawet 7, 8 razy do roku. To chyba nawet więcej niż niektórzy jeżdżą mieszkając w Polsce. Będąc w Monachium tęsknie za Warszawą, a będąc w Warszawie – za Monachium. I z tej tęsknoty już chyba nie ma się jak wyrwać.

KURA

Widzisz różnice w sposobie wychowywania dzieci u nas i w Niemczech?

Mam wrażenie, że niemieckie dzieci mają więcej swobody. Już pierwszoklasiści chodzą sami do szkoły, na placach zabaw mniej widzi się rodziców, którzy krok w krok chodzą za dziećmi, duży nacisk kładzie się na samodzielność i podejmowanie małych decyzji.

Macierzyństwo może być dobre dla twojej kariery

A w edukacji?

Moja starsza córka chodzi do szkoły, w której praktycznie nie ma prac domowych. Trzeba się dużo uczyć, ale nie trzeba w kółko odrabiać pracy domowej (taka jest szkolna koncepcja nauczania). Poza tym lekcje składają się z dwugodzinnych bloków, co jest bardzo praktyczne, bo przy 6 godzinach są tylko trzy przedmioty. Dziewczyny bardzo lubią swoją szkołę. Starsza córka zapytana co najbardziej, mówi, że nauczycieli. To zawsze mnie zaskakuje i jednocześnie zachwyca.

Poza tym co kilka tygodni są ferie, więc uczniowie mogą odpocząć .

Nie miałaś ochoty pójść do pracy?

Nie, do takiej jak wcześniej – nie. I nigdy za tym nie tęsknię. Przez jakiś czas tutaj pracowałam w przedszkolu integracyjnym. Bardzo mi się tam podobało, ale to była umowa czasowa i się skończyła.

Rysowanie zajmuje mi 3-4 godziny dziennie. Córki wracają wcześniej ze szkoły, gotujemy, gramy w planszówki, rozmawiamy, albo gdzieś idziemy na spotkanie ze znajomymi na świeżym powietrzu. Większość  moich monachijskich koleżanek – matek pracuje tylko 2 razy w tygodniu. Taki luksus wolności.

Oczywiście, to wszystko nigdy nie byłoby możliwe gdyby nie mój mąż, niewolnik etatu. Twierdzi, że cieszy się z takiego podziału pracy w naszej rodzinie. I mam nadzieję, że to chociaż trochę prawda. Staramy się dbać o siebie nawzajem. Chociażby to dbanie przejawiałoby się w zrobieniu drugiego śniadania, albo jego samotnej wycieczce rowerowej (żeby życie nie było tylko jak jazda metrem, praca – dom – praca – dom – praca – koniec trasy).

6 nawyków szczęśliwych ludzi

Czy na swojej pasji możesz zarabiać?

Ku mojemu zaskoczeniu, po kilku latach, moja przyjemność stała się moją pracą. Dostaję różne zlecenia, np. zamówienia na rysunki z okazji ślubu, urodzin, firmy zamawiają kolaże (zdjęcie połączone z rysunkiem, moja nowość Kuraże) na stronę internetową, ale też rysunki do książki.  Nie są to kokosy, choć ziarnko do ziarnka…

Wyglądasz na pogodną osobę. Przejmujesz się w ogóle czymkolwiek?

Wszystkim. Jestem skrzyżowaniem zamartwiaczki z  jęczybułą. Narzekam mężowi. Nie wiem jak on to znosi, podejrzewam, że po prostu mnie nie słucha :). Tak czy inaczej, jest on dla mnie lekiem na „całe zło”. Żartuje czasami, że im jestem smutniejsza tym zabawniejsze rysunki mi wychodzą. Gdy nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać, wybieram to pierwsze.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Catherine Zeta-Jones: Żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Catherine Zeta-Jones: żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Melanie Griffith

Melanie Griffith: Jestem dużo spokojniejsza o życie teraz, jako starsza osoba. Lubię to wszystko, mimo zmarszczek

Lisa Kudrow

Lisa Kudrow: Zachowuję dystans. Lubię to. Nie muszę sypać żartami na zawołanie

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Selma Blair: Jestem trzeźwa i bardzo z tego dumna. Wolę, żeby ktoś pomyślał, że jestem na wózku inwalidzkim, niż że otworzyłam minibar

Susan Sarandon: Będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

Susan Sarandon: będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Nicole Kidman. Królowa śniegu czy walkiria ze stalowym kręgosłupem?

Kristen Bell: Chyba odnalazłam moje własne „dobre miejsce”. Nie nosi mnie, żeby wskakiwać w nowe projekty

Kathy Bates

Kathy Bates: Nie mam piersi. Dlaczego mam udawać, że jest inaczej?

Florence Pugh

Florence Pugh: Mam twarz i rosną na niej włosy. Zostawcie mnie w spokoju!

Rebecca Sugar

Rebecca Sugar: to ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw

Patricia Clarkson

Patricia Clarkson: Cenię życie nieprzewidywalne. Wolę bourbona od seksu

Charlize Theron: kobiety muszą pracować ciężej niż mężczyźni, gdy muszą podnieść się po porażce

Billie Eilish

Billie Eilish: Ludzie pytają jak jest być mną. Stary, nikt mnie nie przygotował na odczuwanie czegokolwiek

Judy Chicago, matka chrzestna waginy: feminizm jest humanizmem

Maja przyszła na świat, ważąc prawie 7 kg. Jest jednym z największych noworodków w Polsce

Przez pandemię koronawirusa na świecie urodziło się mniej wcześniaków. Naukowcy sprawdzili, dlaczego

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

Niepłodność / unsplash

Niepłodność a związek. Co robić, gdy starania o dziecko nas od siebie oddalają? Wyjaśnia psycholożka

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają "Babki z piersiami"

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają „Babki z piersiami”

Banki Mleka Kobiecego – jak funkcjonują w czasie pandemii koronawirusa?

Rzucanie przedmiotami przez dziecko / unsplash

Twoje dziecko rzuca przedmiotami? Psycholożka wyjaśnia, co może mu pomóc

Macierzyństwo / unsplash

Czy ktoś powiedział ci, że bycie mamą boli? Blogerka Klaudia Tokarz-Laska porusza w sieci ważny temat

Brzuch po ciąży / istock

Natalia Białobrzeska o brzuchu w połogu: „Próbuję być w kontakcie ze swoim ciałem, które nadal zasługuje na akceptację i uwagę”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami