Przejdź do treści

Ginekologia estetyczna – rodzaje zabiegów. Kto korzysta z ginekologii i urologii estetycznej?

Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna
Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna Kinga Cichewicz/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego
dziewczyna, ból
„Czy wiesz, czym jest ból?”. Dr Paweł Kabata w mocnych słowach o tym, że nikt nie ma prawa do decydowania o cierpieniu innych
Przeziębienie w ciąży? Lekarka radzi, jak sobie z nim poradzić
Przeziębienie w ciąży? Lekarka podpowiada, jak sobie z nim poradzić
Personel medyczny z własnych środków stworzył „śluzę antycovidową”. Folia szklarniowa i czarne worki na śmieci mają chronić przed wirusem
Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu "Jak wychować dziewczynki"
Jak rozmawiać z dziećmi o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu „Jak wychować dziewczynki”

Ginekologia estetyczna to dziedzina medycyny estetycznej. Pomaga kobietom lepiej poczuć się w swoim ciele – poprawia wygląd i funkcjonowanie miejsc intymnych. Jakie są możliwości ginekologii estetycznej i kto najczęściej korzysta z jej zdobyczy? Ekspertka odpowiada.

Co to jest ginekologia estetyczna

Ginekologia estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się zarówno estetyką sromu i pochwy, jak i szeroko rozumianym komfortem pacjentki. Pomaga, gdy poród naturalny zostawia niepożądane ślady. Ułatwia funkcjonowanie w okresie menopauzy. Pozwala pozbyć się kompleksów, zwiększyć codzienną wygodę, wpływa na satysfakcję z seksu.

W jakich sytuacjach ginekologia estetyczna służy pomocą?
Nietrzymanie moczu
Suchość pochwy
• Luźność pochwy
• Zrosty, blizny, deformacje po pęknięciu lub nacięciu krocza
• Zbyt duże, lub asymetryczne wargi sromowe mniejsze
• Zbyt małe wargi sromowe większe (niewłaściwa ochrona dróg rodnych)

Cechą wspólną łączącą pacjentki, które zgłaszają się do nas i korzystają z zabiegów, jest świadomość własnego ciała, dbanie o zdrowie i chęć czerpania z życia radości i satysfakcji – mówi Joanna Grabik, lekarz z lubelskiej Kliniki Medycyny Estetycznej PURE CLINIC.

Lekarze medycyny estetycznej i lekarze ginekolodzy popularyzują zabiegi estetyczne na okolice intymne, ze względu na ich bezpieczeństwo oraz wysoką skuteczność w poprawie komfortu życia pacjentek – zauważa Joanna Grabik.

Wiedza o ginekologii estetycznej zasługuje na rozpowszechnianie, aby jak największa liczba kobiet odczuwających stały dyskomfort związany z ważną dla każdej z nas strefą intymną, mogła dzięki zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej skutecznie odmienić sytuację, na nowo cieszyć się swoim ciałem, odzyskać pewność siebie i czerpać radość z bliskości – podkreśla Joanna Grabik z Pure Clinic. 

Wspomnę jeszcze o zabiegu powiększenia punktu G, który nie ma podłoża i wskazania medycznego, a służy pacjentce w zwielokrotnieniu przeżywania satysfakcji podczas stosunku – mówi Joanna Grabik. – Pacjentki opowiadają, że orgazm po zabiegu jest fantastyczny.

Cieszymy się, że są także takie panie, które bez wskazań medycznych potrafią przyjść i otwarcie powiedzieć o swoich potrzebach i oczekiwaniach związanych z życiem intymnym. W naszej ocenie temat seksu, ginekologii estetycznej, potrzeb seksualnych nie stanowi już tematu tabu i to dobry trend, ponieważ jak wiadomo, seks ma wpływ na wiele aspektów życia. Człowiek spełniający się w seksie jest bardziej szczęśliwy, zdrowszy, bardziej zrelaksowany i pewniejszy siebie.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Ginekologia estetyczna – rodzaje zabiegów

Zabiegi wykonuje się często z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, którym ostrzykuje się wybrane miejsca, np. wargi sromowe, które wymagają powiększenia, wymodelowania. Kwas hialuronowy może być również stosowany do ostrzyknięcia krocza i sromu, co działa odmładzająco, sprzyja też prawidłowemu nawilżeniu.

Za pomocą specjalnych preparatów wprowadzanych pod śluzówkę pochwy można dokonać także zabiegu mezoterapii pochwy i sromu. Sprzyja to ujędrnieniu, większej elastyczności i lepszemu nawilżeniu tych okolic. Mezoterapia jest pomocna także w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Sprawdza się też u osób cierpiących z powodu uporczywie nawracających infekcji intymnych.

Lifting krocza można wykonać za pomocą specjalnych nici z haczykami. Podobnych używa się do podnoszenia owali twarzy. Po takim zabiegu rozluźniona pochwa ulega zwężeniu.

Rozluźnienie, które pojawia się w okresie menopauzy, można skorygować poprzez laserową plastykę pochwy. Dzięki zauważalnemu po zabiegu uelastycznieniu pochwy zwiększają się odczucie przyjemności ze współżycia.

Możliwe jest również ostrzyknięcie kwasem hialuronowym punktu G. Dzięki jego powiększeniu kobieta może czerpać większą satysfakcję z seksu.

Ginekologia estetyczna oferuje również takie zabiegi jak clitoroplastyka. To nic innego jak plastyka łechtaczki. Taki zabieg wykonywany jest w narkozie. Jego efektem może być zwiększenie satysfakcji ze współżycia. Operację mogą stosować również kobiety, którym zależy na korekcie kształtu łechtaczki.

Laserowo można skorygować również kształty i rozmiary warg sromowych. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze bywają źródłem kompleksów, powodować niewygodę na co dzień, przy uprawianiu sportu, na basenie albo podczas współżycia.

Mamy sporo pacjentek z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu – przyznaje doktor Joanna Grabik. – Pierwsze, co lekarz zaleca, to oczywiście ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla). Wymaga to od pacjentki dużego samozaparcia, systematyczności, a na efekty trzeba sporo czekać.

Dzięki medycynie estetycznej z dotkliwym i komplikującym codzienne funkcjonowanie problemem można uporać się znacznie szybciej:

– W naszej klinice pacjentkom z problemem nietrzymania moczu dedykujemy zabieg głębokiego liftingu wewnętrznych tkanek pochwy – HIFU Vaginal. Jest to bezoperacyjny lifting ginekologiczny, działający na zasadzie emisji ultradźwięków. Zabieg wykonuje lekarz wyprofilowaną głowica wprowadzaną do pochwy. Urządzenie emituje ultradźwięki z wysoką intensywnością oraz indywidualnie (selektywnie) dostosowaną głębokością działania (zakres od 1,5 do 4,5 mm) – w zależności od grubości tkanek i ustawień wprowadzonych przez lekarza. W okolicy zabiegowej około 2 miesiące po zabiegu rozpoczyna się synteza nowych włókien kolagenowych, co skutkuje poprawą sprężystości – zwężeniem i obkurczeniem pochwy – tłumaczy Joanna Grabik.

Dzięki takim zabiegom pacjentki mogą uporać się nie tylko z nietrzymaniem moczu, ale i zwiększyć satysfakcję z seksu. – Efektem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz zmniejszeniem wiotkości i suchości pochwy, a także dolegliwości bólowych podczas stosunków czy kłopotów z osiągnięciem orgazmu – zwraca uwagę specjalistka z Pure Clinic.

Większość zabiegów wykonywanych jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, laserowo lub za pomocą iniekcji. Dzięki temu nie wymagają rekonwalescencji lub hospitalizacji. Oczywiście nie należy zapominać, że miejsca intymne są bardzo delikatne. Po niektórych zabiegach trzeba dać sobie chwilę na powrót do pełnej aktywności, zarówno zawodowej, jak i sportowej czy seksualnej.

Nowoczesne metody, urządzenia, najwyższej klasy preparaty, a przede wszystkim osoba lekarza wykonującego dany zabieg, jego wiedza i doświadczenie, wszystko to razem zapewni wymarzony efekt bez ryzyka lub z minimalnym ryzykiem wystąpienia powikłań (np. reakcja alergiczna itp.) – zwraca uwagę Joanna Grabik z Pure Clinic.

Pragnę zdecydowanie podkreślić, aby panie decydujące się na zabiegi ginekologii estetycznej, przy wyborze miejsca, w którym zabieg zechcą wykonać, kierowały się przede wszystkim kwalifikacjami lekarza i profesjonalizmem całej placówki medycznej, cena powinna być ostatnim kryterium wyboru kliniki – apeluje specjalistka. – Na pewno nie można dać się zwieść ogłoszeniom oferującym zabiegi w cenach niewspółmiernych do cen rynkowych, o wiele niższych, chodzi o nasze bezpieczeństwo i nasze zdrowie! Drogie panie, powierzcie się sprawdzonemu specjaliście i profesjonalnej klinice – podkreśla lekarka Joanna Grabik.

Kobieta trzyma wynik badania usg

Kto korzysta z ginekologii estetycznej

Kto najczęściej szuka pomocy w gabinetach ginekologii estetycznej? Doktor Joanna Grabik z Kliniki Medycyny Estetycznej PURE CLINIC mówi:

Dwie grupy pacjentek, które najczęściej zgłaszają się do gabinetów lekarza medycyny estetycznej z prośbą o pomoc w odzyskaniu komfortu okolic intymnych to:

  • kobiety w wieku 28-38 lat, które urodziły dziecko siłami natury, przez co utraciły jędrność, elastyczność i witalność pochwy,
  • panie w wieku okołomenopauzalnym, u których dynamicznie zmieniająca się gospodarka hormonalna, a także postępujące naturalne procesy starzenia wywołują zmiany takie jak suchości i utrata elastyczności narządów intymnych. Brak odpowiedniego napięcia mięśni pochwy oraz suchość miejsc intymnych powodującą ból i dyskomfort podczas stosunków seksualnych, oraz mniejszą wrażliwość na bodźce.
  • naszymi pacjentkami są także panie, które nie rodziły dzieci, nie są jeszcze w okresie klimakteryjnym, ale kochają seks i bardzo zależy im na intensywnym doznawaniu i przeżywaniu przyjemności z nim związanej. Tutaj także ginekologia estetyczna może wiele dobrego uczynić – dodaje specjalistka.

Czy mogą istnieć przeciwwskazania do skorzystania z zabiegów ginekologii estetycznej?

Należy pamiętać, iż zabiegi ginekologii estetycznej, dedykowane są dla kobiet pełnoletnich, których proces dojrzewania już się zakończył. Wyjątkiem mogą być jedynie szczególne sytuacje, przebyte urazy okolic intymnych lub wady budowy narządów płciowych. Wtedy także pacjentki młodsze mogą szukać pomocy i wsparcia u lekarza wykonującego zabiegi ginekologii estetycznej – wyjaśnia Joanna Grabik.

Koszty zabiegów ginekologii estetycznej zaczynają się od ok. 1500 zł. Efekty utrzymują się średnio przez dwa lata. Zważywszy na szereg korzyści dla zdrowia i komfortu pacjentki, jest to inwestycja warta swojej ceny. W przeciwieństwie do zabiegów medycyny estetycznej, które mają na celu głównie poprawę wyglądu, ginekologia estetyczna sprzyja także zdrowiu pacjentek i przywróceniu komfortu życia oraz zwiększeniu satysfakcji z seksu.

Zgodnie z ustawą zabiegi z zakresu całej medycyny estetycznej może wykonywać wyłącznie lekarz. Dotyczy to również ginekologii estetycznej i urologii estetycznej: – Najczęściej jest to ginekolog, lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog, po nabyciu odpowiednich umiejętności w trakcie specjalistycznych kursów z tego zakresu – podpowiada Joanna Grabik.

kobieta na wózku

Urologia estetyczna

Nie tylko kobiety mogą zadbać o atrakcyjność i funkcjonalność narządów płciowych. Z myślą o mężczyznach rozwija się urologia estetyczna.

Pacjentów korzystających z zabiegów urologii estetycznej podzieliłabym na dwie dosyć charakterystyczne grupy – przyznaje Joanna Grabik. – Pierwsza z nich to panowie z obiektywnie niewielkim, zarówno pod względem długości, jak i obwodu, członkiem, dla których stanowi to dość wstydliwy problem. Wstydzą się rozebrać, kiedy ktoś inny może zobaczyć ich przyrodzenie. Zdają sobie sprawę z faktu, że ich penis zdecydowanie odbiega od normy, jaką w Polsce jest średnio od 10 do 12 cm długości w stanie spoczynku, od 12 do 15 cm podczas wzwodu oraz od 8 do 10 cm w obwodzie. Powyższe fakty wywołują u nich kompleksy, a niekiedy nawet zaburzenia lękowe, stany depresyjne itp. – tłumaczy lekarka z Pure Clinic.

Zatem czy w ocenie specjalistów urologii estetycznej prawdziwy jest stereotyp, że większość mężczyzn marzy o większym penisie? – Tak, i tutaj nakreślę drugą grupę naszych pacjentów korzystających z zabiegów urologii estetycznej – mówi Joanna Grabik. – To panowie, których rozmiary członka nie odbiegają od ogólnej „normy”, ale marzy im się większy i grubszy w obwodzie penis. Jest to wcale nie mniejsza grupa od tej pierwszej, gdyż we współczesnej kulturze wielkość członka uznawana jest za jeden z głównych atrybutów męskości …zarówno w ocenie pań, jak i panów.

Do niedawna jedynym rozwiązaniem, jakie medycyna oferowała panom, w tej niełatwej dla nich sytuacji, były inwazyjne i niosące spore ryzyko powikłań operacje chirurgicznego powiększenia prącia – przyznaje Joanna Grabik. – Jednak powstało już rozwiązanie mniej inwazyjne dla Panów, którzy chcą zwiększyć obwód i długość swojego członka. Tą propozycją jest ambulatoryjny zabieg powiększenia penisa kwasem hialuronowym

Każdy penis jest inny, zdarzają się penisy proste, zakrzywione, szczuplejsze, grubsze, dłuższe i krótsze… i każdy jest w porządku, o ile spełnia swoje funkcje fizjologiczne. Ważne, aby „właściciel” owego penisa, był z niego (czyt. z siebie) zadowolony – podkreśla Joanna Grabik z Pure Clinic.

Jeśli natura nie spełniła oczekiwań – można sobie pomóc, korzystając ze zdobyczy urologii estetycznej. W znieczuleniu miejscowym można ostrzyknąć penisa, co sprzyja wydłużeniu go o 1 do 3 cm oraz zwiększeniu obwodu o ok. 2 – 5 cm. To zabieg mniej inwazyjny niż operacyjne wydłużenie penisa. Koszt zaczyna się już od ok. 3,5 tys. (w zależności od ilości wykorzystanego kwasu). Zabieg trwa ok. 30 minut. Efekty kwasu hialuronowego utrzymują się przez kilkanaście miesięcy, w zależności od trybu życia i indywidualnych predyspozycji.

Joanna Grabik, lekarz medycyny estetycznej, specjalistka ginekologii estetycznej i urologii estetycznej

Ekspertka Joanna Grabik – lekarz medycyny estetycznej, w trakcie specjalizacji z dermatologii. Ukończyła Gdański Uniwersytet Medyczny, pracuje w Pure Clinic w Lublinie. Od wielu lat szkoli się w zakresie zabiegów z medycyny estetycznej oraz anti-aging w trakcie krajowych, oraz międzynarodowych kursów i warsztatów. Szczególne zainteresowania skupia na dopiero rozwijającej się w Polsce ginekologii i urologii estetycznej, dbając o poprawę komfortu życia pacjentów, w tej wstydliwej, aczkolwiek bardzo ważnej sferze.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Fantazje seksualne to zdrada partnera? A może wyraz naszej miłości?

Orgazm w czasie masturbacji, a brak orgazmu w seksie partnerskim. Psycholożka Katarzyna Koczułap tłumaczy powody

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Mamy też 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

Orgazmy są różne, podobnie jak ludzie. Sprawdź, jak to z nimi naprawdę jest

kwiaty w majtkach

Nieprzyjemny zapach z pochwy – przyczyny, jak się go pozbyć?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

płacz po seksie

Płacz po seksie – kiedy jest ok, a kiedy powinien martwić? Wyjaśnia psycholożka i seksuolożka Katarzyna Koczułap

para zakochanych, romantyczny wieczór

8 sposobów na podniesienie libido

seks łóżko para

Seks – wykorzystaj to, co już masz

Mity w seksie, które naprawdę warto wreszcie wyrzucić do śmieci

Brak satysfakcji seksualnej? Fizjoterapeutka uroginekologiczna może pomóc

Gra wstępna – po co to wszystko i jak to się robi? Ten tekst możesz podesłać swojemu facetowi

Seks po porodzie. Jak to zrobić?

Kobieta w majtkach

pH pochwy – jakie jest prawidłowe? Jak sprawdzić ph pochwy?

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

Tatiana Okupnik o przebytej waginoplastyce

Tatiana Okupnik o przebytej waginoplastyce: „Na swoje krocze mówiłam ‚dół’, ‚podwozie’, uważałam, że jest brzydkie”

edging - co to jest, na czym polega

Edging, czyli balansowanie na granicy orgazmu – dla jeszcze większej przyjemności!

„Pierdzenie pochwą” – skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić? Wyjaśnia Katarzyna Koczułap

„Pierdzenie” pochwą – skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić? Wyjaśnia Katarzyna Koczułap

Orgazm i masturbacja jako metody relaksacji podczas porodu. Mówi o tym Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna.

Orgazm i masturbacja w czasie porodu. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn, doulą

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Para leżąca pod kołdrą

Zadbaj o jądra i prostatę – dieta, aktywność fizyczna, badania

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Coachka intymności: W łóżku wielu osób brakuje zdrowego egoizmu

„Orgazm jest jeden, a mogą do niego prowadzić różne drogi, różne sposoby stymulacji” – mówi Agnieszka Szeżyńska, autorka książki „Warsztaty intymności”

Wszystko, co musisz wiedzieć o łechtaczce. Katarzyna Koczułap przypomina, że to jedyny narząd, którego funkcją jest dostarczanie przyjemności

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń