Przejdź do treści

Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię. Poznaj ciemną stronę tej świątecznej rośliny

Gwiazda betlejemska - może wywołać alergię Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gwiazda betlejemska, zwana też poisencją, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia. Niestety roślina ta ma także swą ciemną stronę – może wywołać reakcję alergiczną.

Gwiazda betlejemska już tradycyjnie gości w naszych domach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Głównie dlatego, że właśnie wtedy wypada okres kwitnienia i wybarwiania jej liści na kolor czerwony, żółty, kremowy lub różowy. Niestety kwiat ten, choć piękny, bywa też trujący i może wywoływać alergię. Najbardziej zagrożeni są alergicy, dzieci i zwierzęta, u których mogą pojawić się niepożądane reakcje organizmu. Reakcja skóry na kontakt z trującymi sokami, wytwarzanymi przez poisencję, pojawia się po kilku lub kilkunastu godzinach. U alergików może też pojawić się katar sienny lub atak astmy.  Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

Toksyczna gwiazda betlejemska

Poisencja wywodzi się z rodziny wilczomleczowatych, pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Wszystkie rośliny zaliczające się do tej grupy wytwarzają biały, trujący sok mleczny, w którego składzie znajdują się m.in. kwas euforbinowy, euforbina i związki cyjanogenne. Trujące soki znajdują się w korzeniu, liściach i łodygach. Jeśli związek ten dostanie się w dużej ilości do układu pokarmowego, spowoduje najczęściej zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności i wymioty, rzadziej poważniejsze zatrucie oraz podrażnienie błony śluzowej w jamie ustnej. By zatruł się nią dorosły człowiek, musiałby zjeść kilkaset liści. Niebezpieczny jest natomiast bezpośredni kontakt z sokiem, który może wywołać oparzenia skóry, pęcherze i owrzodzenia. Przedostając się do oka, może nawet czasowo oślepić człowieka.

Uśmiechnięta kobieta z kubkiem herbaty

Gwiazda betlejemska a lateks

Lateks dość często pozostawia odczyn alergiczny, a osoby na niego uczulone powinny unikać kontaktu z gwiazdą betlejemską, ponieważ aż 40 proc. z nich zareaguje alergicznie także na tę roślinę. Poisencja posiada alergeny wspólne z lateksem, dlatego mamy tu do czynienia z alergią krzyżową. Już sam kontakt z rośliną może doprowadzić do wysypki, kataru siennego, ataku astmy czy nawet wstrząsu anafilaktycznego. Warto wiedzieć, że bardziej uczulają liście czerwone niż zielone.

Zaburzenia odżywiania a święta / getty images

Gwiazda betlejemska a pleśń

Przyczyną wystąpienia alergii po zetknięciu z poisencją może też być pleśń, która powstaje w doniczce. Roślina ta lubi wilgoć, co sprzyja powstawaniu pleśni na stale mokrej ziemi. Osoby uczulone na nią powinny trzymać się od gwiazdy betlejemskiej z daleka. Obecność pleśni i jej zarodnika jest wysoce niewskazana w najbliższym otoczeniu alergika.

Gwiazda betlejemska – środki ostrożności

Najlepiej trzymać roślinę z dala od dzieci i zwierząt. Jeśli w domu są alergicy, lepiej wynieść gwiazdę do pokoju, w którym rzadko przebywają. Skórę, która miała kontakt z sokami rośliny, należy dokładnie przemyć dużą ilością wody. W przypadku zjedzenia, można podać środki wymiotne czy krople żołądkowe, a najlepiej udać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.