Przejdź do treści

Halsey: bardziej chcę być matką, niż gwiazdą popu

Halsey Kevin Mazur/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?
Kontempluj każdy kęs! Jaki ma związek jedzenie z medytacją?
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: „Nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes”
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes

Etykietka „tri-bi” nie przeszkadza jej sięgać po najważniejsze nagrody muzyczne na świecie i pobijać kolejne rekordy streamów. „Zabawne jest to, że największą bitwą mojej kariery nie był biseksualizm, przynależność do dwóch ras ani choroba dwubiegunowa, ale przekonania innych osób na mój temat” – mówi Halsey.

Halsey, a właściwie Ashley Nicolette Frangipane, urodziła się 29 września 1994 roku w Edison w New Jersey. Jej rodzice, Nicole i Chris, zrezygnowali z nauki w college’u, kiedy dowiedzieli się, że ma przyjść na świat, a później często zmieniali pracę i adresy zamieszkania. Z tego powodu sześciokrotnie zmieniała szkoły.

Ashley Nicolette i jej młodsi bracia wychowani zostali w wielokulturowości ze względu na włoskie i węgierskie korzenie matki oraz afroamerykańskie pochodzenie ojca. „Dorastałam w bardzo chaotycznych warunkach. Cały czas ktoś czymś rzucał” – mówiła o swoim domu rodzinnym.

Lana Del Rey

Ma wybitny słuch. Od najmłodszych lat grała na skrzypcach, altówce i wiolonczeli,  jako czternastolatka nauczyła się grać na gitarze akustycznej. Obecnie umie grać na ośmiu instrumentach.

W szkole średniej Halsey była dręczona przez kolegów, co w wieku 17 lat doprowadziło ją do próby samobójczej. Zdiagnozowano u niej chorobę dwubiegunową na którą cierpi także jej matka. O zażywanym wówczas licie mówiła, że „zrujnował jej życie” i sprawił, że „nie bierze leków od lat”. W tym samym czasie zaczęła zażywać miękkie narkotyki.

„Halsey jest manifestacją przerysowanych części mnie, stanowi moje alter ego”

Artystyczny pseudonim Halsey jest  pamiątką po pierwszej miłości, 24-letnim mieszkańcu brooklyńskiej ulicy o tej nazwie. „(Na ulicy Halsey) zaczęłam po raz pierwszy pisać piosenki i poczułam się, jakbym była częścią czegoś większego niż moje małe miasteczko w środku niczego w New Jersey”  – mówi w wywiadach.

Billie Eilish

W 2012 roku Halsey ukończyła szkołę średnią i rozpoczęła naukę w Rhode Island School of Design, ale szybko musiała z niej zrezygnować ze względu na problemy finansowe. Później uczęszczała na zajęcia w szkole finansowanej przez lokalną społeczność, ale tam też nie udało jej się utrzymać. Z powodu konfliktu z rodzicami, którzy nie zgadzali się z jej wyborami ani trybem życia, opuściła dom i zamieszkała w piwnicy razem z grupą znajomych swojego chłopaka. Później jej sytuacja była jeszcze gorsza. Mieszkała w noclegowniach i  zaczęła rozważać prostytucję. „Kiedyś miałam dziewięć dolarów, kupiłam czteropak Redbulla i wypiłam zawartość wszystkich puszek, żeby nie spać przez 2 albo 3 dni, bo bezpieczniej było unikać snu niż zasnąć na ulicy” – opowiada o tamtym czasie w swoim życiu.

Halsey
Mark Metcalfe/Getty Images

O jej muzycznej karierze zdecydował przypadek. W 2014 roku wrzuciła piosenkę „Ghost” na platformę SoundCloud. Dzięki pozytywnym reakcjom internautów skontaktowało się z nią kilku producentów muzycznych. Ostatecznie Halsey podpisała kontrakt z Astralwerks, a utwór znalazł się na listach przebojów i trafił do radia. Kolejne dwa lata przyniosły jej rozgłos i zaproszenia na pierwsze koncerty. Jej pierwszy autorski album, „Badlands”, trafił na drugie miejsce listy Billboard 200. Status Platynowej zyskała płyta „Purpose” Justina Biebera, gdzie gościnnie wystąpiła.

Halsey otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych i psychicznych. W  2015 roku poroniła w trakcie koncertu, ale nie zeszła ze sceny. Doprowadziło to ją do załamania i zmusiło do przemyślenia trybu życia, który uznała za główną przyczynę utraty ciąży.

„Winię się za to. Nie brałam narkotyków, nie piłam, byłam cholernie przepracowana. Trafiałam do szpitala raz na kilka tygodni z powodu odwodnienia i anemii. (…) Bardziej chcę być matką, niż gwiazdą popu”

Ostatecznie w 2016 roku zdiagnozowano u niej endometriozę, która najprawdopodobniej spowodowała poronienie. W 2017 roku Halsey poddała się operacji, która miała złagodzić ból. Rok później opowiedziała o niej publicznie z nadzieją, że przekona tym inne kobiety do mówienia głośno o swoich dolegliwościach.

Taylor Swift: Moje życie to dużo telewizji, dużo kotów i przyjaciółek. I co z tego?

W 2016 roku singiel „Closer” w którym wystąpiła obok Chainsmoker’s  przez 12 tygodni utrzymał się na liście Billboard Hot 100 i trafił na czołówki list  przebojów w kilkunastu krajach na świecie. Halsey otrzymała za niego nominację do Grammy Awards. Jej drugi album, „Hopeless Fountain Kingdom”, w którym zawarła doświadczenia biseksualnej kobiety, zyskał status Platyny.

„Byłam w związkach z kobietami, ale przecież można się z nikim nie umawiać i pozostawać biseksualną”

Halsey towarzyszy etykietka trzech bi: bisexual (biseksualizmu), biracial (bycia mulatką) oraz bipolar (choroby dwubiegunowej) za którą jest ostro krytykowana. Jej biseksualizm budzi kontrowersje, bo śpiewa głównie o związkach z mężczyznami, dwurasowość z względu na jej „biały” wygląd, a choroba psychiczna jest traktowana jako wytrych służący zwiększaniu sprzedaży. Halsey uważa określenie „tri-bi” za trywializujące.

„Zabawne jest to, że największą bitwą mojej kariery nie był biseksualizm, przynależność do dwóch ras ani choroba dwubiegunowa, ale przekonania innych osób na mój temat. Wszyscy myśleli, że wykorzystuję te elementy tożsamości”

W odpowiedzi na to, że jako biseksualna kobieta w związku z mężczyzną może „udawać heteroseksualną”, odpowiedziała sarkastycznie: „Więc jeśli umawiam się z facetem jestem heteroseksualna, a kiedy z kobietą, jestem lesbijką. Jedynym sposobem na bycie #prawdziwie biseksualną, jest umawianie się z dwoma osobami jednocześnie!”

Charakterystyczny styl śpiewania artystki jest związany z manierą jej głosu. Tworzy muzykę z pogranicza popu, indie, synthu i r&b. Chociaż bywa nazywana „głosem nowego pokolenia”, sama określa siebie jako „anti-pop star”. Jest także znana ze zmian swojego wizerunku, w tym niebieskich włosów z wczesnego okresu swojej kariery. Ma 29 tatuaży, z których większość robiła razem z przyjaciółmi.

„Nie jestem tylko i wyłącznie jakąś pieprzoną męczennicą, która stara się pomagać wszystkim zagubionym owieczkom. One też muszą pomóc mi poczuć się normalnie”

Halsey angażuje się w działalność społeczną. Wystąpiła w kampanii „I’m listening”, która ma na celu zapobieganie samobójstwom, wzięła także udział w nagrywaniu piosenki „Hands” po strzelaninie w klubie dla homoseksualistów „The Pulse”.

Na początku grudnia w necie pojawiły się dwa utwory zapowiadające nowy album artystki. Kawałek „SUGA’s Interlude” z gościnnym udziałem BTS Suga obejrzało już 6,5 miliona osób. Premiera albumu „Manic” zaplanowana jest na 17 stycznia 2020.  Od 2015 roku Halsey zgromadziła ponad 23 miliardy streamów i sprzedała 9 milionów płyt na całym świecie.  Jest pierwszą i jedyną wokalistką, której trzy piosenki pozostawały po 50 tygodni  w zestawieniu Billboard Hot 100.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Cara Delevigne: Często się zmieniam. Czuję się inaczej. Czasem bardziej kobieco, czasem bardziej męsko

Wanda Traczyk - Stawska

Wanda Traczyk-Stawska: wszyscy cierpimy, kiedy widzimy niesprawiedliwość wobec tych, którzy są inni

Danny Wakefield

Spójrz na ten filmik i sprawdź, co czujesz. To krótkie wideo szokuje wiele osób

Kristen Stewart: Od zawsze bolał mnie brzuch. Od zawsze wpadałam w histerię. Wstydziłam się tego, jak dużo płakałam, ale teraz uważam to za prawdziwy dar

Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką, coming out

„Outuję się publicznie, by was wspierać”. Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Para kobiet przytula się na plaży

Komitet Bioetyki PAN: Orientacja homoseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności

Stylistka paznokci z Warszawy maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT + za darmo. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej, niż tylko denerwować się na to, co widzę w telewizji”

Stylistka paznokci z Warszawy za darmo maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT+. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej”

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. "To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności"

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności”

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię’ nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię” nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Para dziewczyn

„30 twarzy dumy” z okazji Miesiąca Dumy LGBT+. Czerwiec pod znakiem tęczy!

Biseksualizm - co to jest i czym się charakteryzuje?

Biseksualizm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Rebecca Sugar

Rebecca Sugar: to ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw

Kampania Pantene / materiały prasowe

Osoby LGBT+ boją się wrócić na święta do swoich rodzinnych domów. Nowa kampania Pantene wzrusza!

Tęczowy Piątek / unsplash.com

Niedługo Tęczowy Piątek. Wiemy, jak każda z nas może wesprzeć młodzież LGBT+

Ruby Rose: tylko ty wiesz, jaką osobą się urodziłaś i musisz być wolna, by być sobą

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

Pierwsza transpłciowa, niepełnosprawna modelka z porażeniem mózgowym na wybiegu. Kolejny przełom w świecie mody!

„Pary homoseksualne są rodzicami bardzo odpowiedzialnymi. Ich miłość jest taka sama jak heteroseksualnych rodziców. Ale mają więcej niepokoju” – mówi psychoterapeutka Agnieszka Gudzowaty

Nie bądź obojętny wobec przemocy – po prostu reaguj! Kampania przeciwko agresji wobec osób LGBT+

Miley Cyrus: nie ma konfliktu między byciem feministką, a rozbieraniem się na scenie i dysponowaniem własną seksualnością

„Lesbijka u ginekologa jest jak jednorożec, który się urwał z choinki” – czyli LGBT u lekarza

Kate i Helen Richardson-Walsh: Bycie innym jest dobre i powinno być celebrowane

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.