Przejdź do treści

High Need Babies

płaczące dziecko
High Need Babies Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Bolesny obrzęk stóp w ciąży. Jak pomoże osteopatiia?
Bolesny obrzęk stóp w ciąży – jak może pomóc osteopata? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury
Połóg – pierwsze dni po porodzie
Połóg – co cię może zaskoczyć tuż po porodzie? Opisuje Natalia Białobrzeska
Przyczyny wzdęć i zaparć / istock
Wzdęcia i zaparcia. Masz z nimi problem? Naturoterapeutka wyjaśnia możliwe przyczyny ich występowania
7 sygnałów, że pijesz za dużo wody
koronawirus, transmisja koronawirusa
Dlaczego niektórzy roznoszą koronawirusa bardziej niż inni?

Na forach dla rodziców pojawiają się wzmianki o „hajnidach”, HNB. To high need babies, wysoko wymagające dzieci. Czy to realny problem, zaburzenie rozwojowe, czy po prostu wszystkie dzieci takie są, a niektórzy rodzice sobie nie radzą i przypisują im bycie „hajnidem”?

High need baby – co to znaczy

Termin „high need baby” wprowadzili lekarz William Sears i jego żona pielęgniarka Martha Sears, twórcy doktryny „rodzicielstwa bliskości„, a prywatnie rodzice ośmiorga dzieci. Zauważyli zespół specyficznych cech i zachowań, łącząc je jednocześnie z wrodzonym sposobem funkcjonowania układu nerwowego u dziecka.

Jak ktoś ma hajnida to nie ma wątpliwości, nie da się tego nie zauważyć – stwierdza krótko Ania, mama takiego wyjątkowego dziecka.

Dzieci wysoko wymagające to takie, które potrzebują stałej uwagi rodzica, do tego stopnia, że niemożliwe jest wykonywanie najprostszych czynności, przebywanie w sferze publicznej, spacer, oddanie dziecka do żłobka czy przedszkola. Rodzice „hajnidów” zapewniają, że nie jest to efekt niewłaściwego wychowania czy „rozpuszczenia” dziecka.

Jak wygląda życie z „high need baby” i czy rzeczywiście to koszmar dla rodzica? A może jednak brak rodzicielskich kompetencji i zrzucanie na dziecko „winy” za własne błędy?

High need baby – objawy

Agnieszka opisuje swoje perypetie po narodzinach syna, który obecnie ma rok i 3 miesiące: – Całe noce warczał, autentycznie, jak pies. Pobudki bez przerwy. Pierwszy miesiąc próbowałam odkładać do łóżeczka, ale ciągle musiałam do niego wstawać,  więc i tak lądował na łóżku ze mną i mężem. Pamiętam noc, kiedy mąż zaczął już kląć z bezradności, czemu to dziecko tak nie śpi! Od tamtej pory bezsenność syna znoszę tylko ja. Śpimy osobno, ja z synem u niego w pokoju, a mąż w sypialni. Pierwsze trzy miesiące nie wypuszczał cyca z buzi. Ja tym samym nie miałam czasu na nic. Mąż po dwóch tygodniach wrócił do pracy, nie było go w domu 12-14 godzin. Do dziś zastanawiam się, jak to przetrwałam.

– W ciąży przytyłam 18kg – wspomina Agnieszka. – Po 3 miesiącach od porodu nie zostało nic, bo nie miałam czasu, żeby zjeść. Przez pewien czas przychodził do mnie tata co rano, żebym mogła zjeść płatki na śniadanie. Jajecznica, kanapki, czy inne wymyślne rzeczy, to była w tamtym czasie abstrakcja. Synek zasypiał po czterogodzinnym bujaniu i tylko, gdy byłam na stojąco. Budził się i zaczynała się jazda, gdy chociaż próbowałam usiąść, oprzeć się o blat. Nie wychodziliśmy na spacery, bo nie dawał się ubrać w kombinezon, ani włożyć do wózka.

Bezustanne wrzaski stawały się powodem sąsiedzkiego niepokoju i to nawet sąsiadów mieszkających dwa, trzy domy dalej:Trudno wytłumaczyć, że on tak ma i już, że nie skatowałam go przed chwilą, że ma sucho, jest nakarmiony, a mimo to drze się, bo HNB nie płacze, ale krzyczy z całych sił. Mąż przez pewien czas miał w łazience nauszniki, bo w małej łazience ten głos inaczej się rozchodził przeszywał na wskroś.

Mama 1,5-rocznego Michała mówi: – Pierwsza rzecz, która towarzyszyła nam odkąd synek przyszedł na świat, to ciągły ryk, tak, ryk, bo to nie był płacz. Wisiał ciągle na piersi, spał przy piersi, nawet do toalety chodziłam z dzieckiem przy piersi, bo każda próba odłożenia do łóżeczka czy wózka to był ryk.

Byłam skrajnie zmęczona i ciągle zastanawiałam się, co ze mną nie tak, że moje dzieci wiecznie się nudzą i nic im nie pasuje? – wspomina Marta, mama bliźniaków. Przyznaje, że na spacerach z wózkiem nie mogła się zatrzymać nawet, żeby zawiązać buty, bo powodowało to dantejskie sceny i wrzaski dzieci.

Pierwszego roku nie pamiętam prawie wcale – dodaje Marta. – Większość wspomnień jest wypełniona krzykiem. Przez długi okres czasu wyłam codziennie wieczorem z powodu wykończenia psychicznego. 

High need baby – czy są szanse na zmianę

Po roku Agnieszka zauważyła nieznaczną poprawę. Nie zawsze jednak dziecko wraz z wiekiem zmienia się na korzyść. Weronika przypomina sobie: – Mój syn ciągle płakał, krzyczał, trudno było go uspokoić. Nie interesowały go żadne zabawki. Nie spał w dzień. Robił sobie tylko dwie lub trzy półgodzinne drzemki. Stale płakał, a ja nie dawałam już rady. Psychicznie wysiadłam. Dzwoniłam do mamy i mówiłam, że zanim on skończy 3 miesiące, to mnie zamkną w psychiatryku. Koleżanki nie mogły uwierzyć, że moje dziecko nie śpi. Dopóki mąż nie wrócił z pracy, czasami nawet nie mogłam się umyć, syn ciągle płakał i krzyczał. Byliśmy u różnych lekarzy, ale nikt nic u niego nie zdiagnozował. Jeżeli zdarzyło już mu się zasnąć w dzień to z piersią w buzi i leżąc na moim brzuchu. Każda próba odłożenia go kończyła się pobudką i kolejną serią płaczu. I tak mijał dzień za dniem, ja byłam w coraz gorszej kondycji psychicznej.

Mięły cztery lata i zdaniem Weroniki, trudno mówić o znaczącej poprawie: – Syn ma już cztery lata i nie powiem, żeby było łatwiej. Mimo tego, że umie mówić, często płacze bez powodu. Ciągle potrzebuje obecności mamy. Do dzisiaj śpimy razem, bo beze mnie się boi. Nie umie sam się sobą zająć. Gdy jesteśmy razem w domu, to nie mam nawet jak ugotować obiadu, bo ciągle jest „mamo”, „mamo chodź”, „mamo baw się”, „mamo popatrz”, „mamo zrób” i tak bez końca. To nie jest dziecko, które da się zostawić i posprzątać. Z nim trzeba ciągle być, ciągle rozmawiać i towarzyszyć. Dzięki temu rozwija się dużo szybciej niż jego rówieśnicy, chociaż niestety rozwój emocjonalny nie nadąża za poznawczym.

Mamy high need baby zgodnie przyznają: życie trzeba podporządkować dziecku. Nie ma mowy o rytmie, mogą być jedynie próby podsypiania, gdy dziecko śpi. Jeśli nie śpi, wymaga bezustannej atencji, współuczestnictwa rodzica w każdej aktywności. I ogromnej cierpliwości, bo byle drobiazg może wyprowadzić hajnida z równowagi.

Blanka opowiada: – Od samego początku moje macierzyństwo było wyzwaniem. Urodziłam córkę w wieku 20 lat, mając przed sobą perspektywę samotnego wychowywania małej, nieukończenia studiów i życiowego trudu już do końca. Często się obwiniam, że to przez ten stan emocjonalny Zosia była i jest takim dzieckiem. Jakim? Śpiącym 3 razy po 15 minut w ciągu dnia. Budzącym się w nocy 3-8 razy. Wciąż się budzi, a ma 3 lata. Za mną 3 lata bez jednej przespanej nocy. Od urodzenia nie mogłam jej odłożyć nawet na moment, akceptowała jedynie noszenie na rękach. Zosia jest dzieckiem, które oczekuje 200% uwagi, a gdy jej nie dostaje w takim stopniu, w jakim chce, kiedy ja np. próbuję ugotować obiad lub posprzątać, wpada w furię. Próby zrobienia razem czegoś fajnego najczęściej kończą się histerią, z powodu na przykład nieodpowiedniego koloru zjeżdżalni. Powroty z zanoszącym się szlochem dzieckiem przez pół miasta czy zbieranie jej z podłogi centrum handlowego, kiedy leży i z wściekłości wymachuje rękami i nogami mam opanowane do może nie perfekcji, ale do zdecydowanej zręczności.

High need baby – jak sobie poradzić

Blanka wspomina: – O HNB dowiedziałam się od  psychologa dziecięcego, do którego poszłam z płaczem na konsultację, żeby dowiedzieć się, co jest nie tak z moim dzieckiem, które w tamtym okresie dostawało nocnego szału i potrafiło 2 godziny płakać, wrzeszczeć bez przerwy, wykrzykując przy tym, że mam wyjść i nie jestem jej mamą. Byłam pewna, że ją skrzywdziłam, że jest coś nie tak, że nie dałam jej wystarczająco dużo ciepła i miłości. Psycholożka, u której byłam, stwierdziła, że Zosia jest 100-procentowym HNB. Odkryłam, że wszystko się zgadza. Teraz praktykujemy podejście Jespera Juula i te komunikaty naprawdę przyczyniają się do poprawy naszego dialogu. Niewiele się zmienia z zewnątrz – mała dalej jest bardzo wrażliwa, szybko się złości, szybko odczuwa dyskomfort i daje o tym znać, ale wewnętrznie czuję się o niebo lepiej.

Roksana Hnatiuk, lekarka, a zarazem mama wysoko wymagającego dziecka: – W tej chwili panuje pogląd, że jest to zespół cech psychofizycznych i że taki układ nerwowy musi po prostu wydorośleć, choć ja osobiście jestem tego zdania, że za 100 lat medycyna będzie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę powoduje to „niezadowolenie” u HNB.

Lekarka uczula, żeby przed rozpoznaniem w swoim potomku „hajnida” sprawdzić, czy jego zachowanie nie jest skutkiem innych schorzeń. Podobne objawy, czyli nieutulony płacz u niemowląt mogą powodować kolki, refluks, uczucie bólu (np. podczas zapalenia ucha, pęcherza), nietolerancje czy też alergie pokarmowe.

Czasami zdarza się, że niemowlę cierpi z powodu wzmożonego napięcia mięśniowego, które może zauważyć wprawne oko neurologa lub fizjoterapeuty – zauważa Roksana Hnatiuk. – W niektórych przypadkach pomocna okazuje się wizyta u neurologopedy czy osteopaty. 

U starszych dzieci,  u których obserwowana jest labilność emocjonalna, wrażliwość na bodźce lub bądź podwrażliwość na bodźce słuchowe, dotykowe, wzrokowe, należy wykluczyć m.in. zaburzenia integracji sensorycznej lub zaburzenia ze spektrum autyzmu. Warto również skonsultować się z psychologiem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

dziecko w pieluszce wielorazowej

„Pieluchy wielorazowe są postrzegane dziś jako coś obrzydliwego”. O tym, czym różni się nowoczesne wielopielo od tego, które znały nasze babcie, mówi Helena Łysik, czyli Wielomatka

„Już sześcioletnie dziewczynki potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

Schemat żywienia niemowląt w 2020 roku. Rozszerzanie diety

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Ania Broda / fot. Renata Orlińska

„Granie dla młodszej publiczności jest fantastycznym doświadczeniem dla każdego artysty. Jest to bardzo szczery odbiorca” – mówi wokalistka Ania Broda

Odpieluchowanie - dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Alienacja rodzicielska – czym jest? Jaki ma wpływ na psychikę dziecka?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Niedosłysząca dziewczynka

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic ogłasza akcję #PanieMinistrzeUsłyszNas. Wesprzeć ją może każdy

Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane

„Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane, co w dobie nadmiernego korzystania ze smartfonów nawet przez dzieci 2 letnie jest bezcenne” – mówi Karolina Błasik,  prowadząca zajęcia „gordonki”

Matka z dzieckiem na łóżku

Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia dlaczego

Tatiana Okupnik / MW Media

Tatiana Okupnik o byciu matką: „Postanowiłam pokazać mały wycinek tego, co u mnie się zadziało po porodzie. Nie miałam wpływu na to, że podczas porodu wkradł się błąd personelu”

Łuszczyca a macierzyństwo / istock

Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo

Dzień Matki w Hello Zdrowie / arch. prywatne

Czego o zdrowiu nauczyła mnie mama? Redakcja Hello Zdrowie dzieli się swoimi historiami

Prezenty na Dzień Matki / Fot. Piotr Motyl

Zadbaj naturalnie o swoją mamę! Sprawdź polecane przeze mnie zestawy prezentowe na Dzień Matki

dziewczynka wśród zieleni

„Wstyd z powodu płodzenia dzieci”. Czy ekologię i chęć posiadania dziecka można pogodzić?

Urlop macierzyński w 2020 roku

dziecko bawiące się zabawkami

Choroba Kawasakiego dotyka coraz więcej dzieci. Może mieć związek z koronawirusem i infekcją COVID-19

Karmienie piersią / rawpixel

Karmisz piersią? Sprawdź, czy to ssanie odżywcze, czy nieodżywcze

hipotrofia - lekarz rozmawia z kobietą w ciąży

Hipotrofia – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie hipotrofii

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

Izabela Dembińska: Dziecko jest najlepszym nauczycielem, to ono będzie uczyć nas odpuszczania. Nie musisz być perfekcyjna!

Kobieta z niemowlęciem

Materiałowa maseczka na twarz wykonana samodzielnie? Dr Łukasz Durajski ostrzega, że nie powinny z niej korzystać dzieci poniżej 2. roku życia

"Moc uczuć". Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller

„Moc uczuć”. Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller. Warto ją znać i czytać!

Rozwód. Jak przygotować dzieci do rozwodu i jak się nimi później zaopiekować? Odpowiada mediatorka Agnieszka Wojewoda

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Rak kości – objawy i przyczyny

Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?