Przejdź do treści

High Need Babies

płaczące dziecko
High Need Babies Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kiedy nerki mówią STOP: Przewlekła Choroba Nerek – przyczyny, objawy, profilaktyka
Przewlekła Choroba Nerek – przyczyny, objawy, profilaktyka
Marta Żmuda-Trzebiatowska, Anna Dereszowska, Maja Bohosiewicz
„Gdy podmuch wiatru sprawia ból”, czyli dziś Światowy Dzień Autyzmu
Farmaceutka w aptece - koronawirus
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Mają trafić przede wszystkich do szpitali z chorymi na COVID-19
Okładki magazynu Grazia UK z pielęgniarkami
Brytyjski magazyn „Grazia” zastąpił gwiazdy na okładce bohaterkami, które walczą z pandemią koronawirusa
Ekstrakcja ósemek / istock
Przed tobą ekstrakcja ósemek? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tym zabiegu

Na forach dla rodziców pojawiają się wzmianki o „hajnidach”, HNB. To high need babies, wysoko wymagające dzieci. Czy to realny problem, zaburzenie rozwojowe, czy po prostu wszystkie dzieci takie są, a niektórzy rodzice sobie nie radzą i przypisują im bycie „hajnidem”?

High need baby – co to znaczy

Termin „high need baby” wprowadzili lekarz William Sears i jego żona pielęgniarka Martha Sears, twórcy doktryny „rodzicielstwa bliskości„, a prywatnie rodzice ośmiorga dzieci. Zauważyli zespół specyficznych cech i zachowań, łącząc je jednocześnie z wrodzonym sposobem funkcjonowania układu nerwowego u dziecka.

Jak ktoś ma hajnida to nie ma wątpliwości, nie da się tego nie zauważyć – stwierdza krótko Ania, mama takiego wyjątkowego dziecka.

Dzieci wysoko wymagające to takie, które potrzebują stałej uwagi rodzica, do tego stopnia, że niemożliwe jest wykonywanie najprostszych czynności, przebywanie w sferze publicznej, spacer, oddanie dziecka do żłobka czy przedszkola. Rodzice „hajnidów” zapewniają, że nie jest to efekt niewłaściwego wychowania czy „rozpuszczenia” dziecka.

Jak wygląda życie z „high need baby” i czy rzeczywiście to koszmar dla rodzica? A może jednak brak rodzicielskich kompetencji i zrzucanie na dziecko „winy” za własne błędy?

High need baby – objawy

Agnieszka opisuje swoje perypetie po narodzinach syna, który obecnie ma rok i 3 miesiące: – Całe noce warczał, autentycznie, jak pies. Pobudki bez przerwy. Pierwszy miesiąc próbowałam odkładać do łóżeczka, ale ciągle musiałam do niego wstawać,  więc i tak lądował na łóżku ze mną i mężem. Pamiętam noc, kiedy mąż zaczął już kląć z bezradności, czemu to dziecko tak nie śpi! Od tamtej pory bezsenność syna znoszę tylko ja. Śpimy osobno, ja z synem u niego w pokoju, a mąż w sypialni. Pierwsze trzy miesiące nie wypuszczał cyca z buzi. Ja tym samym nie miałam czasu na nic. Mąż po dwóch tygodniach wrócił do pracy, nie było go w domu 12-14 godzin. Do dziś zastanawiam się, jak to przetrwałam.

– W ciąży przytyłam 18kg – wspomina Agnieszka. – Po 3 miesiącach od porodu nie zostało nic, bo nie miałam czasu, żeby zjeść. Przez pewien czas przychodził do mnie tata co rano, żebym mogła zjeść płatki na śniadanie. Jajecznica, kanapki, czy inne wymyślne rzeczy, to była w tamtym czasie abstrakcja. Synek zasypiał po czterogodzinnym bujaniu i tylko, gdy byłam na stojąco. Budził się i zaczynała się jazda, gdy chociaż próbowałam usiąść, oprzeć się o blat. Nie wychodziliśmy na spacery, bo nie dawał się ubrać w kombinezon, ani włożyć do wózka.

Bezustanne wrzaski stawały się powodem sąsiedzkiego niepokoju i to nawet sąsiadów mieszkających dwa, trzy domy dalej:Trudno wytłumaczyć, że on tak ma i już, że nie skatowałam go przed chwilą, że ma sucho, jest nakarmiony, a mimo to drze się, bo HNB nie płacze, ale krzyczy z całych sił. Mąż przez pewien czas miał w łazience nauszniki, bo w małej łazience ten głos inaczej się rozchodził przeszywał na wskroś.

Mama 1,5-rocznego Michała mówi: – Pierwsza rzecz, która towarzyszyła nam odkąd synek przyszedł na świat, to ciągły ryk, tak, ryk, bo to nie był płacz. Wisiał ciągle na piersi, spał przy piersi, nawet do toalety chodziłam z dzieckiem przy piersi, bo każda próba odłożenia do łóżeczka czy wózka to był ryk.

Byłam skrajnie zmęczona i ciągle zastanawiałam się, co ze mną nie tak, że moje dzieci wiecznie się nudzą i nic im nie pasuje? – wspomina Marta, mama bliźniaków. Przyznaje, że na spacerach z wózkiem nie mogła się zatrzymać nawet, żeby zawiązać buty, bo powodowało to dantejskie sceny i wrzaski dzieci.

Pierwszego roku nie pamiętam prawie wcale – dodaje Marta. – Większość wspomnień jest wypełniona krzykiem. Przez długi okres czasu wyłam codziennie wieczorem z powodu wykończenia psychicznego. 

High need baby – czy są szanse na zmianę

Po roku Agnieszka zauważyła nieznaczną poprawę. Nie zawsze jednak dziecko wraz z wiekiem zmienia się na korzyść. Weronika przypomina sobie: – Mój syn ciągle płakał, krzyczał, trudno było go uspokoić. Nie interesowały go żadne zabawki. Nie spał w dzień. Robił sobie tylko dwie lub trzy półgodzinne drzemki. Stale płakał, a ja nie dawałam już rady. Psychicznie wysiadłam. Dzwoniłam do mamy i mówiłam, że zanim on skończy 3 miesiące, to mnie zamkną w psychiatryku. Koleżanki nie mogły uwierzyć, że moje dziecko nie śpi. Dopóki mąż nie wrócił z pracy, czasami nawet nie mogłam się umyć, syn ciągle płakał i krzyczał. Byliśmy u różnych lekarzy, ale nikt nic u niego nie zdiagnozował. Jeżeli zdarzyło już mu się zasnąć w dzień to z piersią w buzi i leżąc na moim brzuchu. Każda próba odłożenia go kończyła się pobudką i kolejną serią płaczu. I tak mijał dzień za dniem, ja byłam w coraz gorszej kondycji psychicznej.

Mięły cztery lata i zdaniem Weroniki, trudno mówić o znaczącej poprawie: – Syn ma już cztery lata i nie powiem, żeby było łatwiej. Mimo tego, że umie mówić, często płacze bez powodu. Ciągle potrzebuje obecności mamy. Do dzisiaj śpimy razem, bo beze mnie się boi. Nie umie sam się sobą zająć. Gdy jesteśmy razem w domu, to nie mam nawet jak ugotować obiadu, bo ciągle jest „mamo”, „mamo chodź”, „mamo baw się”, „mamo popatrz”, „mamo zrób” i tak bez końca. To nie jest dziecko, które da się zostawić i posprzątać. Z nim trzeba ciągle być, ciągle rozmawiać i towarzyszyć. Dzięki temu rozwija się dużo szybciej niż jego rówieśnicy, chociaż niestety rozwój emocjonalny nie nadąża za poznawczym.

Mamy high need baby zgodnie przyznają: życie trzeba podporządkować dziecku. Nie ma mowy o rytmie, mogą być jedynie próby podsypiania, gdy dziecko śpi. Jeśli nie śpi, wymaga bezustannej atencji, współuczestnictwa rodzica w każdej aktywności. I ogromnej cierpliwości, bo byle drobiazg może wyprowadzić hajnida z równowagi.

Blanka opowiada: – Od samego początku moje macierzyństwo było wyzwaniem. Urodziłam córkę w wieku 20 lat, mając przed sobą perspektywę samotnego wychowywania małej, nieukończenia studiów i życiowego trudu już do końca. Często się obwiniam, że to przez ten stan emocjonalny Zosia była i jest takim dzieckiem. Jakim? Śpiącym 3 razy po 15 minut w ciągu dnia. Budzącym się w nocy 3-8 razy. Wciąż się budzi, a ma 3 lata. Za mną 3 lata bez jednej przespanej nocy. Od urodzenia nie mogłam jej odłożyć nawet na moment, akceptowała jedynie noszenie na rękach. Zosia jest dzieckiem, które oczekuje 200% uwagi, a gdy jej nie dostaje w takim stopniu, w jakim chce, kiedy ja np. próbuję ugotować obiad lub posprzątać, wpada w furię. Próby zrobienia razem czegoś fajnego najczęściej kończą się histerią, z powodu na przykład nieodpowiedniego koloru zjeżdżalni. Powroty z zanoszącym się szlochem dzieckiem przez pół miasta czy zbieranie jej z podłogi centrum handlowego, kiedy leży i z wściekłości wymachuje rękami i nogami mam opanowane do może nie perfekcji, ale do zdecydowanej zręczności.

High need baby – jak sobie poradzić

Blanka wspomina: – O HNB dowiedziałam się od  psychologa dziecięcego, do którego poszłam z płaczem na konsultację, żeby dowiedzieć się, co jest nie tak z moim dzieckiem, które w tamtym okresie dostawało nocnego szału i potrafiło 2 godziny płakać, wrzeszczeć bez przerwy, wykrzykując przy tym, że mam wyjść i nie jestem jej mamą. Byłam pewna, że ją skrzywdziłam, że jest coś nie tak, że nie dałam jej wystarczająco dużo ciepła i miłości. Psycholożka, u której byłam, stwierdziła, że Zosia jest 100-procentowym HNB. Odkryłam, że wszystko się zgadza. Teraz praktykujemy podejście Jespera Juula i te komunikaty naprawdę przyczyniają się do poprawy naszego dialogu. Niewiele się zmienia z zewnątrz – mała dalej jest bardzo wrażliwa, szybko się złości, szybko odczuwa dyskomfort i daje o tym znać, ale wewnętrznie czuję się o niebo lepiej.

Roksana Hnatiuk, lekarka, a zarazem mama wysoko wymagającego dziecka: – W tej chwili panuje pogląd, że jest to zespół cech psychofizycznych i że taki układ nerwowy musi po prostu wydorośleć, choć ja osobiście jestem tego zdania, że za 100 lat medycyna będzie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę powoduje to „niezadowolenie” u HNB.

Lekarka uczula, żeby przed rozpoznaniem w swoim potomku „hajnida” sprawdzić, czy jego zachowanie nie jest skutkiem innych schorzeń. Podobne objawy, czyli nieutulony płacz u niemowląt mogą powodować kolki, refluks, uczucie bólu (np. podczas zapalenia ucha, pęcherza), nietolerancje czy też alergie pokarmowe.

Czasami zdarza się, że niemowlę cierpi z powodu wzmożonego napięcia mięśniowego, które może zauważyć wprawne oko neurologa lub fizjoterapeuty – zauważa Roksana Hnatiuk. – W niektórych przypadkach pomocna okazuje się wizyta u neurologopedy czy osteopaty. 

U starszych dzieci,  u których obserwowana jest labilność emocjonalna, wrażliwość na bodźce lub bądź podwrażliwość na bodźce słuchowe, dotykowe, wzrokowe, należy wykluczyć m.in. zaburzenia integracji sensorycznej lub zaburzenia ze spektrum autyzmu. Warto również skonsultować się z psychologiem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Moc uczuć". Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller

„Moc uczuć”. Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller. Warto ją znać i czytać!

Rozwód. Jak przygotować dzieci do rozwodu i jak się nimi później zaopiekować? Odpowiada mediatorka Agnieszka Wojewoda

Rząd wprowadza stan epidemii/Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza stan epidemii. Placówki oświatowe zamknięte do świąt

Puste łóżko - koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Pacjent „zero” wyszedł ze szpitala w Zielonej Górze

Koronawirus u dzieci

Koronawirus u dzieci – jakie są objawy i skala zachorowań? Odpowiada pediatra Anna Ratajczak

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Wyjaśnia terapeutka

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, by nie narastał w nich strach? Wyjaśnia psycholożka

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, by nie narastał w nich strach? Wyjaśnia psycholożka

Fran Drescher Rodin Eckenroth/Getty Images

Fran Drescher o chorobie, która zmieniła jej życie. „Byłabym dobrą mamą”

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia

Dziewczynka myje ręce

Jak dobrze zadbać o higienę rąk u dzieci? Radzi farmaceutka

Współczesne dzieci żyją w stresie, depresja jest coraz bardziej powszechna/gettyimages

„Nie bójmy się chwalić naszych dzieci” – psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa opowiada o stresie i depresji wśród młodych ludzi

„Dla niektórych mężczyzn kobieta po porodzie staje się niezwykle apetyczna, erotyczna, pociągająca właśnie z tego względu, że jest tą «krainą mlekiem i miodem płynącą»” – seksuolożka Agata Loewe o tym, jak młodzi rodzice mogą „wylogować się” do łóżka

Hair Love / screen YouTube.com

Animacja krótkometrażowa „Hair Love”, czyli historia z chorobą nowotworową w tle, zdobyła Oskara. Opowieść wzrusza do łez

Karmienie piersią / istock

Powrót do pracy nie musi oznaczać końca karmienia piersią

ashleygraham

Ashley Graham urodziła. „Nasze życie zmieniło się na lepsze!”

Klaps dla dziecka / Marcos Paulo Prado / Unsplash

„Wiesz co tatuś musi teraz zrobić. Muszę dać ci klapsa…” Książka Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka” promuje bicie dzieci (i niemowląt!) za karę

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

Anna Lewandowska

Aktywność fizyczna w ciąży. Anna Lewandowska dzieli się najważniejszymi zasadami

Katarzyna Glinka o treningach w ciąży

Katarzyna Glinka o treningach w ciąży: jestem wdzięczna naturze, że mogę teraz ćwiczyć

Cameron Diaz została mamą

Cameron Diaz została mamą. To pierwsze dziecko 47-letniej aktorki!

MukoMama. Życie z mukowiscydozą

Edyta Pazura karmi piersią w miejscach publicznych

Edyta Pazura karmi córkę w muzeum. Tym zdjęciem zaskarbiła sobie sympatię innych matek

prezenty

Jak odmówić dziecku prezentu? Wyjaśnia psycholożka Sylwia Skonieczna

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie, decyzyjnego człowieka znającego swoja wartość, to nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne tu i teraz” – mówi Katarzyna Kamionka, prowadząca warsztaty o Pozytywnej Dyscyplinie

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta wycierająca nos

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości