2 min.
Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace

Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace/ Pexels, fot. Spencer Selover
Najnowsze
21.01.2021
Pierwszy raz w historii wegańska restauracja otrzymała gwiazdkę Michelin!
21.01.2021
Pierwsze biuro turystyczne, które podjęło taką decyzję. Obsłuży tylko zaszczepionych na COVID-19
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
Całkowite roczne emisje przypisywane europejskiej hodowli zwierząt odpowiadają 704 milionom ton CO2, czytamy w raporcie Greenpeace opublikowanym we wtorek 22 września. To więcej niż wytwarzają wszystkie samochody osobowe i dostawcze na europejskich drogach.
Hodowla zwierząt gorsza dla klimatu niż samochody
Emisje gazów cieplarnianych pochodzące z hodowli zwierząt w Unii Europejskiej stanowią 17 proc. całkowitych emisji w UE, podaje Greenpeace w raporcie opublikowanym we wtorek 22 września. Według analizy zwierzęta w europejskich gospodarstwach emitują równowartość 502 milionów ton CO2 rocznie. Uwzględniając dodatkowo użytkowanie gruntów czy wylesianie terenów pod hodowlę, liczba ta wzrasta do 704 milionów ton CO2. Oznacza to, że hodowle zwierząt emitują więcej gazów cieplarnianych niż auta osobowe i dostawcze na europejskich drogach (656 mln ton CO2 rocznie). Przekracza to także znacznie emisję CO2 z Polski, Słowacji, Czech i Węgier (647 mln ton CO2 rocznie). Ponadto to 18-krotnie więcej niż wydala „największa i najbardziej zanieczyszczająca elektrownia węglowa w Europie”, czyli polska elektrownia Bełchatów (38 mln ton CO2 rocznie).
Analiza Greenpeace wykazała również, że roczne emisje gazów cieplarnianych z hodowli zwierząt wzrosły o 6 proc. w latach 2007-2018. Przyrost ten odpowiada 39 milionom ton CO2. To tak, jakby dodać na europejskich drogach 8,4 milionów aut.
Zyski ze zmniejszenia hodowli zwierząt
Ekolodzy apelują o znaczne ograniczenie hodowli zwierząt. Zmniejszenie jej o 50 proc. pozwoliłoby zaoszczędzić ilość wydalanego CO2 o 250 milionów ton.
– Europejscy przywódcy zbyt długo marginalizowali wpływ hodowli zwierząt na klimat. Nie unikniemy katastrofy, jeśli politycy będą nadal bronić przemysłowej produkcji mięsa i nabiału. Zwierzęta hodowlane nie przestaną pierdzieć i bekać, dlatego jedynym sposobem na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest zmniejszenie ich liczby – powiedział Marco Contiero, dyrektor ds. Polityki rolnej w Greenpeace UE.
Skala problemu oznacza, że UE nie może osiągnąć celów porozumienia klimatycznego z Paryża. Obecnie UE aktualizuje swoje cele klimatyczne, opracowując nowe prawo w tym kierunku. Decyduje też o polityce rolnej UE na następne siedem lat.
„Zmniejszenie hodowli zwierząt ma kluczowe znaczenie w walce z załamaniem klimatu, ale ma również zasadnicze znaczenie dla zapobiegania nowym pandemiom” – czytamy w raporcie.
Zobacz także

Paulina Górska: Moje dziecko sprowadzone do śladu węglowego? Mam w sobie bunt wobec takiego podejścia

„Potrzebna jest zmiana myślenia. Nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba”. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste

Powietrze w domach jest gorsze niż smog? Mama Chemik tłumaczy
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021