Przejdź do treści

HZ kontra mity #5 Laktacja

Laktacja - proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne
zdjęcie: iStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Sprawdź, czy masz objawy koronawirusa / rawpixel
Na rządowym serwisie sprawdzisz, czy twoje objawy mogą świadczyć o zarażeniu COVID-19
Pektyny w diecie i medycynie
Pektyny w diecie i medycynie
Bhasha Mukherjee / gettyimages
„Poczułam, że właśnie po to dostałam ten dyplom”. Miss Anglii rezygnuje z korony i wraca do szpitala, by pomóc w walce z pandemią koronawirusa
Karolina/Kaboompics/Rawpixel
„Bardzo chciałabym, żeby rząd zamiast w przeróżny sposób uciekać od tematu, zaczął martwić się o nasze zdrowie psychiczne”. Maturzyści chcą, żeby ich zauważono
kobieta w laboratorium
Badanie RF – jak interpretować wyniki i normę tego wskaźnika?

Jak w każdy poniedziałek, obalamy mity. Dzisiaj pod lupę bierzemy laktację, czyli proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne. Karmiące matki zadają sobie wiele pytań, a internetowe fora pełne są sprzecznych informacji. O mitach rozmawiamy z ginekologiem Bolesławem Kalukiewiczem.

 

Karmienie piersią wymaga eliminowania spożywania pewnych produktów

Bolesław Kalukiewicz: Nie jest prawdą, że najlepiej jest wyeliminować jak najwięcej produktów z diety. Jeśli u dziecka nie stwierdzono alergii, to w okresie kamienia piersią nie trzeba stosować rygorystycznej diety. Kobieta powinna zadbać o zdrowe i urozmaicone posiłki. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, a zawierać jak najmniej sztucznych aromatów, konserwantów, surowego mięsa i alkoholu. Ale zauważmy, dieta dobrze zbilansowana powinna być standardem, a nie jedynie na czas karmienia, dlatego kobieta karmiąca nie ma szczególnych zaleceń.

Przerwy między kamieniem powinny być długie, aby piersi miały czas na wyprodukowanie pokarmu

Jest to mit. Produkcja mleka jest uzależniona od stężenia prolaktyny. Hormon ten jest wydzielany przez przysadkę mózgową i powoduje, że dziewczętom rosną piersi, a u kobiet w ciąży dochodzi do stymulacji rozwoju gruczołów mlecznych i produkcji mleka. Czas przerwy między karmieniem nie ma wpływu na produkcję mleka, ale czas ssania malucha piersi tak, ponieważ hormon ten jest wytwarzany, gdy dziecko ssie pierś.

Będąc w kolejnej ciąży, nie można karmić dziecka

Jest to bardzo często powielany mit. Będąc w kolejnej ciąży kobieta może karmić swoje dziecko. Nie ma żadnych medycznych dowodów, że może to zaszkodzić dziecku. Jedynymi obciążeniami jest ciąża zagrożona, krwawienie, skurcze macicy, bóle podczas kamienia, dlatego wszelkie dolegliwości należy konsultować z lekarzem. Wiele matek, które karmią w ciąży, same mogą zaobserwować, że dziecko odstawia pokarm w około 5. miesiącu ciąży, ponieważ zmienia się wówczas smak pokarmu, na skutek zmian hormonalnych kobiety. Dziecko w sposób naturalny daje znak, że coś mu sprzyja lub nie. Jeśli ciąża przebiega poprawnie, można karmić dziecko.

Kufel piwa lub lampka wina wskazana na pobudzenie laktacji

Jest to nieprawda, chociaż kiedyś taką teorię „sprzedawały” położne pacjentkom. Alkohol przenika do mleka mamy i nie przyczynia się do zwiększonej ilości mleka, a mówi się nawet o tym, że zaburza laktację. Jeśli karmiącej mamie zdarzy się wypić lampkę wina, nie powinna karmić przez przynajmniej 2-3 godziny, aż stężenie obniży się we krwi i pokarmie.
Trzeba pamiętać, że alkohol przedostaje się w takich samych ilościach zarówno do krwi, jak i do pokarmu kobiety, dlatego sugerowane jest, aby ograniczyć spożywanie napojów wysokoprocentowych. Nie ma żadnych dowodów na to, że napoje wysokoprocentowe pobudzają laktację, wręcz przeciwnie – mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną kobiety i w efekcie zakłócić produkcję mleka.

Czy zdarza ci się pić alkohol podczas karmienia dziecka?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Kształt i wielkość piersi ma wpływ na laktację

Jest to nieprawda, ani wielkość piersi ani kształt nie wpływa na jakość laktacji. Rozmiar biustu zależy od ilości tkanki tłuszczowej, dlatego bez znaczenia jest rozmiar piersi, ponieważ mleko produkowane jest w tkance gruczołowej. Dziecko w sposób naturalny nauczy się ssać zarówno z małej, jak i dużej piersi. Tak samo dotyczy, zarówno szczupłych, jak i tęższych kobiet, które mogą karmić swoje dziecko.

Gdy matka jest chora lub przeziębiona, nie może karmić dziecka

Jest to mit. W czasie grypy lub przeziębienia organizm kobiety wytwarza przeciwciała, które przenikają do mleka. W ten sposób pokarm jest jak lekarstwo i sprawia, że dziecko jest odporniejsze. Produkowany pokarm w czasie przeziębienia matki wzmacnia w naturalny sposób odporność, która będzie mieć duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Nie namawiam oczywiście kobiet, aby chorowały, ale nie powinny obawiać się o zdrowie dziecka podczas swojego przeziębienia.

 

Połóg - kobieta potrzebuje zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

Po karmieniu kobieta musi odciągnąć pokarm, aby „opróżnić” pierś

Jest to absurd, który był powielany „starą szkołą”, mówiący właśnie o tym, że po karmieniu należy odciągnąć pokarm -„opróżnić” pierś, aby uniknąć zastoju laktacji. Dzisiaj już wiemy, że jest to błędne myślenie. Jeśli laktacja przebiega pomyślnie, odciąganie pokarmu nie jest potrzebne. Jest ono zalecane w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy jest obrzęk piersi lub gdy mama pracuje i nie ma jej dłuższy czas przy dziecku. Całkowite „opróżnienie” piersi nie istnieje, ponieważ pokarm powstanie podczas ssania piersi, a ilość zależy od jego częstotliwości. Paradoksalnie odciąganie mleka po każdym karmieniu może prowadzić do zastoju laktacji.

Choreoterapia - skuteczna w usuwaniu lęku i obaw związanych z porodem

Jeśli pokarm jest zbyt wodnisty, należy odciągnąć i zagęścić mąką

Jest to niebezpieczny mit. Mleko matki jest dostosowany do potrzeb malucha w sposób naturalny. Mam wrażenie, że wiele kobiet na siłę chce zarzucić coś sobie, jakieś niedociągnięcia lub przysparza sobie dodatkowych zmartwień, a niepotrzebnie. Absolutnie nie wolno mleka zagęszczać, zwłaszcza mąką. Dziecku przed ukończeniem 6. miesiąca życia nie podaje się glutenu, czyli składnika mąki. Grozi to rozwojem alergii pokarmowej. Pokarm kobiet jest zróżnicowany, czasem jest rzadki, czasem gęsty. Mleko matki jest dobrym mlekiem, nawet jak jest wodniste, nie ingerujmy w nie.

Nocne budzenie się dziecka jest oznaką, że jest za mało pokarmu

Nocne karmienie dziecka jest standardem, typową, rutynową czynnością. Rzadko zdarza się, aby dziecko w pierwszym roku życia przespało całą noc, zwłaszcza, że w dzień także zdarzają się drzemki. Maluch domaga się pokarmu w nocy z powodu głodu lub jest to związane z wchodzeniem w nowy etap rozwoju, np. ząbkowaniem. Nie ma to nic wspólnego ze „złą jakością” pokarmu.

Mając sztuczny biust (implanty) nie można karmić dziecka

To jest zależne od metody powiększenia biustu. Dobrze wykonany zabieg oraz odpowiednia metoda powiększenia biustu nie spowoduje w piersiach zmian, które wpłyną na możliwość naturalnego karmienia dziecka. Implanty umieszczane są najczęściej pod mięśniem piersiowym większym lub bezpośrednio pod gruczołem piersiowym. Taka lokalizacja nie stanowi więc przeszkody dla karmienia dziecka piersią.

 

 

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Laktacja a przeziębienie - czy można karmić piersią w trakcie przeziębienia?

Karmienie piersią a przeziębienie. Farmaceutka wyjaśnia wątpliwości

Zgaga - nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle oraz bólu w klatce.

Zgaga nie ma związku z wagą ciała? HZ kontra mity #12 zgaga

Bulimia a strach przed przytyciem. Bulimia a depresja.

„Do bulimii należy podejść jak do choroby intymnej”. HZ kontra mity #11 Bulimia

Zawał serca a menopauza, zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Kobiecy zawał serca. HZ kontra mity #9

Bielactwo - dermatolog obala mity dotyczące tej choroby.

HZ kontra mity #8 Bielactwo

Opryszczka a ciąża. Opryszczka a grypa. Opryszczka a stres.

HZ kontra mity #7 Opryszczka

Za co odpowiedzialna jest prolaktyna?

Prolaktyna (LTH) – czym jest, jakie są jej normy i jaką pełni rolę w organizmie?

Cukrzyca - choroba na całe życie. Cukrzyca a stres.

HZ kontra mity #6 Cukrzyca

Kobieta karniąca dziecko piersią

8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią

Połóg - kobieta potrzebuje zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

HZ kontra mity #3 Połóg

Hashimoto - wpływ diety, stresu, braku aktywności fizycznej?

HZ kontra mity #2 Hashimoto

Łuszczyca - medyczne prawdy dotyczące tej jednostki chorobowej.

HZ kontra mity #1 Łuszczyca

Czy musisz odstawić dziecko od piersi, jeśli zaszłaś w kolejną ciążę? Wyjaśnia ginekolog

Karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcji?

Czy można pić kawę podczas… ?

Czy można pić kawę podczas… ? Internistka odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

Babki z piersiami

Większość tego, co słyszymy o karmieniu piersią, to mity. „Babki z piersiami” powstały po to, by je obalać i wspierać karmiące mamy

Karmienie piersią w miejscach publicznych - rośnie społeczna akceptacja

Karmienie piersią w miejscach publicznych – rośnie społeczna akceptacja

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w trakcie ciąży?

„Cellulit nie oszczędza nawet szczupłych kobiet”. HZ kontra mity #15 Cellulit

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Macierzyństwo nie ogranicza się do czterech ścian. Jestem mamą i karmię wszędzie. Zobacz najlepsze zdjęcia karmiących mam

Kobieta na treningu z hantelkami

Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy

Para całująca się na łące

„Dzięki całowaniu się jesteśmy zdrowsi”. HZ kontra mity #13 Pocałunki

Kobiety na Instagramie pozują z laktatorem. Zainspirowała je Rachel McAdams

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.