Przejdź do treści

HZ kontra mity #5 Laktacja

matka karmiąca dziecko
zdjęcie: iStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie
Nike
Kończy się świat, w którym nie podejmujemy trudnych tematów. Nowa kampania Nike walczy z depresją i próbami samobójczymi

Jak w każdy poniedziałek, obalamy mity. Dzisiaj pod lupę bierzemy laktację, czyli proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne. Karmiące matki zadają sobie wiele pytań, a internetowe fora pełne są sprzecznych informacji. O mitach rozmawiamy z ginekologiem Bolesławem Kalukiewiczem.

Karmienie piersią wymaga eliminowania spożywania pewnych produktów

Bolesław Kalukiewicz: Nie jest prawdą, że najlepiej jest wyeliminować jak najwięcej produktów z diety. Jeśli u dziecka nie stwierdzono alergii, to w okresie kamienia piersią nie trzeba stosować rygorystycznej diety. Kobieta powinna zadbać o zdrowe i urozmaicone posiłki. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, a zawierać jak najmniej sztucznych aromatów, konserwantów, surowego mięsa i alkoholu. Ale zauważmy, dieta dobrze zbilansowana powinna być standardem, a nie jedynie na czas karmienia, dlatego kobieta karmiąca nie ma szczególnych zaleceń.

Przerwy między kamieniem powinny być długie, aby piersi miały czas na wyprodukowanie pokarmu

Jest to mit. Produkcja mleka jest uzależniona od stężenia prolaktyny. Hormon ten jest wydzielany przez przysadkę mózgową i powoduje, że dziewczętom rosną piersi, a u kobiet w ciąży dochodzi do stymulacji rozwoju gruczołów mlecznych i produkcji mleka. Czas przerwy między karmieniem nie ma wpływu na produkcję mleka, ale czas ssania malucha piersi tak, ponieważ hormon ten jest wytwarzany, gdy dziecko ssie pierś.

Będąc w kolejnej ciąży, nie można karmić dziecka

Jest to bardzo często powielany mit. Będąc w kolejnej ciąży kobieta może karmić swoje dziecko. Nie ma żadnych medycznych dowodów, że może to zaszkodzić dziecku. Jedynymi obciążeniami jest ciąża zagrożona, krwawienie, skurcze macicy, bóle podczas kamienia, dlatego wszelkie dolegliwości należy konsultować z lekarzem. Wiele matek, które karmią w ciąży, same mogą zaobserwować, że dziecko odstawia pokarm w około 5. miesiącu ciąży, ponieważ zmienia się wówczas smak pokarmu, na skutek zmian hormonalnych kobiety. Dziecko w sposób naturalny daje znak, że coś mu sprzyja lub nie. Jeśli ciąża przebiega poprawnie, można karmić dziecko.

Kufel piwa lub lampka wina wskazana na pobudzenie laktacji

Jest to nieprawda, chociaż kiedyś taką teorię „sprzedawały” położne pacjentkom. Alkohol przenika do mleka mamy i nie przyczynia się do zwiększonej ilości mleka, a mówi się nawet o tym, że zaburza laktację. Jeśli karmiącej mamie zdarzy się wypić lampkę wina, nie powinna karmić przez przynajmniej 2-3 godziny, aż stężenie obniży się we krwi i pokarmie.
Trzeba pamiętać, że alkohol przedostaje się w takich samych ilościach zarówno do krwi, jak i do pokarmu kobiety, dlatego sugerowane jest, aby ograniczyć spożywanie napojów wysokoprocentowych. Nie ma żadnych dowodów na to, że napoje wysokoprocentowe pobudzają laktację, wręcz przeciwnie – mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną kobiety i w efekcie zakłócić produkcję mleka.

Myślisz o dziecku?

Sprowadzić na świat nowe życie to nie lada wyczyn. Ciała przyszłych mam przechodzą szereg zmian, warto wtedy skupić się na sobie. Sprawdź jak może Cię wesprzeć WIMIN.

Sprawdź

Czy zdarza ci się pić alkohol podczas karmienia dziecka?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Kształt i wielkość piersi ma wpływ na laktację

Jest to nieprawda, ani wielkość piersi ani kształt nie wpływa na jakość laktacji. Rozmiar biustu zależy od ilości tkanki tłuszczowej, dlatego bez znaczenia jest rozmiar piersi, ponieważ mleko produkowane jest w tkance gruczołowej. Dziecko w sposób naturalny nauczy się ssać zarówno z małej, jak i dużej piersi. Tak samo dotyczy, zarówno szczupłych, jak i tęższych kobiet, które mogą karmić swoje dziecko.

Gdy matka jest chora lub przeziębiona, nie może karmić dziecka

Jest to mit. W czasie grypy lub przeziębienia organizm kobiety wytwarza przeciwciała, które przenikają do mleka. W ten sposób pokarm jest jak lekarstwo i sprawia, że dziecko jest odporniejsze. Produkowany pokarm w czasie przeziębienia matki wzmacnia w naturalny sposób odporność, która będzie mieć duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Nie namawiam oczywiście kobiet, aby chorowały, ale nie powinny obawiać się o zdrowie dziecka podczas swojego przeziębienia.

 

Po karmieniu kobieta musi odciągnąć pokarm, aby „opróżnić” pierś

Jest to absurd, który był powielany „starą szkołą”, mówiący właśnie o tym, że po karmieniu należy odciągnąć pokarm -„opróżnić” pierś, aby uniknąć zastoju laktacji. Dzisiaj już wiemy, że jest to błędne myślenie. Jeśli laktacja przebiega pomyślnie, odciąganie pokarmu nie jest potrzebne. Jest ono zalecane w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy jest obrzęk piersi lub gdy mama pracuje i nie ma jej dłuższy czas przy dziecku. Całkowite „opróżnienie” piersi nie istnieje, ponieważ pokarm powstanie podczas ssania piersi, a ilość zależy od jego częstotliwości. Paradoksalnie odciąganie mleka po każdym karmieniu może prowadzić do zastoju laktacji.

Kobieta w ciąży

Jeśli pokarm jest zbyt wodnisty, należy odciągnąć i zagęścić mąką

Jest to niebezpieczny mit. Mleko matki jest dostosowany do potrzeb malucha w sposób naturalny. Mam wrażenie, że wiele kobiet na siłę chce zarzucić coś sobie, jakieś niedociągnięcia lub przysparza sobie dodatkowych zmartwień, a niepotrzebnie. Absolutnie nie wolno mleka zagęszczać, zwłaszcza mąką. Dziecku przed ukończeniem 6. miesiąca życia nie podaje się glutenu, czyli składnika mąki. Grozi to rozwojem alergii pokarmowej. Pokarm kobiet jest zróżnicowany, czasem jest rzadki, czasem gęsty. Mleko matki jest dobrym mlekiem, nawet jak jest wodniste, nie ingerujmy w nie.

Nocne budzenie się dziecka jest oznaką, że jest za mało pokarmu

Nocne karmienie dziecka jest standardem, typową, rutynową czynnością. Rzadko zdarza się, aby dziecko w pierwszym roku życia przespało całą noc, zwłaszcza, że w dzień także zdarzają się drzemki. Maluch domaga się pokarmu w nocy z powodu głodu lub jest to związane z wchodzeniem w nowy etap rozwoju, np. ząbkowaniem. Nie ma to nic wspólnego ze „złą jakością” pokarmu.

Mając sztuczny biust (implanty) nie można karmić dziecka

To jest zależne od metody powiększenia biustu. Dobrze wykonany zabieg oraz odpowiednia metoda powiększenia biustu nie spowoduje w piersiach zmian, które wpłyną na możliwość naturalnego karmienia dziecka. Implanty umieszczane są najczęściej pod mięśniem piersiowym większym lub bezpośrednio pod gruczołem piersiowym. Taka lokalizacja nie stanowi więc przeszkody dla karmienia dziecka piersią.

 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czy można pić kawę podczas… ?

Czy można pić kawę podczas… ? Internistka odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

Babki z piersiami

Większość tego, co słyszymy o karmieniu piersią, to mity. „Babki z piersiami” powstały po to, by je obalać i wspierać karmiące mamy

Matka karmiąca dziecko

„To nasz społeczny obowiązek, aby wspierać kobiety, żeby miały większą odwagę”. W Polsce rośnie akceptacja wobec publicznego karmienia piersią

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w trakcie ciąży?

„Cellulit nie oszczędza nawet szczupłych kobiet”. HZ kontra mity #15 Cellulit

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Macierzyństwo nie ogranicza się do czterech ścian. Jestem mamą i karmię wszędzie. Zobacz najlepsze zdjęcia karmiących mam

Kobieta na treningu z hantelkami

Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy

Para całująca się na łące

„Dzięki całowaniu się jesteśmy zdrowsi”. HZ kontra mity #13 Pocałunki

Kobieta z kapryśnym wyrazem twarzy siedzi na kanapie i trzyma ręce na klatce piersiowej

Zgaga nie ma związku z wagą ciała? HZ kontra mity #12 zgaga

Smutna kobieta je makaron w toalecie

„Do bulimii należy podejść jak do choroby intymnej”. HZ kontra mity #11 Bulimia

Kobiety na Instagramie pozują z laktatorem. Zainspirowała je Rachel McAdams

Rachel McAdams z laktatorem

Rachel McAdams pozuje z laktatorem. „To takie naturalne, normalne i niesamowite”

kobieta myje twarz

Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik

Kobieta trzyma się za nos

Kobiecy zawał serca. HZ kontra mity #9

Bielactwo

HZ kontra mity #8 Bielactwo

matka karmi piersią dziecko

„Zapach mleka matki też ma swoje funkcje”

HZ kontra mity #7 Opryszczka

matka z dzieckiem siedzą na fotelu

Nietypowa biżuteria dla młodej matki. Zobacz, co proponują polskie firmy

narzędzie do pomiaru poziomu cukru we krwi

HZ kontra mity #6 Cukrzyca

Czy przeziębiona mama może karmić piersią? Odpowiada Hafija – promotorka laktacyjna

Wyboista droga mleczna – co z tą laktacją?

„Kompletnie nie byłam świadoma, co mam robić w tych pierwszych dniach z dzieckiem”. Co Polki wiedzą o połogu?

pms to nie choroba

PMS to choroba! Obalamy mity dotyczące zespołu napięcia przedmiesiączkowego