Ile śpi noworodek? / istock

Ile śpi noworodek?

Spodziewasz się dziecka? A może właśnie przyjechałaś z noworodkiem ze szpitala i zastanawiasz się, ile maluch powinien spać? Spieszymy z wyjaśnieniami. Z poniższego artykułu dowiesz się też, jakie są etapy snu u dziecka, a także po czym rozpoznać objawy nieprawidłowego snu u malucha.

Spis treści:

Etapy snu u noworodka

Przez pierwsze kilka tygodni życia noworodek potrafi spać nawet 16-20 godzin dziennie. Najczęściej budzi się tylko wtedy, gdy odczuwa głód bądź jest mu mokro. Noworodki budzą się też, gdy chcą się przytulić do mamy. I nic w tym dziwnego – w końcu swoje ostatnie miesiące spędziły w brzuchu, gdzie czuły się bezpiecznie. Teraz, po porodzie, są zostawione same sobie. Budzą się więc, by wykrzyczeć swoje potrzeby. 

Zdarza się też tak, że noworodek potrafi spać bez przerwy. W takiej sytuacji malucha należy obudzić i przystawić do piersi bądź podać butelkę, jeśli nie karmimy naturalnie.  

Dlaczego noworodek nie może spać przez cały dzień? Zbyt długi sen może bowiem spowodować u niego spadek poziomu cukru we krwi, czyli tzw. hipoglikemię.  

Sen niemowlaka: Ile powinno spać niemowlę?

  • Miesięczne dziecko przesypia ok. 16-20 godzin na dobę. Najczęściej jest to ok. 8 godzin w ciągu dnia i 8 godzin w ciągu nocy.
  • Gdy maluch skończy 6 tygodni, czas jego dziennego snu skraca się nieznacznie, do 15-16 godzin na dobę. Wtedy też, już jako niemowlak, z dnia na dzień robi się coraz bardziej aktywny.
  • Trzymiesięczne niemowlę statystycznie przesypia 10 godzin w nocy i ok. 5 godzin w dzień.
  • Półroczne dziecko – 14 godzin na dobę. Najczęściej jest to 11 godzin w nocy i 3 godziny w dzień.
  • Roczne dziecko śpi ok. 12 godzin w nocy i ok. 2 godzin w ciągu dnia.

W 2016 roku Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM, czyli American Academy of Sleep Medicine) opublikowała rekomendowaną długość snu dla dzieci. Nad stworzeniem raportu pracowało 13 specjalistów. Z dokumentu wynika, że dziecko w wieku 4-12 miesięcy powinno spać ok. 12-16 godzin na dobę. To jednak bardzo umowna liczba. Każde dziecko jest bowiem inne i potrzebuje innej liczby godzin snu.  

Objawy nieprawidłowego snu u niemowlaka

Wydaje ci się, że twoje dziecko się nie wysypia? Maluch wstaje zmęczone, markotne i bez apetytu? Być może warto zbadać ten stan u lekarza. Możesz ten samodzielnie sprawdzić, w czym tkwi problem. Skontroluj stan łóżeczka, w którym śpi dziecko. Dokładnie sprawdź materac. 

Dziecko może się też budzić, np. z powodu lęków separacyjnych. Pojawiają się one najczęściej wtedy, gdy maluch kończy pół roku. Niemowlę zaczyna zdawać sobie wtedy sprawę z tego, że nie jest już częścią mamy, a odrębną jednostką. Niektórym maluchom trudno to zrozumieć. To właśnie dlatego niemowlaki zaczynają mocno płakać, gdy tracą rodziców z oczu, chociaż jeszcze kilka miesięcy temu nic takiego się nie działo.  

Warto też pamiętać, że nawet jeszcze po 1. roku życia dziecko może budzić się w nocy i płakać całkowicie bez powodu. Dorośli jednak, gdy nawet się przebudzą, niemal natychmiast zasypiają, czego dziecko jeszcze nie potrafi. I stąd właśnie nocny płacz, którego następnego ranka maluchy często nawet nie pamiętają.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź