3 min.
Inseminacja domaciczna w walce z niepłodnością

Inseminacja domaciczna w leczeniu niepłodności
Najnowsze
17.01.2021
Starość zaczyna się od mózgu
17.01.2021
Czy dieta ma wpływ na naszą seksualność? Wyjaśnia dietetyczka Paulina Ihnatowicz
17.01.2021
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy Polacy mogą zaszczepić się w innym kraju Unii Europejskiej?
17.01.2021
Migrena – kwestia genów?
16.01.2021
Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety
Część par mimo ogromnych starań nie może doczekać się potomstwa. Na szczęście obecnie na rynku nie brakuje metod, które są w stanie zwiększyć szansę na zapłodnienie. Jednym z nich jest inseminacja domaciczna – czym jest i na czym polega?
Spis treści
- Inseminacja domaciczna w leczeniu niepłodności
- Inseminacja domaciczna – kiedy jest przeprowadzana?
- Inseminacja domaciczna – jakie warunki muszą zostać spełnione?
- Inseminacja domaciczna – jak wygląda zabieg?
- Inseminacja domaciczna, a problemy z owulacją
- Inseminacja domaciczna – przygotowanie nasienia
- Inseminacja – jaki jest jej cel?
- Inseminacja – co zrobić, gdy nie działa?
Inseminacja domaciczna w leczeniu niepłodności
Inseminacja domaciczna jest jedną z najprostszych sposobów leczenia bezpłodności. Jej skuteczność wynosi od 5 do 25%. Inseminacja funkcjonuje w medycynie od XVIII wieku – możliwość jej przeprowadzenia badał włoski biolog Lazzaro Spallanzani. Obecnie jest przeprowadzana zarówno w prywatnych jak i państwowych klinikach. Inseminacja polega na bezpośrednim umieszczeniu nasienia w macicy kobiety.
Inseminacja domaciczna – kiedy jest przeprowadzana?
Nie każda para mająca problem ze spłodzeniem dziecka zakończy leczenie niepłodności na inseminacji. Ta, jest zalecana głównie w przypadku, gdy jakość oraz ilość nasienia jest niewystarczająca do tego, aby do zapłodnienia doszło w sposób naturalny. Żeby inseminacja miała szansę się powieść, w jednym mililitrze nasienia męskiego powinno się znaleźć minimum milion żywych plemników – jeśli wynik ten jest niższy, para kwalifikuje się do zapłodnienia in vitro (prawdopodobieństwo zapłodnienia poprzez inseminację w tym przypadku jest praktycznie zerowe).
Inseminacja domaciczna – jakie warunki muszą zostać spełnione?
Żeby inseminacja domaciczna miała szansę zakończyć się sukcesem, musi zostać spełnionych kilka warunków. Na samym początku należy wykonać badanie drożności jajowodów (jeśli żaden z jajowodów nie będzie drożny przeprowadzenie zabiegu mija się z jakimkolwiek celem). U kobiety, u której ma być wykonany zabieg musi występować owulacja – w czasie, gdy powinny występować dni płodne przeprowadza się badanie USG, przy pomocy którego można wyznaczyć najlepszy moment na przeprowadzenie zabiegu.
Inseminacja domaciczna – jak wygląda zabieg?
Zabieg inseminacji domacicznej jest nieskomplikowany i trwa kilka minut – polega na umieszczeniu w pochwie wziernika, przez który wprowadza się miękki cewnik z laboratoryjnie przygotowanym nasieniem.
Inseminacja domaciczna, a problemy z owulacją
Jeśli kobieta, u której ma zostać przeprowadzony zabieg inseminacji domacicznej ma problem z uzyskaniem prawidłowej owulacji przeprowadza się jej hormonalną stymulację przy pomocy preparatów podawanych doustnie lub domięśniowo.
Jeśli pęcherzyki Graffa rosną wolną, obserwuje się je poprzez badanie USG i dopiero w momencie osiągnięcia odpowiedniej wielkości wywołuje owulację z pomocą odpowiednich środków farmakologicznych.
Inseminacja domaciczna – przygotowanie nasienia
Jak wspomnieliśmy wcześniej, inseminacja domaciczna polega na wprowadzeniu do jamy macicy nasienia, które jest odpowiednio przygotowane. Jest ono pobierane drogą masturbacji, tuż przed zabiegiem – do jamy macicy wprowadzane są wyłącznie plemniki najlepszej jakości, które mają największą szansę na dotarcie do komórki jajowej i zapłodnienie jej.
Inseminacja – jaki jest jej cel?
Celem inseminacji jest oczywiście doprowadzenie do zapłodnienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że głównym zadaniem tego zabiegu jest ułatwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej i zapłodnienie jej (ułatwienie to polega na ominięciu barier, które mogą utrudnić plemnikom ich „podróż” – problematyczny jest głównie śluz z szyjki macicy, który często prowadzi do zlepienia się plemników).
Inseminacja – co zrobić, gdy nie działa?
Gdy mimo stworzenia odpowiednich warunków kobieta nie może zajść w ciążę (zabieg powtarza się maksymalnie przez rok czasu, przy czym największa szanse na zajście w ciążę występuje podczas pierwszych trzech – czterech zabiegów), kolejnym krokiem powinno być skorzystanie z in vitro.
Jak widać, inseminacja jest jednym z najmniej skomplikowanych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na leczenie niepłodności.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021