Przejdź do treści

Intermittent fasting inaczej post przerywany – na czym polega i w jaki sposób działa? Wyjaśnia dietetyczka

jedzenie
Intermittent fasting inaczej post przerywany - na czym polega i w jaki sposób działa? Wyjaśnia dietetyczka Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Intermittent fasting (w skrócie IF) to sposób odżywiania, który cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród osób odchudzających się. W jaki sposób i dlaczego działa? U kogo się sprawdzi, a dla kogo nie jest zalecany? Na te pytania postanowiła odpowiedzieć dietetyczka, Anna Reguła.

Anna Reguła jest dyplomowanym dietetykiem przekazującym swoją wiedzę na Instagramie. Jej profil „niekoniecznie_dietetycznie” obserwuje już ponad 125 tys. osób. Ostatnio dietetyczka wypowiedziała się na temat intermittent fasting (w skrócie IF) inaczej postu przerywanego.

Post przerywany – na czym polega?

Jak zaznaczyła na wstępie, intermittent fasting to nie dieta, a raczej strategia żywieniowa polegająca na tzw. okresowej głodówce, po której dysponujemy oknem żywieniowym na spożycie posiłku. Co to w praktyce oznacza? W ciągu doby tylko przez określony czas możemy przyjmować posiłki. Najczęściej w tym modelu żywienia unika się śniadań, okno żywieniowe rozpoczyna się w godz. 12-14, a zamyka w godzinach wieczornych po 6-8 godzinnym czasie przeznaczonym na spożywanie posiłków. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że ostatni posiłek jest spożywany np. do godz. 20:00, a pierwszy o 10:00 następnego dnia.

Kobieta przed laptopem

Post przerywany – czy i w jaki sposób działa?

Wiele osób zastanawia się, czy taki sposób żywienia ma w ogóle sens i przynosi jakieś efekty, zakładając, że w ciągu 8 godzin mamy przyjąć taką samą ilość kcal, co zwykle jedliśmy w ciągu całego dnia, czyli podaż nie zmienia się a jedynie czas, w którym spożywamy posiłki.

„IF magicznie nie sprawia, że tracimy kilogramy, po prostu małe okno żywieniowe powoduje, że mamy większą szansę na dostarczenie mniejszej ilości kcal” – wyjaśnia Anna Reguła w swoim wpisie na Instagramie. „Jeśli w tym okresie czasu zjemy tyle samo kalorii, co standardowo, nie wytworzymy deficytu kalorycznego i nie wspomożemy procesu odchudzania” – dodaje.

View this post on Instagram

W dzisiejszych czasach jak nie jesteś na keto, IF lub nie jesz białkowo-tłuszczowych śniadań to "z czym do ludzi" ?‍♀️ Zajmiemy się dzisiaj tym tajemniczym skrótem… ▫️ ▫️ IF to nie dieta, a raczej strategia zywieniowa. Polega ona na tzw. okresowej głodówce, po której dysponujemy oknem zywieniowym na spożycie posiłku ▫️ ▫️ W jaki sposób i dlaczego działa ❓IF magicznie nie sprawia, że tracimy kilogramy, po prostu małe okno żywieniowe powoduje, że mamy większą szansę na dostarczenie mniejszej ilości kcal. Jeśli w tym okresie czasu zjesz tyle samo kalorii, co standardowo, nie wytworzysz deficytu kalorycznego i nie wspomozesz procesu odchudzania? ▫️ ▫️ Metoda ta sprawdzi się dobrze dla osób, które nie mają w nawyku chociażby jedzenia śniadań lub dużo podjadają, zwłaszcza w godzinach wieczornych ▫️ ▫️ Zastanówmy się, czy deficytu kalorycznego nie możemy zastosować również w tradycyjnej metodzie żywienia❓Czy IF to jedyna metoda żeby zrzucić zbędne kilogramy?❓Czy edukacja zywieniowa nie jest ważniejsza niż rama czasowa spożywania posiłków❓Co jeśli Twój dzień przebiegnie niestandardowo i będziesz musiał nagiąć zasady postu❓Według mnie jest to jedna z metod, którą można zastosować, ale wcale nie jest konieczna i nie sprawdzi się u każdego, a u niektórych skończyć się zaburzeniami odżywiania, kiedy to chociażby śniadanie będzie im się kojarzyło z odstepstwem od diety i wiązało z wyrzutami sumienia? ▫️ ▫️ Na koniec zaznaczę, że ta strategia nie jest odpowiednia dla dzieci i młodzieży, sportowców oraz w niektórych jednostkach chorobowych. Eliminuje natomiast nawyk podjadania i jest prosta w swoich zaleceniach ▫️ ▫️ Czy JA polecam IF❓Znacie mnie – modne strategie to jedno, ja póki co pozostanę w teamie #zdrowyrozsadek i wolę edukować niż ograniczać? ▫️ ▫️ #dietetyka #infografika #fitgirl #redukcja #odchudzanie #nutrition #healthyfood #zdrowejedzenie #zdrowystylzycia #dietanietakanudna #metabolizm #jakschudnac #if #intermittentfasting

A post shared by Anna Reguła Dietetyka (@niekoniecznie_dietetycznie) on

Intermittent fasting – u kogo się sprawdzi, a kto nie powinien eksperymentować z tą metodą żywienia?

Zdaniem dietetyczki, intermittent fasting sprawdzi się dobrze u osób, które nie mają w nawyku jedzenia śniadań lub dużo podjadają, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Reguła podpowiada, by zastanowić się, czy deficytu kalorycznego nie możemy zastosować również w tradycyjnej metodzie żywienia.

„Czy IF to jedyna metoda żeby zrzucić zbędne kilogramy? Czy edukacja żywieniowa nie jest ważniejsza niż rama czasowa spożywania posiłków? Co jeśli Twój dzień przebiegnie niestandardowo i będziesz musiał nagiąć zasady postu?” – pyta dietetyczka.

Dziewczyna na diecie intermittent fasting je kanapkę

Według niej jest to jedna z metod, którą można zastosować, ale wcale nie jest konieczna i nie sprawdzi się u każdego.

„U niektórych może skończyć się zaburzeniami odżywiania, kiedy to chociażby śniadanie będzie im się kojarzyło z odstępstwem od diety i wiązało z wyrzutami sumienia” – tłumaczy ekspertka. „Ta strategia nie jest odpowiednia dla dzieci i młodzieży, sportowców oraz w niektórych jednostkach chorobowych” – dodaje.

Do zalet tego sposobu żywienia dietetyczka zalicza eliminację nawyku podjadania i proste, zrozumiałe zalecenia. Z kolei za wady uznaje ryzyko popadania w skrajności i spożywania jednego posiłku w ciągu dnia, co może prowadzić do zaburzeń odżywiania. Podkreśla, że ta metoda jest też niepraktyczna dla osób, których doba zaczyna się bardzo wcześnie i trwa do późnej nocy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: