Przejdź do treści

Izabela Sakutova: nie ma brzydkich piersi, są tylko źle ubrane

Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepionka
Szczepienie przeciw grypie – dlaczego warto się szczepić?
Kobieta biegnie ulicą w parku. Jest ubrana w sportowe ciuchy. Dookoła są liście, widać, że jest jesień
Jak wzmacniać odporność jesienią? Farmaceutka Zofia Winczewska podpowiada
kobieta
Jak mieć lepszy seks? 7 sposobów, żeby czerpać jeszcze więcej przyjemności w łóżku
Trądzik - jak go wyleczyć? / istockphoto.com
Dlaczego leczenie przeciwtrądzikowe nie zawsze działa? Dermatolożki z Dermatolook odpowiadają
Monika Grzegorzewicz / Instagram.com
Jesteś po porodzie i chcesz wrócić do wzmożonej aktywności fizycznej? Uważaj. Fizjoterapeutka uroginekologiczna wymienia ćwiczenia zakazane

Piersi w ryzach, czyli ruszamy na misję pod kryptonimem dobrze dobrany biustonosz. Czym należy się kierować i na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów? Jaki biustonosz będzie idealny dla piersi karmiących, dojrzałych, a jaki dla piersi chirurgicznie poprawianych? Odpowiada Izabela Sakutova – międzynarodowy ekspert brafittingu, lingerie styling i pomysłodawczyni kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

 

Marta Dragan: Polki opanowały sztukę brafittingu? Wiedzą, jak dobrać biustonosz czy nadal popełniają po drodze sporo błędów?

Izabela Sakutova: Jest coraz lepiej, ale nadal mamy skłonności do nagminnych błędów. Przeważnie dotyczą one zbyt luźnego obwodu biustonosza oraz zbyt małych miseczek. To powoduje, że piersi nie są odpowiednio ukształtowane i podtrzymane. Dość często przy jakimkolwiek ruchu one po prostu wypadają, bo niestabilny obwód biustonosza nie zakotwicza miseczek na ciele.

Jakie konsekwencje zdrowotne rodzi źle dobrany biustonosz?

Zaczynając od samych bólów – kręgosłupa, karku, ramion – po zmiany w tkance piersiowej. Jeżeli kobieta o pełniejszym biuście źle dobierze obwód biustonosza, to cały ciężar piersi jest uniesiony na ramionach. Odczuwa wówczas napięcie w górnych partiach pleców. Do tego mogą dochodzić podrażnienia skóry przez wrzynające się ramiączka bądź przez zbyt luźny obwód biustonosza, który przesuwa się, powodując otarcia. Można mówić również o wielu problemach z postawą ciała. Bo na logikę – jeśli nas coś ciągnie do przodu, to siłą rzeczy w pewnym momencie poddajemy się temu i pochylamy ciało, zamiast stać prosto.

Nasze piersi przytwierdzone są do ciała za pomocą struktur więzadeł i powięzi, które połączone są z mięśniami naszej klatki piersiowej, a te łączą się z kośćmi ramion. Gdy biust jest ciężki, ciągnie nasze barki do przodu. A to skutkuje przygarbioną postawą ciała.

Właścicielki małych piersi również mogą być narażone na problemy z postawą, pomimo tego, że ich biust jest mniejszy, o wiele lżejszy i rzadko powoduje problemy z obciążeniem przodu ciała. Jeśli jednak kobieta z małym biustem nie jest zadowolona z wyglądu swoich piersi, może odruchowo przyjmować zgarbioną postawę, która może powodować ból.

Ponadto, w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że mały biust to zawsze miseczka A czy B, co nie jest prawdą. W związku z tym kobiety z małymi piersiami dość często wybierają rozmiary 75A lub 75B, które są na nie za duże w pasie obwodu biustonosza. Przy odpowiednio dobranym, nie za dużym rozmiarze pod biustem, właściwa dla nich może być miseczka C, D, czy nawet większa. Nieprawidłowo dobrany biustonosz może spłaszczać i rozstawiać piersi, a także zmniejszać swobodę ruchów, bo ruch może powodować przemieszczanie się miseczek na ciele i ich zachodzenie na piersi przy, chociażby, uniesieniu ramion w górę. Te wszystkie zjawiska także mogą sprawić, że kobiety z mniejszymi piersiami zaczynają się garbić.

Wspomniałaś o zmianach w tkance piersiowej – kiedy mogą się pojawić?

Najczęściej przy noszeniu zbyt małych miseczek, które uciskają tkankę piersiową, dzieląc ją na dwie części. Fiszbina, na której oparta jest ta miseczka, zamiast okalać pierś u jej podstawy i w ten sposób podtrzymywać oraz kształtować, wbija się w nią. Jeśli przez długie lata nosimy biustonosz za mały w miseczkach, to ten ucisk może doprowadzić do powstawania blokad w tkance piersiowej. A te blokady z kolei mogą doprowadzić do problemów z oczyszczaniem się toksyn z układu krwionośnego. Wówczas toksyny mogą zacząć kumulować się w jednym miejscu, przez co dochodzi do powstawania zgrubień w postaci cyst bądź guzków. Na pojawianie się tego rodzaju zmian narażone są w szczególności kobiety z genetycznymi obciążeniami.

Jak zatem prawidłowo dobierać biustonosz? Czym się kierować podczas zakupów?

Oczywiście, z chęcią udzielę takich porad, ale to nie zastąpi konsultacji osobistej ze specjalistą. Zacznę od tego, że ciało kobiety przechodzi przez siedem etapów zmian, a każdy z nich przynosi modyfikację kształtu ciała i w tym piersi, co oznacza, że jednorazowe dobranie biustonosza nie wskaże idealnego rozmiaru i kroju na całe życie. Ponadto, zmiany hormonalne i wahania wagi również wpływają na noszony przez nas biustonosz. Dlatego istotne jest regularne sprawdzanie jego dopasowania dla zdrowia, komfortu i dobrego samopoczucia. Powinnyśmy to robić minimalnie raz na pół roku.

Jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę. I są nimi obwód, miseczka, fiszbina, łączenie między miseczkami i ramiączka. Obwód odpowiada za 80 proc. podtrzymania piersi i ma za zadanie stabilnie zakotwiczyć miseczki na naszej klatce piersiowej. W wyniku czego – niezależnie czy podnosimy ręce do góry, czy się schylamy, żeby na przykład zawiązać buty – piersi będą cały czas w ryzach, czyli w miseczkach.

Jak sprawdzić, czy obwód jest dobrze dopasowany?

Najlepiej ustawić się bokiem do lustra i zobaczyć, czy pas zapięcia z tyłu jest wypoziomowany z przednią dolną częścią miseczek biustonosza. Tylny pas obwodu powinien tworzyć z dołem fiszbin miseczek linię horyzontalną. Jeżeli zapięcie jest zbyt wysoko i zachodzi na łopatki, to oznacza, że biustonosz jest za luźny i nie będzie spełniał swojego podstawowego zadania, czyli podtrzymywania piersi.

A pozostałe elementy – jak powinny leżeć?

Miseczka powinna okalać całą pierś u jej podstawy. Oczywiście mamy różne rodzaje biustonoszy – bardziej zabudowane i mniej, ale w każdym z nich pierś nie powinna się wybrzuszać ani „wylewać” ponad górną krawędź miseczki bądź pod pachę. Nie możemy mieć też pustej przestrzeni wewnątrz miseczek, bo nasze piersi są zdane na działanie siły grawitacji i niewłaściwie zabezpieczone dobrze dopasowaną miseczką, narażone są na opadanie.

Fiszbina powinna równo okalać pierś u jej podstawy. Jeśli jest źle dobrana, to wbija się w pierś i powoduje uczucie dyskomfortu. Mostek, czyli centralna część biustonosza łącząca ze sobą miseczki powinna z reguły gładko przylegać do klatki piersiowej. Jeżeli między tym łącznikiem, a klatką piersiową robi się luka, że możemy spokojnie włożyć palce, to najprawdopodobniej nasza miseczka jest za mała lub/i pas obwodu biustonosza za luźny. Są kobiety, które mają wklęsłą bądź wypukłą budowę klatki piersiowej i one będą stanowiły tutaj wyjątek. Nigdy ten mostek u nich nie będzie gładko przylegał i one powinny skoncentrować się na pozostałych wytycznych dopasowania.

Ramiączka powinny być wyregulowane stabilnie, nie powinny opadać z naszych ramion, ale również nie powinny powodować bólu. Jeżeli wbijają się w ramiona, to znak, że w podtrzymaniu zbytnio polegamy na nich zamiast na obwodzie. Powinny być jedynie elementem uzupełniającym, czyli dawać około 15-20 proc. podtrzymania. Jeśli spadają to możliwe, że po prostu nie zostały wyregulowane, albo że należy wybrać inną konstrukcję biustonosza, posiadającą bliżej wszyte ramiączka. Zdarza się również dość często, że za luźny pas obwodu biustonosza, unosząc się do góry poluźnia ramiączka, powodując ich opadanie.

Jak prawidłowo zakładać stanik?

Najpierw zakładamy ramiączka. Następnie łapiemy za dół fiszbin, nachylamy się do przodu i staramy się umiejscowić fiszbiny u podstawy piersi. Po czym prostujemy się, zapinamy biustonosz na najluźniejszą haftkę (jeżeli jest nowy). Lewą rękę bierzemy pod pachę i chwytamy za górną krawędź fiszbiny. Odginamy fiszbinę od naszego ciała, prawą rękę wkładamy do lewej miseczki i wygarniamy wszystko spod pachy w kierunku miseczki. Tę samą czynność powtarzamy z drugiej strony.

Dalej sprawdzamy, czy nie mamy żadnych uwypukleń nad górną krawędzią miseczki lub pod pachą, jeżeli są, to dwoma palcami, tak jak wycieraczkami samochodowymi, ujarzmiamy i wygładzamy jeszcze górę piersi. Jeśli uda nam się to zrobić w taki sposób, to najprawdopodobniej miseczka jest dobrze dobrana. Jeśli nie, to wniosek jest taki, że wybrałyśmy za małą miseczkę. Na sam koniec regulujemy ramiączka.

Czy na stan piersi ma wpływ to, jaki model biustonosza nosimy?

Nie, to są nasze indywidualne preferencje pod warunkiem, że biustonosz, na który się zdecydujemy, jest odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru i kroju do wielkości, konsystencji, kształtu naszych piersi oraz ich rozłożenia na klatce piersiowej. Wiem, że są różne teorie i obawy wokół biustonoszy push-up, ale z brafittingowego punktu widzenia ten model absolutnie nie szkodzi. Jeżeli nasz biust jest jędrny i lubimy wygląd uniesionych piersi, to nie widzę powodu, dla którego miałybyśmy rezygnować z push-upów.

To, kiedy krój ma faktycznie znaczenie, to na pewno w czasie uprawiania sportu. Piersi wówczas muszą być podtrzymane przez specjalistyczną konstrukcję biustonosza, która zapobiega raptownym wstrząsom piersi. Tutaj codzienny biustonosz faktycznie nie jest zalecany, bo nie jest w stanie zapewnić wystarczającego poziomu stabilności w trakcie wykonywania intensywnych ruchów.

Jakie ryzyko niesie rezygnacja z biustonosza sportowego przy aktywności fizycznej?

Przede wszystkim narażamy nasze piersi na opadanie, rozciąganie się całego systemu więzadeł i powięzi, który odpowiada za naturalny kształt i za ich utrzymanie piersi na określonym poziomie na naszym ciele. Jeżeli nie zapewniamy odpowiedniego podtrzymania w czasie aktywności fizycznej, to te struktury z czasem ulegają rozciąganiu, powodując wcześniejsze opadanie piersi.

View this post on Instagram

❗️Ponad 60% kobiet w Polsce ma duży biust❗️Ale jaki biust to DUŻY BIUST 🤔 👙❓ . 🧐 Zapoznaj się z wynikami badań, które przeprowadziłam pośród współpracujących ze mną polskich sklepów brafittingowych, a uzyskasz odpowiedź 📊. . 💡 Dowiedz się, na co biuściasta powinna zwracać uwagę kupując biustonosz oraz jakie cechy powinna posiadać jego konstrukcja. . 💡 Naucz się dobierać rozmiar biustonosza, bez użycia miarki, do Twoich indywidualnych kształtów ciała. . 💡 Zgłębić wiedzę na temat cech, którymi powinien charakteryzować się dobry biustonosz sportowy na duży biust. . Zapraszam na blog 📚 . ➡️ Link w moim bio. . Twoja Izabela Stanikova

A post shared by 👙Brafitting & Lingerie Expert (@izabelasakutova) on

Biustonosz ciążowy – jaki i kiedy kupować?

Pierwszy biustonosz w ciąży powinnyśmy wybierać między 3. a 4. miesiącem, bo wtedy u większości kobiet już zachodzą zmiany w wielkości piersi. Średnio kobieta w trakcie ciąży zmienia dwa do trzech rozmiarów biustonosza. Kolejnym etapem jest przełom 6. i 7. miesiąca. Odradzam kupowanie biustonoszy, które rosną z biustem, bo są wykonane z bardzo elastycznego materiału, który z każdym ruchem powoduje podskakiwanie piersi, a nie podtrzymanie. Powiększone piersi są wrażliwe, a każdy gwałtowny ruch powoduje ból. Tak elastyczny biustonosz nie podtrzyma stabilnie piersi, co może skutkować powstawaniem rozstępów.

Przy nowym biustonoszu codziennym wybieramy obwód, zapinając go na najbardziej zewnętrzną haftkę. W wyniku użytkowania i prania obwód siłą rzeczy rozciąga się. Dobierając go w ten sposób przedłużamy okres jego użytkowania, bo kiedy się rozciągnie mamy możliwość przepięcia go jeszcze na co najmniej dwie haftki. Kupując biustonosz zapinany na najciaśniejszą haftkę, pozbawiamy się możliwości późniejszej regulacji.

W przypadku biustonosza ciążowego sytuacja się odwraca, bo rozmiar obwodu pod biustem zwiększa się z kolejnymi tygodniami. Zachęcam zatem do dobierania go w momencie zakupu zapiętego na najciaśniejszą haftkę, żeby później móc go jeszcze poluźnić.

Biustonosz do karmienia – jak dobrać rozmiar i kiedy kupić?

Na dwa tygodnie przed datą porodu, dlatego że nasze piersi w tym czasie są bliskie rozmiarowi finalnemu po urodzeniu. Barfitterka, która jest wyszkolona w dobieraniu bielizny dla matek karmiących, wie, że kobiecie, która przychodzi na dwa tygodnie przed porodem, należy dobrać mniejszy obwód, bo po porodzie odejdą wody i spadnie brzuszek. A miseczkę o dwa rozmiary większą, bo po urodzeniu organizm dostaje dodatkowego kopa pokarmu, wzmaga się laktacja i piersi dość często powiększają się właśnie o dwa rozmiary.

Spanie w biustonoszu – można czy nie można?

Oczywiście, że można. Szczególnie zaleca się matkom karmiącym i kobietom o pełniejszym biuście. W przypadku matek karmiących częste przyciskanie piersi wypełnionych pokarmem może doprowadzić do powstawania w nich stanów zapalnych. Sama się tego nabawiłam po pierwszych dniach karmienia i szybko chwyciłam za biustonosz. A jeśli chodzi o kobiety z większym biustem, to proszę sobie wyobrazić, że w pozycji leżącej biust rozlewa się na boki, co sprawia, że skóra się rozciąga przez średnio 8 godzin. Piersi w ten sposób narażone są również na rozciąganie. W sprzedaży dostępne są specjalne biustonosze do spania, które są wykonane z materiału oddychającego, dzięki czemu piersi nie zaparzają się. Takie modele nie posiadają fiszbin i są wyżej zabudowane, co zapewnia komfort i lepsze podtrzymanie.

Jakie staniki polecasz dla dojrzałych piersi, które straciły swoją elastyczność?

Są specjalne konstrukcje, które nadają naturalny kształt piersiom. Na pewno nie możemy pozwolić sobie na stosowanie push-upów, bo luźniejsza skóra zacznie się marszczyć w górnej części i będzie to wyglądało mało estetycznie. Nie osiągniemy w ten sposób ładnego efektu modelowania piersi. Im mostek pomiędzy miseczkami jest niżej zabudowany, tym piersi będą mniej zabezpieczone. Przy nachyleniu będą nam „uciekać”. Dlatego dla dojrzałych piersi zaleca się tzw. balkonowe modele o większym poziomie zakrycia oraz modele full-cup, czyli pełna miska, które pokrywają całą powierzchnię piersi. Korzystnie sprawdzają się też modele z pionowymi panelami zbierającymi luźniejszą skórę pod pachą, wbudowanymi w boki miseczek. Obecnie dostępne są naprawdę piękne wzory, koronki, jest z czego wybierać. Każdy rodzaj piersi znajdzie coś dla siebie.

Biustonosz do asymetrycznych piersi?

Jeżeli asymetria nie jest aż tak duża, czyli różnica jest mniej więcej o pół rozmiaru, to nie musimy stosować specjalistycznych wkładek. Na rynku znajdziemy biustonosze, które mają dość stabilną dolną część miseczki, a górną wykończoną elastyczną koronką. I takie rozwiązania świetnie sprawdzają się przy asymetrii. Na większej piersi – koronka odpowiednio się naciągnie, ale nie spowoduje wrzynania się, a na mniejszej – ładnie przylegnie i nie będzie odstawać. Zawsze miseczki dobieramy na większą pierś. I wtedy na mniejszej piersi możemy pracować na przykład ramiączkiem, bardziej je naciągając, ewentualnie zastosować wkładki.

Archiwum prywatne

Wiele kobiet, które zdecydowały się na powiększenie piersi, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jędrny, pełny i kształtny biust nie został im dany na zawsze. O piersi po zabiegach chirurgicznych powinno dbać się jeszcze bardziej niż o te, którymi obdarzyła nas matka natura.

A do piersi, które są chirurgicznie powiększane?

Bardzo ważny temat poruszyłaś. Otóż, wiele kobiet, które zdecydowały się na powiększenie piersi, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jędrny, pełny i kształtny biust nie został im dany na zawsze. Wychodzą z założenia, że nie po to „zrobiły sobie cycki, by teraz nosić biustonosze”. A to bardzo zgubne myślenie, bo wbrew pozorom o piersi po zabiegach chirurgicznych powinno dbać się jeszcze bardziej niż o te, którymi obdarzyła nas matka natura.

Powiększane piersi fajnie wyglądają przez pierwsze 1,5 do 2 lat. Później zaczynają zwyczajnie opadać, jeśli nie są zabezpieczone odpowiednio dobranym biustonoszem. Gwałtowne i nienaturalne naciągnięcie skóry spowodowane umieszczeniem implantów wymaga zapewnienia piersiom większego podtrzymania. Skóra nie jest przyzwyczajona do noszenia czegoś cięższego wewnątrz, a silikonowa wkładka wcale nie jest taka lekka, jakby mogło się wydawać. Widziałam naprawdę ekstremalne przypadki, gdzie kobieta miała powiększane piersi o parę rozmiarów i jej piersi po jakimś czasie chodzenia bez biustonosza, przypominały gruszki. Skóra od klatki piersiowej porozciągała się, a wkładka przemieściła się u podstawy piersi. Była szeroka u dołu, a bardzo wąska z widocznymi rozstępami u góry.

Małe i duże piersi – czy obowiązują te same zasady w kwestii doboru biustonosza?

Dobierając biustonosz dla małych biustów zwracamy uwagę na ich podkreślenie, zaakcentowanie, wyeksponowanie, stąd pojawiają się push-upy, modele bardziej wycięte, podkreślające i zarysowujące dekolt.

Im większy biust, tym wyższy poziom zabudowania w obwodzie tylnego pasa biustonosza, co wpływa na zwiększenie stabilności. W przypadku biustonoszy D+, istnieje zupełnie inna jest technologia produkcji. To, co je wyróżnia, to stabilność materiału pasa obwodu, który jest mało naddający się i miseczek, które wykonane są ze stabilnych tkanin, ale także innych ramiączek. Nie są one cieniutkie jak spaghetti, bo mają szerokość ok. 18-20 mm, ale nadal nie tracą nic na atrakcyjności. Dobrze jak są miękko podszyte, bo to poprawia komfort noszenia.

Na duże piersi świetnie sprawdzają się biustonosze o miękkich miseczkach. Czasami kobiety z większym biustem myślą, że tylko usztywniane miseczki są w stanie podtrzymać ich pełny biust. A w rzeczywistości one stwarzają tylko poczucie zafałszowanego podtrzymania, bo je przyciskają. Jeżeli biustonosz jest jakościowy i dobrze dobrany, to miękka miseczka jest w stanie zdziałać cuda. Świetnie kształtuje i zbiera większe piersi, nie potęgując efektu powiększenia.

Archiwum prywatne /Fot. Karolina Chabel-Williams

Który biust jest bardziej narażony na odkształcenia – duży czy mały?

To nie jest zależne od wielkości biustu, tylko od doboru za ciasnego albo za luźnego biustonosza. Kobiety o mniejszych piersiach z góry zakładają, że powinny nosić biustonosze 75B lub 75A. Jakby to miały być jedyne słuszne rozmiary na wszystkie małe biusty. A tak nie jest! Bardzo często okazuje się, że ich obwód jest za luźny, a rozstaw miseczek na klatce piersiowej jest zbyt szeroki, co sprawia, że miseczki przypominają raczej skorupki, które jedynie przykrywają piersi, ale ich nie kształtują. Dobierając mniejszy, stabilniejszy obwód pod biustem, który nie unosi się do góry, a jest umieszczony pod łopatkami, sprawiamy, że piersi będą podtrzymane i zebrane, bo miseczki będą umieszczone bliżej siebie i dodatkowo będą stabilnie zakotwiczone na ciele, bez przemieszczania się do góry z każdym uniesieniem rąk.

Jeżeli szczupła kobieta przez lata nosi 75B, który jest dla niej za luźny w obwodzie, to część piersi z czasem migruje i ucieka pod pachę i tworzą się tzw. motylki. Można je zminimalizować poprzez noszenie dobrze dobranego biustonosza i poprzez odpowiednie wygarnianie i układanie piersi w miseczce. Ja to nazywam uczeniem piersi dyscypliny! (śmiech). Średnio, już po trzech miesiącach widać pierwsze efekty.


Izabela Sakutova – międzynarodowy ekspert brafittingu z kilkunastoletnim doświadczeniem. Autorka jedynej wydanej w Polsce i w Rosji książki na temat sztuki brafittingu: „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Zapalony szkoleniowiec, szefowa działu marketingu i PR marek Panache, Bluebella, Soak Wash i Bijoux Indiscrets w Polsce, współwłaścicielka firmy So Chic oraz sieci profesjonalnych salonów brafittingowych Bra Studio w Bułgarii.

Zapoczątkowała w naszym kraju szerzenie nowej dziedziny wiedzy – brafittingu. Jest inicjatorką i organizatorką wielu kampanii promujących zdrowie piersi i wspierających fundacje charytatywne – kampania Dotykam=Wygrywam, Modelled by Role Models – Nowy Wymiar Piękna czy Klinika Stanika.

Izabela Sakutowa jest brafittingową konsultantką m.in. Darii Widawskiej, Beaty Sadowskiej, Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej, Ilony Felicjańskiej, Elżbiety Romanowskiej, Karoliny Szostak, Aleksandy Kisio, Anny Męczyńskiej, Ewy Wojciechowskiej, Anny Iberszer, Anny Gzyry i wielu innych gwiazd. Ekspert brafittingu w programie telewizji Polsat „Supermodelka Plus Size”. Świeżo upieczona laureatka konkursu Malborskiego Mistrza Biznesu 2017 w kategorii Fachowiec Roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

stanik

„Proszę ściągnąć stanik” – mówi lekarz podczas badania. Czy zawsze należy się na to zgadzać?

kobieta w bieliźnie

Spanie w staniku – czy to sprawi, że piersi dłużej będą jędrne?

Boli cię pierś? Poznaj 7 możliwych przyczyn

Uśmiechnięta dziewczyna

Czy mając mały biust, trzeba nosić biustonosz? I czy tylko dlatego, że „nie wypada”, „to nieelegancko” czy „zasłonić kompleksy”? Brafitterka odpowiada

Jak dbać o biustonosz? Rozmawiamy z brafitterką Izabelą Sakutovą

Kenza Zouiten Subosic / Instagram.com

Kenza Zouiten wrzuciła fotkę, na której pozuje z laktatorem. „Tak naprawdę wyglądała nasza ostatnia noc…”

męska depresja

Męska depresja. Inna niż kobieca?

Trenuj dynamicznie!

Trenuj dynamicznie! Propozycja ćwiczeń na poprawienie swojej sprawności fizycznej

kobieta pijąca napój podczas treningu

Trenujesz? Uważaj na zęby!

kobieta z hantelkami

Ćwiczenia na jędrne pośladki z hantlami. Zamiast tylko siedzieć na pupie – ćwicz ją!

naturalne mydła

8 sposobów na ekodetoks dla skóry. To prostsze niż myślisz

kobieta wykonująca martwy ciąg

Czy dobrze wykonujesz martwy ciąg?

„Dawaj ten tyłek”, „Było się nie puszczać, to byś nie mdlała” – niegodne traktowanie rodzących kobiet w szpitalu. Fundacja Rodzić po Ludzku interweniuje

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska o treningach w ciąży: pozostałam aktywna, ale trening dobieram do obecnego stanu rzeczy

Głusi bardzo często są odbierani jako nadmiernie ekspresyjni, a wręcz agresywni

„Głusi bardzo często są odbierani jako nadmiernie ekspresyjni, a wręcz agresywni” – mówi Anna Gronowska-Karolkiewicz, pierwsza w Polsce niesłysząca psycholożka

Angelina Jolie / gettyimages.com

Angelina Jolie: mam zarówno widoczne, jak i niewidoczne blizny. Z tymi niewidocznymi trudniej walczyć

Bądź prawdziwa! / fot. Facebook - z.mobilizuj się z Martą

„Te dupy są prawdziwe. Te dupy są w różnym wieku. Te dupy nie mają na sobie grama Photoshopa”. Tak instruktorka fitness walczy z kompleksami. A nam się to bardzo podoba!

Angela - dawca szpiku

„Gdy trochę dorosłam, postanowiłam, że zrobię co w mojej mocy, żeby pomóc innym” – mówi Angela, dawczyni szpiku kostnego

Tabletka awaryjna / istockphoto.com

Gabinety bez klauzuli sumienia w Warszawie? Już są, ale nikt o nich głośno nie mówi

Mężczyzna uciska klatkę piersiową na manekinie noworodka, aby pokazać jak przeprowadzić pierwszą pomoc

Pierwsza pomoc. Jak prawidłowo wykonać resuscytację niemowlaka?

Macierzyństwo może być dobre dla twojej kariery

Dziecko przekreśli twoją karierę? Nie wierz w to! „Macierzyństwo uczy cierpliwości i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, a także sztuki negocjacji i komunikacji”

kettlebells

Kettle w dłonie! Kształtuj sylwetkę i zwiększ swoja siłę, trenując z obciążeniem

Salowa z 20-letnim stażem

„Ogólnie panująca znieczulica dotknęła również relacje lekarz – salowa. Dla lekarzy, ale i większości pielęgniarek, jesteśmy niezauważalne” – mówi Hanna Chudon, salowa z 20-letnim stażem

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

dziewczyna trzyma blistry z witaminami

11 witamin i minerałów, których potrzebujesz, gdy masz 20, 30, 40, 50 lat

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

„Życie człowieka, którym się zajmuję, nie może zależeć od tego czy mi smutno, czy jestem zły, czy się boję” – mówi Mateusz Sieradzan, znany na FB jako Pan Pielęgniarka